přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mozaika z LinuxExpa 2008

Mozaika z LinuxExpa 2008

Největší středoevropská konference a výstava LinuxExpo 2008 se uskutečnila v Praze ve dnech 15. až 16. dubna 2008 v hotelu Olympik Artemis. Program konference byl bohatý a zajímavý, zastoupeny byly jak linuxové distribuce, tak komerční firmy a ani program Open Government nezůstal pozadu. Sekci výstavy věnovanou „Free & Open Zone“ zajistila obecně prospěšná společnost Liberix z Olomouce.


Začátek LinuxExpa 2008 byl věnován tiskové konferenci, které se účastnili: Jolana Jakoubková (Exponet), Filip Molčan (OSS Alliance), Martin Malý (Servodata), Petra Popluhárová (Google), Petr Havlík (IBM Česká republika), Jan Ladin (Ministerstvo vnitra ČR) a Michal Franěk jako ředitel společnosti Exponet.

Obrázek:  01.jpg

Skupinová fotografie účastníků LinuxExpo 2008 - sekce "Free & Open Zone"

Michal Franěk (ředitel společnosti Exponet) na úvod konference LinuxExpo ozřejmil motto letošního LinuxExpa, jímž bylo "Open source software v praxi" a okolo kterého se celý program konference točil. Též panelová diskuse a prezentace projektů byly cíleně zaměřeny na svobodný software v praxi. Rozsah výstavy dokumentuje fakt, že na LinuxExpo vystavuje 40 subjektů.

Obrázek:  02.jpg

Sekce výstavy věnovaná "Free & Open Zone"

Petra Popluhárová představila projekty společnosti Google, z nichž je nejznámější internetové vyhledávání na webových stránkách po celém světě. Open-source software zmíněná společnost podporuje zejména proto, že vývojáři a též Petra Popluhárová používají Linux a programovací jazyky, jako jsou Python, Java, PHP, a svobodný software.

Obrázek:  03.jpg

Stánek obecně prospěšné společnosti Liberix

Jan Ladin na sebe prozradil, že se stal fanouškem open source na Ministerstvu informatiky, protože všichni se ke svobodnému softwaru otáčeli zády. Tak vznikl v roce 2007 program eGovernment (sekce informatiky Ministerstva vnitra). Mimo jiné dodal, že s lobbisty se vedou zajímavé rozhovory a že open source znamená nesmírnou svobodu a interoperabilitu. Zmínil též významnou roli EU při harmonizaci našeho právního řádu ohledně svobodného softwaru.

Filip Molčan zodpověděl řečnickou otázku „Co se OSS podařilo?“ tak, že se v uplynulém roce daleko více obcí, městských úřadů a organizací obracelo na OSS Alliance kvůli projektu Czech POINT postaveném na svobodném softwaru.

Obrázek:  04.jpg

Miniaturní notebook Asus Eee PC s operačním systémem Linux

Dotazů následovalo několik a snad nejzajímavější byla odpověď Petry Popluhárové na otázku Petra Krčmáře z webu Root.cz: Jaká je „cena“ za spolupráci Google a open source? „Kontrola vlastního softwaru - můžeme si opravit software, jak chceme. Rovněž je to adaptabilita (například skupina utilit pro kryptografii). Také máme určitý pocit vlastnictví - můžeme hrdě tvrdit, že kód, který píšeme, je náš. Dává nám to úžasnou svobodu,“ uvedla Petra Popluhárová.

Další dotaz zněl, zdali vysoké školy podporují open source (výuku), Linux (výuku o něm), případně jak? Petra Popluhárová za Google Analytics sdělila, že se Google zapojuje do výuky na školách v USA ("Google University") v Seattlu. Filip Molčan doplnil, že ČVUT vyučuje jak platformu Windows, tak platformu Linux, neboli učí, aby studenti uměli pracovat s jakýmkoliv operačním systémem, což je bezesporu v naší společnosti velkým přínosem.

Program konference a výstavy Linuxexpo byl doslova nabitý a záběr konference byl značně široký: od linuxových distribucí, jako je například OpenSuSE, Ubuntu anebo Slax, přes linuxové projekty jako Jabbim anebo vývoj linuxových aplikací pro PDA (Hacking & Development) až po Ubuntu pro nevidomé (František Žána, firma Adaptech a programátor Petr Řehák), které po celou dobu výstavy přitahovalo zájemce o tuto málo známou oblast používání svobodného softwaru v praxi.

Obrázek:  05.jpg

Přednáška Jaroslava Krejčího "Linux na základní škole"

Na závěr prvního dne konference byly uspořádány dvě oficiální akce, a to VIP Party a Mandriva Party. Na druhé jmenované akci se hovořilo samozřejmě hlavně o linuxové distribuci Mandriva, ale řeč přišla i na Linux obecně, jeho úskalí a výhody, možnosti jeho propagace anebo rozdíly mezi distribucemi. Velkým přínosem byla možnost potkat na LinuxExpu i ty uživatele operačního systému Linux, které člověk znal jenom prostřednictvím internetu.

Obrázek:  06.jpg

Stánek projektu "Ubuntu pro nevidomé" (BlindUbuntu) a Petr Řehák, zaštítěný firmou Adaptech

Je na místě poděkovat pořadatelům – zejména firmě Exponet s.r.o. a všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k úspěšnému průběhu a realizaci výstavy LinuxExpo 2008. Obecně prospěšná společnost Liberix se bude na organizaci dalšího ročníku ráda podílet, protože LinuxExpo je přínosem pro obecné povědomí o svobodném softwaru a Linuxu jako takovém.

Mgr. Anna Taliánová
Tisková mluvčí Liberix o.p.s.
anna.talianova@liberix_cz

Liberix o.p.s.
Kateřinská 107/5, 772 00  Olomouc
Tel: +420 585 221 026
http://www.liberix.cz

 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »