přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není

Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není

ubuntu_circle.png

Nová verze distribuce Ubuntu se vždy těší velké pozornosti. Tak tomu jistě bude i tentokrát. Oneiric Ocelot přináší vylepšené prostředí Unity a alternativně si můžete doinstalovat také GNOME Shell. Redesignem prošla přihlašovací obrazovka, Centrum softwaru nebo klient pro sociální sítě Gwibber. Některé aplikace byly vyřazeny, jiné zase zařazeny... To vše a ještě víc se dočtete v recenzi.


Nové Ubuntu vyšlo po třetí hodině našeho času, stahujte jej z Ubuntu.cz.

(S)nové Ubuntu

Půlrok se s půlrokem sešel a to znamená, že tu máme další verzi nejoblíbenější linuxové distribuce Ubuntu. Jako tradičně přichází s originálním názvem, který je jako tradičně obtížně převeditelný do češtiny. Verze 11.10 se jmenuje Oneiric Ocelot, což v češtině znamená snový (nebo zasněný?) ocelot (malá kočkovitá šelma). Přesněji název vysvětluje otec Ubuntu Mark Shuttleworth na svém blogu. Pojďme se podívat, zda je nové Ubuntu opravdu tak snové, jak se tváří.

Přihlašovací obrazovka LightDM

Instalace se tentokrát nijak nezměnila, tak přistoupíme rovnou k přihlašovací obrazovce. O přihlašování se v Ubuntu dlouho staral GNOME Display Manager (GDM), nyní ho ale nahradil mladší a hlavně ohebnější LightDM. Tím ohebnější myslím to, že možnostem úprav vzhledu se téměř nekladou meze. Toho vývojáři využili a přihlašovací obrazovku kompletně překopali. A povedlo se to – nový design přihlašovací obrazovky až na pár detailů vypadá patřičně reprezentativně.

Reprezentativní přihlašovací obrazovka Reprezentativní přihlašovací obrazovka

GNOME 3.2

Hned ze začátku bychom si měli ujasnit, že uvnitř Ubuntu 11.10 se skrývá nové GNOME 3.2. To ale nic nemění na tom, že hlavní tváří Ubuntu zůstává prostředí Unity (nikoliv GNOME Shell). Pokud hodláte používat výchozí Unity, s mnoha zásadními rozdíly oproti GNOME 2.32 se nesetkáte. Na těch několik málo se podíváme později. Samotnému GNOME se tolik věnovat nebudeme, více informací o něm najdete v článcích GNOME 3.0: Přichází velká změna a GNOME 3.2: Leštění začalo.

Prostředí

Další věcí, kterou bychom si měli ujasnit, jsou prostředí v Ubuntu 11.10 dostupná. Jak asi víte, Ubuntu i GNOME nedávno prošly docela zásadní změnou, což se na nabídce prostředí projevilo. Mezi prostředími můžete přepínat tlačítkem vedle uživatelského jména na přihlašovací obrazovce.

Unity 3D

Kontroverzní Unity zůstalo hlavním prostředím Ubuntu a je nastaveno jako výchozí. Pro Unity 3D (resp. Ubuntu 3D) budete potřebovat funkční grafickou akceleraci. Unity 3D je vlajkovou lodí celého Ubuntu, takže se mu v recenzi dostane největší pozornosti.

Unity 3D, které už se objevilo v minulém Ubuntu Unity 3D, které už se objevilo v minulém Ubuntu

Unity 2D

Unity 2D (Ubuntu 2D) už je novinka. Jedná se v podstatě o klon Unity 3D, se kterým musíte oželet všechny krásné efekty, ale nevyžaduje grafickou akceleraci. Zatímco Unity 3D je plugin správce oken Compiz, Ubuntu 2D je – dá se říct – samostatný kus kódu využívající framework Qt. Po funkční stránce je na tom celkem dobře, ale Unity bez grafických efektů zdaleka nevypadá tak hezky.

Unity 2D – novinka Unity 2D – novinka

GNOME Shell

I když se v době uvedení Ubuntu s Unity zdálo, že GNOME Shell nedostane šanci, nakonec se s ním Ubuntu celkem kamarádí. Sice není obsaženo ve výchozí instalaci, ale stačí nainstalovat balíček gnome-shell.

GNOME Shell lze snadno doinstalovat GNOME Shell lze snadno doinstalovat

GNOME Classic

GNOME Classic (také známé jako GNOME 3 Fallback Mode) je prostředí, které se v GNOME 3 snaží napodobit klasický GNOME Panel. Ale popravdě řečeno – moc mu to nejde. Je vidět, že se mu vývojáři dlouho nevěnovali a berou ho spíš jako „nouzové řešení“. Tak by ho měli brát i uživatelé. Zkrátka na občasné použití se hodí, ale dlouhodobě by s ním uživatel nebyl spokojen. Na to je moc nekonzistentní a tak zvláštně poslepované.

GNOME Classic – nouzové řešení GNOME Classic – nouzové řešení

Novinky v Unity

Panel

Panel v Unity se od minula moc nezměnil, ale pár menších změn přece jen proběhlo. Například tlačítka pro manipulaci s oknem se zobrazí až při najetí kurzorem na panel, do té doby se na něm zobrazuje jen titulek okna. Zprvu to bylo nepříjemné, ale zvykl jsem si. Smysl této změny však stále nechápu. Dále na panel přibyl přepínač uživatelů a hlavně bylo vylepšeno menu pod tlačítkem úplně vpravo, přes které se na dvě kliknutí dostanete k často využívaným funkcím. Samozřejmostí jsou položky pro vypnutí, uspání počítače atd. Nově se rychle dostanete třeba k nastavení displeje, aplikací spouštěných po startu systému, či aktualizaci systému. Malé vylepšení, které potěší.

Menu pro rychlý přístup k často využívaným funkcím Menu pro rychlý přístup k často využívaným funkcím

Launcher

V minulém Ubuntu se tlačítko pro otevření dashe nacházelo na panelu, nyní se přesunulo na launcher. Z launcheru naopak zmizela tlačítka pro otevření dashe v konkrétní sekci. To je chvályhodná změna, protože zbytečně zabírala prostor. Více prostoru zbude vámi zvoleným aplikacím.

Tlačítko pro přístup k dashi už není na panelu, ale na launcheru Tlačítko pro přístup k dashi už není na panelu, ale na launcheru

Dash

V případě dashe bych chtěl v první řadě ocenit množství drobných úprav. Mimo ně přišly větší novinky, na které se podíváme blíže. Tou hlavní je, že jak v kategorii aplikací, tak i v kategorii souborů můžete filtrovat výsledky. Když jste v Ubuntu 11.04 chtěli spustit nějakou z předinstalovaných her, museli jste znát její název, což bylo dost nepraktické. V Ubuntu 11.10 se zkrátka přepnete do kategorie hry a je to. Taktéž můžete aplikace filtrovat podle hodnocení z Centra softwaru.

Dash – aplikace, kategorie hry Dash – aplikace, kategorie hry

Soubory a adresáře lze filtrovat podle typu (audio, video, dokument...), velikosti a doby od poslední změny. S těmito filtry už se dá celkem přesně najít to, co hledáte.

Dash – soubory a adresáře Dash – soubory a adresáře

Nově dash obsahuje kategorii pro hudbu, kterou můžete filtrovat podle žánru a období vzniku. Vypadá to efektně, ale myslím, že pro většinu uživatelů je příjemnější vyhledávání přímo v hudebním přehrávači.

Dash – hudba Dash – hudba

Sečteno a podtrženo, ač jsem o něm trochu pochyboval, dash se podle mě stává největší devizou Unity. Vizuálně je velmi povedený, i na integrované grafické kartě v notebooku reaguje rychle (subjektivně oproti minulé verzi pozoruji zlepšení) a s novými možnostmi filtrování už je dobře použitelný i pro vyhledávání souborů.

Dash má povedený design Dash má povedený design

V sobotu 29. října se v Hradci Králové bude konat Ubuntu Oneiric Release Party. Release Party se ve světě Ubuntu běžně pořádají každý půlrok jako oslava vydání nové verze Ubuntu. Představují zajímavou příležitost k setkání uživatelů i příznivců Ubuntu. Naše Release party má podobu malé „ubuntí“ konference se šesti přednáškami představujícími novinky v Ubuntu 11.10, derivátech Ubuntu a další. Přednášky jsou koncipovány pro začínající a mírně pokročilé uživatele. Podrobné informace naleznete na stránkách akce.

Nastavení a nenastavení

GNOME 3 i Unity se potýkají s tím problémem, že nejdou nastavit věci, které dříve nastavit šly. GNOME 3 přišlo s novým centrem Nastavení systému. To je přehledné, intuitivní, ale... Nenajdete v něm třeba takovou triviální věc, jakou je nastavení písma. Toto a pár dalších nastavení sice lze změnit díky balíčku gnome-tweak-tool (dostupný v repozitáři), ale takto základní věc by zkrátka měla být dostupná přímo v systému. Přes to vlak nejede.

GNOME 3 – Nastavení systému GNOME 3 – Nastavení systému

GNOME Tweak Tool GNOME Tweak Tool

Unity už je na tom lépe. Sice také musíte doinstalovávat, konkrétně Manažer nastavení Compizu (compizconfig-settings-manager), ale šíře nastavení hádám většinu uživatelů uspokojí. Problém je v tom, že tímto způsobem lze nastavit pouze původní Unity 3D. Unity 2D neběží na Compizu, takže ho (pokud vím) nelze nastavit tímto ani žádným jiným způsobem.

Nastavení Unity podle autorova gusta Nastavení Unity podle autorova gusta

Aplikace

I v Ubuntu 11.10 několik aplikací skončilo a naopak na jejich místo přišlo pár nových. Samozřejmostí jsou nové verze mnoha aplikací, z těch důležitých jmenujme například kancelářský balík LibreOffice 3.4.3, prohlížeč Mozilla Firefox 7 a hudební přehrávač Banshee 2.2.

Odpadlíci

Dlouhodobě se vede diskuse o tom, zda se mermomocí snažit vtlačit celé Ubuntu na jedno CD, nebo onu magickou hranici 700 MB prolomit a distribuovat Ubuntu na DVD. I tentokrát padlo rozhodnutí na první možnost, a tak se některé aplikace musely klidit. Nejvíce asi překvapí absence správce balíčků Synaptic. Zřejmě se předpokládá, že běžným uživatelům bude stačit přívětivější a jednodušší Centrum softwaru a pro pokročilejšího uživatele nebude problém si Synaptic doinstalovat, což dává smysl. Mezi další odpadlíky patří editor videa PiTiVi a „čistič“ Computer Janitor (Údržba systému).

Centrum softwaru

Centrum softwaru pro Ubuntu si tentokrát připravilo novou hlavní obrazovku, ze které mám rozporuplné dojmy. Snaží se vypadat spíše jako webová stránka, což je myslím dobrý směr. Horší je provedení. Písmo je malé a ušmudlané a šedé pozadí se nehodí. Samotné stránky aplikací se také trochu proměnily – bohužel k horšímu. Informace o aplikaci jsou roztaženy na celou šířku okna, což prostě vypadá divně. Ani přesunutí výběru repozitářů a historie zleva nahoru se mi v době širokoúhlých displejů nezdá vhodné. Co se bohužel nezměnilo, je celková „pomalost“. Centrum softwaru by potřebovalo jasnou vizi a za tou jít.

Centrum softwaru – nová hlavní obrazovka Centrum softwaru – nová hlavní obrazovka

Centrum softwaru – stránka aplikace Centrum softwaru – stránka aplikace

Na druhou stranu potěší pár nových funkcí. V minulé verzi přibyla možnost hodnotit a komentovat aplikace, teď už své komentáře můžete i upravovat. Zaujme nová funkce hledání alternativ. Když do vyhledávání napíšete název nějaké známější aplikace, která nemá verzi pro Linux, Centrum softwaru hned nabídne alternativy dostupné v repozitářích. Místo Photoshopu doporučí GIMP, místo Winampu Audacious a tak dále. Užitečnost takové funkce samozřejmě závisí hlavně na velikosti databáze alternativ. V současné době je podle mého zkoušení spíše menší, ale pokud se časem naplní, půjde o velmi šikovného pomocníka.

Centrum softwaru – doporučení podobných aplikací Centrum softwaru – doporučení podobných aplikací

Pošta: Mozilla Thunderbird nahradila Evolution

Kromě Firefoxu ve výchozí instalaci najdete ještě další projekt Mozilly, a to poštovní klient Thunderbird. Ten vystrnadil Evolution – e-mailový klient prostředí GNOME. Tato změna podle mě není moc důležitá. Hodně lidí používá pouze webové rozhraní e-mailu. A když jsou lidé (většinou pokročilí) zvyklí na konkrétní desktopový klient, tak ho budou vyžadovat bez ohledu na to, který je v systému výchozí.

Pošťák Mozilla Thunderbird Pošťák Mozilla Thunderbird

Sociální sítě: Předělaný Gwibber

Klient pro sociální sítě (Twitter, Facebook a Identi.ca) Gwibber už v Ubuntu nějaký čas je, ale prošel kompletním redesignem. Nejvíc potěší zrychlení. Dříve se Gwibber nezřídka kdy zasekával a nestíhal. Teď je to lepší, i když při větším množství příspěvků stále nepracuje úplně bez problému. Jinak umí to, co od (především Twitter) klientu čekáte: Jednoduše odesílat tweety a soukromé zprávy, procházet je, vyhledávat v nich, upozornit vás na nové, automaticky zkracovat odkazy, zobrazit náhledy obrázků a videí atd. Osobně nejsem příznivcem klientů pro sociální sítě, protože mi webová verze zkrátka přijde pohodlnější, ale kdybych už si nějaký vybíral, Gwibber určitě bude mezi kandidáty.

Gwibber po redesignu Gwibber po redesignu

Synchronizace: Ubuntu One pro více platforem

Klient synchronizační služby Ubuntu One se sice žádného velkého vylepšení nedočkal, ale přesto si tato služba zaslouží zmínku. A to hlavně proto, že od minulé verze Ubuntu vyšlo několik klientů pro další platformy, které podstatně zvyšují potenciál Ubuntu One. Nejdřív přišly klienty pro mobilní systémy Google Android a iOS, relativně nedávno potom vyšla verze pro Microsoft Windows. Ubuntu One také rozšířilo kapacitu pro neplatící uživatele na 5 GB (z původních 2).

Ubuntu One pro Android Ubuntu One pro Android

Zálohování: Déjà Dup

Ve výchozí instalaci nově najdete zálohovací nástroj zvaný Déjà Dup. Opět – pokročilejší uživatelé už ho možná znají a jeho přítomnost jim nic nového nedá. Pro začátečníky s Ubuntu to ale může být milé překvapení. Déjà Dup je velmi jednoduchý na použití a nastavit by ho měl zvládnout téměř každý. Umí pracovat s mnoha druhy úložišť (místní adresář, externí disk, FTP, SSH, WebDAV...), můžete vybrat, které konkrétní adresáře zálohovat a které vynechat, a nastavit, jak často zálohovat a jak dlouho ukládat zálohy. To je v podstatě vše a víc běžný uživatel ani nepotřebuje.

Déjà Dup – zálohování jednoduše Déjà Dup – zálohování jednoduše

Další novinky

Linux 3

Oneiric Ocelot běží na linuxovém jádru ve verzi 3.0.0.10. Co je na něm tak převratného? Víceméně nic, jen to číslo. Změnil se způsob číslování, protože z číselného označení 2.6.35 moc vyčíst nešlo. To jen tak pro informaci, abyste se zbytečně neděsili nebo neradovali, až uvidíte, že máte Linux 3.

Přepínání oken

Přepínač oken zobrazující se při stisknutí [Alt+Tab] už neukazuje náhledy oken aplikací, ale jen jejich ikony. Esteticky tak vypadá lépe, ale náhledy možná byly praktičtější.

V komentářích někteří poukázali na to, že náhledy se zobrazí po stisknutí šipky dolů. Děkujeme.

„Eye candy“ přepínání oken „Eye candy“ přepínání oken

Zjednodušený Nautilus

Souborový správce Nautilus už konečně skoncoval s tím tlustým panelem plným nespočtu zbytečných ikon a vypadá mnohem víc k světu. Připomíná Nautilus Elementary (distribuce Jupiter) nebo třeba Finder z Mac OS X.

Nautilus bez hromady zbytečných ikon Nautilus bez hromady zbytečných ikon

Písmo Ubuntu Mono

Do rodiny povedených písem Ubuntu přibylo Ubuntu Mono. Mono znamená monospaced, čili písmo, jehož všechna písmena zabírají stejný prostor. Tento typ písem se, jak asi víte, používá hlavně v terminálu a při editování textových souborů, třeba zdrojových kódů programů. Písmo je dostupné standardně ve čtyřech verzích – základní, tučné, kurzíva a tučná kurzíva. Přibylo ještě písmo Ubuntu Condensed – zúžená varianta základního písma Ubuntu.

Ukázka písma Ubuntu Mono Ukázka písma Ubuntu Mono

Perfektní to není

Snový ocelot nebude patřit ani mezi nejlepší vydání, ani mezi ty nejhorší. Některé novinky se povedly, jiné ne. Unity 3D se dočkalo několika úprav a oprav a posunulo se správným směrem. Platí to, co jsem o něm napsal v recenzi Ubuntu 11.04. Pokud nemáte potřebu často přepínat mezi mnoha okny (například většinu času trávíte ve webovém prohlížeči), může vám vyhovovat. Tentokrát bych snad i řekl, že vám bude vyhovovat. Navíc je velmi pěkně graficky provedené, jen bych upřednostnil jiné nastavení launcheru (především menší ikony a okamžité zobrazení po najetí kurzorem do rohu). Unity 2D bohužel doplácí na svou nenastavitelnost. Pro mě osobně je to velká překážka.

Rozporuplné dojmy ve mně zanechalo Centrum softwaru. Ač se mi při prvním spuštění líbilo, časem jsem objevil nedostatky, které mi používání znepříjemňovaly. Podle výběru aplikací můžete vidět, že Ubuntu také směřuje do cloudu. Ale do ničeho vás nenutí. Černý puntík Ubuntu (vlastně spíše GNOME 3) musím dát za absenci některých nastavení. Zjednodušený Nautilus snad ocení téměř všichni.

Obecně je tu ale jedna nepříjemnost: Některé díry se zalátaly, ale s novými funkcemi přišly díry nové. I když díra je možná moc silné slovo. Zkrátka malé detaily, které většinou nejsou nijak zásadní a často ani nestojí za zmínku, ale když se nasčítají, výsledný dojem docela dokážou pokazit. Možná je opravdu problém v půlročním vývojovém cyklu, kdy se vývojáři do vydání snaží nacpat co nejvíce novinek.

Tak upgradovat, či neupgradovat? To je oč tu běží... Rychlý upgrade bych vám doporučil snad jen v případě, že chcete prozkoumat kombinaci Ubuntu + GNOME Shell. Naopak obdivovatelé starého GNOME Panelu by se ho měli držet dál. Nabídka prostředí je sice rozsáhlá, ale žádné nejspíš neuspokojí tak jako časem prověřený GNOME Panel. Ostatní uživatelé nemají kam spěchat. Novinky v Unity jsou fajn, ale dá se bez nich žít. To samé vlastně platí i pro ostatní novinky. Ubuntu opět potvrdilo, že je progresivní distribucí – se všemi klady a zápory, které k tomu patří.

Nahoru

Příspěvky

Jiří Eischmann Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Jiří Eischmann 13. 10. 2011, 01:00:23
Odpovědět  Odkaz 
"GNOME Classic (také známé jako GNOME 3 Fallback Mode) je prostředí, které se v GNOME 3 snaží napodobit klasický GNOME Panel."

On se ho nesnaží napodobit, on to GNOME Panel je. A snaží se naopak napodobit GNOME Shell, což se mu moc nevede.
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
ludolph 13. 10. 2011, 08:36:14
Odpovědět  Odkaz 
Docela mne prekvapuje, jak nikdo nehodnoti Ubuntu One, ktere ma stale zasadni problemy s prenosovou rychlosti pri synchronizaci. Ve srovnani s Dropboxem je Ubuntu One stale jeste nehotovy produkt.
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Ludek 17. 10. 2011, 11:18:44
Odpovědět  Odkaz 
To je pravda. Predplatil jsem si vic prostoru, ale nakonec jsem od pouzivani uplne upustil. Navic davam prednost sifrovani na strane pocitace. Doufejme, ze se to v budoucnou zlepsi.
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
fri 13. 10. 2011, 08:49:44
Odpovědět  Odkaz 
Nepřeložený název "dash" u mě budí rozpaky. Dá se to vysvětlit srozumitelněji? (jo, a do slovníku jsem se díval - je to sranda)
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
daysleeper 13. 10. 2011, 11:37:20
Odpovědět  Odkaz 
> Nepřeložený název "dash" u mě budí rozpaky. Dá se to vysvětlit srozumitelněji? (jo, a do slovníku jsem se díval - je to sranda)

Podle mě to vzniklo z anglického "dashboard", což je palubní/přístrojová deska (v autě), případně by to šlo volně přeložit jako ovládací pult. Bohužel pro to v češtině nemáme jednoslovný název (deska? pult? asi ne).
Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
fri 13. 10. 2011, 12:34:09
Odpovědět  Odkaz 
Je to prostě zase nějaké "ovládání" systému, ovládací panel, někde, nějak, něčím.
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Petr255 15. 10. 2011, 21:45:21
Odpovědět  Odkaz 
Nehledejte jen ve slovníku ... podívejte se také trochu dál ... je to velké, snadno ovladatelné dotykem ... Mě docela napadá podobnost s avizovaným METRO od Microsoftu. S jediným rozdílem. Tady to už to je v praxi, kdežto u MS se o tom jen kecá.
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
sarlej 13. 10. 2011, 09:19:31
Odpovědět  Odkaz 
Jeste by stalo za to zminit, ze sw centrum s ubuntu one umoznuji synchronizaci nainstalovanych aplikaci mezi PC.
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Pavel 13. 10. 2011, 09:25:26
Odpovědět  Odkaz 
Recenze super předchozí verzi jsem vynechal, ale teď se zase k Ubuntu vracím. Neměla tato verze vyjít 11.10? Na webu ubuntu.com ani slovo.
Vojtěch Trefný Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Vojtěch Trefný 13. 10. 2011, 11:04:21
Odpovědět  Odkaz 
> Nepřeložený název "dash" u mě budí rozpaky. Dá se to vysvětlit srozumitelněji? (jo, a do slovníku jsem se díval - je to sranda)

My to bereme jako název a taky nepřekládáme.
Antonín Slejška Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Antonín Slejška 13. 10. 2011, 11:30:46
Odpovědět  Odkaz 
Co se stane, když budu upgradovat Ubuntu na počítači bez grafické akcelerace? Nahradí se mi stávající Gnome Panel za Unity 2D? Pokud to dobře chápu, tak Unity 2D není zcela plnohodnotné prostředí. To by mě od upgradu docela odrazovalo...
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Tadeáš Pařík 13. 10. 2011, 11:51:12
Odpovědět  Odkaz 
Co se stane? Naběhne automaticky 2D, které je více méně stejné jako 3D, bohužel nemá ty možnosti, které jsou u 3D (nastavení apod.)
Miroslav Hrončok Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Miro Hrončok 13. 10. 2011, 13:14:56
Odpovědět  Odkaz 
Je to venku: http://releases.ubuntu.com/oneiric/
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
ubuntu 13. 10. 2011, 13:31:04
Odpovědět  Odkaz 
"Přepínač oken zobrazující se při stisknutí [Alt+Tab] už neukazuje náhledy oken aplikací, ale jen jejich ikony. Esteticky tak vypadá lépe, ale náhledy možná byly praktičtější."

Zobrazuju sa aj nahlady.Staci pri alt+tab pouzit sipku dole.
http://www.youtube.com/watch?v=XHFNnygpvcM
Miroslav Hrončok Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Miro Hrončok 13. 10. 2011, 15:55:38
Odpovědět  Odkaz 
Děkujeme, aktualizováno.
Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
ubuntu 13. 10. 2011, 21:42:23
Odpovědět  Odkaz 
Nie je zac a rad by som dodal, ze to iste plati aj pre gnome-shell.
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Gabo 13. 10. 2011, 13:33:48
Odpovědět  Odkaz 
[Alt+Tab] + šípka dolu = náhled ;)
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
ubuntu 13. 10. 2011, 17:00:38
Odpovědět  Odkaz 
ukážka náhľadu: http://lh5.googleusercontent.com/-VAEqa6zG0UQ/TpWAisH1yQI/AAAAAAAAGNY/f10wwVuYn8c/s400/ubuntu11.10-alttab-switcher.png
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
zubozrout 13. 10. 2011, 16:50:26
Odpovědět  Odkaz 
Recenze dobrá, ale hodně subjektivní a v některých ohledech nepřesná. Mě osobně se třeba nové Ubuntu líbí, především nový vzhled (včetně centra softwaru). Unity má sice stále své mouchy, ale oproti verzi 11.04 se zlepšilo hodně. Proto si nemyslím, že patří mezi ta horší vydání.
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
kedar 13. 10. 2011, 17:43:06
Odpovědět  Odkaz 
Nové Ubuntu se zlepšilo no, nevím. Už je konečně menu spuštěné aplikace pořád vidět nahoře na panelu a né až po najetí myší? Pokud není, dá se s tím něco dělat?
Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
zubozrout 13. 10. 2011, 21:34:10
Odpovědět  Odkaz 
Menu aplikace se automaticky skrývá a zobrazí se pouze po najetí myši, to zůstalo stejné. Jak to změnit nevím, ale myslím si, že na to neexistuje žádný triviální postup.
K čemu vlastně potřebujete menu, pokud ho nepoužíváte? (nemáte na něm kurzor)
Re: Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Redi 15. 12. 2011, 15:42:50
Odpovědět  Odkaz 
Jde to změnit velice lehce, například použitím MUnity ;)
Jiří Eischmann Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Jiří Eischmann 13. 10. 2011, 22:27:15
Odpovědět  Odkaz 
"K čemu vlastně potřebujete menu, pokud ho nepoužíváte? (nemáte na něm kurzor)"

Já bych se spíš zeptal, proč se to skrývá, když tam to menu ničemu nepřekáží a nezobrazuje se místo něj žádná důležitá informace. Z pohledu HCI (Human-Computer Interaction) je to docela fail.
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
kolemjdoucí 14. 10. 2011, 15:09:56
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím, přesně tak.
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
pavolzetor 14. 10. 2011, 20:15:34
Odpovědět  Odkaz 
ja tam mam napr. nazov okna, urcite lepsie ako menu, ktore prakticky pouzivam minimalne, ale viem si predstavit casom, ze app nebudu mat takmer ziadne menu, a bude tam nieco uzitocnejsie (ak vidite ten posun app, menu su neergonimicke riadne)
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Charlie 16. 10. 2011, 09:31:11
Odpovědět  Odkaz 
Dá se nastavit zda se bude skrývat nebo ne
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
volani.webnode.cz 14. 10. 2011, 11:07:53
Odpovědět  Odkaz 
Nevím jestli to úplně patří sem.
Ale já v OS nechci mít klient na soc. sítě, a službu typu ubuntu one (provázanou pouze s jedním provozovatelem serveru) a je toho více co se mi na ubuntu nelíbí.
Proto používám někde tu a tam mint (jinak stále windows XP), nevíte jak to tam teď bude s gnome? bude tam pořád gnome panel a gnome2 ?
A také mě zajímá jak je to s podporou skypu, když ho teď převzal microsoft :)
Je/bude v základních repozitářích?
A sou nějaké novinky v empathy? (už to umí proxiny a posílání souborů přes ICQ?).
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
sarlej 16. 10. 2011, 10:50:50
Odpovědět  Odkaz 
A co vas nuti ty programy pouzivat? Pokud vadi to ze jsou na disku, tak neni nic jednodussiho nez je odinstalovat.
Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Radek 19. 12. 2011, 15:56:06
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu, linux jako takový, je velmi variabilní takže můžete vesele instalovat a odinstalovat k obrazu svému:-). No a nic vezlém, ale Win XP jsou již za zenitem..Raději si kupte WIN 7..
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
DoNtIkE 15. 10. 2011, 19:17:20
Odpovědět  Odkaz 
Přešel jsem z 10.10tky. Instalace trvala skoro hodinu. Stahovaly se na můj vkus dlouho jazykové balíčky(rychlosti internetu 1Mb/s). Unity používám poprvé.
Mám ale dotaz. Jak se mám dostat k prostředí GNOME 3? Pří příhlašování je jen možnost Unity a Unity 2D.
Dále pokud se přihlásím přes Unity 2D je jen černá obrazovka se seknutým kurzorem. Nevím proč nejede.
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Jiří Eischmann 15. 10. 2011, 23:51:19
Odpovědět  Odkaz 
sudo apt-get install gnome-shell
Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Charlie 16. 10. 2011, 09:36:21
Odpovědět  Odkaz 
Gnome shell se mi nepodařilo rozběhat s efekty plochy Compiz. Prostě nic nedělá ať nastavuji cokoliv
Asi se musím smířit s Unity i když je dost pomalý
Jsem už na Ubuntu víc jak 3 roky a aktualizace dělám pravidelně a já musím říct že tohle je podle mě cesta zpátky. Gnome 2 bylo rychlý a praktický ale tohle....
Graficky je možná hezký ale začíná to zpomalovat PC jak nějaký M$Windows
Re: Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
daks 16. 10. 2011, 19:41:34
Odpovědět  Odkaz 
Gnome shell má vlastního správce oken, kterého snad nelze nahradit jiným, jako třeba Compizem. Jinak samozřejmě kompozitní srandičky sežerou něco z výkonu PC, ale myslím, že v Ubuntu není problém použít "lehčí" prostředí - třeba XFce, nebo si nainstalovat OpenBox, Fluxbox...
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Hor 16. 10. 2011, 10:08:45
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem s U 11.10 zatím spokojen - je to krapet svižnější než předchozí verze. Co mi ale docela vadí, že definitivně zmizela možnost prohlížení a úpravy klasického menu! Dneska jdu předat nový počítač rodičům - s Ubuntu 11.10 - tak jsem zvědavej, jak se s tím sžijou lidé, kteří nikdy neovládali nic jiného než Win, takže už vidím že práce s Dashem při hledání aplikací, které navíc ani neznají jménem bude pro ně docela peklo.
Roman Bořánek Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Roman Bořánek 16. 10. 2011, 11:42:03
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste doinstalovat nějaké klasické menu, kdyby dash nevyhovoval: http://www.webupd8.org/2011/06/use-classic-menu-in-unity-classicmenu.html Ale podle mě si můžou zvyknout.
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Tomáš 16. 10. 2011, 14:51:13
Odpovědět  Odkaz 
Možná trochu OT, ale jak je na tom nové Ubuntu se spotřebou? Pořád si to jádro nese neduhy z historie a přehřívá to notebook nebo se s tím dá žít?
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Pavel 19. 10. 2011, 00:48:15
Odpovědět  Odkaz 
Ze zvědavosti jsem přešel na 11.10 z 11.4, pak jsem se pokoušel doinstalovat gnome shell, a svůj stařičký notebook jsem už znovu nerozchodil. Když jsem chtěl zpátky nainstalovat 11.04, tak mi to samozřejmě nabídlo jenom možnost opravit 11.10, a po pěti hodinách střídavě mrznutí a restartů jsem to sformátoval starou instalačkou xpéček a děkoval microsoftu.
Ono to určitě nějak šlo, ale nehodlám se pídit po tom jak. Zatím zůstanu u 11.04.
Taky doufám, že se ještě dožiju doby, až i ti největší kreténi mezi vývojáři pochopí, že lidi jsou různí, a neměli by za ně rozhodovat, ale dát jim možnost si vybrat. Bez nutnosti provádět nějaké opičárny v příkazovém řádku, jenom něco zaškrtnout, potvrdit a užívat.
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
M.H. 20. 10. 2011, 20:21:24
Odpovědět  Odkaz 
S Ubuntu 11.04.jsem byl spokojen, na mém PC běžel jak po másle a nyní po inst.Ubuntu 11.10 vše jde pomalu, samotným spouštěním to začíná, původně šlo o vteřiny nyní o minuty,nejde Skype, nejde Googleearth, neustále naskakuje Centrum softwaru, snad se to vylepší
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Petr Ježek 19. 10. 2011, 13:27:59
Odpovědět  Odkaz 
Musím pouze zopakovat, že Unity i Gnome Shell jsou ergonomickým nesmyslem. Tam, kde se jinde na ploše používá sada konfigurovatelných ikon s popisem pouze při najetí myši a s možností zprůhlednění, zde je neprůhledný blok. proč jsou na screenshotech všude tak velké ikony - to všichni mají šmatlací (dotykové) monitory/tablety? Jedním dechem ale dodávám, že i Ubuntu lze provozovat pouze s xfce nebo lxdm či s pouhými WM jako je icewm či fluxbox a openbox. To už je ale lepší rovnou jít jinam, třeba k debian kořenům...
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Laco 23. 10. 2011, 18:42:18
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu 11.10 má veľa zmien pod kapotou a vyhladenejšie Unity. Pri 11.04 som mal problém ho nainštalovať na niektorých počítačoch - napríklad MSI, tak som musel "downgradovať". Nová verzia išla od začiatku úplne plynule, vrátane okamžitého pripojenia wifi. Podľa všetkého filozofia Marka Shuttlewortha je: berte alebo nechajte tak, vo vývoji Ubuntu rozhoduje predovšetkým on, veď je sponzorom. V každom prípade, zostáva veriť, že 12.04 bude ozaj kvalitné LTS, 11.04 a 11.10 sú "len" kvázi medzistupne k tomuto vydaniu.
Mých 14 dní střídavě s Ubuntu, Mintem, Ubuntu a opět Ubuntu
Petr Vaníček 28. 11. 2011, 19:28:15
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem dnes udělal menší shrnutí zkušeností z mých posledních 14 dnů kdy jsem přeskakoval z nového Ubuntu do Mintu RC, opět do nového Ubuntu a nakonec do 10.04 LTS.

http://www.e-vanicek.cz/2011/11/moje-2-tydny-s-linuxem.html
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Roman Iška 27. 12. 2011, 23:56:33
Odpovědět  Odkaz 
Hned na začátek prosím nekamenovat :) Člověk má zkouśet nové věci (už teď obdivuju kolegu, který chce dát NB s Ubuntu rodićům). Tak jsem si to nainstaloval na NB. Na první pohled hezké. Jen mi někdo, proboha, řekněte, jak se v tom dá spustit program. Nepište mi, prosím, o příkazové řádce, mám ji dost z osmibitů a DOSu. Předpokládám, že tento systém je snad trošku výš :) Zatím mám nepříjemný dojem, že to konkurovat Windows nemůže ani náhodou, už to tuším tady někdo psal, že BFU si s tím po instalaci moc neporadí. Děkuju :)
Mýlil jsem se :) Není výš. Je to grafické prostředí pro ZX Spectrum. Ach jo.
Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Honza 28. 12. 2011, 00:57:33
Odpovědět  Odkaz 
Jak spustit program? Z docku nebo dashe kliknutím... :)
Pokud vám jde o spustitelný soubor stažený někde na internetu, tak to je zlozvyk z Windows, který by bylo nejlepší všechny BFU odnaučit. Každopádně i ten se dá spustit kliknutím na spouštěč.
Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Roman Iška 6. 01. 2012, 19:03:01
Odpovědět  Odkaz 
Díky ale už je odinstalovaný :) Šlo mi o to, že jsem chtěl nainstalovat pod ubuntu apache, tak jsem si stáhl tuším Synaptic ? a chtél ho použit na stáhnutí apache. Nejsem až tak moc BFU :) ale prostě to nešlo. Dcera která dělá pod verzí 10 mě nedokázala po telefonu navést a skončilo to tím, že 11 je jiná než 10 :) Takže apache jede pod win.
Proč to všechno píšu. Ten systém vypadá dobře a pokud to člověk bude brát jako linux, asi to nebude špatné (poznámka o ZXku byla v částečné depce). Ale určitě to není náhrada win spíš koníček :) Prostě a teď jsem BFU, moje Delphi, Quark a COD :) mi pod win jede a nemusím se starat o prostředí :)
Re: Re: Re: Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
to_je_jedno 6. 01. 2012, 21:45:44
Odpovědět  Odkaz 
Nic ve zlem, ale zacatecnik at se seznamuje s Linuxem radeji s distrem "LinuxMINT"
ver. 9 - 11 nebo s Debianem Stable /Squeeze - u nej ta namaha a hledani ma alespon smysl,
ale Ubuntu? :O
A "chlubit" se pak zmenou na win$, to je take dost o nicem, OMG :-\
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to je
Michal Weinfurtner 11. 01. 2012, 12:27:47
Odpovědět  Odkaz 
Proč se stále snaží o změnu lidé, kteří ve skutečnosti o změnu vůbec nestojí a pouze si pak vylévají frustraci z tohoto svého rozporuplného počinu ? "Zkoušel jsem ten Linux, ale vrátil jsem se k Windows, protože Linux tedy rozhodně není Windows Vážení."
Toto je shrnutí některých sdělení v diskusi. Nahrazením slova Windows, slovy Debian, icewm nebo jakoukoli jinou verzí aplikace nebo distribuce shrneme zbytek negativních příspěvků. Co je to s Váma lidi ?
Frustrace ze změn ? Nemáte rádi novinky ? "Linuxáři" držte se LTS verzí ( tyto poskytují i jiné distribuce, nejen Ubuntu), "Windowsáci" držte se Windows. Zbytečně se nepouštějte do zkoušení novinek, když o změny nestojíte. Ušetříte si ataku frustrace a také mnoho času Jděte místo toho třeba na procházku nebo do kina ;)
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není-Ale je
Sejzmolog 17. 02. 2012, 08:15:39
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu 11.10 a zvlast UNITY sa mi pacia a chodi mi to velmi pekne aj na starom notebooku, zatial som so zmenou prijemne prekvapeny. Radsej si vecer otvorim vinko a ucim sa pouzivat nove veci na notebooku ako hladet na TV a driemat. APACHe na linuxoch chodia uplne bez problemov, prevadzkujem 3 servery setko na ubuntu a nie je s tym absolutne ziadny problem. Ubuntu som nainstaloval aj mojej mame na notebook kedze tam mala WIDLY a nedalo sa na nich zmenit ani pozadie. S ubuntu nema ziadny problem ani dochodca. A najviac ma tesi ked pocuvam radio a cez pesnicku pocujem ako im v redakcii windows vyhodi hlasku o chybe. TO JE PROFESIONLNY SYSTEM. Kontrolni otazka soudruzy. Preco ked sa vam nieco pokazi idete to reklamovat, ale ked sa vam pokazi Windows tak ho preinstalujete? Ubuntu je zadarmo tam sa reklamacia uplatnuje tazko.
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Pavel 16. 03. 2012, 19:41:47
Odpovědět  Odkaz 
Pro mě je Oneiric Ocelot dobrou alternativou, díky Ubuntu jsem zjistil že vlastně ms windows vůbec nepotřebuji používat...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz