přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dva týdny s Linuxem 4

POINT.X (2018-19)

Dva týdny s Linuxem 4

dvatydny.gif

Výsledky linuxových společností. Newyorská burza dává přednost Linuxu. KDE4 spotřebuje méně paměti. BBC bude podporovat i Linux. FlightGear 1.0. Vyšel Simply Mepis 7. Kubuntu 8.04 nebude mít delší podporu.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Výsledky linuxových společností

novell_suse.jpg31. října skončil fiskální rok pro společnost Novell a před pár dny zveřejnila výsledky za poslední rok. Dosáhla příjmů ve výši 932 milionů dolarů při ztrátě 26 milionů dolarů, což činí 8 centů na akcii. Ztráta je připisována pokračující restruktualizaci společnosti. Zatímco celkové příjmy vzrostly pouze o 1,4 %, příjmy z linuxových produktů vzrostly o 69 %. Meziročně akcie Novellu posílily o zhruba 15 %.

Redhat_Logo.pngSpolečnost Red Hat má konec fiskálního roku až 28.2. a na výsledky společnosti za třetí čtvrtletí se stále čeká, poslední zveřejněné hospodářské výsledky jsou za druhé čtvrtletí. V něm Red Hat dosáhl příjmů ve výši 127,3 miliónů dolarů, což je meziroční nárůst o 28 %. Společnost si také zachovává solidní ziskovost, za druhé čtvrtletí činí zisk 18,2 milionů dolarů, což je 14 % příjmů.

mdv.pngO poznání hůře si vede francouzská společnost Mandriva. Ta uzavírá prodloužený fiskální rok až 31. prosince, takže jsou známy jen výsledky za prvních 9 měsíců z 30.6. Společnost v nich dosáhla příjmů ve výši 3,14 milionů eur, což je meziroční pokles o 30 %, a ztráty 2,38 milionů eur, která je vzhledem k příjmům opravdu vysoká. Mandriva překonala ohrožení bankrotu v roce 2004 a získala peníze od nových investorů. Stále však není schopná dosáhnout dobrých hospodářských výsledků.

Ostatní linuxové společnosti nezveřejňují pravidelně své výsledky, protože nejsou veřejně obchodovatelnými společnostmi.

Newyorská burza dává přednost Linuxu

New York Stock Exchange výrazně investuje do linuxových serverů na platformě x86 a dává tak Linuxu přednost před komerčními Unixy. Vlastnostmi Linuxu, které burza oceňuje nejvíce, jsou flexibilita a nezávislost.

Linux se prosazuje i ve finančních společnostech z Wall Street. Mezi společnosti, které provozují linuxové servery, patří například Merrill Lynch, Morgan Stanley, The Goldman Sachs nebo Credit Suisse First Boston.

KDE4 spotřebuje méně paměti

kde.pngPodle německého Pro-Linux News je nové KDE4 méně náročné na paměť než jeho předchůdce KDE 3.5. Spotřebuje totiž jenom 228 MB, zatímco starší verze 348 MB. Někteří ovšem tvrdí, že KDE 4.0 RC2 ještě nedosahuje plné funkcionality KDE 3.5 a tudíž paměťová náročnost KDE4 ještě poroste. Přesto je pozitivní, že se vývojáři KDE nesnaží roztáčet spirálu paměťové náročnosti, a přestože je KDE4 revoluční verze, nebude vyžadovat upgrade počítače.

Novinky ze světa softwaru

BBC bude podporovat i Linux

Není to tak dávno, co BBC rozjelo službu on-line televize na požádání. Uživatelé mohou sledovat až 250 pořadů v přehrávači iPlayer. Ten však existuje pouze ve verzi pro Windows, což vyvolalo vlnu nevole mezi uživateli ostatních operačních systémů. BBC svůj postoj přehodnotilo a nedávno představitel BBC Anthony Rose prohlásil, že v roce 2008 začnou podporovat i ostatní platformy. Nedávno podobnou službu rozjela i Česká televize, jejíž služba má požadavky, které jsou tvrdé i pro uživatele Windows, na ostatní platformy pak není myšleno vůbec. BBC by jí teda mohla být příkladem.

FlightGear 1.0

Máte rádi hry a obzvláště letecké simulátory? Do verze jedna se dostal zajímavý letecký simulátor FlightGear. Jedná se o open-source aplikaci dostupnou pod mnoha platformami (Linux, Windows, Mac OS X a různé Unixy). FlightGear se vyvíjel neuvěřitelných 11 let, ale díky tomu stojí opravdu za to. Grafika je povedená a variabilita obrovská. Můžete si vybrat z velkého množství strojů a hra obsahuje 20 tisíc opravdových světových letišť. Vypadá to, že se jedná o opravdový trhák mezi open-source hrami (jestli tedy lze letecký simulátor označit za hru, když může sloužit i k mnoha seriózním účelům).

TIP - profesionální zpracování RAW formátu v Linuxu

Mnoho uživatelů si neustále stěžuje, že nemohou zpracovávat fotografie na takové úrovni, jaké by chtěli. Open-source programy jako ufraw nebo rawtherapee jim nepostačují a známé programy z Windows jako Lightroom od Adobe nemají linuxovou verzi a ve Wine fungují velmi mizerně. Přitom profesionální nástroje pro Linux existují, jenom se o nich příliš neví. Jedním z nich je Bibble, který je zaměřený především na zpracování RAW formátu. Patří ve svém oboru ke špičce, získal mnoho ocenění a ve zpracování RAWu podle mnoha testů dosahuje lepších výsledků než nástroje od Adobe. Aktivně ho používám a až nasbíram dostatečně zkušenosti, tak se s vámi podělím o bližší informace v recenzi. Dalším profesionálním nástrojem na zpracování fotografií je LightZone, který má čerstvě i verzi pro Linux. LightZone není přímo specialista na RAW formát a oproti Bibble umožňuje navíc funkce jako jednoduché retušování.

Novinky ze světa distribucí

Vyšel Simply Mepis 7

Příznivci Simply Mepisu dostali na Vánoce povedený dárek, vývojáři jim den před Štědrým dnem nadělili novou verzi Simply Mepisu. To je distribuce založená na Debianu a snažící se o maximální uživatelskou přívětivost. Její zakladel Warren Woodford se nedávno rozhodl vzít jako základ opět Debian poté, co jej na chvíli vyměnil za Ubuntu. Simply Mepis je díky tomu stabilní distribuce a přitom je uživatelsky přívětivá a přináší aktuální verze softwaru. V nové verzi naleznete kernel 6.22.14, KDE 3.5.8, Xorg 7.1.0, Amarok 1.4.8 nebo také nové verze binárních ovladačů pro grafické karty od ATI a nVidia. Stahovat můžete na stránkách projektu.

Kubuntu 8.04 nebude mít delší podporu

Společnost Canonical, která vyvíjí distribuce Ubuntu, Kubuntu a Xubuntu, oznámila, že další verze Kubuntu, která měla mít označení LTS (long-term support/dlouhodobá podpora), toto označení mít narozdíl od Ubuntu nebude. Vývojáři Kubuntu se totiž rozhodli začlenit do verze 8.04 nové KDE4, u něhož panují obavy, že nebude do vydání nové verze Kubuntu dostatečně stabilní. Vývojáři tak ukončili dilema, kdy na jedné straně byla ze strany uživatelů velká poptávka po novém KDE a na druhé straně riziko jeho nestability. Přechod na KDE4 však neznamená definitivní konec se současným KDE 3.5, uživatelé budou mít na výběr mezi starou a novou verzí.

Dell do Ubuntu doplňuje podporu pro DVD

Dell začal na svůj linuxový notebook předinstalovávat nejnovější verzi Ubuntu - 7.10 Gutsy Gibbon. Do nové verze také doplňuje podporu pro přehrávání DVD. Přehrávat DVD v Ubuntu lze samozřejmě již léta, ale tato možnost se nenachází z patentových důvodů v základní instalaci a uživatel musí doinstalovat potřebné balíčky. Dell tímto reagoval na požadavky zákazníků, kteří vyžadují, aby si mohli v počítači přehrávat své DVD. Jenom doplním, že s podobným řešením přišla už Mandriva. Ta do své placené verze PowerPack zahrnuje přehrávač LinDVD, který také není v kolizi s americkým patentovým právem.

Nahoru

Příspěvky

Dva týdny s Linuxem 4
mil 30. 12. 2007, 02:49:57
Odpovědět  Odkaz 
... nové KDE4 méně náročné na paměť než jeho předchůdce KDE 3.5. Spotřebuje totiž jenom 228 MB ...

Ježišmarijá, počítače v práci nám v pohodě jedou se 128M RAM (win XP).

KDE je ale žrout nenažraný!!!
Jiří Eischmann Re:Dva týdny s Linuxem 4
Jiří Eischmann 30. 12. 2007, 03:22:01
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že není příliš fér srovnávat šest let starý systém s KDE4, které je čerstvá novinka. Zkuste si nainstalovat šest let starou linuxovou distribuci s KDE a uvidíte, jak málo to žere. Ke srovnání s KDE4 se hodí spíše Vista a tu rozhodně na 128MB RAM nerozjedete, ta potřebuje jako úplné minimum 512MB a podle zkušeností znamých je pro pohodlnou a rychlou práci i 1GB málo.
Re:Re:Dva týdny s Linuxem 4
Tomas 30. 12. 2007, 11:31:55
Odpovědět  Odkaz 
Potom ale treba porovnat, co vsetko bezi vo Viste a co v linuxe s KDE4. Myslim, ze Vista je na tom stale lepsie ako KDE4.
Ludia z linuxovej komunity sa zbytocne zaoberaju "skraslovanim" linuxu. Namiesto toho by mali venovat svoje schopnosti na problemy, ktore trapia linuxovich pouzivatelov. V linuxe nie je ziadny system vyvoja, neexistuje jednotna graficka kniznica, ziadne API. Niekto pouziva GTK (gnome), niekto QT (kde), co moze z toho vzniknut? Bordel a chaos. Nemam nic proti tomu, ked niekto pouzije inu kniznicu, ale mal by existovat nejaky standard, ktory by obsahovala kazda distribucia . Linux je velmi daleko za Windowsom a pokial sa komunita nezjednoti na jednotnych standardoch, tak linux sa bude iba vzdalovat a raz sa to cele rozsype.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Dva týdny s Linuxem 4
Jiří Eischmann 30. 12. 2007, 13:15:36
Odpovědět  Odkaz 
To už je otázka názoru. Můj názor je, že KDE4 a ostatně i 3.5 je lepší než prostředí ve Vistách. Ať už konfigurovatelností, flexibilností nebo systémovými nároky. Co se týče roztříštěnosti. Ta samozřejmě určitá je, ale osobně si nemyslím, že je to tak špatné, jak mnozí říkají. Znám projekty, které vytvářejí multiplatformní aplikaci, pro Windows, MacOS X a pro Linux a nedělá jim to problémy. Je na to ale potřeba myslet již při návrhu, výběru programovacího jazyka a knihovny (např. Python+Qt). Ano, těch knihoven je více, někdo tomu říká bordel a chaos, já tomu říkám možnost výběru, jak pro vývojáře, tak pro uživatele.
Re:Re:Re:Re:Dva týdny s Linuxem 4
Tomas 30. 12. 2007, 13:35:47
Odpovědět  Odkaz 
Moznost vyberu? Problem ale nastava, ked sa rozhodnem pouzivat iba kniznicu QT, ale existuju aplikacie, ktore potrebujem a su iba pre GTK. Musim instalovat kniznice GTK. To je ta moznost vyberu? Tie standardy podla mna v linuxe velmi chybaju.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Re:Dva týdny s Linuxem 4
Jiří Eischmann 30. 12. 2007, 15:44:56
Odpovědět  Odkaz 
A to je takový problém mít při dnešních velikostech pamětí natáhnuté obě knihovny? Používám Ubuntu, kde mám hodně velký mix Qt a GTK aplikací a používám všechny vymoženosti linuxového desktopu včetně Compizu, a stačí mi na to 512MB staré paměti. Co se týče vzhledu: mně osobně to problémy nedělá, ale i zde existují možnosti, jak vzhled Qt a GTK aplikací přiblížit. Pro Qt existuje skin, který imituje GTK a pro obě prostředí existují sady ikon z toho druhého. 100% jednotně to nepusobí, ale co si budeme nalhávat, všechny aplikace ve Windows taky nemají jednotný vzhled a dialogy.
Re:Re:Re:Re:Re:Dva týdny s Linuxem 4
krejca 2. 01. 2008, 23:42:06
Odpovědět  Odkaz 
moznost vyberu je podle me dulezitejsi, nez jedna standartni knihovna, srovnat se to da napriklad s tim jak vypada dnes situace na desktopech, windows ma prakticky monopol a kvalita tohoto os vzhledem k cene neni nijak oslniva, nebo mimo svet IT, mit jen jednu politickou stranu taky neni uplne to nejlepsi a roztristenost vyvoje taky podle me neni opodstatneny argument, urcite vite jak napriklad vypada MSIE 5 a 6, coz je prohlizec, ktery nebyl vyvijen v konkurencnim prostredi, konkurence je casto daleko silnejsi tahoun vyvoje, nez spoluprace, i kdyz ta je take na urcite urovni dulezita, vyssi naroky na pamet se urcite projevi, ale natazeni Qt a Gtk do pameti spolecne neni problem (na 128MB pravdepodobne KDE nepobezi a na 512MB to uz neni problem, nehlede na to ze dnes je 1GB pameti uz bezny)
Jirka Vrba Dva týdny s Linuxem 4
baf 30. 12. 2007, 10:17:45
Odpovědět  Odkaz 
Vysledky Mandrivy nevypadaji dobre ani na burze. Kdyz se v roce 2004 znovu zacala obchodovat, byla akcie asi za 2 Eura. Ze zacatku rostla a dostala se az na 8, ale po spojeni s Connectivou stale klesa a dnes se pohybuje okolo 0,4 Eur.

Cena na burze ale nema nic spolecneho s kvalitou distribuce, vydani nove verze s cenou nehne. Problem je asi v hospodareni spolecnosti. Cena reaguje spis na zverejneni ctvrtletnich vysledku.
Jiří Eischmann Re:Dva týdny s Linuxem 4
Jiří Eischmann 31. 12. 2007, 15:05:14
Odpovědět  Odkaz 
Nemyslím si, že by měla Mandriva nějaké opravdu špatné hospodaření. Podle mě zásadním problémem je to, že na rozdíl od Novellu nebo Red Hatu si nebyla schopná najít korporátní zákazníky. Mandriva je známá jako desktopové distro a to moc nevynáší. Co na tom, že má nějakých 8 miliónů uživatelů, když od 95% z nich neuvidí ani korunu a od zbytku pár drobných. Dokud nezačne být rentabilní Linux i na desktopu, tak se podle mě na něm neprosadí. Osobně jsem zvědav na Canonical, jak se mu vede a povedete. Shuttleworth do něj vložil na začátku 10 miliónů dolarů, tak jsem zvědav, jestli mu to začne někdy vydělávat. Taky mají miliony uživatelů, ale kromě prodeje hrníčků a samolepek nemají z domacích uživatelů ani korunu.
Jirka Vrba Re:Re:Dva týdny s Linuxem 4
baf 1. 01. 2008, 12:39:13
Odpovědět  Odkaz 
pokud chce firma obstat, pak musi vydelavat. Je vcelku jedno v jakem oboru podnika. Pokud se soustredi na desktop, musi najit model jak se desktopem uzivit. Osobne si myslim, ze prodava prilis draho a hodne investuje. Kdyz prisli se sluzbou kiosk, kde si clovek mohl koupit aktualni verzi firefoxu nebo gnome, tak to taky nemelo sanci na uspech. Proc platit za neco co je v jinych distribucich zadarmo?
Dva týdny s Linuxem 4
Emmkey 30. 12. 2007, 11:20:36
Odpovědět  Odkaz 
Musím souhlasit s tipem na zpracování RAW fotografií. Bibble je opravdu povedený kousek softwaru, byť placeným. Cca 70 $ za "malou" verzi se vyplatí. Třeba integrované "zachraňování" přepalů (kde ještě lze) je u digifotografie k nezaplacení. Lze to samozřejmě i ručně, kombinací dvou fotografií s různým doladěním expozice, ale nemůže se srovnávat co do rychlosti s pouhým posunováním "šoupátka". Mezi dalšími vlastnostmi je odstraňování šumu s kvalitními výsledky, rovnání horizontu, odstraňování aberace, korekce zkreslení objektivu, atd.
Vřele doporučuji stáhnout demoverzi.
Dva týdny s Linuxem 4
vojtam 5. 07. 2010, 10:09:55
Odpovědět  Odkaz 
Vím, že autorovi asi ujely prsty na klávesnici ale o verzi jádra 6.22.14 ve článku o Simply Mepis 7 jsem ještě neslyšel, a to se s dovolením řadím mezi pokročilé uživatele debianu :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog