přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Distribuce

Alvao

Distribuce

vyberte.jpg

Máte zmatek v informacích ohledně Linuxu? Nevíte, co je distribuce a proč se někdy píše Linux a jindy zase GNU/Linux? Nevíte, který Linux si máte vybrat? Připravili jsme pro vás profil několika oblíbených linuxových distribucí společně s vysvětlením.


reklama

Linux, GNU/Linux,  distribuce

Linux 

Každý operační systém má tzv. jádro, které se stará o zcela základní funkčnost počítače a celé sestavy. To je Linux - několik desítek megabajtů veliký soubor, který oživí váš počítač. Ale je pro vás skrytý, stačí, že funguje - ovládá váš hardware.

GNU/Linux

Aby mělo jádro smysl, potřebuje další programy, které komunikují s uživatelem (nebo jinými programy - na pozadí). Mnoho takových programů vychází z projektu GNU, který vznikl v 80. letech a funguje stále. Jedná se o tým vývojářů, kteří stále pracují na stávajících programech a vyvíjejí nové. Takových týmů je ovšem velmi mnoho - projekt GNU měl však pro vývoj Linuxu stěžejní význam.

Distribuce

To všechno dohromady tvoří distribuci: vývojářské týmy, např. firmy Mandriva S.A., kompletují programy a vytvářejí tak distribuci - konkrétní verzi operačního systému. Jednotlivé distribuce se mezi sebou více či méně liší - ale stále se jedná o Linux, který lze jasně identifikovat a používat.

No a?!

Pokud vás napadla tato reakce, máte zcela pravdu - není nutné znát technické či historické podrobnosti. GNU/Linux, běžně spíše Linux, je základem pro moderní operační systém, který existuje ve více variantách. Tyto varianty neboli distribuce se od sebe liší, a proto se k nim přistupuje jako k příbuzným, nicméně různým operačním systémům.

Proto má smysl říkat "Používám Mandriva Linux 2008" nebo "Mám Ubuntu 7.10" či "Radši používám PCLinuxOS". Jednotlivé distribuce se od sebe přece jen liší, ale v konečném důsledku jsou dnes na úrovni, která je pro uživatele velmi srozumitelná - už jen proto, že prostředí je české.

Oblíbené distribuce

Připravili jsme pro vás přehled nejoblíbenějších a nejčastěji používaných distribucí. U každého profilu jsou uvedeny informace o hardwarové náročnosti a možnosti, jak konkrétní distribuci získat.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog