přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu

První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu

fedora_logo.jpg

Fedora Release Party se konala v Brně už potřetí. Letos ale poprvé přibyly Praha a Košice. Na pražské akci jsme byli a položili jsme několik otázek Jirkovi Eischmannovi, komunitnímu manažerovi v Red Hatu.


S akcemi na oslavu vydání nové verze distribuce (či jiného softwaru) jako by se u nás poslední dobou roztrhl pytel. Oslavujeme nové verze Ubuntu, Fedory, openSUSE... Poslední akcí byla Ubuntu 12.04 Release Party v Praze, která naznačila, že už toho návštěvníci možná mají dost. Opak je však pravdou, „fedorácká“ akce v Brně se vyvedla i přes špatné načasování a do Prahy přišlo o trošku více návštěvníků než na Ubuntu, které mělo Release Party před měsícem.

Fedora 17 Release Party v Brně Fedora 17 Release Party v Brně

Pražská Fedora Release Party se konala v sobotu 16. června ve školicím centru Silicon Hill na Strahově, stejně jako konkurenční akce. Na rozdíl od ní začala prozřetelně až odpoledne, ve tři hodiny.

Minikonferenci otevřel Jiří Eischmann svou přednáškou o novinkách v GNOME 3.4 a náhledem na GNOME 3.6. O novinkách si můžete přečíst v Jirkově článku GNOME 3.4: Čas zlepšováků zde na LinuxEXPRESu.

Nyní mají uživatelé na výběr i pozadí, která se mění v čase. Jsou označena symbolem hodin Nyní mají uživatelé na výběr i pozadí, která se mění v čase. Jsou označena symbolem hodin

Následovala přednáška Martina Holce o Fedora Test Days, tedy o testovacích dnech Fedory. Tyto dny předcházejí vydání stabilní verze distribuce. Komunita a uživatelé Fedory testují následující verzi distribuce a hromadně konzultují chyby na IRC a na wiki. Každý Test Day je zaměřený na konkrétní část Fedory, například na GNOME Shell a jeho rozšíření nebo na virtualizaci.

Po Martinovi nastoupil Pavel Šimerda, který se věnoval standardně IPv6, konkrétně jeho podpoře v NetworkManageru, která není tak dobrá, jak by se mohlo zdát.

V Brně rozdávali i párky v rohlíku, protože kódové označení Fedory 17 je Beefy Miracle V Brně rozdávali i párky v rohlíku, protože kódové označení Fedory 17 je Beefy Miracle

Jaroslav Řezník představil kancelářský balík Calligra (bývalý KOffice). Kromě rozhraní uzpůsobeného širokoúhlým obrazovkám oplývá například velmi dobrou podporou formátů Microsoft Office, protože jeho základ je použitý v aplikacích na některých Nokiích a právě Nokia v dřívějších dobách vývoj podpory pro tyto formáty finančně podporovala. Zajímavostí je, že Calligra je asi jediný software, který plně podporuje standard OpenDocument; LibreOffice a Apache OpenOffice ho totiž implementují dost „po svém“.

Petr Kovář představil možnosti a způsoby lokalizace Fedory do češtiny, ať už pomocí webové aplikace Transifex, nebo lokálně pomocí různých desktopových programů.

Poslední přednášku měl Ondřej Vašík, který představil možná kontroverzní novinku ve Fedoře 17, sloučení adresářů /bin, a /usr/bin a dalších. Kromě toho také promluvil o dalších novinkách. O všech novinkách ve Fedoře 17 se dočtete v článku Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav zde na LinuxEXPRESu.

Návštěvníci akce se mohli zúčastnit znalostního kvízu a získat zajímavé ceny. Vítěz si odnesl červený klobouk, typický pro firmu Red Hat.

Rozhovor s Jiřím Eischmannem

Pokolikáté akci pořádáte?

Potřetí, poprvé to byla Fedora 15 před rokem pouze v Brně, minule to také bylo jenom v Brně – Fedora 16 – a teď jsme to pořádali 12. 6. v Brně, 14. 6. v Košicích a 16. 6. v Praze.

Jak bys srovnal jednotlivé ročníky z hlediska zájmu?

Jediné, co mohu srovnat, je počet lidí, kteří přišli. Z tohoto hlediska byla první Release Party asi stejná jako teď. Nejvíce lidí bylo minule, kdy se jich sešlo asi 130, z toho takových sedmdesát bylo „neredhaťáků“.

Letos počet lidí v Brně trošku klesl, protože jsme se zrovna trefili do termínu, kdy byl fotbal, ne jen datově, ale i časově, začínali jsme v šest hodin odpoledne, když zrovna začínal zápas proti Řecku, takže těch lidí se sešlo osmdesát až sto, těžko odhadnout, a lidí z venku mohlo být takových čtyřicet.

A když srovnáš města...

V Brně nám pomáhají „redhaťáci“, ale i bez nich je to asi nejsilnější. V Košicích přišlo asi třicet až čtyřicet návštěvníků, tam zase byl problém v tom, že jsme začínali už ve dvě hodiny odpoledne, kvůli otevírací době knihovny, kde se to konalo, a ve všední den, takže hodně lidí, kteří pracují, to nestíhali. Navíc už byl konec semestru a hodně studentů bylo pryč, což je hodně důležitý faktor, protože třeba i v Brně to hrálo svou roli.

Minulý rok to bylo ještě v rámci semestru. Tady v Praze, potom co na Ubuntu Release Party přišlo necelých dvacet lidí, jsme si říkali, že cokoli nad dvacet lidí bude úspěch, a když jsme to dnes (v den pořádání akce, pozn. red.) počítali, tak i s námi dorazilo asi třicet lidí, dá se tedy říct, že to byl úspěch, víc, než jsme čekali.

Plánujete tedy akci u příležitosti vydání Fedory 18 pořádat opět ve více městech?

Teď to bylo brané jako takový test, jestli se to osvědčí, jak jsem říkal, ani jedno z těch měst vyloženě nezklamalo, takže uvidíme. V Brně to bude každopádně, jako každého půl roku, a hodně bude záležet na souhře ostatních akcí kolem toho, ono to je docela organizačně časově náročné, já jsem třeba kvůli tomu doteď nacestoval za poslední čtyři nebo pět dní asi dvanáct set kilometrů, osobně už toho mám taky dost, takže uvidíme.

Možná zkusíme ještě nějaké jiné město, ale spíš bych to viděl na Prahu a Brno, s tím, že v Košicích uvidíme, jaký bude zájem. Rozdíl mezi Prahou, Brnem a Košicemi je v tom, že v Praze a v Brně to organizujeme především my, do Košic jsme vždy pozvaní místním sdružením IEEE, které tu akci lokálně nejen organizuje, ale i sponzoruje. Takže bude záležet i částečně na nich.

Nápad pořádat akci i v Košicích je tedy jejich, nebo váš?

Přišli s tím oni, my jsme to nijak v Košicích neplánovali, už kvůli tomu, že jsou z Brna docela daleko. Dělali jsme odpoledne s Red Hatem v Bratislavě, napsal jsem o tom článek na blog, přečetl si ho jeden člověk z Košic a napsali mi, jestli bychom něco takového nechtěli udělat u nich, že by o to měli enormní zájem. Tak jsme se domluvili, tenkrát jsme tam jeli, bylo to v březnu, dělat odpoledne s Red Hatem, jeden den jsme to udělali po cestě v Žilině, druhý den v Košicích a především v těch Košicích nás hodně překvapila úroveň organizace a propagace i to, že na tu akci přišlo poprvé přes sto lidí. Takže na základě toho, i když už jsme měli naplánovány dvě Release Party v Praze a Brně, jsme k tomu přidali ještě akci v Košicích.

Jiří Eischmann je dlouholetým autorem LinuxEXPRESu, komunitní manažer v Red Hatu, Fedora Ambassador pro Českou republiku a člen GNOME Foundation.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1.60 | Hodnotilo: 5
 

Příspěvky

První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Ravensun 20. 06. 2012, 12:05:26
Odpovědět  Odkaz 
Ja jsem byl na release party, která se konala právě v Praze a musím říci, že jsem moc rád, že jsem tam byl. Dozvěděl jsem se zase nové věci a poznal lidi, které jsem už znal od vidění na webových stránkách věnovaných linuxu, ale přecijenom když člověk pozná ty lidi i mimo internet, je zážitek sdílet společné nadšení u tohoto koníčku (linux a sítě a vše okolo IT) o to větší. Těším se na další akci :)
První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Sindri Avaruus 20. 06. 2012, 23:53:57
Odpovědět  Odkaz 
Ja si myslim ze je to take tim, ze Ubuntu pouziva mensi procento lidi kteri by na takovou akci prisli. Nejlepsi by asi bylo delat to u "univerzalnejsich" prilezitosti :)
První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Pavel Šimerda 21. 06. 2012, 00:50:03
Odpovědět  Odkaz 
Já ti dám standardně o IPv6 :), vešlo se tam i pár dalších témat. Ale jestli chceš, tak někde příště udělám přednášku speciálně o IPv4.
Vlastimil Ott Re: První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Vlastimil Ott 21. 06. 2012, 09:17:01
Odpovědět  Odkaz 
My máme standardy rádi.. ;-)
Tomáš Crhonek Re: První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Tomáš Crhonek 25. 06. 2012, 16:12:03
Odpovědět  Odkaz 
Já bych prosil předášku o NATu, zejména o jeho bezpečnostních a anonymizačních východách :-D
Re: Re: První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Pavel Šimerda 25. 06. 2012, 20:50:49
Odpovědět  Odkaz 
Náboženské přednášky moc neumím :).
První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Petr Ježek 21. 06. 2012, 19:54:36
Odpovědět  Odkaz 
OpenDocument: V čem je ta implementace "po svém" smím-li se dotázat? Projeví se snad při sdílení dokumentů či v jejich zobrazení a tisku? Standard je jeden pro vývoj SW a druhý pro uživatelské chování. V čem je málo rozšířená Calligra hodna rozšíření LO/OOo? Standardy mám celkem rád, ale nikoli ty, které živí pouze marketing...
Miroslav Hrončok Re: První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Miro Hrončok 21. 06. 2012, 23:16:02
Odpovědět  Odkaz 
LibreOffice ani OpenOffice neimplementuje standard korektně. Pokud vytvoříte soubor "ručně" podle standardu, v LibO/OOo se nemusí zobrazit dobře. Tak to říkal na konferenci Jarda Řezník a já nemám důvod mu nevěřit, navíc už jsem o tom někde kdysi četl.
Re: První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Jaroslav Reznik 22. 06. 2012, 11:11:44
Odpovědět  Odkaz 
Nemuzu ted najit zrovna ten blog. Ale je smutne, kdyz nekdo definuje standard (tedy OO) a pak se ho sami nedrzi :) Uz asi ani nenajdu vic informaci, je to z doby, kdy jsme resili jestli podporovat OO nebo KO v te dobe a proto jsem to celkem casto projizdel pres par dokumentu a srovnaval jsem jak to vypada.
Vlastimil Ott Re: Re: První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Vlastimil Ott 22. 06. 2012, 12:02:05
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem o tom taky četl a vím, že se to zakládá na pravdě, ale přiznejme si, že tvoje argumentace není přesvědčivá. Skutečně by bylo vhodné ty zdroje najít. Není to někde na OASIS?
Re: Re: Re: První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
Jaroslav Reznik 28. 06. 2012, 13:42:48
Odpovědět  Odkaz 
Nasel jsem aspon jeden, preci jen mam nejake Google skilly :)))

http://slangkamp.wordpress.com/2009/03/04/odf-interoperability-ideal-vs-practice/

Je to uz hodne stare, prvni KOffice 2.0, OO z dob trojky... Dokonce nevidim ani umyslne porusovani ODF, ale stane se :)
Ivan Bíbr Re: Re: První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu
bibri 26. 06. 2012, 08:15:27
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že LO/OO implementuje více než standard, protože používá věci, které ve standardu nejsou. Alespoň tohle jim kdysi vyčítal Microsoft.

Čili: dokument podle standardu se podle mne zobrazí dobře. Ale když LO/OO ukládá, tak tam uloží víc, s čímž si neporadí jiné implementace OpenDocument standardu - prostě budou některé věci ignorovat. Čeho konkrétně se to týkalo už bohužel nevím :(.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog