přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo

Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo

rpova.png

V sobotu 12. května se v Praze konala Ubuntu Release Party. V Česku šlo již o třetí Release Party této oblíbené distribuce, ale pro Prahu se jednalo o premiéru. Ze začátku to vypadalo, že se ani nezačne, ale nakonec to dobře dopadlo.


Ostrava, Hradec, Praha

Release Party je druhem konference, která oslavuje nové vydání nějakého softwaru, v tomto případě distribuce Ubuntu ve verzi 12.04. Ubuntu Release Party je ve světě celkem běžný jev, u nás jej ale občanské sdružení Ubuntu pro Českou republiku začalo realizovat teprve před rokem, a to velmi povedenou akcí v Ostravě, při příležitosti vydání Ubuntu 11.04.

První Ubuntu Release Party: Ostrava První Ubuntu Release Party: Ostrava

Po půl roce následovala Ubuntu 11.10 Release Party v Hradci Králové a organizátoři akce se nechali slyšet, že příští akci uspořádají rozhodně v Praze, protože je nebaví organizovat věci na dálku (většina z nich, ne-li všichni, bydlí v hlavním městě). Jak se ukázalo v sobotu, i v rodném městě se může ledacos pokazit.

Druhá akce: Hradec Králové Druhá akce: Hradec Králové

Nikde nikdo poprvé

Akce začínala v deset hodin ve školicím centru klubu Silicon Hill na Strahově, stejně jako InstallFest nebo GNOME 3 Launch Party. Jakožto jeden z přednášejících jsem na akci dorazil už před devátou, abych organizátorům pomohl připravit místo, nažhavit projektor, rozvěsit ukazatele atp. Byl jsem ale nemile překvapen, když jsem našel Vojtu Trefného (předsedu občanského sdružení Ubuntu) spolu s dalšími přednášejícími postávat před zamčeným školicím centrem, přestože jsme tam měli mít přístup již od osmé hodiny ranní. Nikdo ze Silicon Hillu zkrátka nepřišel. Telefony dobrou hodinu pouze vyzváněly, až jsme se konečně někam dovolali a začal hon na klíče.

Krátce před desátou se konečně někdo s klíčem objevil a společně s několika návštěvníky, kteří již mezitím dorazili na místo, jsme se nahrnuli dovnitř, v rychlosti rozestavěli židle a Tadeáš Pařík začal svou úvodní přednášku o novinkách v Ubuntu 12.04.

Nikde nikdo podruhé

Oproti minulým dvěma akcím, na které dorazilo vždy přes padesát návštěvníků, se jich na pražské Release Party objevila stěží dvacítka. Bylo vidět, že v Ostravě i ve Hradci byli fanoušci Ubuntu nadšení, že se podobná událost koná v jejich městě, Pražáci mají svých linuxových akcí zřejmě dostatek. Nemluvě o tom, že nezanedbatelná část návštěvníku do Prahy přijela z jiných měst. S Release Party při příležitosti vydání Ubuntu 12.10 se tak již nepočítá, protože organizovat akci v jiných městech je příliš náročné a v Praze je zase akce nepříliš úspěšná. Navíc jsou na podzim, kdy 12.10 vyjde, plánovány jiné linuxové konference v Brně i v Praze.

Mnoho návštěvníků nedorazilo Mnoho návštěvníků nedorazilo

Představení Ubuntu 12.04

Tadeáš Pařík stejně jako na minulých akcích prezentoval hlavní novinky v Ubuntu 12.04 LTS, o kterých si můžete přečíst v naší recenzi. Zásadní je delší podpora, která nově u LTS verzí trvá celých pět let, GNOME 3.4 a HUD (Head-Up Display).

Tadeáš Pařík: Představení Ubuntu 12.04 Tadeáš Pařík: Představení Ubuntu 12.04

Jak vzniká české Ubuntu

Další přednášku, věnovanou lokalizaci Ubuntu do češtiny, odprezentoval Martin Šácha. Kromě teoretických informací se ale zaměřil i na praktické ukázky.

Martin Šácha: Jak vzniká české Ubuntu Martin Šácha: Jak vzniká české Ubuntu

Xubuntu a prostředí Xfce

Třetí a poslední přednášku před pauzou na oběd jsem měl já, už potřetí jsem na Release Party přednášel o Xubuntu, variantě Ubuntu s Xfce. Protože se v Xubuntu 12.04 mnoho novinek neobjevilo, snad jen změna loga, zaměřil jsem se i na novou verzi prostředí Xfce 4.10, která se ale do nového Xubuntu nedostala. Naštěstí není problém přidat do systému repozitář vývojářů Xubuntu, který obsahuje nejnovější Xfce, pravděpodobně ale nebude aktualizovaný po celou dobu prodloužené podpory verze LST.

Miro Hrončok: Xubuntu a prostředí Xfce Miro Hrončok: Xubuntu a prostředí Xfce

(Ne)bezpečnost internetové sítě

Po přestávce na oběd následovala praktická ukázka Radka Neužila. Radek nejprve pro návštěvníky připravil otevřenou WiFi síť a nabádal je, aby se připojili a přihlašovali se do různých internetových služeb (webmail, bankovnictví, fórum Ubuntu) pomocí falešných údajů. Poté názorně předvedl, že lze všechna zadaná hesla a přihlašovací jména odposlechnout, a to i když je použito SSL. Některé návštěvníky nepotěšilo, že neukázal, jak se to dělá, ale Radek chtěl touto ukázkou upozornit na fakt, že kdykoli se připojíte na veřejnou WiFi síť, nejsou vaše data v bezpečí. Rozhodně tím nikoho nechtěl nabádat k jakýmkoli nepravostem.

Česká komunita Ubuntu

Následovala změna programu a Vojta Trefný si svou přednášku prohodil s Ivanem Bíbrem. Vojta, tak jako každý půlrok, mluvil o komunitě Ubuntu a především o tom, jak se zapojit.

Vojta Trefný: Česká komunita Ubuntu Vojta Trefný: Česká komunita Ubuntu

GNOME Shell – peklo, či ráj?

Jako nejlepší přednášku dne musím určitě hodnotit představení GNOME Shellu, které měl na starosti Ivan Bíbr. Ivan velice peprným způsobem vysvětlil, že před vším tím KDE 4, Unity a GNOME Shellem byl spokojeným uživatelem GNOME 2 a nasazoval ho také mnohým obyčejným uživatelům, kteří byli spokojeni. Později dal ale šanci i GNOME Shellu a teď si jej nemůže vynachválit.

Ivan Bíbr: GNOME Shell – peklo, či ráj? Ivan Bíbr: GNOME Shell – peklo, či ráj?

Většina návštěvníků byla z Ivana docela v šoku, protože dokázal z přednášky udělat ohromnou show. Byla by to skvělá přednáška na závěr, ale po ní následovala ještě další.

Dočkáme se OSS ve veřejné správě?

Poslední slovo tak měl Ondřej Profant z České pirátské strany, který položil řečnickou otázku, zda se dočkáme svobodného softwaru ve veřejné správě. Nejsem si ale úplně jist, jestli na ni dokázal odpovědět.

Nakonec to dobře dopadlo

I když to ráno vypadalo, že půjdeme všichni rovnou domů a později, když byla krize zažehnána, skoro nikdo nepřišel, tak se akce celkem povedla, kdo tam byl, určitě nelitoval. Uvidíme, jak dopadne pražská Release Party Fedory 17, která se bude konat 16. června tamtéž.

Autory fotografií jsou Vlastimil Ott a Vojtěch Trefný, slidy k přednáškám najdete na webu akce.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3.22 | Hodnotilo: 9
 

Příspěvky

Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo
alda81 17. 05. 2012, 10:39:30
Odpovědět  Odkaz 
Ivan je prostě záruka kvality :D

pěkné shrnutí, ačkoliv Ubuntu nepoužívám, rád jsem si jej přečetl
Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo
lenny 17. 05. 2012, 17:51:52
Odpovědět  Odkaz 
Podle fotky sakramentsky málo účastníků.
Vojtěch Trefný Re: Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo
Vojtěch Trefný 17. 05. 2012, 18:35:02
Odpovědět  Odkaz 
Podle článku taky (to chce číst, nejen prolétnout obrázky).
Petr Valach Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo
Petr Valach 17. 05. 2012, 22:26:39
Odpovědět  Odkaz 
Škoda, že jsem o slezině na Sillicon Hill nevěděl, kdyby mě nikdo nevyhodil, moc rád bych se zúčastnil... v tom týdnu to byla tedy už druhá pro mě naprosto klíčová předváděčka, které jsem se nezúčastnil jen proto, že jsem o ní nedostal avízo.
Re: Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo
Ravensun 18. 05. 2012, 17:16:45
Odpovědět  Odkaz 
Škoda, mohlo být o jednoho více :)
Tak si to můžete částečně vynahradit 16.6.2012 na Release Party Fedory 17 ve stejném místě. Viz:
http://fedora.cz/udalosti/fedora-17-release-party-v-praze/
Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo
bibri 17. 05. 2012, 23:45:57
Odpovědět  Odkaz 
Oprava: já byl přes deset let spokojeným uživatelem E15, nikoliv GNOME2. To jsem dával normálním uživatelům...
Vlastimil Ott Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo
Vlastimil Ott 18. 05. 2012, 00:19:33
Odpovědět  Odkaz 
Nikdo neví, co je E15, GNOME2 rozumí všichni. To je mediální zkratka. Nedržkuj. ;-)
Ubuntu 12.04 Release Party: Nakonec to dobře dopadlo
gus 19. 05. 2012, 11:57:01
Odpovědět  Odkaz 
Dobře dopadlo a už nebude, to je opravdu divné.
Tedy oblíbená distribuce, 12.04 (Xubuntu) opravdu vysoce nad průměr.
Zásadní vadou byla právě jen nedostatečná informovanost o akci (problém se serverem).
Tedy vytrvat a v Praze aspoň jedno setkání Ubuntu ročně, s koncem OSCON bude jinak o Ubuntu ticho a poslední zhasne.
Ubuntu je opravdu dobrý klikací Linux pro líní lidi a zaslouží trochu propagace.
Příště snad nalákat (a udržet) začínající - informace o akci i skladba přednášek.
Skvělé - vydržet.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog