přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

ott.jpg

Dlouholetý uživatel Linuxu, autor mnoha článků, založením a dřívějším zaměstnáním učitel, v současnosti šéfredaktor tohoto webu. Rád zpívá, hraje na kytaru a jezdí svým drsným zeleným korejským kulihráškem.


O Linuxu jsem poprvé uslyšel někdy v roce 1996-97, zejména v souvislosti s faktem, že už tehdy pro něj existoval webový server - Apache. Kamarád Vojta tehdy psal různé stránky a zmiňoval jakýsi [nový] jazyk PHP a taky operační systém, na kterém je možné to všechno vyzkoušet i bez online připojení do netu, což byl tehdy velký problém. Dnes se tomu říká LAMP - Linux, Apache, MySQL, PHP (MySQL jsme tehdy tuším ještě neznali).

K instalaci jsme se společně tehdy nedostali. Vojta zřejmě testoval různé WinLinuxy z CD Chipu, co si pamatuju, já jsem někdy v roce 1998, to už na Slezské univerzitě v Opavě, viděl Linux v učebně. Jednak jako terminál a program Pine a jednak také v grafickém prostředí (resp. Midnight Commander).

bSprávce učebny se bohužel neměl k nějaké instruktáži - štvalo mě ovládání Pine, protože jsem mu prve nerozuměl - nicméně byl ochoten zapůjčit mi na víkend cenný tovar: CD Red Hat Linuxu. Doma jsem samozřejmě nevěděl, co s ním, protože jsem k němu neměl ani řádku manuálu. Takže pro mě byl zápis /dev/hda1, LILO a textový režim nesrozumitelný - nevěděl jsem prostě co s tím, kde a jak.

Ale zaujalo mě to. Na nějakou dobu jsem nevěděl, odkud to chytit, impulsy žádné nebyly. Až v roce 1999 vydal CPress troufám si tvrdit opravdu legendární (protože ovlivnil hodně lidí) Red Hat Linux 6.2 společně s knížkou, která vše srozumitelně popisovala a vysvětlovala.

Tehdy bylo jasné, že je to zatím hračka, ale neuvěřitelné množství různých nápadů a jejich dobrých či špatných realizací bylo lákadlem do budoucna. Člověk než si to všechno osahal, tak našel zase nové věci k prozkoumání. A to prosím bez přístupu na net - jednak jsem vůbec neměl modem, jednak jsem moc nevěděl, co s ním.

Základním zvratem bylo později zpřístupnění kancelářského balíku OpenOffice.org, který byl od verze 1.1 už velmi použitelný. Nastal rozmach distribucí, vypalovaných CD zasílaných na dobírku, zkoušení, ladění, učení se. Někdy v roce 2000 jsem víceméně ze zvědavosti zašel na seminář o nějakém LaTeXu - a když jsem ho viděl v akci na Linuxu, bylo rozhodnuto.

Následně jsem cílevědomě postupoval směrem k úplnému přechodu na Linux. Někdy v roce 2002-2003 se mi to povedlo. Byl to Slackware, který mě hodně naučil, nicméně se nestal mou distribucí natrvalo. Vyzkoušel jsem potom ještě velmi krátce Debian, pak Edubuntu, Ubuntu, Kubuntu, Arch Linux až nakonec jsem dozrál k Mandrivě. :-) (Jak ostatně Ivan Bíbr předpokládal.)

Linux používám proto, že je efektivní. Nedovedu si představit, že bych stylem, na který jsem zvyklý, pracoval v jiném systému - zřejmě by to šlo, ale jistý si tím nejsem (a nemám důvod to zkoušet). Líbí se mi rozmanitost programů a z toho plynoucí možnost výběru. Mám několik "killer apps" - tedy programů, bez kterých bych si práci (zábavu) nedovedl představit. Těší mě taky skutečnost, že mohu - v rámci svých možností - přispět: překladem programu do češtiny, prací na návodech nebo jinak. Linux mě baví.

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
RadioTray
D.M. 2. 12. 2018, 11:25:52
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,
zdravím všechny spokojené uživatele prográmku RadioTray_ http://radiotray.sourceforge.net .
Níže přikládám odkaz ke stažení aktualizovaného seznamu stanic.
Po stažení se seznam zkopíruje do skryté složky: user/.local/share/radiotray a původní "bookmarks.xml" se přepíše.
Tak ať Vám seznam slouží k Vaší spokojenosti, D.M.

https://uloz.to/!9IgRI8pkDzWx/bookmarks-xml
Vektorove vypocty umoznuje i R
xerostomus 13. 02. 2019, 21:50:57
Odpovědět  Odkaz 
Vektorove vypocty umoznuje i statisticky program R. V tom se dela docela dobre, ale je to prevazne prikazova radka a programovani. Coz mne osobne nevadi, ale nekdo prska.
OTASKA
STANDA RACEK 20. 03. 2019, 12:41:31
Odpovědět  Odkaz 
DOBRI DEN CHCI SE ZEPTAT JESTLI TADY JDE I VIDEO HRA MINECRAFT BUDU OPRAVDU RAT ZA OTPOVED BRZI PROSIMAHOJ.
ZDRAVI STANDA RACEK
otazka
Jirka kral 20. 03. 2019, 12:43:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chci se zeptat jestli zde budu moct i streamovat GTA 5,byl jsem totiz YOUTUBER a chtel bych opet zacit vite?? budu rad za otazku dik

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog