přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Enyo je konečně open source!

Enyo je konečně open source!

První krůček na cestě k otevřenému webOS začal poněkud multiplatformě.


Webový framework Enyo byl konečně uvolněný jako open source! Enyo bylo původně vyvíjeno jako framework pro operační systém webOS 3, který je známý tím, že sází na webové technologie. Enyo je de facto javascriptová knihovna a umožňuje psát aplikace v JavaScriptu. Ačkoliv bylo Enyo od začátku navrženo jako platformě nezávislý framework, dosud se používal pouze ve webOS. O Vánocích jsem si s ním chvilku hrál i já.

HP se rozhodlo Enyo oddělit od webOS a nabízet ho jako framework, který mohou vývojáři používat pro různé platformy, nejen ty mobilní, ale i desktopové. Aplikace napsané v Enyo 2.0 totiž běží ve všech prohlížečích. Enyo 2.0 zatím nedosahuje funkčnosti Enya 1.0, protože bylo zatím uvolněno jen jádro frameworku, UI widgety a systémové API pro jednotlivé platformy bude k dispozici v následujících dvou měsících. Aplikace v Enyo 2.0 zatím fungují ve všech moderních prohlížečích bez ohledu na to, jestli běží na desktopu nebo mobilu (nějaké ukázky). Autoři Enya však říkají, že do budoucna budou držet kompatibilitu hlavně s WebKitem, který je na mobilních platformách přece jenom nejrozšířenější.

Webové technologie jsou podle mého názoru budoucností. Počítačový průmysl už dávno není monokulturou a jak přibývají segmenty trhu (mobily, tablety, televize), přibývají i platformy. Podívejte se na to, co dnes existuje jen v mobilní oblasti: Android, iOS, webOS, Blackberry, Bada, Windows Phone, Symbian, Maemo/Harmattan, Tizen,... Webové technologie budou sjednocujícím prvkem. Všechny tyto platformy totiž mají moderní webové enginy a ve většině případů WebKit. Donedávna byly webové technologie považovány za příliš náročné a pomalé na mobilní zařízení, ale JavaScriptové enginy se pořád zrychlují a výkon mobilních zařízení roste snad ještě strměji. Nastává doba, kdy už toto přestává být problémem.

Enyo samozřejmě není v této snaze samo. Existují webové frameworky, které jsou omezené na určitou platformu - Mojo (první framework pro webOS, Palm jej uvedl už před třemi lety a trochu tak tím předběhl dobu), WebWorks (Blackberry), ale jsou i platformě nezávislé frameworky - jQuery Mobile, PhoneGap (lze kombinovat s Enyo). Nicméně Enyo vypadá jako dobře navržené (ostatně Palm/HP se tímto zabývá už několik let a je to po Mojo druhá generace), je otevřené a vypadá to, že HP jej bude významně podporovat.

enyo_logo.jpg

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

2N