přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak nastavit výchozího e-mailového klienta ve Firefoxu

CIO Agenda

Jak nastavit výchozího e-mailového klienta ve Firefoxu

Internet je jako pavučina a jako taková vám předkládá nejen odkazy na další stránky, ale také na e-mailové adresy. Společně se nyní podíváme na nastavení preferovaného e-mailového klienta v prohlížeči Firefox.


Nastavení výchozího e-mailového klienta se liší dle použitého desktopového prostředí (GNOME, KDE, Xfce) a záleží na konfiguračních programech, kterými toto prostředí disponuje. Ve Firefoxu (Iceweasel, v případě operačního systému Debian a jemu podobných distribucích) můžete toto nastavení provést nezávisle na výše zmiňovaných preferencích používaného prostředí a za pomoci vnitřních voleb a nastavení prohlížeče. Jejich konfiguraci bychom mohli s trochou nadsázky přirovnat k registrům operačního systému Windows, ale jak uvidíte, práce s nimi není přespříliš složitá.

Vše zde uvedené lze řešit vhodným rozšířením, hledejte na stránkách Czilla.cz.

1.

V adresním řádku webového prohlížeče Firefox zadejte about:config a stiskněte klávesu [Enter] nebo klikněte na tlačítko Přejít. Tím se vám zobrazí konfigurace webového prohlížeče. Jednotlivá nastavení tu naleznete v podobě textových řetězců a jim odpovídajícím hodnotám.

Obrázek:  1.jpg

Nastavení Firefoxu

2.

V těle nově otevřené stránky s předvolbami prohlížeče klikněte pravým tlačítkem myši na libovolný řetězec a v nabídce zvolte Nový-Řetězec.

3.

V dialogovém okně zadejte network.protocol-handler.app.mailto a klikněte na tlačítko OK. Text opisujte pečlivě. Zadáte-li název špatně, nebude vám e-mailový klient fungovat. Pokud se již tato volba ve vašem nastavení vyskytuje, pak dál dojde k úpravě stávajícího řetězce. Volby jako takové nelze odstraňovat prostřednictvím tohoto nástroje. Jejich smazání provedete pouze úpravou příslušného konfiguračního souboru nebo smazáním adresáře s nastavením. Na druhou stranu odstranění chybně zadaného názvu volby není nutné, protože sama o sobě nebude fungovat.

Obrázek:  2.jpg

Přidání nového řetězce

4.

V nově otevřeném dialogovém okně zadejte kompletní cestu k vašemu e-mailovému klientovi. Např. /usr/bin/evolution, /usr/bin/kmail nebo v mém případě /usr/bin/sylpheed-claws-gtk2. Zadejte tedy kompletní cestu k vašemu e-mailovému klientovi. Kde se nachází, zjistíte pomocí příkazu whereis, např.: whereis kmail, který zadejte v konzoli.

Obrázek:  3.jpg

Nastavení hodnoty řetězce

5.

Nyní můžete kliknout na nějaký odkaz s e-mailovou adresou a sledovat, co se bude dít. Bude-li vše v pořádku, pak se vám zobrazí okno s novou zprávou vašeho e-mailového klienta a s předvyplněnou adresou příjemce. Pokud byste si v budoucnu přáli e-mailového klienta změnit, pak stačí právě zadávaný klíč najít a jeho hodnotu upravit. Vyhledání klíče provedete nejrychleji zadáním filtru s názvem hledaného řetězce (network.protocol-handler.app.mailto). Na nalezené pole poté klikněte pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost změnit a změnu nastavení proveďte.

Obrázek:  4.jpg

Použití filtrování položek

Nahoru

Příspěvky

Gmail
Xeelee 5. 11. 2007, 21:25:28
Odpovědět  Odkaz 
Jak si ve FF nastavím jako výchozí webové rozhraní Gmailu?
Jak nastavit výchozího e-mailového klienta ve Firefoxu
Pep Kadleček 20. 11. 2007, 08:36:09
Odpovědět  Odkaz 
Ano, chodí !
Ještě bych se chtěl ale zeptat, jak postupovat, když bych to chtěl udělat "globálně", tj. i pro další uživatele téhož compu. Jsme v naší povedené rodince tři. Aby nebylo třeba to každému nastavovat zvlášť, o to jde.
A když už jsme u těch nastavovaček - byl by někde podobný návod pro Thunderbird (ale prosím, jen ne odkaz na czillu, tam ti chudáci jen zírají, že našinec nepoužívá widle!)
Re:Jak nastavit výchozího e-mailového klienta ve Firefoxu
mil 20. 11. 2007, 22:18:38
Odpovědět  Odkaz 
A přihlašuje se každý z vás na svůj vlastní účet, tedy má vlastní heslo a vlastní přihlašovací jméno?
Martin Šín Re: Jak nastavit výchozího e-mailového klienta ve Firefoxu
Martin Šín 21. 11. 2007, 19:08:35
Odpovědět  Odkaz 
Mno, tato informace je fyzicky uložena v souboru prefs.js a jedná se o proměnnou user_pref("network.protocol-handler.app.mailto", "/usr/bin/sylpheed-claws-gtk2");

Tento soubor naleznete v ~/.mozilla/firefox/.default. Jak tam tuto hodnotu dodáte, už nechám na vaší úvaze. ;-)
Re:Re: Jak nastavit výchozího e-mailového klienta ve Firefoxu
Pep Kadleček 30. 11. 2007, 14:09:29
Odpovědět  Odkaz 
Inu, díky. Fakt to v těch souborech je, ale i kdybych měl těch compů 10 a na každém by se se svým jménem a heslem přihlašovalo pět uživatelů, tak to raději udělám 50x výše uvedeným návodem;)
......................
A naopak - přímé propojení mezi Thunderbirdem a Firefoxem - by nebylo ? ;)

Tak hezký den, ať se daří lépe !
Jak nastavit výchozího e-mailového klienta ve Firefoxu
jarok 29. 10. 2008, 10:33:45
Odpovědět  Odkaz 
Je tu aj jednoduchsia cesta napriklad na thunderbird.
Upravit-Moznosti-aplikacie,tam si vyberieme mailto a moznost vzdy sa pytat.Potom skocime na odkaz mailto niekde na stranke a ked sa opyta ako odkaz otvorit dame vlastne /usr/bin/thunderbird a moznost vzdy pouzit.Po tomto sa vam bude otvarat kazdy odkaz na mail uz s vypisanou adresou.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »