přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je, nebo není v distribuci?

Je, nebo není v distribuci?

Častým měřítkem pro přívětivost distribuce je množství softwaru.


Majoritní distribuce (Debian, Mandriva Linux a klony, klony Ubuntu, openSUSE, Fedora a další) obsahují tisíce balíčků a tedy tisíce programů. Tak to chápeme my, jejich uživatelé. Ale člověk, který se na Linux chystá, to zřejmě vidí jinak. Co tedy může znamenat věta "Program je obsažen v distribuci"?

Já to vidím tak, že je možné nainstalovat balíček s programem. Je to snadné - v hlavní nabídce se spustí centrum pro instalaci balíčků (něco jako Přidat/odebrat software nebo Instalovat programy), program vybereme ze sekce nebo zadáme jeho jméno do filtrovacího políčka, zatrhneme balíček a stiskneme tlačítko Instalovat či Aplikovat. Balíček se stáhne a nainstaluje. Hotovo.

Jenomže jiní lidé to vidí jinak. Větu, že je program v distribuci, chápou tak, že všechny jimi požadované programy mají být součástí instalačního média. Nechtějí nikam klikat (i když je to činnost na dvě minuty) a neberou v potaz fakt, že na instalační médium (potažmo když se ještě třeba jedná o live CD), se prostě z principu nemůže vejít všechno (naopak, je to výběr). Připadá mi, že je to argument, kterým je Linux v některých případech záměrně diskvalifikován. Jako kdyby to ve Windows bylo jiné a lepší!

Souvisí to zřejmě s nepochopením celkové koncepce. Pamatuji si, že mně myšlenka veškerého softwaru v repozitářích přišla tak neuvěřitelná, že jsem jí prostě nevěřil. Není přece možné, říkal jsem si, aby všechno, co pro Linux je, bylo v jednom (ve dvou) repozitářích! Jak mohou autoři distribuce vědět, co JÁ potřebuji za software, aby mi ho nachystali do repozitáře?

Vidíte - oni to nevědí, prostě do repozitářů dávají vše, co lze. Dnes je samozřejmě více způsobů, odkud instalovat software (máme javovské programy, které se instalovat nemusí; hry, které mohou mít svůj vlastní instalátor), ale princip všeobsažných repozitářů je dotažen do maxima. Pochopitelně jsou distribuce, a je jich hodně, které neobsahují všechen možný software, ale bývá to spíše záměr a nejedná se o majoritní systémy. Ty se naopak o maximum softu snaží - proto Ubuntu vychází z Debianu, který má zřejmě nejvíce softwarových balíčků, ale chybí mu ta přitažlivost pro masy.

Takže na dotazy začínám odpovídat: "Ano, takový program v této distribuci JE. Pochopitelně nemůže být na CD, protože to je pouze instalační, to jistě chápeš. Ale pak jde velmi rychle nainstalovat. Ukážu ti jak, je to snadné a rychlé."

Jak to vidíte vy?

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog



Public Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...



Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »