přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mozaika z LinuxExpa 2008

Soutěž - monitor Philips 24"

Mozaika z LinuxExpa 2008

Největší středoevropská konference a výstava LinuxExpo 2008 se uskutečnila v Praze ve dnech 15. až 16. dubna 2008 v hotelu Olympik Artemis. Program konference byl bohatý a zajímavý, zastoupeny byly jak linuxové distribuce, tak komerční firmy a ani program Open Government nezůstal pozadu. Sekci výstavy věnovanou „Free & Open Zone“ zajistila obecně prospěšná společnost Liberix z Olomouce.


reklama

Začátek LinuxExpa 2008 byl věnován tiskové konferenci, které se účastnili: Jolana Jakoubková (Exponet), Filip Molčan (OSS Alliance), Martin Malý (Servodata), Petra Popluhárová (Google), Petr Havlík (IBM Česká republika), Jan Ladin (Ministerstvo vnitra ČR) a Michal Franěk jako ředitel společnosti Exponet.

Obrázek:  01.jpg

Skupinová fotografie účastníků LinuxExpo 2008 - sekce "Free & Open Zone"

Michal Franěk (ředitel společnosti Exponet) na úvod konference LinuxExpo ozřejmil motto letošního LinuxExpa, jímž bylo "Open source software v praxi" a okolo kterého se celý program konference točil. Též panelová diskuse a prezentace projektů byly cíleně zaměřeny na svobodný software v praxi. Rozsah výstavy dokumentuje fakt, že na LinuxExpo vystavuje 40 subjektů.

Obrázek:  02.jpg

Sekce výstavy věnovaná "Free & Open Zone"

Petra Popluhárová představila projekty společnosti Google, z nichž je nejznámější internetové vyhledávání na webových stránkách po celém světě. Open-source software zmíněná společnost podporuje zejména proto, že vývojáři a též Petra Popluhárová používají Linux a programovací jazyky, jako jsou Python, Java, PHP, a svobodný software.

Obrázek:  03.jpg

Stánek obecně prospěšné společnosti Liberix

Jan Ladin na sebe prozradil, že se stal fanouškem open source na Ministerstvu informatiky, protože všichni se ke svobodnému softwaru otáčeli zády. Tak vznikl v roce 2007 program eGovernment (sekce informatiky Ministerstva vnitra). Mimo jiné dodal, že s lobbisty se vedou zajímavé rozhovory a že open source znamená nesmírnou svobodu a interoperabilitu. Zmínil též významnou roli EU při harmonizaci našeho právního řádu ohledně svobodného softwaru.

Filip Molčan zodpověděl řečnickou otázku „Co se OSS podařilo?“ tak, že se v uplynulém roce daleko více obcí, městských úřadů a organizací obracelo na OSS Alliance kvůli projektu Czech POINT postaveném na svobodném softwaru.

Obrázek:  04.jpg

Miniaturní notebook Asus Eee PC s operačním systémem Linux

Dotazů následovalo několik a snad nejzajímavější byla odpověď Petry Popluhárové na otázku Petra Krčmáře z webu Root.cz: Jaká je „cena“ za spolupráci Google a open source? „Kontrola vlastního softwaru - můžeme si opravit software, jak chceme. Rovněž je to adaptabilita (například skupina utilit pro kryptografii). Také máme určitý pocit vlastnictví - můžeme hrdě tvrdit, že kód, který píšeme, je náš. Dává nám to úžasnou svobodu,“ uvedla Petra Popluhárová.

Další dotaz zněl, zdali vysoké školy podporují open source (výuku), Linux (výuku o něm), případně jak? Petra Popluhárová za Google Analytics sdělila, že se Google zapojuje do výuky na školách v USA ("Google University") v Seattlu. Filip Molčan doplnil, že ČVUT vyučuje jak platformu Windows, tak platformu Linux, neboli učí, aby studenti uměli pracovat s jakýmkoliv operačním systémem, což je bezesporu v naší společnosti velkým přínosem.

Program konference a výstavy Linuxexpo byl doslova nabitý a záběr konference byl značně široký: od linuxových distribucí, jako je například OpenSuSE, Ubuntu anebo Slax, přes linuxové projekty jako Jabbim anebo vývoj linuxových aplikací pro PDA (Hacking & Development) až po Ubuntu pro nevidomé (František Žána, firma Adaptech a programátor Petr Řehák), které po celou dobu výstavy přitahovalo zájemce o tuto málo známou oblast používání svobodného softwaru v praxi.

Obrázek:  05.jpg

Přednáška Jaroslava Krejčího "Linux na základní škole"

Na závěr prvního dne konference byly uspořádány dvě oficiální akce, a to VIP Party a Mandriva Party. Na druhé jmenované akci se hovořilo samozřejmě hlavně o linuxové distribuci Mandriva, ale řeč přišla i na Linux obecně, jeho úskalí a výhody, možnosti jeho propagace anebo rozdíly mezi distribucemi. Velkým přínosem byla možnost potkat na LinuxExpu i ty uživatele operačního systému Linux, které člověk znal jenom prostřednictvím internetu.

Obrázek:  06.jpg

Stánek projektu "Ubuntu pro nevidomé" (BlindUbuntu) a Petr Řehák, zaštítěný firmou Adaptech

Je na místě poděkovat pořadatelům – zejména firmě Exponet s.r.o. a všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k úspěšnému průběhu a realizaci výstavy LinuxExpo 2008. Obecně prospěšná společnost Liberix se bude na organizaci dalšího ročníku ráda podílet, protože LinuxExpo je přínosem pro obecné povědomí o svobodném softwaru a Linuxu jako takovém.

Mgr. Anna Taliánová
Tisková mluvčí Liberix o.p.s.
anna.talianova@liberix_cz

Liberix o.p.s.
Kateřinská 107/5, 772 00  Olomouc
Tel: +420 585 221 026
http://www.liberix.cz

 

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Mozaika z LinuxExpa 2008
Jan Heřman 14. 05. 2008, 08:56:59
Odpovědět  Odkaz 
LinuxExpo je výborná příležitost pro každý projekt. Skutečně se stačí jen přihlásit a ve Free a Open zóně můžete vystavovat zcela zdarma a prezentovat svůj projekt jak je libo. Svoboda podobná open source. Děkuji ještě jednou Liberixu a panu Fraňkovi za ochotu i v letošním ročníku.

Za projekt www.hackndev.com
Re:Mozaika z LinuxExpa 2008
Svatopluk Vít 15. 05. 2008, 08:28:17
Odpovědět  Odkaz 
Činím tak poprvé a naposledy - s vaším názorem bohužel nemohu souhlasit. Se svým projektem jsme se hlásili dvakrát - loni a byly drobné problémy, letos jsme dokonce prostor nedostali vůbec, i když jsme o něj stáli (a s dostatečným předstihem jsme to začali řešit).
Re:Re:Mozaika z LinuxExpa 2008
Bohdan Milar 16. 05. 2008, 11:08:04
Odpovědět  Odkaz 
Rád bych podal za Liberix vysvětlení k přihlášce projektu Joomla, o které se zřejmě zmiňuje kolega Vít. Loňský rok hodnotit nemůžu, protože tehdy Free & Open Zone zajišťovala OSS Aliance. Dále je třeba říci, že akce sestává ze dvou částí - konferenční a výstavní. V té konferenční jsme měli letos vyčleněny jen dvě hodiny, a to musely být případové studie, pro jsme nemohli žádost Joomly o přednášku uspokojit. Nabídli jsme tedy stánek, ale s panem Guziurem jsme se dohodli, že bude lepší dát vám prostor na jiné konferenci formou přednášky - viz např. http://www.linuxalt.cz/call-for-papers
Miroslav Hrončok Mozaika z LinuxExpa 2008
churchyard 19. 05. 2008, 17:33:22
Odpovědět  Odkaz 
Jé, já na fotce :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


  • Hodnocení autora: *

| blog


Soutěž - monitor Philips 24"

Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »