přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, openSUSE

Konference Internet a technologie

openSUSE

opensuse.png

Distribuce openSUSE (dříve SUSE Linux) patří mezi většinové a velice kvalitní distribuce, což potvrzuje její obliba mezi uživateli po celém světě. Je dílem původně německé společnosti SUSE, kterou dnes vlastní Novell a v Praze má vleké vývojové centrum.


Charakteristika

Operační systém openSUSE je jednou z hlavních linuxových distribucí, je k dispozici ve většině jazyků, včetně češtiny a slovenštiny. Má dobrou podporu hardwaru, zvláště pak podporu notebooky (uspání do paměti a na disk). Obsahuje méně balíčků než třeba Debian, ale v openSUSE není zvykem dělit programy do tolika balíčků jako v Debianu a po přidání komunitního repozitáře Packman je na tom s množstvím aplikací také velice slušně. Navíc lze balíčky vyhledávat v openSUSE Build Service a obrátit se na komunitu. Novellu slouží openSUSE podobně jako Fedora Red Hatu: k testování nových vlastností. Novell nechává komunitě velkou volnost a na jejich základě buduje své profesionální distribuce.

openSUSE 11.2 (zima 2009) s KDE 4.3openSUSE 11.2 (zima 2009) s KDE 4.3

Počítač s openSUSE můžete používat jako domácí i firemní server nebo desktop. Můžete na něm provádět kancelářské i jiné úkoly do práce či školy, pracovat s grafikou, hudbou, videem a spoustu dalších činností. Většinu základních, ale i pokročilých administrátorských úkonů zvládnete snadno a rychle vykonat pomocí Řídicího střediska YaST2 (oficiální stránky). K dispozici jsou instalační obrazy na CD, DVD i USB i pro živá CD a USB.

Schopnosti

openSUSE se snaží detekovat a nastavit většinu hardwaru již při instalaci. Již během instalace jde u hardwaru nastavit velké množství voleb, totéž však můžete provést i po instalaci prostřednictvím Správce nastavení YaST. YaST vám také nabízí možnost konfigurovat síťová rozhraní a firewall. S jeho pomocí lze nastavit také klienta sdílených disků a diskové oddíly - tak se dostanete ke svým datům na síťových discích Windows i k datům na NTFS oddílech Windows. Obojí jak pro čtení, tak pro zápis.

Ovládací centrum YaST2 umožňující komplexní nastavení systémuOvládací centrum YaST2 umožňující komplexní nastavení systému

Pomocí YaSTu lze jednoduše měnit rozlišení obrazovky, zapínat a vypínat 3D akceleraci, nastavovat myš, klávesnici, televizní kartu, bluetooth, tiskárnu a další hardware. Můžete s ním také instalovat softwarové balíčky. Ovlivňovat základní chování systému a vytvářet si upravená instalační média nebo vlastní živá CD a živé USB klíčenky a mnoho dalšího.

Výrobce

Původní výrobce - firma SuSE - byla založena v roce 1992 v Německu. Název znamenal Software- und System-Entwicklung, tedy "vývoj softwaru a systémů".

Projekt byl určen pro desktopové počítače domácích uživatelů. Postupem času koupil tuto společnost Novell a ten SUSE "otevřel", tedy zveřejnil zdrojové kódy YaSTu a založil openSUSE. Na openSUSE nyní staví své komerční distribuce SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED) a SUSE Linux Enterprise Server (SLES) určené pro korporátní sféru. Tyto produkty si můžete zakoupit.

V současnosti je openSUSE vytvářena společností Novell ve spolupráci s komunitou, což tvoří dobrou živnou půdu pro její vývoj. Na projektu se kromě externích komunitních vývojářů podílejí také vývojáři placení přímo Novellem, část vývojového týmu sídlí v české pobočce. Distribuci je možné si stáhnout z internetu.

Podpora

Podpora je zajišťována stránkami na serveru abclinuxu.cz, kde se vyskytuje mnoho českých vývojářů. Dále využijte openSUSE wiki (většinou anglicky).

Shrnutí

Vhodné pro: všechny uživatele od začátečníků až po pokročilé uživatele
Jazyk: všechny světové jazyky včetně češtiny (velmi dobrá podpora) a slovenštiny
Minimální hardwarové požadavky pro provoz grafického režimu:
Intel, AMD (i PPC) 1 GHz, 512 MB RAM, 4 GB místa na disku
Použití: notebook, netbook, domácí počítač, kancelářský počítač, domácí server, firemní server
Správce balíčků: YaST2Zypper, formát RPM
Tagy na našem portálu: opensuse, suse, video
Domovská stránka:
www.opensuse.com

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 5
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
ŘEŠENÍ VAŠICH FINANČNÍCH STAROSTÍ
Horinka Maros 18. 09. 2017, 14:27:48
Odpovědět  Odkaz 
nabídka úvěru a financování:
Potřebujete financování pro váš domov, pro vaše podnikání, pro auto koupit, koupit motocykl, pro vytváření své čisté společnosti, pro své osobní potřeby déle na pochybách. Poskytujeme osobní úvěry v rozmezí od 85000 až do 30.000000 KČ s úrokovou sazbou nominální 3% bez ohledu na množství. Upřesněte prosím ve vaší žádosti o úvěr částky, přesné a délku splácení, které byste rádi. Kontakty na vaše žádosti o osobní půjčky v e-mailu: horinka.maros@email.cz
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss