přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek

Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek

mandriva_star.png

V dnešní podrobné recenzi se budeme věnovat novému vydání distribuce Mandriva Linux 2011. Zaměříme se přitom zejména na ty změny, které jsou vidět a dotýkají se každého uživatele. Už nyní můžeme prozradit, že zajímavých inovací není málo. Přesto se žádná revoluce nekoná.


Mandriva Linux 2011 je ke stažení ve dvou verzích, a to buď pro 32 nebo 64bitové platformy. V obou případech se jedná o ISO obraz o velikosti zhruba 1,6 GB, tudíž je nutné jej vypálit na DVD médium. V obou případech funguje Mandriva Linux jako live médium, ze kterého je možno buď hned, nebo až po vyzkoušení provést samotnou instalaci.

Mandriva Linux 2011 stáhnete na oficiálním webu na stránce Downloads. Vpravo dole si můžete po rozkliknutí vybrat jiný server (země a výchozí server se totiž automaticky vybírají na základě IP adresy vašeho připojení).

V systémových požadavcích chybí frekvence procesoru, ale o dalších parametrech je zcela jasno. Minimálně musíte mít 640 MB operační paměti, doporučen je pak 1 GB. Na starších počítačích by tak k provozu mělo stačit maximálně zvýšení operační paměti, ale vhodné je v těchto případech sáhnout k některým méně náročným distribucím, například s grafickým rozhraním Xfce nebo LXDE. Na disku jsou zapotřebí 8 GB místa a k instalaci pochopitelně DVD mechanika nebo dostatečně velký flash disk.

Minimální rozlišení displeje je pak 1024 × 768 obrazových bodů (bohužel jsem neměl možnost tento požadavek vyzkoušet na netbooku s menším rozlišením na výšku).

Live DVD, postup a průběh instalace

Po vložení DVD média do mechaniky a restartu se automaticky objeví jednoduchá nabídka, kde je možno vybrat spuštění systému tzv. live nebo přímou instalaci na pevný disk daného počítače. Sám jsem zkusil obojí a ani s jedním nebyl problém.

Instalace Instalace

Instalace je jednoduchá a provádí uživatele krok za krokem jednoduchým grafickým prostředím, kde si navolí zemi, čas a druh klávesnice (v tomto ohledu tedy není nová verze nijak výjimečná). Zřejmě nejsložitější částí pro uživatele je pak práce s oddíly na disku, zde je třeba mít další znalosti, pokud nechcete provádět čistou instalaci na prázdný pevný disk. V tomto případě vás však průvodce instalací neustále upozorňuje na případnou nutnost zálohování dat.

Instalace Instalace

Po dokončení instalace budete vyzváni k restartu počítače a vyjmutí DVD média s vypáleným obrazem s instalací Mandriva Linuxu 2011. Start systému po spuštění mého počítače do obrazovky s přihlášením trvá zhruba 45 sekund a dalších 30 sekund vám zabere nastartování systému po přihlášení, než můžete začít pracovat. Poté je však chod Mandriva Linuxu 2011 velice svižný a bezproblémový (testováno na sestavě s dvoujádrovým procesorem AMD Athlon 2,4 GHz s 2 GB operační paměti a integrovaným grafickým jádrem GeForce 8200 mGPU).

Monitor systému – Seznam procesů Monitor systému – Seznam procesů

Monitor systému – Systémové zatížení Monitor systému – Systémové zatížení

Přihlašovací obrazovka v podobném duchu jako celá distribuce

Přihlašovací obrazovka KDM (The KDE display manager) je barevně laděná stejně jako uživatelské prostředí do světle modré a působí jako celé vydání svěžím a zároveň čistým dojmem, s čímž ostatně koresponduje časté označení Hydrogen, tedy vodík. Každý z uživatelů má zobrazené jméno a profilový obrázek.

Po kliknutí se obrázek zvětší a objeví se pole pro napsání hesla. Vpravo dole je pak ikonka pro odhlášení a především vypnutí. Jediná škoda je, že ikonky působí tak trochu plasticky, ale to je otázka vkusu a především – Mandriva Linux lze upravit k obrazu svému až k nepoznání od toho výchozího.

Přihlašovací obrazovka KDM Přihlašovací obrazovka KDM

Grafické prostředí sází na jednoduchost

Grafické prostředí je KDE4 s použitím nadstavby Plasma Desktop s podporou Qt/GTK témat (instalace systému Mandriva Linux ani nenabídne nic jiného než KDE, na které se specializuje). Ve spodní části je umístěná lišta s ikonami, a to buď celá, anebo poloviční, kdy z ní ikony jakoby vyčnívají. V obou případech slouží nejen ke spouštění, ale také částečně ovládání (minimalizace, maximalizace s podporou shlukování). Po najetí na ikonu se spuštěnou instalací se zobrazí efektní náhled (žádné popisky tu již nejsou). Po pravé straně je pak běžně umístěný čas, ovládání hlasitosti, sítě apod., a také úplně na konci umístěná ikona koše.

Výchozí plocha Mandriva Linuxu 2011 po nainstalování Výchozí plocha Mandriva Linuxu 2011 po nainstalování

Náhledy spuštěných aplikací Náhledy spuštěných aplikací

Nejde si nevšimnout nové funkce StackFolder, která se vztahuje ke dvěma spodním ikonkám, které vypadají jako složka. Po kliknutí se vysune jakési okno, ve kterém jsou zobrazeny všechny složky a soubory umístěné ve složce Dokumenty a Naposledy stažené – výborný nápad! Ty však můžete pouze kliknutím otevřít a dále otevřít danou složku, nic jiného, jako například vytvořit novou složku, není (možná zatím) možné.

Nastavení plochy Nastavení plochy

Nastavení vašeho pracovního prostředí Nastavení vašeho pracovního prostředí

Správce widgetů a panelů

Widgety, panely a jejich správa samozřejmě souvisí se zvoleným grafickým prostředím, v tomto případě s KDE, respektive Plasmou. K ní přitom přísluší dvě ikony pro nastavení, jedna vpravo dole a jedna vpravo nahoře. Přitom ta horní je univerzální a lze přes ni nastavit pracovní plochu, přidat panel nebo widget. Po kliknutí na Přidat Widget se objeví nabídka nad spodním panelem, ve které si vybíráte podle ikon a popisků dané widgety. Doporučuji všimnout si posuvníku dole, který nemá vzhledem k okolnímu prostředí ve všech případech dostatečný kontrast, a tak jej lehce přehlédnete.

Nabídka dostupných widgetů Nabídka dostupných widgetů

Widgetů v nabídce je opravdu hodně. Pokud vám přesto nestačí, lze si stáhnout další, a to buď Plasma widgety, nebo Google Gadgets. Výchozí widgety stačí pro umístění na plochu pouze přetáhnout a tam s nimi pohybovat a měnit jejich velikost tažením myši. Samozřejmě je třeba najet na tu správnou ikonku, která se zobrazí v malém panelu po najetí na widget.

Stisknutím ikonky Plasma vpravo dole pak vyvoláte nastavení panelu. Po stisknutí tlačítka Hrana obrazovky s panelem můžete hýbat horizontálně, ale také jej přemístit nalevo či napravo. Naopak hodnotou výšky zase manipulujete překvapivě s výškou samotného panelu, takže jej můžete tažením zmenšit, anebo naopak zvětšit, pokud máte problémy se zrakem.

Nastavení panelu a systému (v okně) Nastavení panelu a systému (v okně)

Hlavní nabídka SimpleWelcome

Zajímavou novinkou je hlavní nabídka, která se jmenuje SimpleWelcome. Spouští se modrou ikonkou vlevo dole a hned poté se zobrazí full screen obrazovka s ikonkami a trojicí tlačítek v dolní části. Nahoře jsou pak vedle vyhledávacího pole aplikací ikony pro uzamčení relace a vypnutí počítače.

  • Na první „stránce“ Welcome je přehled naposledy spuštěných aplikací (Recent Applications), základních složek, jako je Home apod. (Places), a naposledy otevřených souborů (Recent Documents).

  • Pod Applications samozřejmě najdete všechny nainstalované aplikace setříděné do jednotlivých kategorií. Zajímavé je, že ačkoliv některé části SimpleWelcome do češtiny přeloženy nejsou, názvy kategorií ano, a to zřejmě proto, že již dříve přeloženy byly.

  • Další funkcí je TimeFrame, která sleduje vaši práci s počítačem a pomocí které můžete hledat pracovní soubory podle časové křivky, na které si přepínáte roky, měsíce a dny. Vedle toho umožňuje funkce vyhledávat v datech podle jejich typu: fotografie (Photo), videa (Videos) a dokumenty (Documents).

Welcome Welcome

Applications Applications

TimeFrame TimeFrame

SimpleWelcome tak jistě bude mnohým připomínat vyzdvihované a zároveň zavrhované rozhraní Unity z Ubuntu. Na rozdíl od něj však nepotřebuje hardwarovou akceleraci a především spodní panel s ovládáním pomocí ikon a upozornění zůstává zachovaný.

Vyhledaná aplikace v SimpleWelcome Vyhledaná aplikace v SimpleWelcome

Správcem souborů: Zjednodušený Dolphin

Jak již je zvykem, výchozím správcem souborů je Dolphin (tentokráte ve verzi 1.6) obarvený do barev uživatelského prostředí. Jeho hlavní předností je především jednoduchost. Nedisponuje žádnou hlavní nabídkou, ale jen ikonkami pro ovládání v horní části a pro přepínání umístění v levé části (přitom ikona suplující klasický Soubor je umístěna vpravo nahoře (podobně jako tlačítko pro záložky v internetovém prohlížeči Firefox).

V Dolphinu můžete přepínat mezi třemi režimy zobrazení. Vedle výchozích Ikon jsou k dispozici ještě Detaily nebo Sloupce. Ty však nefungují jako v typickém souborovém manažeru, ale vpravo se zobrazuje obsah složky, na kterou poklepáte. Přitom se postupně otevírají další a další sloupce, mezi kterými (pokud je jich více) se můžete pohybovat pomocí posuvníku ve spodní části. Stejně tak se Dolphin jako všechny ostatní aplikace při přesunu částečně zprůhlední.

Správce souborů Dolphin Správce souborů Dolphin

Zvolené aplikace zaslouží pochvalu

Hlavní změny v aplikacích:

  • Výchozí aplikací pro editaci videa je PiTiVi, které jsme již v minulosti recenzovali v článku PiTiVi: Jednoduchý video editor pro Linux. Jen pro připomenutí je dobré zmínit, že editor nabízí jen ty nejzákladnější funkce, a proto vzhledem k další absenci filtrů a rozšířených funkcích je aplikace vhodná zejména pro nenáročné uživatele. Na druhou stranu je tato aplikace jednou z nejlepších ve své kategorii a na DVD je ještě spousta místa, takže to určitě nehodnoťme záporně.

PiTiVi PiTiVi

  • Nahrazen byl do této distribuce DigiCam, a to za Shotwell. Tato změna je spíše k horšímu, ale to je dosti subjektivní pohled na věc. Shotwell je každopádně mnohem jednodušší, a tak koresponduje s celkovou filozofií udělat více user-friendly distribuci.

Shotwell Shotwell

  • Naopak oblíbený hudební přehrávač Amarok byl nahrazen méně známým přehrávačem Clementine. Podle oficiální wiki stránky projektu je Clementine založen na Amaroku 1.4 a také je prý stabilnější. Hlavním důvodem pro změnu se však zdá být to, že Amarok 1.4 byl mezi uživateli pravděpodobně mnohem více oblíbený než jeho „dvojková“ verze.

Clementine Clementine

Tím však výpis aplikací zdaleka nekončí a zmínit lze například internetové prohlížeče Firefox (vzhledem k rychlosti vydávání nových verzí nelze vytknout, že je ve verzi 5.0.1) a Konqueror nebo klienty pro IM komunikaci Kopete či Choqok. V tomto ohledu má každý uživatel na výběr. Naopak pro práci s dokumenty je nainstalován kompletní kancelářský balík LibreOffice ve verzi 3.4.2 (vzhledem k vydání distribuce se jednalo o v tu dobu aktuální verzi) a pro prohlížení PDF dokumentů Okular. Oproti tomu fotografie můžete vedle zmíněného Shotwellu editovat v Gwenview a primárním multimediálním přehrávačem je SMPlayer.

Inovace nejen grafického prostředí a jednoduchost zároveň

Automatické přizpůsobení velikosti funguje i na ¼ plochy Automatické přizpůsobení velikosti funguje i na ¼ plochy

Automatické vypnutí do 30 sekund Automatické vypnutí do 30 sekund

Celkový dojem je skutečně příjemný, za čímž stojí zejména stabilita a použité grafické prostředí, které je velice plynulé. Celá distribuce pak působí jako funkční celek, který je dodělaný a připravený ke každodennímu používání bez nutnosti cokoliv řešit. Mandriva Linux 2011 je tak ideálním příkladem toho, že lze vytvořit snadno použitelný a graficky pěkně vypadající operační systém, který se přeci jen odlišuje od zažitých představ o panelu, kde jsou minimalizované aplikace a tlačítko s menu.

Proto mohu Mandriva Linux 2011 doporučit skutečně všem: Těm, kdo používají starší verzi distribuce, těm kteří přemýšlí o změně distribuce, ale i těm, kteří přemýšlí nad přechodem z Microsoft Windows.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
ferri 17. 10. 2011, 05:58:53
Odpovědět  Odkaz 
Ako dlhoročný mandrivák som bol z novej MDV 2011 sklamaný. A to je aj dôvod, prečo som ju nahradil Linux Mint-om. Vo virtuále som však na ňu celkom nezanevrel.
Hlavné dôvody:
- chybové jadro, po viac ako mesiac a pol neopravené oficiálnou aktualizáciou
- nedotiahnutá inštalácia, nainštalujú sa všetky lokalizačné balíčky, nepotrebné treba po inštalácií odstrániť,
- celková pomalosť systému (porovnanie Mandriva vs. Mint)
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
mufty 17. 10. 2011, 07:23:12
Odpovědět  Odkaz 
+1
- o tej stabilite mam vazne pochybnosti. Mandrivu pouzivam od verzie 8.1, k plnej spokojnosti, ale tento release mi pripomina prvy release s KDE 4.0.
- spustanie/vypinanie systemu trva min. 2x dlhsie ako 2010.x.
- problemy s grafikou
- mam rad KDE pre jeho moznosti konfiguracie, no nova default tema take moznosti neponuka (uznavam ze to moze byt lahsie pre novacikov, mne to prekaza)
- oblubene aplikacie su v nepouzitelnom stave (napr. kmail, obcasne pady kopete, krusadera.) - pravda toto nie je chyba mandrivy.
- ano, viem ze treba hlasit bugy. ale clovek pocase rezignuje a tym skor v pripade ak je deklarovana ista miera stability/kvality...
- ja osobne by som novu mandrivu nikomu kto este linux nepouzil neodporucil
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Lukas 17. 10. 2011, 07:57:48
Odpovědět  Odkaz 
Z této Mandrivy jsem zklamaný úplně stejně, jako z Ubuntu Oneiric Ocelota :-( Nové distra se zaměřují na vzhled a grafické efekty a tomu taky odpovídá nenasytnost co se týče systémových prostředků. Když k tomu připočtu ještě použití nesvobodných ovladačů GPU (nemám jinou možnost), dostávám se výkonově někde na úroveň jako byly Windows Vista na počítačích s 512MB RAM. Mrzí mě, že největší výrobci distribucí se ubírají tímto směrem. No nic, jdu stáhnout Minta nebo Arch Linux :-/
Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Petr Ježek5 19. 10. 2011, 13:06:41
Odpovědět  Odkaz 
Já bych tak novou Mandrivu nehaněl, její vizuální přiblížení se Unity či Gnome3 není na úkor systémové a grafické zátěže. Nestabilita aplikací bývala u Mandrivy spojena s updaty bez promazání uživatelských nastavení (platí přiměřeně i pro jiné distribuce) a rád bych věděl, zda jste své problémy diskutoval v příslušných fórech a ve wiki. Osobně jsem u klikacích dispribucí také přešel k Mintu (navíc je v rolling updates variantě téměř tak aktuální jako můj hlavní Archlinux). Mandriva nicméně jde správným směrem ke zjednodušení a při volbě KDE jako GUI základu i k potenciální systémové komplexnosti a optimalizaci. Pro mně to není, ale mnoha lidem to může vyhovovat. Navíc vše je uživatelsky konfigurovatelné...
Ivan Bíbr Re: Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
bibri 22. 10. 2011, 16:17:33
Odpovědět  Odkaz 
Já to vidím podobně, prostě vydali první vydání (po velkých změnách s majitelem, vývojáře atd.) a počkal bych ještě tak rok, pak se uvidí.
Michal Polák Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Michal Polák 17. 10. 2011, 08:59:31
Odpovědět  Odkaz 
Tak je pravdou, že současný trend Mandrivy je dán také KDE4 a snahou přinést něco grafick nového, zatímco Ubuntu zase experimentuje s Unity. Je pravdou, že přizpůsobit a zjednodušit to může každý, ale pak nemusí používat novou distribuci s tak "moderním" grafickým prostředím....
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Clementine
fri 17. 10. 2011, 09:10:08
Odpovědět  Odkaz 
Při pohledu na obrázek hlavního okna přehrávače Clementine jsem musel zamáčknout slzu. V hlavní nabídce jsou Doplňky. To jsem použil pro překlad anglického "Extras". Skvělé.

Zato namísto textu Písnička, který vidíme vpravo, které je určeno i pro rodiny s dětmi, s novým vydáním uvidíte, tuším, Píseň. Já používal písničku i píseň rovnocenně vedle sebe, kvůli rozmanitosti.

A anglické Library David Kolibáč přetransformoval ve Sbírka (se sbírkou, bez sbírky, o sbírce...), jak například v Music library - hudební sbírka. Dohnal ho k tomu jeden výskyt slova collection ve spojení Entire collection, nebo něco jiného? (řečnická otázka)
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Ivkko 18. 10. 2011, 00:09:37
Odpovědět  Odkaz 
No, ten štart, to ste skúšali na akom počítači??? Mne z hybernácie nenabieha kratšie ako 2 minúty. Pri reštarte je to skoro 5!!! Slimák!!! Práca je už rýchlejšia, ale štart je katastrofa.
Inštalátor - inštalácia z DVD nefunguje na všetkých mechanikách! Zrada!
Grafická úprava ROSA - katastrofa. Hneď po inštalácia letela k vode a vrátil som sa k starému dobrému vzhľadu Oxygen. Ale to je otázka vkusu.
Výber programov - asi jediná relatívne pozitívna vec - vybrali dobré a jednoduché programy, ktoré ja používam už dlhšie (v porovnaní s default nastavením starších vydaní)

Celkový dojem - Absolútne by som nedoporučil nováčikovi, ktorý prechádza z Windows. Pre mňa, ako užívateľa Mandrivy už niekoľko rokov je táto verzia sklamanie. Grafické somarinky sa nachádzajú hojne. Ale daňou za to je obrovský prepad stability a svižnosti systému. Na mojom dvojjadrovom procesore Intel Dual Core 2.6 GHz pri 4 GB RAM je obrovský rozdiel medzi chodom Mandrivy 2011 a Magei1. Pritom všade beží KDE. Mandriva ako keby mala zatiahnutú ručnú brzdu. Len som neprišiel na čo, čo ju tak veľmi brzdí.
Počkám ešte na jedno vydanie a ak pôjdu týmto nezmyselným smerom, asi sa budeme musieť rozlúčiť. Škoda. Ale nepáči sa mi smerovanie Mandrivy.
Ivan Bíbr Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
bibri 19. 10. 2011, 10:09:18
Odpovědět  Odkaz 
Ivko> No jo, hoši toho prostě chtěli moc najednou. Já 2011 používám, Mageia mne nijak nenadchla a nepřinesla nic nového, takže jsem zůstal u MDV. Uvidíme, jak se oběma bude dařit dále...
Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Ivko 20. 10. 2011, 11:53:35
Odpovědět  Odkaz 
Bibri - Ja Mandrivu nezatracujem. Len som sklamaný. Stále ju používam a čakám, ktorým smerom sa vydá Mandriva a ktorým Mageia. Smerovanie Magei sa dá predpokladať. Bude to skôr konzervatívne distro. Ale očakávam, čo vymyslí Mandriva. Ak sa budú hnať za novinkami za cenu svižnosti, stability a vôbec funkcionality systému, tak nech sa nehnevajú... Ja potrebujem s počítačom pracovať a nie čakať a riešiť.
Re: Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Hafajs 30. 10. 2011, 09:05:46
Odpovědět  Odkaz 
Bohuzel tento trend je znat uplne vsude. Ubuntu, naprosto nejhnusnejsi rozhrani ve Win8, a ted uz i tady. Pripada mi to, ze vyvojari OS by radi prisli s necim novym, ale vyjde z toho jen snaha menit rozhrani pro uzivatele. Vychazeji mylne z toho, ze kdyz je clovek na neco nyvykly, je to spatne. Pritom vsude zazniva, ze jsou to zmeny pro zjednoduseni zacinajicim uzivatelum. Jak to zatim sleduji, tyto zmeny rozdeluji populaci na dve skupiny BFU pro ktere to ma byt (ale tem je to jedno) a pokrocilejsi a ty to stve. Snad je to jen modni ukrok a vratime se casem k vecem navrhnutym pro praci.
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Petr Ježek 19. 10. 2011, 13:17:59
Odpovědět  Odkaz 
Pro nespokojené - což takhle Mageia - jiná a přece stará známá? Mám za to, že Mageiu zdobí odladěnost v důsledku konzervativismu i jednoduchost a přiměřená svižnost (na KDE a klikací subsystém). Já osobně pro kombinaci monitor na šířku - klávesnice - myš neznám lepší a více ergonomický layout desktopu než panel s dokem aplikací a widgety a menu na pravý myšoklik s možností dopnit plochu o ikony preferovaných aplikací. Proto mne všechny ty unity/mutter/apple "inovace" pouze iritují.
problemy
Mikss 20. 10. 2011, 18:47:24
Odpovědět  Odkaz 
Pocity zatím rozpoluplné, z toho co jsem byl zvyklý používat všechno tak nějak jde.
Jsem uživatel Gnome a vadilo mi, že jsem si nemohl rovnou při instalaci zvolit prostředí Gnome.
Nový Firefox 7 při přehrávání flashe velmi vytěžuje procesor, zřejmě začnu používat Operu která je méně náročná a přijde mi i svižnější.
Zásadní problém mám ale s DVD vypalovačkou LG, která je nyní nepoužitelná. Po stisku tlačítka pro otevření se mechanika sice otevře, ale hned se také sama zavře. Pokud se mi tam nakonec podaří CD (DVD) dát tak se disk nepřipojí. Pokud se to časem s vydáním aktualizací a nového jádra neopraví, zkusím jiný linux - zřejmě Fedoru.
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Jarek 20. 10. 2011, 22:31:04
Odpovědět  Odkaz 
Na Mandrivě mi vždycky vadilo, že neobsahovala aktuální verze programů. Např. vyšel nový Firefox a distribuce na to nijak nereagovala, atd. Rád bych aby se tahle věc změnila.

Novou Mandrivu jsem zkoušel na testovacím stroji a měl jsem problémy s grafickou kartou (nějaká stará nVidia). Pak jsem ji zkusil nainstalovat na notebook Acer TravelMate 5542. To bohužel vůbec nešlo: instalace trvala příšerně dlouho, blbla grafika a vůbec se mi nepodařilo zprovoznit wifi kartu. Nakonec jsem to vzdal a instaloval Ubuntu, které bylo po krátké instalaci ihned funkční se vším všudy. U dalšího notebooku, kde chci mít KDE, jsem se už ani nepokusil a dal tam Kubuntu. Všechno taktéž fungovalo na první pokus. V ubuntu mi chybí Mandrivácké nástroje na nastavení hardware, sdílení přes SMB a NFS, atd. Zkusil jsem i Mageiu, ale grafika taky nefungovala dobře.

Na jednom počítači mám ještě Mandrivu 2010.2 a funguje tam dobře (tedy až na věčně blbnoucí Flashplayer). Tam asi zkusím upgrade, ale ještě jsem se neodhodlal.
Ivan Bíbr Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
bibri 22. 10. 2011, 16:45:57
Odpovědět  Odkaz 
>Na Mandrivě mi vždycky vadilo, že neobsahovala aktuální verze programů. Např. vyšel nový Firefox a distribuce na to nijak nereagovala, atd. Rád bych aby se tahle věc změnila. ...

Toto umí v čisté podobě pouze rolling update distro - Gentoo, Arch.

Dobrá zpráva je, že úplně stejné rolling update distro je dnes i mandrivácký Cooker. Chvíli jsem jej (nevědomky) používal a docela to šlo. Podle mne je to pro Cooker krok jednoznačně dopředu.
Re: Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
martin.k 31. 10. 2011, 11:40:44
Odpovědět  Odkaz 
> Dobrá zpráva je, že úplně stejné rolling update distro je dnes i mandrivácký Cooker. Chvíli jsem jej (nevědomky) používal a docela to šlo. Podle mne je to pro Cooker krok jednoznačně dopředu.

tohle bohuzel neni tak uplne pravda (ano, vim ze mdv tuhle zmenu anoncovala, ale skutecnost se trochu lisi). pouzival jsem ho cca. od unora 2011 a kvuli nepozornosti i par tydnu pote, co doslo k oddeleni verze 2011. takze jsem si vsiml, ze se do cookeru nikdy nedostaly KDE 4.7 - jeste pred vydanim 4.7.0 se v cookeru objevily KDE 4.7.40 - tedy nejaky snapshot 4.8. ok, i to by se dalo tolerovat, co se ale tolerovat neda je to, ze ty KDE se tam neobjevily cele najednou, takze update systemu dopadl tak, ze cast KDE byla 4.6.9x, cast 4.7.40 a dohromady to moc (spis vubec nefungovalo). tenhle stav, pokud vim, trva dodnes. vzhledem k tomu, ze tohle se v cookeru stava celkem pravidelne, cooker nemuze byt povazovan za rolling-update disto - protoze u rolling-update se aspon da cekat, ze at si nainstaluju/updatuju stable v kteremkoliv okamziku, balicky budou aspon minimalne otestovane a cele to spolu bude fungovat. u cookeru to je spis sazka do loterie.. (v dobe kdy jsem ho pouzival taky treba bylo dost dlouho jadro v konfliktu s binutils, takze to nebootovalo. mel jsme kliku, ze jsem mel nainstalovane i starsi jadro, ktere fungovalo..) :(
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
XMen 20. 10. 2011, 23:15:13
Odpovědět  Odkaz 
Vyskusal som mandrivu 2011 a bohuzial u mna uz pretiekol pohar trpezlivosti. Za posledny cas to bolo velmi nekvalitny produkt. Bol som dlhorocny uzivatel mandrivy a predchadzajuce verzie 2009.1 a nizsie boli velmi dobre a stabilne. V tejto novej mandrive som sa nebol schopny pripojit na net. Nechapem ako je mozne, ze mi takato zakladna zalezitost nesla, lebo v starych mandrivach to slo pekne. Vzdy som sa chvalil s tym, ze ako mandriva dobre slape, ako najde vsetok hw a bez problemov doinstaluje drivery bez toho aby som ich zhanal kade tade po nete. Bohuzial tato posledna nestoji ani za ....
Nastastie som sa odhodlal a skusil som Mageiu. Vyzera to, ze je to ta stara dobra stabilna mandriva a paci sa mi jej smerovanie aj ked sa to niekomu moze javit ako zastarale.
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Miloslav Havrda 4. 11. 2011, 11:02:55
Odpovědět  Odkaz 
Mám laptop Dell E6520

Také jsem byl dost skeptický a do přechodu z verze 2010.2 64-bit se mě nechtělo.
Měl jsem tuto verzi s Gnome 2.30.?

Podle návodu jsem provedl update z terminálu a po asi 1650 balíčcích nastala chyba a kernel panic.

Pak přišlo na řadu DVD s Mandriva 2011 64-bit.
Instalace hladká.Start s Vesa a hrálo to.

Ale díky starým nastavením v mém home adresáři bylo KDE nefunkční.
Tak jsem založil jiného nového uživatele.
A ten fungoval dobře.

Tak jsem vymazal pár souborů z kořene mého home adresáře(zazálohoval jsem je).
A světe div se KDE bylo rázem funkční.

Co je na této verzi opravdu super, je používání Wifi.
To se prostě s fungováním na staré verzi nedá srovnat.
Prostě super.
Rychle startuje, nemá problém při suspendu a následném resume.
Prostě funguje.

Pro tuto novou vlastnost mám nyní na Mandriva 2011 velmi dobrý náhled.

No s KDE se trošku sžívám.
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Varjag Jarl 25. 11. 2011, 02:04:12
Odpovědět  Odkaz 
Mám 2 Počítače, oba používám stejně hojně.
Na dvoujádrovém 3GHz AMD mám Mandrivu 2010.2.
Druhý počítač je osazen AMD Athlon 2600+ (32bit) a se systémem Manfriva 2011.

Oba systémy mi jedou opravdu slušně a stabilně a mé porovnání v této konfiguraci je následné (hodnocení +/- platí ve vztahu k MDV 2011) :

- Instalace MDV 2011 proběhla v pořádku, ale nelíbil se mi nutný start "live", chyběla mi některá nastavení. Při aktualizaci jsem zjistil že se nainstalovaly všechny dostupné lokalizace. To je opravdu nedořešené a nevím jestli by si s tím čerstvý uživatel Linuxu poradil :-(

+ Start MDV 2011 a následné přihlášení do KDE mi na 32b počítači přijde vcelku svižný. Dokonce si troufám říct že je rychlejší jak na počítači s 2jádrem a Mandrivou 2010.2 (ale zde se nyní startují i 3 databázové servery :D)

- odladění KDE v MDV 2011. KDE má asi nějaký problém s grafikou. Při prvním otevření nabídek a vysunutí hlavního panelu, to trvá asi 2-3sec, než se tam konečně něco zobrazí (nevypínal jsem žádné efekty). Dříve když tu byla MDV 2010, tak tu bez problémů běžel i 3D desktop Compiz. Většinou používám 2 panely. Hlavní a postraní (s nejpoužívanějšími aplikacemi) Druhý panel z nějakého důvodu ztrácí ukotvení a při každém spuštění KDE se vždy panel přesune na střed obrazovky.

+ výběr aplikací se mi docela zamlouvá, Prozatím mi nejsou jasné jen rozdíly mezi LibreOffice a OpenOffice. U Mandrivi tuším že asi chce připravit uživatele na budoucí vývoj tohoto projektu (prozatím je však totožný s OpenOffice).

Ohromně jsem ocenil přítomnost Clementine a SMplayeru již po instalaci Mandrivy (Amarok mi pije krev a tady jsem se s ním nemusel vůbec zabývat :D)

- absence některých programů GIMP, Chromium, Digikam - ale v tom nevidím až takový problém. Instalace software není snad v žádné distribuci s rozvinutou grafikou složitá a nepřívětivá pro "běžné uživatele" ;-).

Můj celkový dojem z MDV 2011 není až takovým zklamáním. Možná jsem čekal že první systém po změnách ve společnosti Mandriva nebude naprosto dokonalý. Jedinou velkou výhradu mám snad jen k instalaci. MDV 2011 jsem nezavrhl a v počítači zůstane až do jeho update na moderní PC. Pak sem přijde Ubuntu popř Edubuntu, kvůli speciálním výukovým aplikacím na interaktivní tabuli, které podporují bohužel jen Debiany. Na současném dvoujádru zatím zůstane MDV 2010.2 asi až do vydání Mandrivy 2012. Snad bude odladěnější.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz