přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu

IT Systems - Alza Media (Publero)

Ubuntu

ubuntu_circle.png

Ubuntu Linux je hvězda mezi linuxovými distribucemi. Během několika let narostla jeho popularita rychlým tempem a nezdá se, že by ztrácel dech. Své fanoušky má po celém světě a zřejmě právem.


reklama

Charakteristika

Unity

Ubuntu Linux patří mezi moderní operační systémy, komunikuje česky (slovensky) a má výbornou podporu hardwaru. Je založen na distribuci Debian, ze které převzal neuvěřitelné množství softwaru (udává se více než dvacet tisíc softwarových balíčků, což je minimálně několik set funkčních uživatelských programů). V repozitářích distribuce je několik tisíc programů, které se instalují pomocí srozumitelného grafického prostředí. Systém podporuje 3D desktop (také známý jako tzv. akcelerovaný desktop) a jeho efekty. Grafickým prostředím je Unity.

Schopnosti

Ubuntu detekuje připojený hardware a ihned jej nastaví tak, aby jej šlo používat. Oproti jiným distribucím nedisponuje komplexním centrem pro nastavení hardwaru. Strategií Ubuntu je, že prostě funguje. Pokud něco nefunguje nebo je nutné opravit nastavení, vyžaduje se ruční zásah. Ten se obvykle provádí pomocí příkazů v příkazové řádce a nebo úpravou konfiguračnch souborů. Není to nic složitého, kompletní návody naleznete na wiki stránkách Ubuntu (česky).

Nastavení prostředí, spouštění služeb a další administrativní úkony se provádějí prostřednictvím jednotlivých tematicky zaměřených nástrojů. Rozlišuje se správa systému a nastavení prostředí. Pro správu systému (kam patří i instalace softwaru nebo aktualizace) je nutné zadat heslo uživatele, který má administrátorská oprávnění. V Ubuntu Linuxu de facto není superuživatel root, jako tomu je v jiných distribucích. (Ve skutečnosti existuje, ale je důkladně maskován, aby měl uživatel jednodušší život.)

Ubuntu Linux není ohrožován viry ani žádným jiným škodlivým softwarem.

Výrobce

Ubuntu Linux vytváří firma Canonical známého milionáře Marka Shuttlewortha. Distribuci lze stáhnout z internetu a vyzkoušet ji jako tzv. live CD. Systém z disku nastartuje, ale nijak neovlivní obsah počítače a nepoškodí nic, co je na něm nainstalované. Pokud se uživatel rozhodne Ubuntu Linux do počítače nainstalovat, může tak učinit kliknutím na ikonu a během procesu může surfovat na internetu nebo hrát jednoduché hry, psát text v editoru nebo se jinak bavit. (Existuje také alternativní CD, které tuto možnost nenabízí a slouží speciálnějším požadavkům.)

Více informací naleznete na českých stránkách Ubuntu Linuxu nebo na anglických stránkách.

Podpora

Podporu zajišťují stránky www.ubuntu.cz (v češtině), www.ubuntu.com a www.ubuntuforums.org (v angličtině).

Doporučujeme ke koupi českou knihu, která obsahuje množství rad od instalace až po hraní her. Její součástí je jak systém, tak mnoho speciálních doplňků a bonusů. Kupte si ji ještě dnes.

Shrnutí

Vhodné pro: minimálně začátečník
Jazyk: česky, slovensky, další jazyky
Minimální hardwarové požadavky: Intel, AMD 1 GHz, 384 MB RAM
Použití: domácí počítač, kancelářský počítač
Správce balíčků: Synaptic, aptitude, formát DEB
Tagy na našem portálu: ubuntu, unity, video, hudba, kancelář, internet, zábava
Podobné, příbuzné: Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, další... (ubuntu.cz)
Domovská stránka: www.ubuntu.cz, www.ubuntu.com

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2,50 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
ŘEŠENÍ VAŠICH FINANČNÍCH STAROSTÍ
Horinka Maros 18. 09. 2017, 14:27:48
Odpovědět  Odkaz 
nabídka úvěru a financování:
Potřebujete financování pro váš domov, pro vaše podnikání, pro auto koupit, koupit motocykl, pro vytváření své čisté společnosti, pro své osobní potřeby déle na pochybách. Poskytujeme osobní úvěry v rozmezí od 85000 až do 30.000000 KČ s úrokovou sazbou nominální 3% bez ohledu na množství. Upřesněte prosím ve vaší žádosti o úvěr částky, přesné a délku splácení, které byste rádi. Kontakty na vaše žádosti o osobní půjčky v e-mailu: horinka.maros@email.cz

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


  • Hodnocení autora: *

| blog