přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je, nebo není v distribuci?

Control

Je, nebo není v distribuci?

Častým měřítkem pro přívětivost distribuce je množství softwaru.


reklama

Majoritní distribuce (Debian, Mandriva Linux a klony, klony Ubuntu, openSUSE, Fedora a další) obsahují tisíce balíčků a tedy tisíce programů. Tak to chápeme my, jejich uživatelé. Ale člověk, který se na Linux chystá, to zřejmě vidí jinak. Co tedy může znamenat věta "Program je obsažen v distribuci"?

Já to vidím tak, že je možné nainstalovat balíček s programem. Je to snadné - v hlavní nabídce se spustí centrum pro instalaci balíčků (něco jako Přidat/odebrat software nebo Instalovat programy), program vybereme ze sekce nebo zadáme jeho jméno do filtrovacího políčka, zatrhneme balíček a stiskneme tlačítko Instalovat či Aplikovat. Balíček se stáhne a nainstaluje. Hotovo.

Jenomže jiní lidé to vidí jinak. Větu, že je program v distribuci, chápou tak, že všechny jimi požadované programy mají být součástí instalačního média. Nechtějí nikam klikat (i když je to činnost na dvě minuty) a neberou v potaz fakt, že na instalační médium (potažmo když se ještě třeba jedná o live CD), se prostě z principu nemůže vejít všechno (naopak, je to výběr). Připadá mi, že je to argument, kterým je Linux v některých případech záměrně diskvalifikován. Jako kdyby to ve Windows bylo jiné a lepší!

Souvisí to zřejmě s nepochopením celkové koncepce. Pamatuji si, že mně myšlenka veškerého softwaru v repozitářích přišla tak neuvěřitelná, že jsem jí prostě nevěřil. Není přece možné, říkal jsem si, aby všechno, co pro Linux je, bylo v jednom (ve dvou) repozitářích! Jak mohou autoři distribuce vědět, co JÁ potřebuji za software, aby mi ho nachystali do repozitáře?

Vidíte - oni to nevědí, prostě do repozitářů dávají vše, co lze. Dnes je samozřejmě více způsobů, odkud instalovat software (máme javovské programy, které se instalovat nemusí; hry, které mohou mít svůj vlastní instalátor), ale princip všeobsažných repozitářů je dotažen do maxima. Pochopitelně jsou distribuce, a je jich hodně, které neobsahují všechen možný software, ale bývá to spíše záměr a nejedná se o majoritní systémy. Ty se naopak o maximum softu snaží - proto Ubuntu vychází z Debianu, který má zřejmě nejvíce softwarových balíčků, ale chybí mu ta přitažlivost pro masy.

Takže na dotazy začínám odpovídat: "Ano, takový program v této distribuci JE. Pochopitelně nemůže být na CD, protože to je pouze instalační, to jistě chápeš. Ale pak jde velmi rychle nainstalovat. Ukážu ti jak, je to snadné a rychlé."

Jak to vidíte vy?

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Je, nebo není v distribuci?
baf 9. 12. 2007, 23:16:35
Odpovědět  Odkaz 
no Vlasto ale instalace je jen cast problemu. Kdyz vezmu balicek z distra, tak uz nemusim resit aktualizace nebo problemy, ktere vznikaji aktualizaci jinych komponent. Navic mam jednoduchy prehled o tom co mam vlastne nainstalovano. Pokud je to jen trochu mozne, pak beru z distra.

Doba kdy v treba v mandrive byl zastaraly firefox ci amarok je nastesti pryc. No a tech 23 000 balicku v ubuntu snad staci ;)
Je, nebo není v distribuci?
Aleš Janda 10. 12. 2007, 23:08:07
Odpovědět  Odkaz 
Já to beru tak, že instalační CD/DVD mě v podstatě nezajímá, protože to mám v mechanice naposledy při instalaci. A od té doby instaluji už jen a pouze z internetu.

Takže - co je v repozitářích, to je v distribuci :-)
Je, nebo není v distribuci?
Petr Kos 11. 12. 2007, 10:27:51
Odpovědět  Odkaz 
Co je na instalačním CD nebo DVD je důležité, pokud instalujeme někde, kde není připojení k síti nebo je pomalé (ještě tři měsíce zpátky jsem měl 128kbit a to jsem se hodně rozmýšlel, než jsem nějakou instalaci balíčku spoustil).
rionka Je, nebo není v distribuci?
rionka 22. 10. 2010, 16:02:22
Odpovědět  Odkaz 
> Pamatuji si, že mně myšlenka veškerého softwaru v repozitářích přišla tak neuvěřitelná, že jsem jí prostě nevěřil.

Vybavuji si u sebe podobnou reakci :) taky mi to zpočátku nelezlo do hlavy. dneska si zas nedokážu představit, že bych někde na ruských internetech hledala jakési podezřelé exáče!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog