přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Martin Šín

Soutěž - reproduktory Trust

Martin Šín

sin.jpg

Narodil se v roce 1980 v Pardubicích a po gymnáziu vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové obor Matematika a Informatika. Po škole nastoupil jako učitel a dodnes učí na VOŠZ a SZŠ Hradec Králové, kde působí i jako správce sítě. Ve volném čase se zabývá překlady programů s otevřeným zdrojovým kódem a vylepšováním distribuce Debian, kterou také používá.


reklama

Protože je

 • spolehlivý: Pokud v Linuxu něco nainstaluji a ono to funguje, mám zajištěno, že to bude fungovat i nadále, tzn. nejen zítra, ale i pozítří nebo za měsíc či rok. Pokud bych nyní pominul možné chyby při aktualizacích na novější software, jediné problémy, které musím řešit, jsou chyby hardwaru.
 • víceuživatelský: Umožňuje skutečnou práci více uživatelů na jednom počítači najednou, která není nijak omezena. S počítačem může pracovat najednou více uživatelů, ať už sedí fyzicky u něj, nebo jsou od sebe na kilometry vzdáleni, tzn. nemusím čekat, než uživatel dodělá svoji práci, potřebuju-li administrovat systém, můžu začít hned pracovat.
 • bezproblémový: Jediná operace, která vyžaduje restart systému, je zavedení nového jádra. Můžu provádět nová nastavení systému a zavádět nové ovladače bez nutnosti restartovat počítač.
 • stabilní: Od jisté doby počítač při vypínání pouze hibernuji, tím se mi zrychlí další start systému a zároveň je počítač vždy v takovém stavu, v jakém jsem ho nechal, a tak může po spuštění pokračovat na úkolech jemu svěřených (např. převodu videa). Ať už dělám cokoliv (třeba hraju hry), i po několika měsících běhu je systém stále stejně čilý jako ze začátku, spíš ještě o něco rychlejší, díky kešování dat.
 • nenáročný: Linux využije dostupný hardware. Pokud mu přidám operační paměť, Linux ji využije na kešování dat, čímž se systém o něco zrychlí, pokud ukončím grafický režim, umožním mu přesměrovat svůj výkon např. na převod videa.
 • aktuální: Nemusím se starat o aktualizace, o to, kde stáhnout aplikaci, ani kam ji nainstalovat, vše za mě provede systém. Při nebo po aktualizaci dokonce ani nemusím program ukončit, až se mi bude chtít, program spustím znova a zavede se mi jeho novější verze.
 • bezpečný: Na Internetu se mohu pohybovat bez obav, viry nemám a spyware také ne. Navíc nepotřebuji antivirus a tím šetřím systémové prostředky počítače.
 • robustní: Linux mě nutí pracovat pod účtem obyčejného uživatele, tzn. mé ať už mylné nebo omylné zásahy do systému nenapáchají žádnou škodu. Přitom, pokud se stanu superuživatelem (rootem), získám tím opravdu neomezená práva a mohu skutečně cokoliv.
 • jednoduchý: Součástí systému je spousta jednoúčelových nástrojů, které dělají jen jednu činnost. Jejich spojením však získám velmi účinné programy, které splní i ty nejnáročnější požadavky.
 • tichý: Platí zde následující pořekadlo: „Žádná zpráva - dobrá zpráva.“ Tzn. Linux uživatele neruší od jeho práce. Pokud mě však zajímá činnost nějakého programu, naleznu tyto informace v jeho logu. No a pokud je situace skutečně naléhavá (např. se zhroutí pole RAID na serveru), pak pošle zdvořilý email.
 • konfigurovatelný: Veškerá konfigurace je uložena v adresáři /etc, případně v konfiguračních souborech domovského adresáře daného uživatele. Nastavení konfiguračních voleb probíhá v textovém režimu a jednotlivé volby bývají bohatě komentovány. Za každé situace tedy vím, kde hledat nastavení nově nainstalovaného programu.
 • svobodný: Linux je zdarma. Na vývoji se může podílet kdokoliv a prakticky jakkoliv, ať už píše programy, překládá, tvoří dokumentaci nebo hlásí chyby. Všichni jsou bez rozdílu vítáni.
 • sexy: Linux mi dává možnost volby. Pokud nechci, tak nemusím, pokud chci, pak můžu. Vždy existuje ještě další možnost, jak to provést, jakou aplikaci použít, volba je pouze na mně. Linux se mi líbí.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!
Garcia Sacramento 20. 02. 2018, 14:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není příliš pro nás a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog