přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Android 4.2, Ubuntu 12.10 a Steam za dveřmi

Android 4.2, Ubuntu 12.10 a Steam za dveřmi

dvatydny.gif

Google představil nový Android, telefon i tablet. Gartner: Android v roce 2016 početně překoná Windows. Podzimní nadílka zařízení s Ubuntu. WebOS dostane druhou šanci – v televizích. Steam pro Linux klepe na dveře, shání testery. Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Google představil nový Android, telefon i tablet

Představení Googlu plánované na 29. října sice muselo být kvůli hurikánu zrušeno, Google ale stejně informace o novinkách kolem Androidu vypustil na veřejnost.

Android 4.2 (zůstává označení Jelly Bean) přinesl několik užitečných novinek. Na klávesnici lze psát táhnutím prstu po písmenech (známo z populární klávesnice Swype), „panoramata“ jdou roztahovat i vertikálně a už na uzamčené obrazovce se lze nově dostat k některým důležitým informacím. Asistent Google Now je nyní ještě chytřejší a dokáže sbírat informace z e-mailů a poté je uživateli v relevantní čas zobrazit. Dalších vylepšení se dočkaly také notifikace.

Novou vlajkovou lodí telefonů s Androidem se stal Nexus 4, o jehož výrobu se tentokrát postaralo LG. Designově vychází ze svého předchůdce Galaxy Nexus, oproti němu je ale prakticky ve všech ohledech o něco lepší. Hlavní výpočetní jednotkou je Qualcomm Snapdragon S4 (čtyři jádra) a o grafiku se postará Adreno 320. Velkým plusem Nexusu 4 by měla být cena – začíná na 299 dolarech.

Nexus 4 Nexus 4

Došlo také na druhý tablet z řady Nexus, a to desetipalcový. Jmenuje se příznačně Nexus 10, pochází z dílny Samsungu a jeho největší předností je rozlišení displeje 2560 × 1600. Srdcem zařízení je dvoujádrový procesor Samsung Exynos 5. Americké zákazníky vyjde Nexus 10 na nejméně 399 dolarů. Před pár měsíci představený tablet Nexus 7 lze nově pořídit také ve verzi s větším 32GB úložištěm a podporou mobilních sítí. Všechna zmíněná zařízení si v zámoří odbudou premiéru 13. listopadu, termín uvedení na náš trh zatím není znám.

Nexus 10 Nexus 10

Gartner: Android v roce 2016 početně překoná Windows

Snad všem už je jasné, že Linux v takové podobě, jak ho známe dvacet let, už se nijak výrazně neprosadí. Doba se ale mění a přichází jiné možnosti a jiná zařízení. Linux by tak mohl „ovládnout svět“ prostřednictvím systému Google Android, alespoň podle prognózy společnosti Gartner. Zatímco dnes najdeme Android na 608 milionech zařízení a Microsoft Windows na půldruhé miliardě (bez ohledu na typ zařízení), Gartner předpovídá, že za čtyři roky se oba operační systémy potkají na metě 2,3 miliardy a Google ukončí dlouholetou nadvládu Microsoftu.

Podzimní nadílka zařízení s Ubuntu

Magazín OMG!Ubuntu! přinesl informace o několika zajímavých zařízení, která lze či bude možno dostat s Ubuntu. Společnost System76 již prodává několik notebooků a počítačů s Ubuntu a nyní do nabídky přidává „all-in-one“ počítač Sable. Pokud byste nevěděli, tak to znamená, že jsou veškeré komponenty počítače umístěny v těle obrazovky. Základní verze s procesorem Intel Core i5 (2,9 GHz) a 4 GB operační paměti vyjde na 799 dolarů.

All-in-One počítač System76 Sable All-in-One počítač System76 Sable

Projekt Parallella na Kickstarteru získal potřebné finance, a tak se časem dočkáme stejnojmenného „minisuperpočítače“. To zní hodně zvláštně, že? Autoři jej prezentují dvěma způsoby. Parallellu si můžete pořídit prostě jako levný (99 dolarů) a obstojně výkonný počítač s Ubuntu, nebo ji můžete využít jako „superpočítač“ pro paralelní řešení složitých výpočtů. Základem Parallelly bude dvoujádrový ARM procesor Zynq-7010, hlavní roli ovšem bude hrát čip Epiphany s 16 nebo 64 jádry, který činí zařízení výjimečným. Lepší verze slibuje výkon 90 GFLOPS – tedy zhruba tolik, co ze sebe vymáčknou nejlepší dnes běžně prodávané procesory pro stolní počítače.

Schéma Parallelly Schéma Parallelly

Mezitím Canonical optimalizuje Ubuntu pro bezproblémový běh na tabletu Google Nexus 7. Jde o první krok společnosti na trh s tablety, Nexus by měl být referenčním kouskem, a pokud vše půjde podle plánu, časem bychom se měli dočkat i tabletů, které dostanou Ubuntu už ve výrobě. To je ale ještě stále poměrně vzdálená vize. Pokud Nexus 7 vlastníte, Ubuntu na něm můžete zprovoznit už teď. Nezapomeňte ale, že do finální podoby má ještě daleko.

A aby toho nebylo málo, magazín OMG!Ubuntu! proklepl notebook Lenovo ThinkPad E530. Výsledek? Podle recenze se jedná o nejlepší notebook, který s Ubuntu můžete pořídit.

WebOS dostane druhou šanci – v televizích

Linuxový operační systém webOS má za sebou poměrně krátkou, ale strastiplnou minulost. Jeho první verzi vydala ještě společnost Palm začátkem roku 2009. Rok nato byla Palm odkoupena společností Hewlett-Packard. Ta s velkou slávou v létě 2011 uvedla do prodeje trojici zařízení, pozornosti se dočkal hlavně tablet HP Touchpad. Prodeje však byly mizerné a ještě před koncem prázdnin firma oznámila, že se stahuje z trhu mobilních zařízení. Smrt systému se zdála nevyhnutelná, ale HP z něho nakonec udělalo open-source projekt vyvíjený komunitně – seznamte se s Open webOS.

Open source je fajn, ale základem širokého úspěchu je, aby se systém zalíbil větší firmě a ta ho do svých zařízení začala instalovat už ve výrobě. A to by se webOS mělo podařit na televizích LG, kde by měl nahradit dosluhující NetCast. Počítá se s integrací různých internetových „televizí“ do systému, k dispozici by měl být i oblíbený Netflix. Televize s webOS by světu měly být představeny již začátkem příštího roku na výstavě spotřební elektroniky CES 2013.

Steam pro Linux klepe na dveře, shání testery

Vydání linuxového klienta herní distribuční platformy Steam už je velmi blízko. Valve spustilo stránku, kde se mohou přihlásit zájemci o testování betaverze. Je potřeba zadat pár údajů o vašem počítači, systému a svých zkušenostech s Linuxem. A pokud se Valve budete zamlouvat, brzy dostanete přístup ke Steamu pro Ubuntu. V dotazníku je i položka distribuce, kde je kromě Ubuntu na výběr ještě z několika dalších kousků. Z toho lze usoudit, že se Steam časem dostane i do dalších distribucí a společnost již sbírá kontakty na testery. Linuxový Steam do začátku také dostane více her, než se očekávalo: Kromě již oznámeného Left 4 Dead 2 to budou ještě Team Fortress 2, Portal a Serious Sam 3: BFE, jak uvedl tvůrce poslední zmíněné hry na Facebooku.

Novinky ze světa distribucí

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Podle plánu vyšla 18. října nová verze populární linuxové distribuce Ubuntu. Má přezdívku Quantal Quetzal (kvantový kvesal) a zaměřuje se hlavně na propojení webu (chcete-li cloudu) s desktopovým prostředím. Webové aplikace umožňují snadnější přístup k webovým službám, díky On-line účtům zase můžete po jediném přihlášení například k funkcím Googlu nebo Facebooku přistupovat přímo z desktopových aplikací. Poslední z trojice významných novinek je možnost připojit se ke vzdálenému počítači přímo z přihlašovací obrazovky Ubuntu.

Webové aplikace – propojení Last.fm a zvukového menu Webové aplikace – propojení Last.fm a zvukového menu

Vývojáři zavrhli rozhraní Unity 2D a už je k dispozici pouze standardní Unity s grafickými efekty. Díky LLVMpipe ho ale rozběhnete i na počítači bez 3D grafické akcelerace nebo bez ovladačů grafické karty. Dash nově přinesl lens pro prohledávání fotografií a umí zobrazovat náhledy (nebo také vlastnosti) aplikací a souborů. Při vyhledávání v dashi se zobrazují také nabídky obchodů Ubuntu One Music Store a v některých zemích také Amazonu. Tuto kontroverzní funkci naštěstí lze snadno vypnout.

Náhled alba v dashi Náhled alba v dashi

Mezi další novinky patří drobná vylepšení výchozího vzhledu Ambiance, odstranění indikátoru uživatelů nebo možnost zobrazení světových časů. Pro pořádek ještě uveďme, že Quantal Quetzal staví na linuxovém jádru 3.5 a grafickém prostředí GNOME 3.6. Souborový správce Nautilus ale zůstal ve verzi 3.4 s více možnostmi. Více se o novém Ubuntu dočtete v naší recenzi.

Jednou větou

Ubuntu 13.04 už má název i logo.

Mozilla otevřela obchod s aplikacemi pro Firefox – Firefox Marketplace.

Ovladače minipočítače Raspberry Pi už jsou plně open-source.

Mandriva bude vznikat pod křídly nové nadace OpenMandriva.

Zobrazovací server budoucnosti Wayland se dočkal verze 1.0.

Hudební přehrávač Clementine 1.1 přináší lepší podporu služeb Grooveshark a Spotify.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz