přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mozaika z LinuxExpa 2008

Mozaika z LinuxExpa 2008

Největší středoevropská konference a výstava LinuxExpo 2008 se uskutečnila v Praze ve dnech 15. až 16. dubna 2008 v hotelu Olympik Artemis. Program konference byl bohatý a zajímavý, zastoupeny byly jak linuxové distribuce, tak komerční firmy a ani program Open Government nezůstal pozadu. Sekci výstavy věnovanou „Free & Open Zone“ zajistila obecně prospěšná společnost Liberix z Olomouce.


Začátek LinuxExpa 2008 byl věnován tiskové konferenci, které se účastnili: Jolana Jakoubková (Exponet), Filip Molčan (OSS Alliance), Martin Malý (Servodata), Petra Popluhárová (Google), Petr Havlík (IBM Česká republika), Jan Ladin (Ministerstvo vnitra ČR) a Michal Franěk jako ředitel společnosti Exponet.

Obrázek:  01.jpg

Skupinová fotografie účastníků LinuxExpo 2008 - sekce "Free & Open Zone"

Michal Franěk (ředitel společnosti Exponet) na úvod konference LinuxExpo ozřejmil motto letošního LinuxExpa, jímž bylo "Open source software v praxi" a okolo kterého se celý program konference točil. Též panelová diskuse a prezentace projektů byly cíleně zaměřeny na svobodný software v praxi. Rozsah výstavy dokumentuje fakt, že na LinuxExpo vystavuje 40 subjektů.

Obrázek:  02.jpg

Sekce výstavy věnovaná "Free & Open Zone"

Petra Popluhárová představila projekty společnosti Google, z nichž je nejznámější internetové vyhledávání na webových stránkách po celém světě. Open-source software zmíněná společnost podporuje zejména proto, že vývojáři a též Petra Popluhárová používají Linux a programovací jazyky, jako jsou Python, Java, PHP, a svobodný software.

Obrázek:  03.jpg

Stánek obecně prospěšné společnosti Liberix

Jan Ladin na sebe prozradil, že se stal fanouškem open source na Ministerstvu informatiky, protože všichni se ke svobodnému softwaru otáčeli zády. Tak vznikl v roce 2007 program eGovernment (sekce informatiky Ministerstva vnitra). Mimo jiné dodal, že s lobbisty se vedou zajímavé rozhovory a že open source znamená nesmírnou svobodu a interoperabilitu. Zmínil též významnou roli EU při harmonizaci našeho právního řádu ohledně svobodného softwaru.

Filip Molčan zodpověděl řečnickou otázku „Co se OSS podařilo?“ tak, že se v uplynulém roce daleko více obcí, městských úřadů a organizací obracelo na OSS Alliance kvůli projektu Czech POINT postaveném na svobodném softwaru.

Obrázek:  04.jpg

Miniaturní notebook Asus Eee PC s operačním systémem Linux

Dotazů následovalo několik a snad nejzajímavější byla odpověď Petry Popluhárové na otázku Petra Krčmáře z webu Root.cz: Jaká je „cena“ za spolupráci Google a open source? „Kontrola vlastního softwaru - můžeme si opravit software, jak chceme. Rovněž je to adaptabilita (například skupina utilit pro kryptografii). Také máme určitý pocit vlastnictví - můžeme hrdě tvrdit, že kód, který píšeme, je náš. Dává nám to úžasnou svobodu,“ uvedla Petra Popluhárová.

Další dotaz zněl, zdali vysoké školy podporují open source (výuku), Linux (výuku o něm), případně jak? Petra Popluhárová za Google Analytics sdělila, že se Google zapojuje do výuky na školách v USA ("Google University") v Seattlu. Filip Molčan doplnil, že ČVUT vyučuje jak platformu Windows, tak platformu Linux, neboli učí, aby studenti uměli pracovat s jakýmkoliv operačním systémem, což je bezesporu v naší společnosti velkým přínosem.

Program konference a výstavy Linuxexpo byl doslova nabitý a záběr konference byl značně široký: od linuxových distribucí, jako je například OpenSuSE, Ubuntu anebo Slax, přes linuxové projekty jako Jabbim anebo vývoj linuxových aplikací pro PDA (Hacking & Development) až po Ubuntu pro nevidomé (František Žána, firma Adaptech a programátor Petr Řehák), které po celou dobu výstavy přitahovalo zájemce o tuto málo známou oblast používání svobodného softwaru v praxi.

Obrázek:  05.jpg

Přednáška Jaroslava Krejčího "Linux na základní škole"

Na závěr prvního dne konference byly uspořádány dvě oficiální akce, a to VIP Party a Mandriva Party. Na druhé jmenované akci se hovořilo samozřejmě hlavně o linuxové distribuci Mandriva, ale řeč přišla i na Linux obecně, jeho úskalí a výhody, možnosti jeho propagace anebo rozdíly mezi distribucemi. Velkým přínosem byla možnost potkat na LinuxExpu i ty uživatele operačního systému Linux, které člověk znal jenom prostřednictvím internetu.

Obrázek:  06.jpg

Stánek projektu "Ubuntu pro nevidomé" (BlindUbuntu) a Petr Řehák, zaštítěný firmou Adaptech

Je na místě poděkovat pořadatelům – zejména firmě Exponet s.r.o. a všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k úspěšnému průběhu a realizaci výstavy LinuxExpo 2008. Obecně prospěšná společnost Liberix se bude na organizaci dalšího ročníku ráda podílet, protože LinuxExpo je přínosem pro obecné povědomí o svobodném softwaru a Linuxu jako takovém.

Mgr. Anna Taliánová
Tisková mluvčí Liberix o.p.s.
anna.talianova@liberix_cz

Liberix o.p.s.
Kateřinská 107/5, 772 00  Olomouc
Tel: +420 585 221 026
http://www.liberix.cz

 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz