přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu Release Party – Ostravská akce u příležitosti vydání Ubuntu 11.04

Ubuntu Release Party – Ostravská akce u příležitosti vydání Ubuntu 11.04

rpova.png

K poslednímu převratnému vydání Ubuntu 11.04 se za spolupráce lidí z komunity a společnosti Liberix, o.p.s. konala v Ostravě Release Party. Krom připravených přednášek bylo možné potkat zajímavé lidi nejen z komunity. Ubuntu vychází s půlročním cyklem, můžete tedy brát tento krátký článek jako motivaci pro návštěvu Release Party k Ubuntu 11.10 na podzim.


Kdy a kde

Party se konala 7. května 2011 na Základní škole J. Valčíka v Ostravě-Porubě. Příhodné je, že počítačová učebna této školy běží kompletně na Ubuntu, o cestě k tomuto řešení si můžete přečíst v našem článku. Další podrobnosti o této události je možné najít na stránkách party.ubuntu.cz. Dění bylo rozděleno do dvou bloků přepůlených přestávkou na oběd.

Základní škola J. Valčíka v Ostravě-Porubě Základní škola J. Valčíka v Ostravě-Porubě

Novinky v Ubuntu, Kubuntu a aktivity Liberixu, o.p.s.

Nemohlo se začít ničím jiným než představením novinek v Ubuntu Natty Narwhal. Tuto prezentaci měl na starost v komunitě dobře známý Tadeáš Pařík. Největší část prezentace samozřejmě zabralo nové uživatelské prostředí Unity, historie, hlavní prvky apod. Své místo v prezentaci si ale našly také jiné novinky v samotných programech nebo nastínění dalšího vývoje. Posluchačům sledující vývoj Ubuntu asi nic nového neřekla, naopak byla přínosná pro ostatní, co se setkali s Unity poprvé. Užitečný byl samozřejmě prostor pro otázky, Tadeáše se tak ptali na nejrůznější nedostatky a jejich řešení. Vůbec nejlepší na celé této sešlosti byla interakce s publikem a diskuze, bylo přítomno dosti povolaných osob (např. Vojtěch Trefný) a tak se na otázky dostávalo odpovědí.

Tadeáš Pařík o možnosti úniku k Ubuntu Classic Tadeáš Pařík o možnosti úniku k Ubuntu Classic

Na řadu přišel Martin Kiklhorn, který měl za úkol představit nejznámější derivát Ubuntu s prostředím KDE, tedy Kubuntu. Kvalitu dobře zpracované prezentace bohužel snížil Martinův přednes, mluvil velice potichu a tak nějak ostýchavě. Přesto jsme se dozvěděli, že Kubuntu/KDE je hlavně o přizpůsobení, nastavit lze jednoduše vše. Došlo také na vlastnosti klíčových programů, jejich výhody a naopak nedostatky. Věřím, že nejednoho posluchače přiměla tato prezentace Kubuntu vyzkoušet.

Martin Kiklhorn Martin Kiklhorn

Před očekávanou přestávkou na oběd nás ještě Vlastimil Ott krátce seznámil s aktivitami obecně prospěšné společnosti Liberix. Vlastimil je přirozený řečník, mimo seznámení s tím, v čem všem má vlastně Liberix prsty, nás přesvědčil o správnosti open source obecně a o možnostech jeho šíření. Na otázky ohledně svobodného softwaru má vypěstované argumenty, což nám názorně předvedl při argumentaci jednoho z posluchačů na téma proprietárního softwaru ve školství. Po této přednášce všichni šli a vzali si další várku CD s Ubuntu v přesvědčení, že budou Linux a svobodný software šířit všude, kde se dá.

Posléze se valná většina odebrala houfně do předem smluvené restaurace Bílý kartáč, jiní se rozutekli do nejbližšího okolí.

Když geekové zasednou u jednoho stolu Když geekové zasednou u jednoho stolu

Komunita, Xubuntu, Ubuntu v praxi

Po hodině se většina publika začala opět usazovat na židle před plátno, bohužel se dostavilo pouze ono publikum, přednášející se zdrželi v restauraci, kde jim jídlo připravovali hodinu a třičtvrtě. Díky Vojtovi Trefnému, který se na úkor svého „smažáku“ dostavil nenasycen a nenechal nás dále čekat, prezentace začala. Za toto mu patří velký dík a právem ho pasuji na hrdinu Release Party.

Nedojedený „smažák“ se kvality prezentace nijak nedotkl, naopak, nejenže jeho prezentace byla skvělá, ale zároveň nás každou chvíli bavil svým svérázným projevem. Dovolím si říct, že prezentace o komunitě byla zajímavá pro všechny, dozvěděli jsme se, jak to běží v mezinárodní komunitě i konkrétně v české. Vojta nám například pěkně vysvětlil, proč Ubuntu není demokracie, na jakém principu se v Canonicalu rozhodují (meritokracie) apod. Na druhé straně jsme se dozvěděli, jak je na tom česká komunita, jaké má zásluhy, jak spolupracuje s Canonicalem a hlavně, jak se zapojit.

Předposlední prezentaci otevřel Miro Hrončok se svým oblíbeným prostředím Xfce a v tomto případě derivátem Xubuntu. Samotná prezentace zaujala svou jednoduchostí, Miro se jal slova a „slajdy“ dokreslovaly jeho projev. Snažil se vyzdvihnout hlavní výhody tohoto prostředí, mezi něž patří lehkost prostředí (menší nároky na hardware), modularita (možnost si poskládat vlastní řešení) a v neposlední řadě klasické prostředí bez Unity a „vylepšení“ z Ubunutu. Miro celou svou přednášku obohatil svými praktickými ukázkami přímo z prostředí Xubuntu a přes snahu Xubuntu jít proti proudu se vše nakonec povedlo. Nezapomenutelná se pak stala situace, kdy Miro ukazoval možnost přesunout hlavní panel doprostřed obrazovky - „Je to sice nepraktické, ale jde to!“

V Xubuntu nenajdete manýry z Ubuntu V Xubuntu nenajdete manýry z Ubuntu

Na vyvrcholení dne zůstala už jen hrstka vytrvalců a v tomto případě se jim čekání určitě vyplatilo. Pomyslnou tečkou za skvělým dnem plným informací a zábavy udělal David Strnad z EliteChoice se svou prezentací na téma nasazení Ubuntu. Pokud celá akce probíhala za velice uvolněné atmosféry, o této prezentaci to platí dvojnásob. Začátek patřil úspěšnému nasazení Ubuntu na profesionální úrovni ve slovenské Skalici a dále následoval sled osobních zkušeností a příběhů i z osobního života. David měl situaci pevně v rukou a hnal ji do úspěšného konce, bral to naprosto s nadhledem a nakonec došlo i na bujaré diskuze na téma Applu nebo Microsoftu. Jestli byly tyto diskuze na místě, si musel posoudit každý sám, častý smích v učebně ale dával tušit, že to posluchačům „hlava bere“. Vlastimil Ott přesvědčil při své přednášce odnést si pár CD navíc, po přednášce Davida nejspíš Vojtovi „cédéček“ moc nezbylo.

David Strnad je pro Ubuntu opravdu zapálený David Strnad je pro Ubuntu opravdu zapálený

Další události už byly zcela individuální, někteří se rozběhli do nejbližších hospod, jiní šli o akci napsat světu. Pořadatelé byli spokojeni jak s účastí, tak se samotnou akcí, proto je už nyní rozhodnuto, že alespoň pro další vydání Ubuntu se bude party opakovat, a pokud se podaří, stane se z ní tradice.

„Kdo používá Ubuntu?“ „Kdo používá Ubuntu?“

Autorem fotografií je Vlastimil Ott.

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 7
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz