přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jiří Eischmann

Konference Cloud computing v praxi

Jiří Eischmann

eischmann.jpg

Jirka Eischmann studuje VŠE v Praze. O počítače se zajímá od roku 1995, kdy dostal první počítač. K Linuxu se dostal poprvé v roce 1998 a od roku 2005 ho používá výhradně. Kromě zájmu o Linux a dění ve světě open source se zajímá také o prohlížeč Opera. Je členem týmu kolem největšího českého portálu o Opeře. Sezení u počítače vyrovnává sportem, a to ragby a silovým trojbojem, kde je dvojnásobným juniorským mistrem republiky. Mezi jeho další velké záliby patří cestování a fotografování.


reklama

Můj první kontakt s Linuxem byl zhruba v roce 1998, kdy jsem zkoušel SuSE Linux. Tento pokus neměl dlouhého trvání a byl na dlouhých sedm let poslední. Na začátku roku 2005 mi kamarád půjčil Knoppix a já zjistil, že Linux za tu dobu udělal obrovský kus cesty dopředu. Ač jsem byl relativně spokojený uživatel Windows, začal jsem se o Linux zajímat. Na doporučení jsem si koupil Mandrake 10.1 s příručkou, která pravděpodobně zachránila můj linuxový život, protože bez ní bych asi začátečnické problémy nepřekonal. Přesto jsem měl Linux ještě měsíc jako vedlejší systém. Nejsem ale příznivcem práce ve více systémech, proto jsem si řekl: Buď, a nebo! a začal fungovat výhradně na Linuxu - a ono to šlo.

Začátky nebyly nejlehčí ani ne tak kvůli tomu, že by byl Linux těžký, jako spíše, že byl jiný. Za několik měsíců používání jsem se v něm ale už cítil jako ryba ve vodě. Zhruba po roce a půl jsem přesedlal na Ubuntu, které tehdy nejlépe podporovalo můj notebook, a přes Ubuntu jsem se dostal k Debianu, který mám na svém serveru.

Na Linuxu si nejvíc vážím toho, že mě naučil používat software legálně. Dříve jsem si nelámal hlavu s licencemi a poplatky za software, ostatně stejně jako většina uživatelů Windows. Po přechodu na Linux jsem najednou zjistil, že mám celý systém a obrovské množství programů zdarma a zcela legálně a nemám tedy potřebu cokoliv krást. Když už se rozhodnu pro nějaký komerční software, musí mi poskytovat dostatečnou přidanou hodnotu oproti open-source řešení, za kterou pak nemám problém zaplatit.

S tím souvisí licenční politika GNU/Linuxu a open source obecně. Open source licence dávají svobodu a volnost uživatelům, což dnes považuji za neocenitelný benefit.

Dále se mi na Linuxu líbí možnost výběru a flexibilita. Variabilita Linuxu je opravdu obrovská, kombinací distribuce, prostředí a jeho nastavení si můžu vytvořit systém, který je šitý na míru mým požadavkům. Jeho hardwarová flexibilita je také neocenitelná, díky ní jej můžu mít na stařičkém PC stejně jako na novém, na serveru nebo jako multimediální centrum.

Balíčkovací systém také patří k přednostem Linuxu. Možnost z jednoho místa instalovat většinu dostupných aplikací pár kliknutími mi už přijde jako samozřejmost a oceňuji ji až v případě, když někomu programově vybavuji Windows a musím brouzdat po internetu a hledat a hledat.

Konkrétní věcí, bez které si dnes již nedokážu představit práci na počítači, jsou virtuální plochy.

V neposlední řadě Linuxu vděčím za to, že jsem díky němu potkal plno zajímavých lidí.

Celkově na sobě pozoruji, že čím dál více oceňuji to, že jsem se tenkrát rozhodl pro Linux, ač jsem vlastně ani nemusel.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!
Garcia Sacramento 20. 02. 2018, 14:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není příliš pro nás a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog