přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dva týdny s Linuxem 9

Dva týdny s Linuxem 9

dvatydny.gif

Novellu se daří. Jak si vedou linuxové ThinkPady? Nasazení Linuxu ve Vídni ohroženo. Podíl Linuxu na prodejních terminálech roste. Otevřenější Microsoft? Projekt Allpeers skončil. Sedmé pokračování FreeBSD a další novinky.


Novellu se daří

novell_suse.jpgAmerická společnost Novell 28. února zveřejnila pozitivní výsledky za první kvartál roku 2008. Příjmy činily 231 milionů dolarů, což je nárůst o 6 % oproti stejnému období loni. Společnost se dostala ze ztráty a vykázala zisk 8 milionů dolarů. Kromě těchto výsledků také upravila předpověď příjmů na tento rok z 920-945 milionů na 940-970 milionů. Akcie Novellu na tyto informace zareagovaly růstem o téměř 14 %. Podle banky Pacific Crest jsou linuxové produkty jednou z oblastí, které nejvíce napomohly dobrému hospodářskému výsledku. Příjem z Open Platform Solutions činil 30 milionů dolarů (Linux - 28 milionů), což je meziroční nárůst o 65 %.

Jak si vedou linuxové ThinkPady?

Před nedávnem jsem psal o tom, že společnost Lenovo začíná prodávat linuxové notebooky z řady ThinkPad. Nyní nabízí tři modely a pomalu se začínají objevovat jejich recenze. Jednu z těch povedených napsal NotebookReview.com. Autor porovnává jeden z modelů s obdobným modelem, který je nabízen s Windows Vista. Vůči samotnému systému SUSE Linux Enterprise Desktop nemá autor žádné výhrady a práci s ním považuje za jednoduchou a bezproblémovou. Linuxový model však překvapivě propadá v délce startu systému, která je dvakrát delší, a výdrži baterie, která je o hodinu nižší. Lépe než model s Vistou si vede v otázce přehřívání a hlučnosti.

Lehce rozpačitý je z linuxových ThinkPadů Steven J. Vaughan-Nichols, který si taktéž stěžuje na špatnou správu napájení a dodává, že podle něj Dell s Ubuntu zatím odvádí lepší práci než Lenovo se SLED.

Nasazení Linuxu ve Vídni ohroženo

wienux.jpgPřed nějakým časem se v médiích objevila informace, že Vídeň po vzoru Mnichova přejde na Linux, konkrétně na speciální distribuci Wienux, založené na Debianu. Ač byly do projektu již investovány nemalé peníze a spuštění migrace čeká na výsledky studie, která bude hotova v létě, městská plánovací rada požádala o zablokování částky 7,6 milionu eur pro nákup licencí Windows Vista. Ač to ještě automaticky neznamená jejich nákup a rada se jen připravuje na možnost, že studie pro Linux nedopadne dobře, Zelení si myslí něco jiného a budou hlasovat proti.

Zdroj obrázku: http://www.wien.gv.at/ma14/images/wienux-screenshot-1.jpg

Lépe se vede Linuxu ve Švýcarsku, kde kanton Solothurn přechází s 2000 desktopy na Debian. Představitel Kantonu Kurt Bader prohlásil, že největší open source projekt ve Švýcarsku jde hladce, jedná se naprostý úspěch a velký krok kupředu.

Podíl Linuxu na prodejních terminálech roste

Podle studie IHL Group podíl Linuxu na prodejních terminálech v severní Americe meziročně vzrostl o 32 % na 8,5 %, přesto stále výrazně zaostává za Windows, které si udržují tržní podíl 68,3 %, ale také za IBM, které má 18,3 %. Za Linuxem se pak nachází DOS a ostatní systémy s podílem 4,9 %. Systémy pro prodejní terminály v severní Americe představují 5,5 miliardový trh, z kterého Linux zatím ukousl 475 milionů dolarů.

Otevřenější Microsoft?

Microsoft přišel s dokumentem, který slibuje větší otevřenost a interoperabilitu. Stanovil si firemní principy interoperability a prohlásil, že tento krok směrem k větší otevřenosti je důležitý pro každého zaměstnance, zákazníka, partnera i konkurenta. Na stránkách MSND.com umístil 30 tisíc stran informací o API a komunikačních protokolech. Dále také prohlásil, že nebude žalovat žádné vývojáře nekomerčních linuxových distribucí. CEO Microsoftu Steve Ballmer již roky tvůrcům linuxových distribucí, respektive jejich zákazníkům, bez důkazů vyhrožuje, že je může žalovat za porušování patentů. Vzhledem k tomu, že tyto výhrůžky vždy mířily směrem ke komerčním distribucím, nedá se předpokládat, že s tímto dokumentem skončí. Evropská komise, která Microsoftu nedávno udělila pokutu 899 milionů eur, je ke krokům MS zatím skeptická.

Novinky ze světa softwaru

Projekt Allpeers skončil

Možná si pamatujete projekt Allpeers, zhruba před rokem kolem něj bylo velké hype a vypadalo to na slibnou záležitost, věnoval jsem se mu i v článku zde na LinuxEXRESu. Allpeers však nenaplnil očekávání investorů a končí. O co vůbec šlo? Allpeers byl prostředek pro adresné sdílení. Vytvořili jste si síť přátel, se kterými jste mohli sdílet soubory ve svém počítači. Byl ve formě rozšíření pro Firefox a autoři plánovali rozšíření pro jiné prohlížeče a programy nebo i samostatnou aplikaci. Zajímavý byl tím, že jej vyvíjela skupina vývojářů v Praze. Jedná se o open source, takže existuje nějaká, leč malá šance, že se jej ujme někdo jiný.

AIR od Adobe bude i pro Linux

Kevin Lynch, CTO Adobe, se nechal slyšet, že připravují linuxový port Adobe Integrated Runtime, softwaru pro vývoj webových aplikací běžících na různých platformách. Objevit by se měl ke konci tohoto roku. Kevin Lynch prohlásil, že Linux a AIR je skvělé řešení, protože Linux je free operační systém a AIR je free, a využil tak angličtiny, která umožňuje používat slovo free jak pro open source, tak pro proprietární software zadarmo.

TIP - Program na stahování videa

xvideoservice.pngPotřebujete si sem tam stáhnout do počítače nějaké to video z YouTube a podobných služeb? Bude se vám hodit povedená utilitka xVideoServiceThief. Podporuje 37 nejznámnějších video služeb včetně těch pro dospělé. Program má i určitou formu rodičovské ochrany, kdy lze podporu pro dospělé videa vypnout, ovšem vzhledem k tomu, že jdou v nastavení zase jednoduše zapnout, tak to asi moc účinné nebude.

xVideoServiceThief má velmi jednoduché a intuitivní rozhraní. Můžete do něj zkopírovat odkaz na video nebo video přetáhnout způsobem Drag&Drop. Program video stáhne a převede do vámi zvoleného formátu (podporuje celkově šest formátů).Jedná se o open source a je dostupný pro platformy Windows, MacOS X, Linux a další Unixy. V případě Linuxu musíte mít nainstalové knihovny Qt 4.3.x a ffmpeg.

Novinky ze světa distribucí

Sedmé pokračování FreeBSD

freeBSD.png27. února vyšla finální verze FreeBSD 7. Vývojáři tohoto populárního unixového systému se v této verzi zaměřili především na vylepšení podpory více procesorů. Byl vylepšen výkon a podle benchmarků na procesorech Intel a AMD je FreeBSD při práci s databázemi MySQL a PostgreSQL dokonce o 15 % výkonnější než Linux s jádrem 2.6. Podle některých názorů je opět nejrychlejším systémem unixového typu. S množstvím novinek přišli vývojáři i v oblasti síťování. Do FreeBSD byla také zařazena experimentální podpora souborového systému ZFS a podpora XFS (avšak pouze pro čtení).

Ač je FreeBSD známo spíše jako systém pro servery, práci zastane i na desktopu, obsahuje nejnovější verze prostředí GNOME a KDE3 a na stránkách projektu jsou ke stažení verze pro různé platformy. Možná je ale lepší zkusit PC-BSD a DesktopBSD, které z FreeBSD vycházejí a zaměřují se na desktopy.

Jarní distribuční smršť

mdv.pngVýznamné linuxové distribuce mají zpravidla půlroční vývojový cyklus jaro-podzim, proto se pomalu blíží série vydání jarních verzí. Nejblíže vydání je francouzská Mandriva 2008.1, která by měla vyjít v 9.4. a nachází se již ve fázi RC1, takže nedočkavci již mohou stahovat a zkoušet. Druhým pánem na holení bude Ubuntu 8.04, které má vyjít 24.4. a nyní se nachází ve verzi alfa 5 a doporučuji jen pro testování, zatím podle mých zkušeností obsahuje docela nepříjemné chyby. Také se může stát, že Ubuntu vyjde později, přece jen 8.04 je verze s delší podporou a stabilita je prioritou, při poslední LTS verzi se vydání opozdilo o dva měsíce. Pět dní po Ubuntu by měla vyjít Fedora 9, tam bylo zmrazeno přidávání funkcí a blíží se do betaverze, taktéž můžete stahovat a testovat.

opensuse.gifPoslední z velkých distribucí je openSUSE 11 s datem vydání 19.6., to se zatím nachází v rané verzi alfa 2, ač jsem ji shledal relativně stabilní, na nasazení to ještě není, ale můžete stáhnout a vyzkoušet. Všechny distribuce přinášejí podobné novinky, největším lákadlem je asi nové KDE ve verzi 4.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog