přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Firefox 56: screenshoty, HW akcelerace AES-GCM, vylepšené nastavení

Firefox 56: screenshoty, HW akcelerace AES-GCM, vylepšené nastavení

Firefox

Nová verze 56 webového prohlížeče Mozilla Firefox přinesla funkci Firefox Screenshots, hardwarovou akceleraci šifrování AES-GCM, různá vylepšení uživatelských nastavení a další novinky. V mobilním Firefoxu končí podpora Flashe a zařízení s Androidem 4.0.


Je tady nová verze 56 webového prohlížeče Mozilla Firefox. Novinek je sice méně než u jiných verzí, ale pro uživatele mohou být velmi zajímavé. Především je to funkce Firefox Screenshots, která umožňuje sejmout zobrazenou webovou stránku či její část a uložit do počítače nebo do cloudu.

Výběr oblasti stránky je „inteligentní“, pod kurzorem myši se automaticky vybírají oblasti layoutu stránky. Lze ale vybrat úplně libovolnou část. Snímky uložené do cloudu se standardně ukládají na dva týdny, lze je ale smazat dříve nebo naopak jejich životnost prodloužit.

Mezi další novinky patří hardwarová akcelerace šifrování AES-GCM (která podstatně snižuje zátěž procesoru při TLS komunikace šifrované tímto algoritmem – RFC 5288), různá vylepšení uživatelských nastavení (vyhledávač nastavení, reorganizace, vylepšené popisky, změna nastavení ovlivňujících soukromí v kontextu nových pravidel), dokonalejší ověřování aktualizačních balíčků nebo aktualizace anonymního režimu.

U mobilního Firefoxu přibyla podpora hardwarového kódování WebRTC, dvě nové lokalizace (běloruská a pro zapotécké jazyky používané středoamerickými indiány) a byla vylepšena podpora WebExtensions. Naopak s novou verzí zmizela podpora pro Adobe Flash Player a pro běh prohlížeče na systému Android verze 4.0.

Nahoru

Příspěvky

Firefox 56: screenshoty, HW akcelerace AES-GCM, vylepšené nastavení
Wrunx 8. 10. 2017, 09:42:32
 Odkaz 
Hlavně ale prohlížeč usilovně blokuje plno stránek jako "untrusted", a povolování (přidávání výjimek) mi na většině z nich nefunguje. Takže dokud (a pokud) se z této schízy Firefox nevyhrabe, holt nahodím sako a budu chodit za kulturou do Opery.
Firefox 56: screenshoty, HW akcelerace AES-GCM, vylepšené nastavení
Wrunx 30. 10. 2017, 18:11:13
 Odkaz 
A ještě maličkost: odinstaloval jsem kompletně Foxku, instaloval z .tar verzi 54, jako první ze všeho jsem v nastavení zakázal update upgrade, a co se nestalo? Okamžitě při prvním novém spuštění mi napsalo "váš firefox je update" a mám zas 56. Takže bacha, liška asi chytla vzteklinu a je agresivní...
Lukáš Jelínek Firefox 56: screenshoty, HW akcelerace AES-GCM, vylepšené nastavení
Lukáš Jelínek 30. 10. 2017, 19:32:58
 Odkaz 
Lepší je instalovat Firefox z distribučních balíčků (a v konfiguraci balíčkového systému zakázat aktualizaci toho konkrétního balíčku, pokud je to nutné). Tenhle univerzální se zřejmě málo testuje, protože se asi nepočítá, že by se nějak moc používal.
Firefox 56: screenshoty, HW akcelerace AES-GCM, vylepšené nastavení
Jirka 31. 10. 2017, 10:19:22
 Odkaz 
No, když uvážím, že FF 56 je poslední relativně normální verze před tou hrůzou 57, tak není zase ještě tak zle (a alespoň mně v Kubuntu distribuční verze funguje relativně bez problémů).

Pak to asi bude jistit Pale Moon, Operu nějak moc nemusím ;-) Holt i letitý vztah může skončit vinou jednoho z partnerů ;-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Soulad s normou nemusí znamenat bezpečnost

ALEFNemusíme se vracet daleko do minulosti, aby bylo možné pozorovat IT oddělní velkých společností, jak se soustředí téměř výhradně na efektivitu poskytovaných služeb pro primární účely organizace. Proč také ne? Informační bezpečnost byla výsadou několika málo oborů a většina organizací si vystačila s firewallem a antivirovým programem.

Pokračování ...


IBM POWER

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »