přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dva týdny s Linuxem 4

Dva týdny s Linuxem 4

dvatydny.gif

Výsledky linuxových společností. Newyorská burza dává přednost Linuxu. KDE4 spotřebuje méně paměti. BBC bude podporovat i Linux. FlightGear 1.0. Vyšel Simply Mepis 7. Kubuntu 8.04 nebude mít delší podporu.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Výsledky linuxových společností

novell_suse.jpg31. října skončil fiskální rok pro společnost Novell a před pár dny zveřejnila výsledky za poslední rok. Dosáhla příjmů ve výši 932 milionů dolarů při ztrátě 26 milionů dolarů, což činí 8 centů na akcii. Ztráta je připisována pokračující restruktualizaci společnosti. Zatímco celkové příjmy vzrostly pouze o 1,4 %, příjmy z linuxových produktů vzrostly o 69 %. Meziročně akcie Novellu posílily o zhruba 15 %.

Redhat_Logo.pngSpolečnost Red Hat má konec fiskálního roku až 28.2. a na výsledky společnosti za třetí čtvrtletí se stále čeká, poslední zveřejněné hospodářské výsledky jsou za druhé čtvrtletí. V něm Red Hat dosáhl příjmů ve výši 127,3 miliónů dolarů, což je meziroční nárůst o 28 %. Společnost si také zachovává solidní ziskovost, za druhé čtvrtletí činí zisk 18,2 milionů dolarů, což je 14 % příjmů.

mdv.pngO poznání hůře si vede francouzská společnost Mandriva. Ta uzavírá prodloužený fiskální rok až 31. prosince, takže jsou známy jen výsledky za prvních 9 měsíců z 30.6. Společnost v nich dosáhla příjmů ve výši 3,14 milionů eur, což je meziroční pokles o 30 %, a ztráty 2,38 milionů eur, která je vzhledem k příjmům opravdu vysoká. Mandriva překonala ohrožení bankrotu v roce 2004 a získala peníze od nových investorů. Stále však není schopná dosáhnout dobrých hospodářských výsledků.

Ostatní linuxové společnosti nezveřejňují pravidelně své výsledky, protože nejsou veřejně obchodovatelnými společnostmi.

Newyorská burza dává přednost Linuxu

New York Stock Exchange výrazně investuje do linuxových serverů na platformě x86 a dává tak Linuxu přednost před komerčními Unixy. Vlastnostmi Linuxu, které burza oceňuje nejvíce, jsou flexibilita a nezávislost.

Linux se prosazuje i ve finančních společnostech z Wall Street. Mezi společnosti, které provozují linuxové servery, patří například Merrill Lynch, Morgan Stanley, The Goldman Sachs nebo Credit Suisse First Boston.

KDE4 spotřebuje méně paměti

kde.pngPodle německého Pro-Linux News je nové KDE4 méně náročné na paměť než jeho předchůdce KDE 3.5. Spotřebuje totiž jenom 228 MB, zatímco starší verze 348 MB. Někteří ovšem tvrdí, že KDE 4.0 RC2 ještě nedosahuje plné funkcionality KDE 3.5 a tudíž paměťová náročnost KDE4 ještě poroste. Přesto je pozitivní, že se vývojáři KDE nesnaží roztáčet spirálu paměťové náročnosti, a přestože je KDE4 revoluční verze, nebude vyžadovat upgrade počítače.

Novinky ze světa softwaru

BBC bude podporovat i Linux

Není to tak dávno, co BBC rozjelo službu on-line televize na požádání. Uživatelé mohou sledovat až 250 pořadů v přehrávači iPlayer. Ten však existuje pouze ve verzi pro Windows, což vyvolalo vlnu nevole mezi uživateli ostatních operačních systémů. BBC svůj postoj přehodnotilo a nedávno představitel BBC Anthony Rose prohlásil, že v roce 2008 začnou podporovat i ostatní platformy. Nedávno podobnou službu rozjela i Česká televize, jejíž služba má požadavky, které jsou tvrdé i pro uživatele Windows, na ostatní platformy pak není myšleno vůbec. BBC by jí teda mohla být příkladem.

FlightGear 1.0

Máte rádi hry a obzvláště letecké simulátory? Do verze jedna se dostal zajímavý letecký simulátor FlightGear. Jedná se o open-source aplikaci dostupnou pod mnoha platformami (Linux, Windows, Mac OS X a různé Unixy). FlightGear se vyvíjel neuvěřitelných 11 let, ale díky tomu stojí opravdu za to. Grafika je povedená a variabilita obrovská. Můžete si vybrat z velkého množství strojů a hra obsahuje 20 tisíc opravdových světových letišť. Vypadá to, že se jedná o opravdový trhák mezi open-source hrami (jestli tedy lze letecký simulátor označit za hru, když může sloužit i k mnoha seriózním účelům).

TIP - profesionální zpracování RAW formátu v Linuxu

Mnoho uživatelů si neustále stěžuje, že nemohou zpracovávat fotografie na takové úrovni, jaké by chtěli. Open-source programy jako ufraw nebo rawtherapee jim nepostačují a známé programy z Windows jako Lightroom od Adobe nemají linuxovou verzi a ve Wine fungují velmi mizerně. Přitom profesionální nástroje pro Linux existují, jenom se o nich příliš neví. Jedním z nich je Bibble, který je zaměřený především na zpracování RAW formátu. Patří ve svém oboru ke špičce, získal mnoho ocenění a ve zpracování RAWu podle mnoha testů dosahuje lepších výsledků než nástroje od Adobe. Aktivně ho používám a až nasbíram dostatečně zkušenosti, tak se s vámi podělím o bližší informace v recenzi. Dalším profesionálním nástrojem na zpracování fotografií je LightZone, který má čerstvě i verzi pro Linux. LightZone není přímo specialista na RAW formát a oproti Bibble umožňuje navíc funkce jako jednoduché retušování.

Novinky ze světa distribucí

Vyšel Simply Mepis 7

Příznivci Simply Mepisu dostali na Vánoce povedený dárek, vývojáři jim den před Štědrým dnem nadělili novou verzi Simply Mepisu. To je distribuce založená na Debianu a snažící se o maximální uživatelskou přívětivost. Její zakladel Warren Woodford se nedávno rozhodl vzít jako základ opět Debian poté, co jej na chvíli vyměnil za Ubuntu. Simply Mepis je díky tomu stabilní distribuce a přitom je uživatelsky přívětivá a přináší aktuální verze softwaru. V nové verzi naleznete kernel 6.22.14, KDE 3.5.8, Xorg 7.1.0, Amarok 1.4.8 nebo také nové verze binárních ovladačů pro grafické karty od ATI a nVidia. Stahovat můžete na stránkách projektu.

Kubuntu 8.04 nebude mít delší podporu

Společnost Canonical, která vyvíjí distribuce Ubuntu, Kubuntu a Xubuntu, oznámila, že další verze Kubuntu, která měla mít označení LTS (long-term support/dlouhodobá podpora), toto označení mít narozdíl od Ubuntu nebude. Vývojáři Kubuntu se totiž rozhodli začlenit do verze 8.04 nové KDE4, u něhož panují obavy, že nebude do vydání nové verze Kubuntu dostatečně stabilní. Vývojáři tak ukončili dilema, kdy na jedné straně byla ze strany uživatelů velká poptávka po novém KDE a na druhé straně riziko jeho nestability. Přechod na KDE4 však neznamená definitivní konec se současným KDE 3.5, uživatelé budou mít na výběr mezi starou a novou verzí.

Dell do Ubuntu doplňuje podporu pro DVD

Dell začal na svůj linuxový notebook předinstalovávat nejnovější verzi Ubuntu - 7.10 Gutsy Gibbon. Do nové verze také doplňuje podporu pro přehrávání DVD. Přehrávat DVD v Ubuntu lze samozřejmě již léta, ale tato možnost se nenachází z patentových důvodů v základní instalaci a uživatel musí doinstalovat potřebné balíčky. Dell tímto reagoval na požadavky zákazníků, kteří vyžadují, aby si mohli v počítači přehrávat své DVD. Jenom doplním, že s podobným řešením přišla už Mandriva. Ta do své placené verze PowerPack zahrnuje přehrávač LinDVD, který také není v kolizi s americkým patentovým právem.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog