přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, AllPeers: Smysluplné sdílení souborů

AllPeers: Smysluplné sdílení souborů

Internet se za dobu svého relativně krátkého fungování stal univerzálním médiem, které poskytuje lidem nepřeberné množství služeb. S rostoucí rychlostí připojení v posledních letech roste i poptávka po přenosu souborů.


Asi každý z nás se občas dostane do situace, kdy má na disku soubor nebo soubory, které potřebuje někomu poslat. Existuje mnoho řešení podle typu souborů, ale každé má své limity a nevýhody. Například dojedete z dovolené a chcete známým ukázat fotografie. Můžete je nahrát do nějaké webové fotogalerie, ale tam je většinou může vidět úplně každý, ne jen ten, koho vy vyberete. Soubory můžete posílat také e-mailem, zde však narážíme na datový limit, který je zpravidla velmi nízký. Řešením může být FTP server, ne každý má ale veřejnou IP adresu nebo místo na nějakém hostingovém serveru. A tak bych mohl pokračovat dál. S řešením se rozhodli přijít autoři AllPeers, které má hned několik výhod. Je open source, pracuje na open-source protokolu bittorrent, jeho komunikace je šifrovaná, díky tomu, že je ve formě rozšíření pro Firefox, je multiplatformní a hlavně je to specialista na adresné sdílení. Pro nás může být ještě zajímavé, že se vyvíjí v Praze a pracují na něm čeští vývojáři.

Obrázek:  1.jpg

Firefox s rozšířením AllPeers

Jak už jsem psal, AllPeers funguje jako rozšíření Firefoxu. Po instalaci naleznete vedle adresové řádky ikonku AllPeers, pomocí níž vysunete postranní lištu. Nejprve budete vyzváni k registraci. Poté se již můžete věnovat tvorbě vašeho seznamu kontaktů. Bez ostatních uživatelů s AllPeers totiž nebudete mít komu sdílet a zase nikdo nebude moci sdílet soubory vám. AllPeers je takovou kombinací instant messagingu a P2P. Nejedná se totiž o neadresné, anonymní sdílení, jako jsme tomu zvyklí například u torrentů, ale sdílíte adresně a pouze v rámci svých kontaktů. Aplikace obsahuje taky velmi jednoduchého kecálka a také můžete přidávat komentáře ke sdíleným souborům, takže obsahuje i funkce pro komunikaci.

Samotné sdílení souborů je maximálně jednoduché. Bez nadsázky se dá říci, že ho zvládne i vaše babička. V tom je největší síla AllPeers. Jakýkoliv soubor můžete dát někomu k dispozici během pár kliknutí. Stačí v nabídce kliknout na sdílení, na levé straně se zobrazí lišta sdílení, pak už jen stačí vybrat soubory, které chcete sdílet (klidně jednoduchým způsobem „táhni a pusť“) a vybrat osoby, se kterými chcete soubory sdílet, případně ještě připojit nějaký komentář či zprávu.

Obrázek:  2.jpg

Sdílení více souborů

Pokud naopak vám někdo něco nasdílí, jste o tom okamžitě informováni zprávou ve stylu OSD (on-screen dislay). Poté stačí kliknout na dotyčného v seznamu a zobrazí se vám soubory, které vám dal k dispozici. U formátů, jako jsou fotografie, máte k dispozici pro lepší orientaci přímo náhledy. Pak už je opět otázkou několika kliknutí tyto soubory stáhnout do počítače. Nechybí ani funkce, která umožňuje nabídnuté soubory přímo sdílet dál. Může tak vzniknout velmi rychlá řetězová reakce a uživatelé by měli s touto možností počítat.

Celkově je AllPeers velmi povedený program. Já osobně jej považuji za jedno z nejlepších rozšíření pro Firefox. Do budoucna autoři plánují samostatnou aplikaci a začlenění do dalších programů. Momentálně se AllPeers nachází v beta verzi 0.56, to ale neznamená, že není použitelný. Autoři jen chtějí vydat finální verzi, až si budou jistí, že mají opravdu odladěnou a robustní aplikaci.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

AllPeers: Smysluplné sdílení souborů
Koniklec 3. 03. 2008, 17:00:28
Odpovědět  Odkaz 
Skoda ze clanek vysel z krizkem po funuse. Evidentne to smysluplne zdileni prestalo mit pro investory smysl.
AllPeers: Smysluplné sdílení souborů
Ondrej Brablc 3. 03. 2008, 17:08:34
Odpovědět  Odkaz 
Jeste mate tak cca 7 hodin nez shodim posledni servery ;-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz