přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj

Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj

ubuntu_circle.png

Šest měsíců uteklo jako voda a Ubuntu je tu opět s novým vydáním. Přichází pod podivným názvem kvantový kvesal a chlubí se hlavně integrací webových služeb do desktopového prostředí. Jak to vypadá v praxi? A měli byste kvesala pustit na svůj stroj?


Představení

Celkově sedmnácté a druhé letošní vydání Ubuntu bylo pokřtěno jako Quantal Quetzal, což v překladu znamená kvantový kvesal. Vysvětlit, „co tím autor myslel“, je jako tradičně pěkný oříšek, tentokrát nám nenapověděl ani Mark Shuttleworth. Raději si tedy vystačíme s tím, že kvesal je celkem malý pestrobarevný pták, mimo jiné symbol Guatemaly.

Obyčejný kvesal. Jak asi vypadá ten kvantový? Autor: Matt MacGillivray, CC BY 2.0 Obyčejný kvesal. Jak asi vypadá ten kvantový? Autor: Matt MacGillivray, CC BY 2.0

Ubuntu 12.10 staví na těchto základních kamenech: linuxovém jádru ve verzi 3.5, grafickém prostředí GNOME 3.6 a rozhraní Unity 6.8. Pokud se vám tato sestava nelíbí, můžete sáhnout po jedné z odnoží Ubuntu, které by měly vyjít ve stejný den, tedy ve čtvrtek 18. října 2012.

Sbohem, cédéčko

Pokud se rozhodnete zůstat u Ubuntu, první věcí, která vás možná zarazí, bude velikost obrazu. Přesahuje 700 MB. Vývojáři se s limitem CD potýkali dlouho, tentokrát už ale opravdu nebylo zbytí a museli jej překročit. Chválím ale fakt, že si vývojáři stanovili nový „umělý“ limit 800 MB, které nebude možno překročit bez pořádného důvodu. Ubuntu tak bude i nadále obsahovat jen pár základních aplikací, což osobně považuji za výhodu. Každopádně – na cédéčko už Ubuntu 12.10 nedostanete, tak jak nainstalovat?

Artwork Ubuntu 12.10 Artwork Ubuntu 12.10

První a nyní už zřejmě nejdostupnější možností je překlopit obraz systému na USB flash disk a z něj potom nabootovat. Existuje spousta programů, se kterými je to otázka pár kliknutí, zmiňme třeba Tvůrce spouštěcího disku (přímo v Ubuntu) a UNetbootin (pro Linux, Windows i OS X). Další možností je jednoduše vypálit Ubuntu na DVD úplně stejně, jako byste to udělali s CD. Do třetice všeho dobrého je tu „NetInstall“, kdy si stáhnete obraz úplného základu systému o velikosti pár desítek megabajtů, který můžete vypálit třeba i na to cédéčko. Všechny potřebné balíčky se stáhnou z internetu až při instalaci.

Ubuntu 12.10 – první okamžiky po instalaci Ubuntu 12.10 – první okamžiky po instalaci

Integrace webu do desktopu

Hlavní novinkou Quantal Quetzalu je integrace nejrůznějších webových služeb do desktopového prostředí. Děje se tak skrze dva nástroje: Webové aplikace a On-line účty.

Webové aplikace

Webové aplikace fungují tak, že když v podporovaném prohlížeči (aktuálně Mozilla Firefox a Chromium) přejdete na podporovanou stránku, prohlížeč vám nabídne možnost integrovat ji do prostředí jako samostatnou aplikaci.

Firefox nabízí integraci webové aplikace Firefox nabízí integraci webové aplikace

Najdete ji potom v nabídce aplikací, můžete jejího zástupce přidat na launcher apod. Podporovaných stránek je několik desítek, bohužel není k dispozici jejich seznam. Zmiňme například Facebook, Twitter, Last.fm či řadu výtvorů z dílny Googlu (Gmail, Google+, Google Dokumenty...).

Myšlenka je to bezesporu dobrá, provedení o poznání horší. Dejme tomu, že mám na launcheru zástupce Gmailu a kliknu na něj. Co se stane? Otevře se okno prohlížeče se zadanou adresou Gmail.com, které se mi na launcheru nelogicky zařadí jak pod zástupce prohlížeče, tak pod zástupce Gmailu. Tato duplicita zbytečně zabírá místo na launcheru a mate uživatele. Zklamání přichází i při dalším zkoumání. Jedná se o standardní okno prohlížeče. Očekával bych osekání většiny ovládacích prvků a lišt a přenechání prostoru obsahu, ale to se nekoná. Některé možnosti Webových aplikací jsou dostupné po kliknutí pravým tlačítkem na zástupce. Gmail ale nabízí jen možnost napsat e-mail.

Integrovaný Gmail Integrovaný Gmail

Abych jen nehanil, podívejme se na službu, kde je integrace povedená a dává smysl. Je to již zmíněné Last.fm. Když si pustíte rádio (resp. playlist na míru), ve zvukovém menu se objeví tlačítka pro jeho ovládání. A fungují perfektně. Webové aplikace by mohly zaujmout uživatele, kteří o Linuxu ještě neslyšeli. K dokonalosti jim ale chybí hodně – trestuhodně nevyužívají potenciálu a občas se chovají dost nelogicky. Tak snad příště.

Last.fm – takhle by to mělo vypadat Last.fm – takhle by to mělo vypadat

On-line účty

On-line účty jsou takový sourozenec Webových aplikací. Jeden by očekával, že tyto funkce budou nějak propojeny, ale není tomu tak. S On-line účty přišlo už GNOME 3.2 někdy před rokem, Ubuntu je začíná plně využívat a propagovat až nyní.

On-line účty – přehled podporovaných služeb On-line účty – přehled podporovaných služeb

Kouzlo spočívá v tom, že se v systému přihlásíte k účtu některé webové služby a ten se propojí s aplikacemi, které s nějakou částí oné služby dokážou spolupracovat. Největší možnosti použití skýtá nepřekvapivě Google a Facebook. Během pár sekund jsem se přihlásil ke svému účtu u Googlu a hned mám k dispozici tyto možnosti: Vyhledávání fotografií a dokumentů v dashi, chatování v Empaty skrze Google Talk a snadné nahrání fotografií ze správce fotografií Shotwellu na Picasu.

Google vlezl, kam mohl Google vlezl, kam mohl

Kdybyste se přihlašovali v každé aplikaci zvlášť, strávili byste spoustu minut hledáním, kde a jak danou službu vůbec nastavit. Takhle to zvládne i vaše kočka a výsledek je stoprocentní. Mezi další podporované služby patří například Twitter, Flickr nebo Windows Live, ale ty už se většinou zaměřují jen na jednu věc, pro kterou jsou určeny. I když se mi směřování GNOME v poslední době nelíbí, za On-line účty si zaslouží velkou pochvalu.

Nahrávání fotografií na Picasu Nahrávání fotografií na Picasu

Vzdálené přihlášení

Také třetí a poslední z velkých novinek Ubuntu 12.10 se týká moderních technologií. Jedná se o možnost přihlásit se ke vzdálenému počítači přímo z přihlašovací obrazovky Ubuntu. Abyste ji mohli využít, nejprve se budete muset přihlásit na UCCS.Landscape.Canonical.com skrze svůj Ubuntu Single Sign On účet (možná ho již používáte v Ubuntu One nebo na Launchpadu) a zaregistrovat zde vzdálený počítač.

Registrace vzdáleného počítače Registrace vzdáleného počítače

Samotné připojení ke vzdálenému počítači potom probíhá ve dvou krocích: Nejdříve se přihlásíte ke svému Single Sign On účtu, načež se objeví seznam vzdálených počítačů, které jste zaregistrovali na výše uvedené adrese. Poté už stačí jen zadat přihlašovací údaje pro konkrétní stanici a je hotovo. Aktuálně se takto můžete přihlásit na vzdálené počítače využívající buď VMware View, RDP nebo ICA. Oblíbené VNC chybí, což je škoda.

Novinky v Unity

Ani tentokrát vývojáři nezapomněli na vylepšování rozhraní Unity, i když novinek už je podstatně méně než v předchozích verzích. Nejzásadnější změnou je odstranění Unity 2D, které pro svůj běh nepotřebovalo grafickou akceleraci. Místo toho Ubuntu vsadilo na řešení LLVMpipe, kdy používáte standardní Unity, ale o grafické výpočty se stará procesor. A to pochopitelně není žádná rychlovka. Unity bez grafické akcelerace tedy jede, ale na dlouhodobé používání to není. Raději sáhněte třeba po Xubuntu nebo Lubuntu. Ale teď už k těm pozitivnějším novinkám.

Náhledy v dashi

Na každou položku v dashi nově můžete kliknout pravým tlačítkem myši a zjistit o ní víc. Z počátku jsem k této funkci byl skeptický, ale abych se přiznal, časem jsem si ji oblíbil. Umožní vám rychle zjistit informace o aplikaci, podívat se na náhled fotografie a datum jejího vytvoření, nebo třeba poslechnout kousek písničky. A to okamžitě bez čekání na spuštění aplikace, která má daný typ souboru na starosti.

Informace o aplikaci Informace o aplikaci

Dash umí i přehrát písničku Dash umí i přehrát písničku

Lens pro fotografie

Jak už jsem v předchozích odstavcích lehce naťukl, do dashe přibyl lens pro vyhledávání ve sbírce fotografií. Obrázky lze filtrovat podle období vytvoření a zdroje (Tento počítač a služby přidané do On-line účtů). Vyhledávání fotografií z Facebooku má ale docela zásadní vadu na kráse: Neprohledávají se jen vaše fotografie, ale i fotografie přátel, což vytváří slušný zmatek.

Fotografie z několika zdrojů na jednom místě Fotografie z několika zdrojů na jednom místě

Trocha komerce

Je celkem běžná praxe, že společnosti produkující software či operační systém zdarma jsou financovány z reklamy. Mozilla prakticky žije z milionů, které jí platí Google za to, že je ve Firefoxu výchozím vyhledávačem. Linux Mint je na tom podobně. Teď se přidává také Canonical a jde možná ještě dál. Hned po instalaci na launcheru uvidíte zástupce obchodů Amazon a Ubuntu One Music Store. Při prohledávání dashe se navíc v dalších návrzích zobrazuje hudba k zakoupení. Někteří uživatelé uvidí i produkty Amazonu, těch českých se to ale netýká. Pokud nechcete zobrazovat ani tu hudbu, stačí navštívit nabídku Nastavení systému | Výsledky vyhledávání.

V počítači nic pekelného nemám, tak mi dash nabízí aspoň hudbu V počítači nic pekelného nemám, tak mi dash nabízí aspoň hudbu

Softwarová výbava

Ubuntu 12.10 je jedno z mála vydání, kde nepřibyla ani neubyla žádná ze základních aplikací. Samozřejmě ale přišly jejich nové verze, a tak se krátce podíváme, jaké novinky přinesly.

Soubory: Nautilus v plné polní

Hned první aplikace tvoří výjimku – souborový správce Nautilus zůstal ve verzi 3.4. Důvodem je fakt, že Nautilus 3.6 přišel s mnoha změnami. Pro krásu a lepší intuitivnost obětoval řadu funkcí, zejména dvoupanelový, stromový a kompaktní mód zobrazení. A to nezanedbatelná část uživatelů nedokáže přenést přes srdce. Proto se vývojáři rozhodli, že do Quantal Quetzalu nasadí starší verzi. Jako dočasné řešení fajn, ale příště už bude třeba sáhnout po dlouhodobějším řešení.

V Nautilu 3.4 nebudete nic postrádat V Nautilu 3.4 nebudete nic postrádat

Cloud: Ubuntu One už i pro Mac

Klient cloudového úložiště Ubuntu One od minula přidal jednu šikovnou funkci – přehled všech hypertextových odkazů ke sdílení, které jste ke svým souborům kdy vytvořili. Najdete ho pod položkou Sdílené odkazy. Mezi odkazy lze navíc vyhledávat.

Seznam veřejně sdílených souborů Seznam veřejně sdílených souborů

Nedávno Canonical vydal betaverzi klienta Ubuntu One pro OS X, která se nijak neliší od verzí pro Ubuntu a Microsoft Windows. Dokonce i indikátor v pravém horním rohu vypadá a funguje stejně. Ubuntu One už tedy pokrývá přední desktopovou trojku a dva nejrozšířenější mobilní systémy Google Android a iOS. Nesmíme zapomenout ani na univerzální webové rozhraní. Jedinou kaňkou zůstává a bohužel asi ještě chvíli zůstane absence podpory ostatních linuxových distribucí.

Kancelář: Hezčí LibreOffice 3.6

Nová verze kancelářského balíku LibreOffice 3.6 se chlubí uhlazenějším vzhledem, všimnete si toho například na rozcestníku a méně výrazném pravítku. Menších designových změn je více a dohromady vylepšují celkový dojem. Mezi další novinky patří podpora grafického formátu CDR (CorelDraw), podpora širokoúhlého formátu v Impressu nebo nové možnosti podmíněného formátování v tabulkovém procesoru.

LibreOffice 3.6 – rozcestník má nový design LibreOffice 3.6 – rozcestník má nový design

Web: Stále aktuální Firefox

Není to tak dlouho, co prohlížeč Mozilla Firefox změnil cyklus vydávání nových verzí – nyní vycházejí zhruba každých šest týdnů. Ubuntu zareagovalo a s minimální prodlevou zařazuje nové verze do repozitáře. O tom si zbytek softwaru může nechat jen zdát. Když to vezmu kolem a kolem, internet jde kupředu mílovými kroky a pro běžného uživatele je to plus. Existují ale i uživatelé, kteří nemají rádi změny a preferují stabilitu. Alternativou by jim mohl být Firefox ESR s prodlouženou podporou, ale ten by v repozitářích hledali marně.

O nové verze Firefoxu se starat nemusíte, Ubuntu se postará za vás O nové verze Firefoxu se starat nemusíte, Ubuntu se postará za vás

Další novinky

Opět o kousek lepší Ambiance

Stalo se už pomalu tradicí, že se výchozí vzhled Ambiance v každém vydání dočká několika malých úprav. Tentokrát se k lepšímu změnily checkboxy a ouška karet. Dle mého skromného názoru je Ambiance přehledné, elegantní, ale zároveň moderní. Ze srovnání s Microsoft Windows, OS X a několika známými linuxovými distribucemi mi vychází na prvním místě. Pokud je rozhraní aplikace navrženo poctivě, s Ambiance prostě vypadá skvěle.

Ambiance – elegantní a moderní Ambiance – elegantní a moderní

Konec indikátoru uživatelů

Z panelu v novém Ubuntu zmizel indikátor uživatelů. A myslím, že nikomu chybět nebude. Vlastně jsem ho ani nechápal – proč bych měl potřebu neustále mít na očích své jméno? Na panelu nyní zbývá více místa a položky, které obsahoval indikátor uživatelů, nově najdete v systémovém indikátoru (ozubené kolečko v pravém horním rohu).

Uživatelé se nově přepínají zde Uživatelé se nově přepínají zde

Světové časy

Indikátor data a času se dočkal zajímavé funkce zobrazování aktuálního času v různých místech na světě. Pokud ji chcete využít, jděte do nabídky Nastavení data a času na kartu Hodiny a tam zatrhněte položku Čas v ostatních umístěních. Poté stačí už jen kliknout na Zvolit umístění a vepsat město. Aktuální časy ve vybraných destinacích budou přístupné na jedno kliknutí v indikátoru pod kalendářem. Jednoduchá a praktická věc.

Kolik hodin je zrovna v Hongkongu? Kolik hodin je zrovna v Hongkongu?

Bez kvesala se obejdete

Na závěr obligátní otázka: Stojí Quantal Quetzal za upgrade? Integrace webových služeb do systému je vynikající nápad a jsem rád, že s ním Ubuntu přišlo. K dokonalosti ale má ještě daleko. Pokud vás tedy neoslnila některá z menších novinek nebo nepotřebujete mít úplně nejnovější verze softwaru, Ubuntu 12.10 můžete vynechat. Určitě to ale neberte tak, že stojí za starou belu. Pořád je to ta nejlepší distribuce pro linuxové začátečníky, méně náročné uživatele nebo i pro fandy Linuxu, které už to věčné vymazlování systému přestalo bavit. Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal je lepší než jarní vydání – jen zkrátka ne o tolik.

Nahoru

Příspěvky

Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
lOlOl 18. 10. 2012, 00:31:20
Odpovědět  Odkaz 
Zkousel uz nekdo jak bezi Ubuntu 12.10 s novym kernelem (3.5?)na Ivy Bridge? 12.04 byla na praci temer nepouzitelna? Idealni by bylo, pokud to nekdo testoval na ThinkPadu T430.
Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
SYSMAN 19. 10. 2012, 14:22:59
Odpovědět  Odkaz 
Na T430 bez problému 12.10, ale zústávám u 12.04 kvůli LTS.
Re: Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
lOlOl 20. 10. 2012, 15:25:20
Odpovědět  Odkaz 
Diky za info.
Petr Valach Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Petr Valach 18. 10. 2012, 00:36:54
Odpovědět  Odkaz 
Protože o novinkách už informoval Vojta Trefný, zhruba vím, co lze čekat. Je to tak trochu zklamání - webové služby nevyužiju, prolézání facebooku taky ne, vylepšený vzhled Ambiance je sice fajn, ale asi to taky nevyužiju, protože tak jako tak je jeho vzhled (pro mě) celkem nevábný (v gastronomii platí: když nevíš co by, dej tam sejra; v grafice platí: když nevíš co by, dej tam šedou a oranžovou, tím nikdy nic nezkazíš; ale o nějaké vynalézavosti nebo estetickém cítění to moc nesvědčí, ale to je ostatně celá kapitola zvaná GNOME), takže spíš používám Adwaitu, když už tedy Unity. Uchování Nautila je fajn, ten Mate či jak se jmenuje jeho derivát nějak nejde stáhnout, asi ještě není hotový. Indikátor uživatelů - no tak když je jenom jeden, tak se seznam uživatelů nezobrazuje ani teď. Vylepšení LibreOffice souvisí se samotným programem, ne s Ubuntu, a ten, kdo stahuje aktualizace LO, tak to má už hodně dávno, viz moje články na openoffice.cz. Co je ale naprosto sexy, tak to je vzdálené připojení. Mazec!

Spíš mě ale zajímají novinky v Kubuntu... a pokud jde o Xubuntu, doufám, že už se nějak vyřešil častý pád dekorace oken, a byl bych vděčný za takové drobnosti, jako je nějaká rozumná správa vícero monitorů. To samé se týká KDE, když se odpojí externí, ale není přitom aktivní třeba monitor noťasu, tak je to v háji a musí se asi odhlásit nebo já nevím, co jinak. Tragédie.

Takže - těším se a jsem zvědavý :-)
Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
daks 18. 10. 2012, 09:14:32
Odpovědět  Odkaz 
To o té šedé a oranžové jsem nevěděl, když jsem si vyráběl stránky, tak se mi uvedená kombinace zdála jako nejlepší a teď zjišťuju, že je to taková z nouze ctnost :-|. Mimochodem, jsou tyhle pravidla někde sepsaný? Abych věděl čeho se vyvarovat.
Petr Valach Re: Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Petr Valach 18. 10. 2012, 10:44:20
Odpovědět  Odkaz 
Určitě, ale asi není košer dávat odkazy na nějakou literaturu, kterou nevydal Liberix.

V podstatě se to má takhle: Kombinace oranžové a šedé je něco, co vždycky funguje. Nejsem si tak jist, jestli se to považuje za nouzovku, protože s takovouto kombinací se setkáte dost často, ale mně se to nelíbí. Šedá je pěkná, ale na "čistá" tovřená jen odstínem černé, hezky vypadá třeba s lehkým modrým nebo červeným nebo fialovým nádechem. A oranžová barva, to je taková dietka, mně by ale v akovéhle kombinaci rozhodně neladila. Asi je to otázka toho, co se komu líbí, ale čistě v otázce barevné výraznosti a kontrastu je obecně Gnomické prostředí dietka - neslané, nemastné. Dokonce třeba Evolution vypadá daleko víc sexy v KDE než v Gnome. Tím, jak je to skoro monochromatický, je to nečitelný, nevýrazný, nudný.
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
David Humpolík 18. 10. 2012, 08:24:08
Odpovědět  Odkaz 
No jak tak čtu tak zůstanu u Ubuntu 12.04 ta bude podporovaná dost dlouho a snad do té doby vyladí ty skoro funkční novinky.
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Tomas F. 18. 10. 2012, 08:24:32
Odpovědět  Odkaz 
Myslím jenom, že Ubuntu je mířeno jinam, než jen pro "Linuxové začátečníky", to by bylo dost málo.
Kde se dá stáhnout ?
PL 18. 10. 2012, 12:32:06
Odpovědět  Odkaz 
18.10 a QQ12.10 není nikde ke stažení, všechny weby stále odkazují na Betu.
Prosím šlo by do článků o představení nové verze vždy také umístit odkaz na stažení ?

Mimochodem jsem jedním z těch chudáků (idiotů ?)) co si koupili Intel Atom D2700/2800 jako úsporný desktop. Už se tu absence grafického ovladače probírala několikrát. Zkoušel jsem Betu 2 a problém sále přetrvává a ovladač ač je 12.10 s novým jádrem není, respektive nějaký je ale stále neběží a přetrvává problém s nemožností nastavení rozlišení vyššího než 1366x768 (na 22" LCD nepoužitelné).

Dotaz zní, je nějaká šnace, že se bude výrazně lišit Beta 2 od finální verze ?
Pokud ne na další verzi už čekat nemůžu a Intel jde z domu.
Re: Kde se dá stáhnout ?
Pooky 18. 10. 2012, 13:17:44
Odpovědět  Odkaz 
Aktuální verzi můžeš najít tady :)
http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
Re: Kde se dá stáhnout ?
Rovano 18. 10. 2012, 15:12:27
Odpovědět  Odkaz 
Tohle už možná je pár měsícu částečně vyřešené. jen potřebuješ nějaké spešl balíky. Hledej na Googlu.
Re: Re: Kde se dá stáhnout ?
PL 18. 10. 2012, 18:38:33
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel není. Ve linuxových fórech i na intelu ve fóru se to stále probírá a pořád bezezměny.
Jeden z nefunkčních návodů je tento http://daily.siebler.eu/2012/06/ubuntu-12-04-driver-for-intel-cedarview-atom-n2000-und-d2000-serie/

Ač se to tváří tak bohužel ani ten nikomu nechodí a jen tuhle blbost lidi rozkopírovávají po fórech (takové to "hele tohle ti pomůže" aniž by věděli o čem je řeč).

Jinak stáhnul jsem daily build dle odkazu Pookyho a proběhně úvodní obrazovka s logem ubuntu chvilku načítá a pak to jde do black screenu a "natvrdo" zamrzne. Věc kterou už jsem od Win98 nezažil :-)

Intel a jejich "mobilní" platforma je prostě debakl.
Re: Re: Re: Kde se dá stáhnout ?
Jarda 18. 10. 2012, 20:08:00
Odpovědět  Odkaz 
S pomocí http://daily.siebler.eu/2012/06/ubuntu-12-04-driver-for-intel-cedarview-atom-n2000-und-d2000-serie/ jsem dokázal rozjet rozlišení 1920 × 1080 na svém Intel D2700DC Dry Creek, není to nejsvižnější, ale jde to.
Po instalaci jsem musel upravovit jeden soubor ~/.config/monitors.xml a ještě jsem někam přidával něco jako xrandr --output DVI-0 --mode 1920x1200 --rate 60.0
Nejsem moc zkušený admin a mám tam ještě chybku, ale rozlišení funguje. Mám nastavené oba grafické výstupy, ale nejde je používat současně, to dojde k brzkému pádu systému.
Re: Re: Re: Re: Kde se dá stáhnout ?
PL 18. 10. 2012, 21:09:45
Odpovědět  Odkaz 
U mě bohužel nefunkční. QQ12.10 úplně lehne, tak jsem to nainstaloval na testovací SSD a dostal jsem se alespon do textového režimu. Takže ted jsem na netu přes LYNX (což je mimochodem geniální věc, o které by měla být zmínka v článcích porovnávajíci WIN a Linux, protože internet v textovém režimu je při řešení problémů k nezaplacení).
Ovladače to očividně tahá už nové "lspci: VGA compatibile controller: Intel corporation Atom processor D2xxx/N2xxx ...) nicméně STARTX končí klasikou "Fatal server error, no screen found").
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Pepa 18. 10. 2012, 18:03:20
Odpovědět  Odkaz 
Při zkoušení Quantala mi na stolním pc pokaždé po zapnutí a natažení Grubu bzučí hlavičky disku. A těsně před přihlášením znovu. Verze 12.04 to nikdy neudělá a 12.10 pokaždé stejně. Je to nějaká feature detekce hw, nebo nějaká vada? Může to škodit disku?
Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Pooky 18. 10. 2012, 19:07:47
Odpovědět  Odkaz 
Tak bohužel, křišťálovou kouli tu nemám.
Ale z tvého popisku odhaduji, že máš na disku dvě verze Ubuntu. Není třeba možné, že instalace 12.10 je na poškozeném (či špatně čitelném) místě na disku a proto se musí hlavičky více snažit?
Re: Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Pepa 18. 10. 2012, 20:21:30
Odpovědět  Odkaz 
Dík za odpověď. Tímto to asi nebude. Na pc mám obě verze zazálohovány fsarchiverem. Takže je to na stejné partišně. Starší verze je bez tohoto efektu, Quantal to dělá někdy od A2 verze. Myslel jsem že to ve finální verzi bude opraveno pokud to je chyba tedy. Zkusil jsem i Kubuntu a Xfce a je to naprosto stejné. disk jsem kontroloval a je ok.
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Petr Ježek 18. 10. 2012, 20:26:13
Odpovědět  Odkaz 
Já bych se raději obešel bez poslední autorovy ubuntušovinistické věty.
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Patrik Šíma 18. 10. 2012, 21:00:57
Odpovědět  Odkaz 
Líbí se mi, jak si tu školu taky dáváš do Dropboxu :)
Roman Bořánek Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Roman Bořánek 18. 10. 2012, 23:03:01
Odpovědět  Odkaz 
Co je na tom tak hezkého? :D
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
lmint.webnode.cz 18. 10. 2012, 21:47:28
Odpovědět  Odkaz 
Je něco z toho co to umí to vzdálené přihlašování i ve verzi pro linuxový server?
Proč ta vzdálená plocha neumí NX, VNC, nebo SPICE (je už použitelný vím že před roky to vypadalo nadějně, ale u redhatu člověk neví :D)? :D
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
lmint.webnode.cz 19. 10. 2012, 03:03:58
Odpovědět  Odkaz 
Mirror 32bit verzí na české filehostingy (tam by se velá zátěž měla ztratit :D):


ubuntu
http://download.hellshare.cz/ubuntu-12-10-desktop-i386-iso/9442501
http://www.quickshare.cz/stahnout-soubor/786599:ubuntu-12-10-desktop-i386-iso_753MB
http://www.uloz.to/x9DEJCS/ubuntu-12-10-desktop-i386.iso

xubuntu
http://download.hellshare.cz/xubuntu-12-10-desktop-i386-iso/9443489
http://www.quickshare.cz/stahnout-soubor/786613:xubuntu-12-10-desktop-i386-iso_693MB
http://www.uloz.to/xeNu6tA/xubuntu-12-10-desktop-i386.iso
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
rs 19. 10. 2012, 23:25:03
Odpovědět  Odkaz 
Prave som nainstaloval 12.10 a vidim ze program Kompozer, ktory pouzivam denne vypadol z repozitarov. Taktiez NVU, ani Seamonkey nevidim. To nad nemyslia sudruhovia vazne. Co im na Kompozeri vadilo? Pokial pametam, bol v repozitari aspon od roku 2009. Dakujem pekne...
Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Rovano 20. 10. 2012, 01:24:50
Odpovědět  Odkaz 
Ten tam není déle.
Vojtěch Trefný Re: Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
Vojtěch Trefný 20. 10. 2012, 20:09:25
Odpovědět  Odkaz 
> "Co im na Kompozeri vadilo?"

Možná to, že jeho vývoj je totálně mrtvý? Poslední stabilní verze z roku 2007, poslední vývojová verze z února 2010. http://kompozer.net/download.php

> "Taktiez NVU"

Vývoj NVU byl ukončen již v roce 2005.

> "ani Seamonkey nevidim"

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/precise/+source/seamonkey/+bug/987713

> "To nad nemyslia sudruhovia vazne."

Ty lidi jsou prostě svině, vy za to platíte tak nekřesťanské peníze a oni nechtějí dělat to, co chcete. Já bych je na vašem místě zažaloval!
prestarnuty Kompozer
rs 21. 10. 2012, 12:32:43
Odpovědět  Odkaz 
To ze program nie je vyvijany dlhsi cas, je jedna vec, ale pre moje potreby bol vytvoreny dobre a od roku 2007, co ho poznam sluzi k plnej spokojnosti.

Zaujimalo by ma, ci bolo naozaj tazke vytvorit balicek pre nove ubuntu 12.10 alebo mal Kompozer tak malo pouzivatelov, ze sa uz pridavanie do repozitara neoplatilo (mozno som jeden z poslednych a ani o tom neviem :-) Podla mna starsie programy vobec nemusia byt zle.


V kazdom pripade, nahradzat ho inym nemozem, takze sa ho nejak pokusim na linuxovom stroji rozchodit. Ak sa nepodari, budem ho spustat hoci aj cez wine. Alebo preinstalujem ubuntu na 11.10 - tam este bol v repo. Ak sa niekto Kompozerom na 12.10 uz zaoberal, privitam radu.
Petr Valach Re: prestarnuty Kompozer
Petr Valach 21. 10. 2012, 18:13:33
Odpovědět  Odkaz 
Prosím vás, pane kolego, přestaňte lamentovat a použijte Centrum softwaru.
Vojtěch Trefný Re: prestarnuty Kompozer
Vojtěch Trefný 21. 10. 2012, 19:44:24
Odpovědět  Odkaz 
> "Podla mna starsie programy vobec nemusia byt zle."

O tom to není. Pominu-li fakt, že neudržované programy představují bezpečnostní riziko, tak zrovna KompoZeru se týká tohle:

"Warning: this version does NOT work with recent GNU/Linux distros.
KompoZer 0.7 is not compatible with GTK ≥ 2.14 — expect crashes. If you’re using a Linux distro that ships KompoZer 0.7.10 with GTK ≥ 2.14, please inform the package maintainers about this."

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/kompozer/+bug/1065547
Petr Valach Re: prestarnuty Kompozer
Petr Valach 21. 10. 2012, 21:09:44
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se, nevšiml jsem si, že Kompozer zmizel z repozitáře.
Re: Re: prestarnuty Kompozer
rs 23. 10. 2012, 10:06:16
Odpovědět  Odkaz 
V pohode. Našiel som riešenie - Bluegriffon http://bluegriffon.org/

V podstate asi starší brat Kompozeru, inštalácia na 5 klikov, robí sa v ňom trochu inak ale ujde to :-)
Re: Re: Re: prestarnuty Kompozer
rs 23. 10. 2012, 10:37:20
Odpovědět  Odkaz 
Oprava - BLuegriffon je samozrejme mladsi :-)
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Obejdete se bez něj
ivan 20. 10. 2012, 19:09:56
Odpovědět  Odkaz 
neviem prečo ale stále dokola mi na tom padal compiz . už som chital nervy . išiel som inštalovať ovládače na grafiku a hnet tam vyhodilo za pár sekún neakú chybus s compizom . dal som odoslať chybu a to nešlo tak som okno s chybou zrušil a bum do pár sekún preč lišty a celkovo všetko . Ináč sa mi to páči ale zas len sťažili inštaláciu ddriverov . nechápem prečo to len nenechali ako sa to robilo kedisi dávano . len som dal hladat drivery pre moj pc vyhodilo mi ich samozrejme viac či chcem testovanú verziu current atd a či verziu ovládača treba nvidia 295 alebo 304 . takto človek čo sa tomu ani nerozumie nevie akú verziu ovládačov inštaluje a ked chce nainštalovat klasický stiahnutý z webu možre jedine cez konzolu a kto to nevie skončil . v prvom rade by mali to upravovať . aby to bolo naozaj čo najjednoduchšie , lebo ked človek čo prešiel z okien tak vživote predtým nevidel linux tak skončí ozaj už pri inštalácii driverov x(
Petr Valach Dojmy
Petr Valach 21. 10. 2012, 01:44:43
Odpovědět  Odkaz 
Jak jsem uvedl výše, propojení Dashe s webovými službami nevyužiju, na to nemám čas, abych takhle brouzdal, ale asi to vyzkouším. Zaměřil jsem se na klíčové věci, jako je stabilita, výkon, rychlost.

Nová verze Kubuntu, Ubuntu a Xubuntu je docela dobrým počinem. Ano, je to stabilnější, rychlejší atd. Zamrzí některé věci, které zmizely (třeba z Ubuntu Tweak), ale nevadí. Vzhled byl vylepšen. Samotné Ubuntu je zase o krok víc k tomu, aby vypadalo a fungovalo jako rozumný operační systém.

Je možné v nové verzi zprovoznit opravu compizu podle této stránky: http://gdhnotes.blogspot.cz/2012/06/unity-oprava-pluginu-scalemeritko.html ? Nějaká alternativa...

Ještě poznámka pro Vojtu T. Před časem jsi mě upozorňoval, že prostřední čudlík krysy má ve firefoxu své uplatnění. Ano, aktualizuje stránku nebo vkládá označený text. Ale když se v configu nastaví, že klepnutí spustí scroll, ničemu to neškodí. Funkce vkládání je zachována, pokud se označí text. Je to fakt šikovné.
Petr Valach vtip
Petr Valach 21. 10. 2012, 01:48:13
Odpovědět  Odkaz 
Na tenhle vtípek jsem teď narazil:

Ptá se syn Billa Gatese: "Tati, chci vyzkoušet ten sex, jak to mám udělat?"

Bill: "No synku, vezmeš si z mé garáže to nejlepší auto, oblečeš si nejlepší oblek, vezmeš děvče do nejlepší restaurace ve městě, po večeři vezmeš v parku kočár s koňmi a vezmeš jí na okruh kolem jezera, cestou koupíš největší kytici květů jakou budou prodávat a nakonec objednáš v hotelu Plaza prezidentské apartmá a tam se ti děvče podvolí."

Syn: "Ale tati! Kde jsou romantické procházky, letmé dotyky a čtení poezie za měsíčního svitu?"

Bill mávne rukou: "Synu, to si vymysleli linuxáci, aby mohli souložit zadarmo!"

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz