přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint

Unicorn

Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint

dvatydny.gif

Další ambiciózní plán Ubuntu: X.Org nahradíme Waylandem, MPlayer a Android slaví narozeniny, Nové verze střílečky Urban Terror už nebudou open-source, Linux Mint chce zachovat staré osvědčené GNOME, Red Hat Enterprise Linux 6, Fedora 14 Laughlin, Linux Mint 10 Julia.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Další ambiciózní plán Ubuntu: X.Org nahradíme Waylandem

Nedávno přišel Canonical s nápadem, že Ubuntu nebude používat GNOME Shell a nahradí ho vlastním prostředím Unity. Teď přichází s dalším plánem, který vzbuzuje snad ještě víc otázek a obav. Možná už za rok v Ubuntu nenajdete zobrazovací server X.Org, ale Wayland. Wayland je mladý projekt, vznikl teprve v roce 2008 a vede ho společnost Red Hat. Mnozí uživatelé tuto snahu cení, protože považují X.Org server za zbytečně složitý a zastaralý. Zároveň se ale obávají, aby se Wayland do Ubuntu nedostal příliš brzy. Aktuálně je projekt teprve v alfa stádiu a cesta k použitelnému a stabilnímu serveru bude ještě hodně dlouhá. Počítejte určitě spíše s roky než s měsíci.

Dalším důležitým aspektem bude podpora od výrobců grafických karet. Canonical se nechal slyšet, že se je bude snažit přesvědčit, aby na projektu spolupracovali nebo poskytli zdrojové kódy ovladačů. Ale o to se už snažili mnozí. Od výrobce grafických karet Nvidia přišla rychlá a jasná odpověď: „Nemáme v plánu podporovat Wayland.“ Na druhou stranu projektu vyjádřila podporu Fedora. Do následujícího vydání Fedora 15 ho zařadí jako alternativu a do budoucna si ho dokáže představit jako výchozí zobrazovací server. Na Twitteru vyjádřila podporu projektu i vývojářská ikona John Carmack, jehož společnost id Software stojí za mnoha kvalitními hrami (např. série Wolfenstein, Doom a Quake), které se objevily i na Linuxu.

MPlayer a Android slaví narozeniny

Přesně 11. 11. 2000 spatřila světlo světa první verze (resp. verze 0.01) multimediálního přehrávače MPlayer. Přehrávač je dostupný pro Microsoft Windows, Mac OS X, ale největší popularity se samozřejmě těší na Linuxu, kde chybí v málokteré instalaci systému. Mezi jeho hlavní přednosti patří podpora všemožných formátů a množství grafických nadstaveb. Pro pořádek zmíním například KMPlayer, SMPlayer, GNOME MPlayer nebo Kaffeine. Všechno nejlepší.

Druhým oslavencem je operační systém pro chytré mobilní telefony Google Android. Ten slaví třetí narozeniny a asi ho nemusím představovat, v poslední době mu na webu prakticky nejde uniknout. Příběh začal už v roce 2005, kdy Google koupil poměrně neznámou společnost Android Inc. Naplno to ale celé začalo až 5. listopadu 2007, kdy Google oznámil vstup na trh mobilních telefonů, založil Open Handset Alliance a vydal první verzi SDK pro vývojáře. Android za tak krátkou dobu dosáhl úctyhodných výsledků. V USA už je druhým nejpoužívanějším mobilním systémem, každý den se prodá dalších více než dvě stě tisíc zařízení s ním a v Android Marketu už najdete sto tisíc aplikací. Android se navíc chystá i na další platformy, a to hlavně na tablety (v připravované verzi 3.0) a do televizí. Historii operačního systému Android podrobně mapuje článek na serveru SvetAndroida.cz.

Nové verze střílečky Urban Terror už nebudou open-source

Pokud jste se někdy zajímali o hraní her pod Linuxem, asi vás nemohla minout akční FPS Urban Terror. Často bývá doporučována jako open-source alternativa legendárního Counter-Strike 1.6. Urban Terror byl dosud založen na otevřených zdrojových kódech hry Quake 3. Vylepšená verze Urban Terror HD už bude založená přímo na Quake 3 enginu, ke kterému vývojový tým Frozen Sand zakoupil licenci. Hra se tak bude moci rychleji rozvíjet a vývojáři získají nové možnosti, ale právě kvůli proprietárnímu enginu už hra nepůjde šířit jako open-source. Urban Terror už nebude módem hry Quake 3 a oficiálně se stane samostatnou hrou. Jinak se zatím nic nemění. Hra bude stále zdarma dostupná pro Linux, Microsoft Windows i Mac OS X. Nákup enginu ale může svědčit o tom, že se tvůrci budou snažit na hře více profitovat. První betaverze Urban Terror HD (resp. Urban Terror 4.2) se na veřejnost dostane ještě před Vánocemi.

Urban Terror Urban Terror

Linux Mint chce zachovat staré osvědčené GNOME

Pokud používáte GNOME, dost možná vás začínají děsit pokusy s ním. Minule jsme psali, že Canonical do Ubuntu nasadí vlastní desktopové prostředí Unity a na jaře by mělo vyjít nové GNOME 3, které zase přijde s přetřásaným rozhraním GNOME Shell. Jak uživatelé tyto změny přijmou, je velmi těžké odhadnout. Jedním z přístavů nespokojených by se mohla stát distribuce Linux Mint. Linux Mint je asi nejpopulárnější derivát Ubuntu a snaží se o ještě větší přívětivost. Zakladatel a muž, který má ve vývoji Mintu hlavní slovo, Clement Lefebvre prohlásil, že Mint nebude používat ani Unity, ani GNOME Shell, ale zaměří se na to, aby rozhraní vypadalo co možná nejvíc jako současné GNOME. To je slovo do pranice a Canonical to bude mít těžké. Nemusí přijít jen o ty uživatele, kterým se nové rozhraní nebude líbit, ale i o ty, kteří prostě nebudou chtít zkoušet něco nového a učit se s novým rozhraním. Linux Mint se od Ubuntu moc neliší, nabízí prakticky stejné výhody a i přechod by byl jednoduchý.

Novinky ze světa distribucí

Red Hat Enterprise Linux 6

Po dlouhých třech a půl letech vyšla nová verze serverové distribuce Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Takové dlouhé čekání má své opodstatnění. RHEL se často nasazuje na důležité a rozsáhlé mainframy, které vyžadují stabilitu. Šestá verze přináší více než dva tisíce dalších balíčků, osmnáct set nových funkcí a čtrnáct tisíc oprav. Novinek je opravdu mnoho, ale pokud se nepohybujete v branži, moc vám neřeknou. Zájemci si mohou přečíst podrobný seznam novinek. Ostatním bude stačit vědět, že se výchozím souborovým systémem stal ext4, RHEL 6 dokáže lépe řídit spotřebu a podporuje další virtualizační a síťové technologie. Pokud si RHEL 6 budete chtít „osahat“, tak za pár týdnů vyjde CentOS 6. CentOS je prakticky identická kopie RHELu vytvořená z jeho zdrojových kódů, pouze neobsahuje chráněné značky apod.

Fedora 14 Laughlin

Red Hat má prsty i v další distribuci, která nedávno vyšla. Čtrnáctá verze Fedory se jmenuje Laughlin - podle fyzika a nositele Nobelovy ceny Roberta B. Laughlina. Výchozím grafickým prostředím Fedory zůstalo GNOME, ale k mání je i KDE, Xfce a LXDE. Všechna prostředí jsou v aktuálních stabilních verzích. Na své si přijdou opět spíše odborníci. Fedora nově podporuje protokol SPICE pro přístup ke vzdáleným a virtualizovaným strojům, který je alternativou ke známému VNC. Programátoři se mohou těšit na Python 2.7, Perl 5.12, Ruby 1.8.7, NetBeans 6.9, kompilátor pro programovací jazyk D nebo vývojové prostředí GNUstep v repozitářích. Stahovat můžete z FedoraProject.org a o všech zajímavých novinkách se dočtete v poznámkách k vydání.

Linux Mint 10 Julia

Nová verze distribuce Linux Mint zvaná Julia vychází z Ubuntu 10.10. Takže se připravte na stejné repozitáře, stejné verze aplikací a stejné novinky, které přineslo právě poslední vydání Ubuntu. Oproti Ubuntu navíc nabízí například propracované menu nebo vlastního správce aplikací. V nabídce se zvýrazňují nově nainstalované aplikace a také přes něj můžete vyhledávat nejrůznější informace, přičemž se prohledává obsah vašeho disku i Internetu. Mint jako už tradičně nabízí povedený vzhled, kde převažuje šedivá barva a trochu tak připomíná Mac OS X.

Menu distribuce Linux Mint Menu distribuce Linux Mint

Nahoru

Příspěvky

Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
Tomáš Drobník 18. 11. 2010, 08:29:09
Odpovědět  Odkaz 
Jen poznámku,
Nový Mint nese číslo 10 (v nadpisu je označen jako 11)
Miroslav Hrončok Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
Miro Hrončok 18. 11. 2010, 11:55:52
Odpovědět  Odkaz 
Díky, opraveno.
Andrej Pavelka Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
Andrej Pavelka 18. 11. 2010, 10:29:01
Odpovědět  Odkaz 
Fedoru ja osobne vôbec nepoužívam, lebo som sa v nej sklamal. Na notebooku Acer aspire 5315 mi vo Fedore 11 inštalovanej z CD strašne pomaly išla grafika a nepomohli ani žiadne fóra, how to, manuály, kamoši, ani nič. Keď som chcel nainštalovať Fedoru 12 z DVD, ani som inštaláciu nedokončil, lebo nepracoval ventilátor a notebook sa vypol na prehriatie. Ten problém s ventilátorom som mal aj na Mandrive inštalovanej z DVD a asi aj na Ubuntu, ale neviem, ktorej verzie. Momentálne používam Debian a som s ním veľmi spokojný.
Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
okl 18. 11. 2010, 14:08:14
Odpovědět  Odkaz 
Mam zas opacne skusenosti, fedora mi vzdy fungovala najlespie, asi ten tvoj hw nebude linux ready :D
Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
r5r 18. 11. 2010, 10:37:56
Odpovědět  Odkaz 
„Nemáme v plánu podporovat Wayland.“
Tak uz je myslim na case zaviest 200% dan alebo aspom 1 Milardu € pokuty pre tych, co maju oligopol a rozhoduju, ktory operacny system dostane ovladace a ktory nie.
A to sa tyka od graf. cipov az po tlaciarne.
Je to jasny kartel s M$
Andrej Pavelka Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
Andrej Pavelka 18. 11. 2010, 11:06:24
Odpovědět  Odkaz 
Tam bude problém asi ten, že vyvíjať nové ovládače by pre firmu znamenalo ďalšie náklady. Oni si zrejme kľudne povedia niečo na štýl "Máme ovládače pod Linux ktoré fungujú a nevidíme dôvod vyvíjať nové, keďže súčasné stačia".
Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
zaty 18. 11. 2010, 16:58:19
Odpovědět  Odkaz 
Dival jste se nekdy, pro jake systemy nabizi nvidia sve ovladace? (hint: http://www.nvidia.co.uk/Download/index.aspx?lang=en-uk) Freebsd, Linux a Solaris je tam asi jen proto, aby je z kartelu nekdo nepodeziral, ze ano? To ze si Shuttleworth uprdne a rozhodne se pro jiny X server, tak se vsichni musi pos... a ihned vydavat ovladace nebo jak to myslite? A kdyby nahodou ti zli kapitalisti neskakali jak 1% uzivatelu PC piska, naparime jim dane a pokuty, vsak to je prece normalni demokraticky postup, aspon podle uredniku EU.
Re:Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
zaty 18. 11. 2010, 20:24:28
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvam za ten ostry ton prispevku, to co napsal r5r me rozlitilo.
Re:Re:Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
rr5 19. 11. 2010, 11:12:08
Odpovědět  Odkaz 
Nemusite sa ospravedlnovat.
Kazdy ma narok na svoj nazor. Aj ja aj vy
Za svojim nazorom si stojim. Povinne by mali vyrobcovia bud priamo dodavat svoje vyrobky aj s ovladacmi na linux, a ak je to pre nich financne narocne, tak zverejnit dokumentaciu k API aby komunita mohla ovladace vyrobit sama.
A nie je to vycitka pre Nvidiu ale pre vsetkych vyrobcov... Inak pokuta...
Tak co moze byt?
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
Miro Hrončok 19. 11. 2010, 15:25:33
Odpovědět  Odkaz 
Ačkoli se mi to jako linuxákovi nemusí líbit, zastávám názor, že když něco vyrobím, je čistě moje věc, jestli k tomu dodám ovladače jen na Windows, jen na Linux, nebo třeba jen na ReactOS. Pokud nechci vydávat specifikaci, nebudu. Záleží jen na tom, co se mi vyplatí. Ano, není to fér. A jakožto uživatel Linuxu to dám patřičnému výrobci najevo tak, že si jeho HW nepořídím.
Re:Re:Re:Re:Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
rr5 19. 11. 2010, 17:03:31
Odpovědět  Odkaz 
Pokial nie ste monopolny alebo oligopolny hrac, suhlasim.... V opacnom pripade mudri ludia vymysleli antimonopolne zakony.
Maju nas chranit pred tym, aby nas monopoly a oligopoly neovladli a nediktovali nam napr aky operacny system si "musime" kupit.
Re:Re:Re:Re:Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
Honza 20. 11. 2010, 18:16:05
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím s tím, že si výrobce může vybírat, k čemu vydá ovladače, ale to, že neposkytne dokumentaci, aby si někdo mohl ovladače udělat sám, to je jednoduše buď naschvál, nebo kartel, pro nic jiného není důvod (typicky tam bude dřepět jedno manažerské hovado, které má svůj názor nebo pár kapříků na kontě). Logické je dát to do světa, protože tak budou výrobky ještě žádanější!
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:Re:Re:Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
Miro Hrončok 20. 11. 2010, 18:24:05
Odpovědět  Odkaz 
To už je druhá věc :)
Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint
volani.webnode.cz 28. 11. 2010, 23:58:30
Odpovědět  Odkaz 
české forum pro linux mint najdete na této adrese: http://lmint.tk/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog