přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vlastimil Ott

POINT.X

Vlastimil Ott

ott.jpg

Dlouholetý uživatel Linuxu, autor mnoha článků, založením a dřívějším zaměstnáním učitel, v současnosti šéfredaktor tohoto webu. Rád zpívá, hraje na kytaru a jezdí svým drsným zeleným korejským kulihráškem.


reklama

O Linuxu jsem poprvé uslyšel někdy v roce 1996-97, zejména v souvislosti s faktem, že už tehdy pro něj existoval webový server - Apache. Kamarád Vojta tehdy psal různé stránky a zmiňoval jakýsi [nový] jazyk PHP a taky operační systém, na kterém je možné to všechno vyzkoušet i bez online připojení do netu, což byl tehdy velký problém. Dnes se tomu říká LAMP - Linux, Apache, MySQL, PHP (MySQL jsme tehdy tuším ještě neznali).

K instalaci jsme se společně tehdy nedostali. Vojta zřejmě testoval různé WinLinuxy z CD Chipu, co si pamatuju, já jsem někdy v roce 1998, to už na Slezské univerzitě v Opavě, viděl Linux v učebně. Jednak jako terminál a program Pine a jednak také v grafickém prostředí (resp. Midnight Commander).

bSprávce učebny se bohužel neměl k nějaké instruktáži - štvalo mě ovládání Pine, protože jsem mu prve nerozuměl - nicméně byl ochoten zapůjčit mi na víkend cenný tovar: CD Red Hat Linuxu. Doma jsem samozřejmě nevěděl, co s ním, protože jsem k němu neměl ani řádku manuálu. Takže pro mě byl zápis /dev/hda1, LILO a textový režim nesrozumitelný - nevěděl jsem prostě co s tím, kde a jak.

Ale zaujalo mě to. Na nějakou dobu jsem nevěděl, odkud to chytit, impulsy žádné nebyly. Až v roce 1999 vydal CPress troufám si tvrdit opravdu legendární (protože ovlivnil hodně lidí) Red Hat Linux 6.2 společně s knížkou, která vše srozumitelně popisovala a vysvětlovala.

Tehdy bylo jasné, že je to zatím hračka, ale neuvěřitelné množství různých nápadů a jejich dobrých či špatných realizací bylo lákadlem do budoucna. Člověk než si to všechno osahal, tak našel zase nové věci k prozkoumání. A to prosím bez přístupu na net - jednak jsem vůbec neměl modem, jednak jsem moc nevěděl, co s ním.

Základním zvratem bylo později zpřístupnění kancelářského balíku OpenOffice.org, který byl od verze 1.1 už velmi použitelný. Nastal rozmach distribucí, vypalovaných CD zasílaných na dobírku, zkoušení, ladění, učení se. Někdy v roce 2000 jsem víceméně ze zvědavosti zašel na seminář o nějakém LaTeXu - a když jsem ho viděl v akci na Linuxu, bylo rozhodnuto.

Následně jsem cílevědomě postupoval směrem k úplnému přechodu na Linux. Někdy v roce 2002-2003 se mi to povedlo. Byl to Slackware, který mě hodně naučil, nicméně se nestal mou distribucí natrvalo. Vyzkoušel jsem potom ještě velmi krátce Debian, pak Edubuntu, Ubuntu, Kubuntu, Arch Linux až nakonec jsem dozrál k Mandrivě. :-) (Jak ostatně Ivan Bíbr předpokládal.)

Linux používám proto, že je efektivní. Nedovedu si představit, že bych stylem, na který jsem zvyklý, pracoval v jiném systému - zřejmě by to šlo, ale jistý si tím nejsem (a nemám důvod to zkoušet). Líbí se mi rozmanitost programů a z toho plynoucí možnost výběru. Mám několik "killer apps" - tedy programů, bez kterých bych si práci (zábavu) nedovedl představit. Těší mě taky skutečnost, že mohu - v rámci svých možností - přispět: překladem programu do češtiny, prací na návodech nebo jinak. Linux mě baví.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,25 | Hodnotilo: 8
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
ŘEŠENÍ VAŠICH FINANČNÍCH STAROSTÍ
Horinka Maros 18. 09. 2017, 14:27:48
Odpovědět  Odkaz 
nabídka úvěru a financování:
Potřebujete financování pro váš domov, pro vaše podnikání, pro auto koupit, koupit motocykl, pro vytváření své čisté společnosti, pro své osobní potřeby déle na pochybách. Poskytujeme osobní úvěry v rozmezí od 85000 až do 30.000000 KČ s úrokovou sazbou nominální 3% bez ohledu na množství. Upřesněte prosím ve vaší žádosti o úvěr částky, přesné a délku splácení, které byste rádi. Kontakty na vaše žádosti o osobní půjčky v e-mailu: horinka.maros@email.cz

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss