přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Proč nebudu používat Google Chrome

POINT.X (2018-19)

Proč nebudu používat Google Chrome

chromium.png

Několik článků o Google Chrome mě navnadilo, abych jej alespoň na týden vyzkoušel. Nakonec jsem zkoušel dva týdny Chromium a nyní se vracím k Firefoxu.


reklama

Google Chrome vs. Chromium

Protože jsem paranoidní a protože se mi modré logo víc hodí do mého modrého pracovního prostředí, zvolil jsem místo Google Chrome otevřenou variantu Chromium. Pokud jsem to pochopil správně, liší se pouze v brandingu a potencionálním špehování lidí.

Stejně tak se nevracím k Firefoxu ale k Iceweaselu, který se liší jen v brandingu a je shodou okolností taky modrý.

Jakožto správný uživatel Debianu jsem sáhl po ubuntím repozitáři s tímto rychlým prohlížečem. Hlavním důvodem, proč jsem ho chtěl vyzkoušet, však nebyla jeho údajná rychlost, ale jeho rozhraní, které by (jakožto minimalistické) na malém displeji mého Éééčka bodlo. Dalším důvodem byly mé sympatie k WebKitu i Googlu.

Ušetřené místo?

Chrome respektive Chromium nenabízí ušetření místa jen skrytím hlavní nabídky (což umí rozšíření do Firefoxu také), ale především integrací oušek karet (respektive panelů ve špatném překladu ve Firefoxu) do okraje okna. Zajímavá myšlenka, už když jsem Chrome viděl poprvé - u spolužáka na Windows, přemýšlel jsem nad zpracováním v Linuxu. Chrome prostě vytvoří okno, u kterého poručí správci oken nezobrazovat okraje, a ovládací prvky si zajistí samo.

Zas tak moc místa to nepřináší, asi tak tři pixely...Zas tak moc místa to nepřináší, asi tak tři pixely...

Kromě toho, že výrazné ušetření místa se nekoná, protože ouška karet jsou velké jako ty z Firefoxu i s okrajem okna dohromady, přináší toto řešení několik nevýhod. Když aplikace startuje, objeví se nejdřív ohromný hnusný modrý obdélník, přes který se teprve prohlížeč vykreslí. Kdyby aspoň ten odstín modré nebyl tak vykřičený. A navíc je ta modrá všude, když něco označím.

Modré pekloModré peklo

Navíc obsahuje horní okraj okna tlačítka minimalizovat, obnovit/maximalizovat a zavřít. Tlačítko minimalizace na oknech nechci, můj správce oken to ví a respektuje, protože jsem ho tak nastavil. Nějaké Chrome si udělá co bude chtít. Samozřejmě, můžete namítnout, že je to banalita, horší je, že místo minimalizace jsem zvyklý okna zarolovávat. Rolováním kolečka myši nad horním okrajem okna. Což samozřejmě řeší opět správce oken a Google Chrome zarolovat nejde. Zdánlivým řešením je použití správce oken i pro Chromium - to umožňuje nastavení prohlížeče. Je jasné, že tím ale přijdu o výhodu ušetřeného protoru kompletně.

Ušetření místa se nekoná, navíc s neaktivním okrajem to vypadá fakt blběUšetření místa se nekoná, navíc s neaktivním okrajem to vypadá fakt blbě

URL Drag & Drop

Takhle nějak bych nazval killer věc, kterou Firefox umí a Chrome ne. Označím URL, které není udělané jako odkaz, a přetáhnu ho na lištu s ouškami karet. Tohle byla jedna z věcí, které mi opravdu chyběly. Taková pitomost, že?

[Ctrl+Enter]

By mělo v čaském porstředí doplňovat www. před adresu a .cz za ní. V Chrome doplňuje .com a nejde to změnit.

Posuvníky

Na posuvníkách mě trošku vadilo, že neměly standardní šipky na koncích. Ne že bych je v životě použil, ale opticky tam prostě chybí a nemůžu si pomoct. Navíc, jak jste si mohli všimnout na snímcích, občas zobrazí i posuvník vodorovný, přestože je zbytečný.

Rozhození okna

U některých stránek se mi stalo, že zdánlivě maximalizované okno prohlížeče se obnovilo, ale roztáhlo se přes celou obrazovku. Problém byl v tom, že spodní okraj okna se roztáhl až k sousedům o tři patra pode mnou, takže se na obsah na konci strany nedalo dostat. Opětovná maximalizace se nepodařila, dokud jsem z daného webu neodešel. Teď to už našťestí nedělá.

Stavový řádek...

... není, vždyť není potřeba. To je asi pravda, ale přesto jsem díky jeho absenci nabýval pocitu, že stránka teče z displeje dolů pryč

Jinak OK

Jinak se mi pracovalo s tímto poslední dobou diskutovaným prohlížečem velice dobře a například automaticky se učící stránka s náhledy často navštěvovaných webů při otevření nové karty se mi moc líbí. Skoro všechno se zobrazilo OK, jen správa obrázků ve WYSIWYG editoru TinyMCE trochu zlobila. Přesto mě těch několik drobností odradilo od jeho používání. Teď možná zkusím na týden Midori. Ale ne hned.

Nahoru

Příspěvky

Proč nebudu používat Google Chrome
karel 4. 01. 2010, 09:16:56
Odpovědět  Odkaz 
U rozhození okna máte hrubku v BIL...
Jinak v základním obrazu Slaxu je Firefox se skinem Chrome a mám pocit, že tlačítka si to bere od správce oken.

A nižší mírou špehování bych si nebyl jistý. Sice se to dá v nastavení (nepamatuju co) povypínat, ale normálně míval otevřené tak 4 spojení na jakési servery Googlu.
Miroslav Hrončok Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Miro Hrončok 4. 01. 2010, 09:28:24
Odpovědět  Odkaz 
Díky, už mě upozornil spolužák přes Twitter, psal jsem to ve čtyři ráno, omlouvám se :(
Skin Chrome pro Firefox pohledám.
Re: Proč nebudu používat Google Chrome
izi 15. 03. 2016, 22:40:06
Odpovědět  Odkaz 
No chlape asi bych zapřemejšlel, jestli je na tobě vůbec něco ke sledování. Vím že svým komentářem hraju do ruky nadnrodním společnostem, které velmi zajímá tvůj názor a tvoje reakce na internet, ovšem "dokud neseženeš důkaz, že anglická královna není právoplatný dědic trůnu, nebo třebas že obama je bukvice", nemáš šanci aby si tě vůbec někdo všímal. Maximálně se o to pokusí idiot jako jsem já a tim to taky skončí. ;-) Ať se daří ve světě, kde jsi všem ukradenej. ;-)
Proč nebudu používat Google Chrome
otula 4. 01. 2010, 12:57:23
Odpovědět  Odkaz 
> ...killer věc, kterou Firefox umí a Chrome ne. Označím URL, které není udělané jako odkaz, a přetáhnu ho na lištu s ouškami karet.

Proč tak složitě? Kliknutí prostředním "tlačítkem" na myši je mnohem rychlejší (ono to ale také v Chromiu nefunguje). A pokud bych to chtěl do nového okna, určitě je rychlejší Ctrl+C, Ctrl+T, Ctrl+V :)
Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Miro z mobilu 5. 01. 2010, 02:15:21
Odpovědět  Odkaz 
Pokud něco označím, mám focus na myši a chci myší činnost dokončit. Proto nepovažuji CtrlCTV za rychlejší ani pohodlnější.
Re:Re:Proč nebudu používat Google Chrome
lzap 6. 01. 2010, 12:53:37
Odpovědět  Odkaz 
Ctrl + CTV ale JE nejrychlejší. Nic rychlejšího není. Nějaké klepání někde nebude nikdy rychlejší. ;-)

Já pendluju mezi Operou, Chrome a Firefoxem. Pokaždé něco jinýho. Teď chvíli zase Opera. Těším se na 10.5 :-)
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Miro Hrončok 6. 01. 2010, 23:05:20
Odpovědět  Odkaz 
Já se těším na Operu bez Qt :)
Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Perteus 8. 01. 2010, 19:17:58
Odpovědět  Odkaz 
Nevím ale já mám chromium 4 a kousek a tam když kliknu pravym tlačítkem mysi na adresu co není odkazem na strance tak mi vyjede mimojine možnost přejít na tu adresu. :-)
Proč nebudu používat Google Chrome
Ramwi 4. 01. 2010, 13:04:27
Odpovědět  Odkaz 
Používal jsem Chromium i Chrome a bohužel je rozdíl spíše ve funkčnosti, než vývojáři Chromia proklamované nižší vazbě na Google. Nijak bych s tím nerýpal, ale zrovna se to týká alespoň 3 věcí, které jste Chromu vytýkal. Jmenovitě Drag & drop URL a použití Ctrl+Enter, které v Chromu, na rozdíl od Chromia fungují. Co se 3. položky aneb rozhození některých stránek týče, byl to právě tento problém, který mě z hřejivé náruče OS Chromia vehnal do stáda kontrolovaného Velkým Bratrem...
Proč nebudu používat Google Chrome
Radek Ježdík 4. 01. 2010, 15:31:09
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj Míro!
Dovedl mě sem twiter a s chutí si čtu články proti věcem, na které nedám dopustit. Ono na Firefox jsem onehdá taky nedal dopustit, ale stalo se a už půl roku mám Chrome (běžím ovšem na Win, prosím nekamenovat). K nevracení se k Firefoxu mě vedla hlavně rychlost - ono Firefox s 6 extensiony se loadoval na mém noťasu asi 20s a rychlost stránek nebyla také kdoví jaká. Tvé problémy souvisí asi především s linuxem, ale CTRL+Enter, který mi sice taky chybí, ale zvykl jsem si naťukat (o 1 klávesu více) znaky ".cz". Jinak další věci se dají zlepšit pomocí pluginů, u té URL mám pocit, že to jde (aspoň pod Win), nebo si stáhni extensionu, která ze všech nelinkovaných URL udělá linky. Postupem času si prostě zvykneš, já už teď Firefox ani nepouštím, ani nevím proč bych měl, vždyť v Chromu mám všechno co potřebuju a na ty maličkosti (podle tebe spíše v GUI) sem si rychle zvyknul. Ale proti gustu, ...
Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Miro z mobilu 4. 01. 2010, 21:52:44
Odpovědět  Odkaz 
To není článek proti Chrome. Naopak, považuji Chrome za skvělý počin a držím mu palce, je to velice zajímavý prohlížeč. Navíc většina věcí je naprosto pohodlná. Je to jen blogpost o tom, že za týden jsem si na něj nezvykl...
Proč nebudu používat Google Chrome
LuFa 4. 01. 2010, 19:34:29
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že zápisek by se měl jmenovat "Proč nebudu používat Chromium".

Jakožto uživatel Google Chrome, musím upřímně napsat, že jsem se s popisovaným Modrým peklem nikdy nesetkal. URL Drag & Drop používám tak, že url přetáhnu do políčka pro zadání URL. Asi to je něco jiného, než dokáže FF, ale FF jsem to dělal stejně ;-).

Další popisované neduhy jsou subjektivního charakteru.
Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Miro z mobilu 4. 01. 2010, 21:49:47
Odpovědět  Odkaz 
Všechno je subjektivního charakteru. Je to blogpost. Můžu vyzkoušet zmíněné věci i v samotném Chrome... Ale co jsem předtím zkoušel, oba prohlížeče se chovaly stejně.
Proč (ne)budu používat Google Chrome
zajca 4. 01. 2010, 21:23:06
Odpovědět  Odkaz 
mě se třeba u chromia líbí funkce kdy prohlížeč sám rozpoznává vyhledávání na webech, takže vyhledávám na csfd apd... napíšu do adresního řádku csfd (než to dokončím objeví se pro hledání na csfd stiskněte TAB) a už nemusím načítat nějakou úvodní stránku a hledat vyhledávací formulář,ale přímo hledám na webu.

na netbooku je pro mě chromium bezkonkurenční, šetří prostor a je super rychlí na Atomu fakt nejlepší browser.
na PC jsem se vrátil k FF jednak mám velký monitor takže přijde vhod využití místa jednak "panely" ve stromu na straně a na druhé straně twitter. A taky byl u mě na PC chrome chybový (zřejmě ne chyba chromia na netbooku OK) jednak stránky někdy překryla černá barva a nebylo nic vidět (zmizelo po označení nebo nepřekrývalo měnící se prvky) a taky když přepnu flash video z FS zpět tak se v prohlížeči neobjeví musím pohnout s oknem prohlížeče aby se obnovilo.
Proč nebudu používat Google Chrome
Martin 5. 01. 2010, 07:58:31
Odpovědět  Odkaz 
Silně subjektivní hodnocení - já naopak většinu věcí ve FF i v opeře povypínal (menu, statusbar, lišty záložek) až jsem došel k "chrome like" vzhledu v době kdy o chrome ani google nevěděl...

Naopak mi na chrome v současné době vyhovují samostatné procesy pro taby a možnost aplikačního režimu. Spíše mi vadí občasná nekompatibilita webkitu a v současné době nefukční java plugin.

Ale co - proti gustu žádnej dišputát.
Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Miro 5. 01. 2010, 08:41:50
Odpovědět  Odkaz 
Na tu Javu jsem nenarazil, dlouho jsem ji na webu nepotkal (naštěstí). Samostatné procesy se mi velice líbí. Bohužel jsem nedodal, že problém s TinyMCE a obrázky mi celkem zásadně komplikuje každodenní práci s redakčním systémem. Ostatní věci jsou kosmetické. Ano, je to subjektivní hodnocení, proto se to také nejmenuje, proč byste neměli používat GCh, nebo proč je GCh špatné, ale proč já ho nebudu používat.
Proč nebudu používat Google Chrome
Daniel Housar 5. 01. 2010, 23:10:55
Odpovědět  Odkaz 
Teda u mě Firefox moc z obrazovky nezabírá. Adresní řádek a tlačítka zpět/dopředu/zastavit se dají nacpat na menutoolbar (k tlačítkům File, Edit, Viev,...), takže Navigation Toolbar odpadá.

U Chrome i Chromia mi jednoznačně chybí autoscrolling (kliknutí prostředním tlačítkem myši mimo text, link, obrázek a tahnutím dolů nebo nahoru se scrolluje) - teda aspoň v Linuxové verzi mi to nešlo.
Proč nebudu používat Google Chrome
Jakub Lucký 6. 01. 2010, 01:19:10
Odpovědět  Odkaz 
Co se šetření místa týče, nejlepším řešením je TreeStyleTab na boku + nacpání všech důležitých věcí do jedné lišty.
Výstup pak může vypadat třeba takto:
http://scr.jlk.cz//2010-01-06-011842_1440x827_scrot.png
Miroslav Hrončok Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Miro Hrončok 6. 01. 2010, 08:12:08
Odpovědět  Odkaz 
Velmi pěkné, bohužel si nemůžu dovolit ztratit takovýho místa na boku, protože strašná spousta webu se na rozlišení užší než 1024 nevejde, bojoval jsem s tím i kvůli Xfce panelu, který mám na straně. Navíc tohle je strašné plýtvání prostorem, které se vyplatí až při >22 tabech. Ale díky za pomoc, podobně to řeším u Geany:
http://www.zimagez.com/zimage/snmekobrazovky0.php
No a Firefox vypadá takhle: http://www.zimagez.com/zimage/snmekobrazovky-1.php
Proč nebudu používat Google Chrome
Ján Pastierik 8. 01. 2010, 21:20:23
Odpovědět  Odkaz 
Prosím Vás, ako sa volá to rozšírenie do Firefoxu, ktoré ho umožňuje skryť do systémovej lišty?
Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Jirka 9. 01. 2010, 00:03:21
Odpovědět  Odkaz 
Pane Pastieriku, pokud myslíte minimalizaci, tak to nejspíš bude https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2831
Re:Re:Proč nebudu používat Google Chrome
Ján Pastierik 9. 01. 2010, 20:32:47
Odpovědět  Odkaz 
Ďakujem pekne
Mne to niektoré z popisovaných chýb nerobilo
Andrej Pavelka 7. 04. 2010, 16:10:56
Odpovědět  Odkaz 
Modrú obrazovku mi pri vykreslení zatiaľ nerobí, URL mi tiež bez problémov na novej karte otvorilo, keď som ju pretiahol do záhlavia, toho ušetreného miesta je po tom, čo som schoval záložky naozaj viac, a to miesto, to ma celkom príjemne prekvapilo, rozhodenie okna mi ešte zatiaľ nespravilo. Google Chrome ale aktívnejšie používam cca ešte len týždeň, a ťahal som ho tiež nie moc dávno.
Proč nebudu používat Google Chrome
bash 2. 07. 2010, 23:59:41
Odpovědět  Odkaz 
stavovy radek ze neni treba? nemela jsem ho a jak mi chybel. zvlast kdyz mi nekdo podstrkuje nejakou klikaci vec a ja chci znat URL. a ta modra je pekne hnusna, ja ji proste nemusim :) toz pekny clanek, utvrdil me v tom, ze chrome je odlisne od mych potreb. FF/iceweasel ma proste cosi do sebe a nektere lidi chyti a drzi naporad :)
Miroslav Hrončok Proč nebudu používat Google Chrome
Miro Hrončok 25. 04. 2011, 19:29:02
Odpovědět  Odkaz 
Jen kdyby se někdo divil, většina nedostatků zmizela, na zbytek jsem si zvykl. No a už nějakou dobu vesele jedu na Chromiu.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog