přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak nainstalovat rozšíření do Firefoxu

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Jak nainstalovat rozšíření do Firefoxu

firefox_rozsireni.jpg

V souvislosti se souhrnem těch nejzajímavějších rozšíření do Firefoxu přinášíme pro úplné začátečníky návod na instalaci takového doplňku. Jako příklad jsme zvolili rozšíření Screengrab, které umí snímat obrázky prohlížených stránek. Samozřejmě vysvětlíme i jeho používání.


Spusťte prohlížeč Mozilla Firefox a poté zvolte z nabídky Nástroje | Správce doplňků. Pak už jen klikněte na ikonu Získat nové doplňky.

Získat nové doplňky do Mozilla FirefoxuZískat nové doplňky do Mozilla Firefoxu

Do řádku Hledat doplňky zadejte text „Screengrab“ (bez uvozovek). Ze zcela nejasných důvodů se daný doplněk neobjeví a je zapotřebí kliknout na odkaz Zobrazit všechny výsledky. Poté už se vám zobrazí seznam doplňků a na prvním místě je hledaný doplněk Screengrab.

Výsledky hledání klíčového slova ScreengrabVýsledky hledání klíčového slova Screengrab

Klikněte na název doplňku Screengrab, poté klikněte na tlačítko Přidat do aplikace Firefox.

Detailní informace o doplňku ScreengrabDetailní informace o doplňku Screengrab

Následuje upozornění, že ne vždy je dobré bezhlavě vše instalovat. Protože instalujeme z oficiálního repozitáře, nemusíme mít strach. Klikněte na tlačítko Instalovat nyní.

Bezpečnostní upozornění Mozilla FirefoxuBezpečnostní upozornění Mozilla Firefoxu

Pak se objeví Správce doplňků a můžete vidět postup instalace Screengrabu. Až je vše nainstalováno, klikněte na tlačítko Restartovat Firefox. Firefox bude ukončen, znovu spuštěn a doplněk nainstalován.

Doplněk Screengrab byl nainstalován, čeká se na restart FirefoxuDoplněk Screengrab byl nainstalován, čeká se na restart Firefoxu

Po opětovném spuštění se instalace doplňku na první pohled nijak neprojeví. Nyní však už jen stačí otevřít stránku, kterou chcete sejmout, a kliknout do plochy stránky pravým tlačítkem myši. Všechny funkce doplňku jsou ukryty pod nabídkou ScreenGrab!

Kontextová nabídka s doplňkem ScreenGrabKontextová nabídka s doplňkem ScreenGrab

A co všechno vlastně Screengrab umí? Nabídka obsahuje dvě položky – Save a Copy. První znamená, že se výsledný obrázek bude ukládat do souboru na pevný disk nebo flashku, druhá zajistí, že obrázek bude uložen do schránky k dalšímu zpracování.

Každá z položek obsahuje ještě 4 další (a v obou z nich stejné) podpoložky :

  • Complete Page/Frame... - bude sejmuta kompletně celá stránka, tedy i momentálně neviditelná část stránky.

  • Visible portion... - bude sejmuta ta část, která je zrovna vidět v prohlížeči bez dekorací oken.

  • Selection... - bude sejmuta část obrazovky, kterou vyberete pomocí myši (zmáčknete a držíte levé tlačítko myši a zároveň vytyčujete oblast tažením kurzoru myši).

  • Window... - bude sejmuta kompletní obrazovka prohlížeče včetně dekorací oken.

Pokud zvolíte položku Save, bude po každé vybrané funkci zobrazen souborový dialog, kde můžete zadat jméno vašeho obrázku.

Souborový dialog pro zadání jména obrázkuSouborový dialog pro zadání jména obrázku

Z hlediska uživatele je určitě nejzajímavější funkce Complete Page/Frame, která dokáže do obrázku sejmout kompletní celou stránku, libovolně „vysokou“ a uložit ji do souboru či schránky. Tím, že je obrázek bez dekorací oken, můžete jej pak snadno využít do vlastních prezentací, projektů apod. Doplněk ScreenGrab by neměl chybět ve výbavě každého člověka, který se nějakým způsobem věnuje popisu internetových stránek, jako je třeba autor tohoto článku. Zároveň znám mnoho uživatelů, kteří si tímto doplňkem archivují internetové stránky.

Další zajímavá a užitečná rozšíření do Firefoxu najdete v článku Rozšíření do Firefoxu, která musíte mít.

Nakonec jsem si nechal ukázku jednotlivých možností doplňku na portále LinuxEXPRES.cz.

Stránka LE sejmutá funkcí Complete Page/FrameStránka LE sejmutá funkcí Complete Page/Frame

Stránka LE sejmutá funkcí Visible portionStránka LE sejmutá funkcí Visible portion

Stránka LE sejmutá funkcí Selection s výběrem horní poloviny stránkyStránka LE sejmutá funkcí Selection s výběrem horní poloviny stránky

Stránka LE sejmutá funkcí WindowStránka LE sejmutá funkcí Window

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »