přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Enyo je konečně open source!

Enyo je konečně open source!

První krůček na cestě k otevřenému webOS začal poněkud multiplatformě.


Webový framework Enyo byl konečně uvolněný jako open source! Enyo bylo původně vyvíjeno jako framework pro operační systém webOS 3, který je známý tím, že sází na webové technologie. Enyo je de facto javascriptová knihovna a umožňuje psát aplikace v JavaScriptu. Ačkoliv bylo Enyo od začátku navrženo jako platformě nezávislý framework, dosud se používal pouze ve webOS. O Vánocích jsem si s ním chvilku hrál i já.

HP se rozhodlo Enyo oddělit od webOS a nabízet ho jako framework, který mohou vývojáři používat pro různé platformy, nejen ty mobilní, ale i desktopové. Aplikace napsané v Enyo 2.0 totiž běží ve všech prohlížečích. Enyo 2.0 zatím nedosahuje funkčnosti Enya 1.0, protože bylo zatím uvolněno jen jádro frameworku, UI widgety a systémové API pro jednotlivé platformy bude k dispozici v následujících dvou měsících. Aplikace v Enyo 2.0 zatím fungují ve všech moderních prohlížečích bez ohledu na to, jestli běží na desktopu nebo mobilu (nějaké ukázky). Autoři Enya však říkají, že do budoucna budou držet kompatibilitu hlavně s WebKitem, který je na mobilních platformách přece jenom nejrozšířenější.

Webové technologie jsou podle mého názoru budoucností. Počítačový průmysl už dávno není monokulturou a jak přibývají segmenty trhu (mobily, tablety, televize), přibývají i platformy. Podívejte se na to, co dnes existuje jen v mobilní oblasti: Android, iOS, webOS, Blackberry, Bada, Windows Phone, Symbian, Maemo/Harmattan, Tizen,... Webové technologie budou sjednocujícím prvkem. Všechny tyto platformy totiž mají moderní webové enginy a ve většině případů WebKit. Donedávna byly webové technologie považovány za příliš náročné a pomalé na mobilní zařízení, ale JavaScriptové enginy se pořád zrychlují a výkon mobilních zařízení roste snad ještě strměji. Nastává doba, kdy už toto přestává být problémem.

Enyo samozřejmě není v této snaze samo. Existují webové frameworky, které jsou omezené na určitou platformu - Mojo (první framework pro webOS, Palm jej uvedl už před třemi lety a trochu tak tím předběhl dobu), WebWorks (Blackberry), ale jsou i platformě nezávislé frameworky - jQuery Mobile, PhoneGap (lze kombinovat s Enyo). Nicméně Enyo vypadá jako dobře navržené (ostatně Palm/HP se tímto zabývá už několik let a je to po Mojo druhá generace), je otevřené a vypadá to, že HP jej bude významně podporovat.

enyo_logo.jpg

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

Zabezpečte firemní komunikaci a chraňte citlivé informace vaší společnosti pomocí MailStore

Stále více malých a středních podniků (MSP) přechází na Microsoft 365 v cloudu. Očekávají přitom, že jejich data jsou zde automaticky v bezpečí. Jenže tak tomu není. Přestože cloudové služby nabízejí vysokou úroveň zabezpečení, nejsou data v Microsoft 365 archivována a zálohována automaticky.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »