přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc

Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc

vos_spse_olomouc.png

VOŠ a SPŠE Olomouc patří mezi školy, kde používají otevřený software již léta, a to zejména díky dvěma aktivním učitelům. Marek Nožka a Jiří Burda (známý jako GeBu) se po několik let zapojovali do organizace několika olomouckých akcí (LinuXchange, Openchange, Open Workshop Olomouc, Open Party Olomouc). Ve škole jim již několik let fungují učebny s Debianem, takže jsme se jich konečně zeptali na podrobnosti.


Představte rámcově svou školu – jaké studium nabízí?

Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola elektrotechnická v Olomouci je příspěvková organizace zřízená Olomouckým krajem. Poskytuje vzdělání ve vzdělávacích programech Slaboproudá elektrotechnika (střední stupeň) a Aplikace výpočetní techniky (vyšší odborný stupeň). Na škole studuje cca pět set studentů – čtyři sta na střední škole, cca sto na VOŠ. Pedagogický sbor čítá cca padesát zaměstnanců.

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

V jaké míře a k jakým činnostem je využívána výpočetní technika?

Učitelé používají počítače k práci, studenti ke studiu. Školní agenda je vedena elektronicky (SAS). Jsme technická škola, takže kromě klasických kancelářských programů používáme i specializované programy pro elektroniku a také vyučujeme programování.

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

Jaké operační systémy využíváte?

Na desktopech většinou Microsoft Windows (zatím XP), na serverech výhradně Linux (Debian).

Jak dlouho svobodný software v organizaci používáte a proč?

Linux na serverech používáme od roku 1996. Na desktopy se dostal až kolem roku 2006. Důvodem je stabilita, bezpečnost, cena, nezávislost, otevřenost, modifikovatelnost.

Nedávno jsem telefonoval do společnosti Borland ohledně licencí na vývojářské prostředí Delphi, které u nás vyučujeme a které v současné době již není volně dostupné; Borland totiž změnil licenční politiku. Byla mi učiněna nabídka, která by vyřešila náš problém, ale stálo by nás to řádově desítky tisíc – a to byla cena pro vzdělávací organizace. Přišlo mi to úsměvné. My učíme na jejich produktech a tím jim děláme reklamu a máme za to ještě platit? Takže to vyřešíme tak, že přejdeme na Lazarus.

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

Ve školním roce 2010/2011 postupně z licenčních a finančních důvodů opouštíme Delphi a přecházíme na Lazarus a FreePascal. Také začínáme vyučovat jazyk C.

K jakým činnostem a jak moc svobodný software používáte?

Jako operační systém se používá většinou Microsoft Windows, ale programování a sítě učíme na Linuxu. Ve dvou učebnách ze sedmi je dualboot. OpenOffice.org používáme na text, tabulky, prezentace. Octave na matematické výpočty. QUCS pro simulace elektronických obvodů. GIMP a Inkscape ve výuce grafiky. Samo sebou i Mozilla Firefox a Thunderbird. Nebudeme samozřejmě tvrdit, že používáme jen tyto programy. Máme ve škole zakoupený i Zoner (pozn. red. Zoner Photo Studio: Alternativy pro Linux) a ten se také používá ve výuce. Volba závisí na jednotlivých vyučujících. Někteří studenti si velice oblíbili OpenOffice.org Writer pro jeho jednoduchý efektivní a rychlý zápis matematických vzorců (à la LaTeX).

Připravili jsme pro vás katalog svobodného výukového softwaru: Software pro školy

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

Jsou tu i jedinci z řad učitelů i studentů, kteří používají open source výhradně. Tam pak přibudou programy jako Vim, SSH, digiKam, Claws-mail (Claws Mail - Povolte mailům opratě!), Psi.

Pak jsou tu také služby našich linuxových serverů. Na nich používáme Postfix + clamAV + SpamAssassin. Dále pak Sambu jako souborový server a samozřejmě také DHCP a DNS server (Bind).

Mohly by vás zajímat seriály Správa linuxového serveru a Domácí počítačová síť.

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

Databáze, kterou vyžaduje SAS, nám běží také na linuxovém Firebirdu. Také se nám podařilo propojit databázi SASu s čtečkou čipových karet, takže vstup do školy a výdej obědů na základě ISIC karty obstará jediná databáze. Z databáze SASu také automaticky pomocí jednoduchého perlovského skriptu generujeme každé září uživatelské účty pro nové studenty a zároveň mažeme ty, kteří u nás již nestudují.

SAS dokáže také běžet na Linuxu, viz blogpost Martina Šína Jak na instalaci SASu ve Wine.

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

Kde ještě používáte open source?

Ve výuce sítí používáme virtuální počítače Qemu. Každý student má svůj vlastní virtuální stroj (s Linuxem), kde se učíme základy síťování. Jsou to jen základy: Co je to IP, maska, brána, směrovací tabulka, služba, port... Na VOŠ, kde učíme základy provozu UNIXového serveru, používáme OpenVZ.

Efekt to má hlavně pro vyučující. Je to všechno hodně jednoduché. Stačí si napsat malý skript a vše se děje automaticky a bez námahy. Například jsme si rozběhali systém klonování laboratoří výpočetní techniky, takže nám stačí nainstalovat jeden počítač a ostatní se jen rozklonují.

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

Které technologie či software vám nejvíce pomáhají?

OpenOffice.org, Octave, Vim, SSH a hlavně UNIX jako takový– tím myslím to, jak je UNIX navržen. Jeho promyšlenost, jednoduchost a modularita. Mám tu spoustu programů a v Shellu je můžu krásně „slepit“ dohromady a dělat si s nimi, co chci. Nedávno jsem např. rozjel vypínání Internetu v učebnách. Pro každý počítač si můžu nastavit, kam studenta na Internet pustím a kam ne. Je to poskládané Perlem z Apache, Privoxy, Squidu, iptables a ipset.

Podílíte se na vývoji svobodného softwaru?

Jirka Burda je Czillák. Já pokud něco vymyslím – jsou to spíš malé skripty, tak je publikuji. Mám ještě něco v šuplíku, ale chce to vyladit, než to pošlu do světa.

Jaká byly/jsou reakce uživatelů a vedení školy na open source? Pořádáte pravidelně školení nebo semináře?

Reakce – různé, hrůzné :-) Pravidelně nic nepořádáme, je to spíš nárazově. Nedávno jsme uspořádali malé linuxové odpoledne asi se třemi přednáškami na téma FOSS.

Říkáte, že reakce byly i „hrůzné“. Co tedy kritici tvrdí?

Kritici používají hlavně argument, že oni už si zvykli tady na to, tak proč to měnit.

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

A co vy na to? Proč jste zastáncem open source a co byste vzkázali jiným školám?

Marek Nožka: Na začátku to jistě nebude jednoduché, ale jděte do toho. Jistě se vám to vyplatí. Zjistíte, že svobodný a open-source software není jednoznačně lepší nebo horší než konkurence. UNIX také není jednoznačně lepší nebo horší než jiné operační systémy. Je hlavně potřebné vědět, že je jiný než ten, na který jste byli doposud zvyklí.

Když jsem do světa UNIXu a FOSS pronikl, zjistil jsem, že mi tento svět a tento model zacházení s počítačem a se softwarem prostě vyhovuje líp než svět Microsoft Windows, který jsem znal předtím. Možná zažijete stejnou zkušenost. Možná ne. Ale nebudete to vědět, dokud to nezkusíte.

Jirka Burda: Méně nadaní studenti mohu mít problémy s tím, že software je jiný (prostě se jim nechce, dodává Marek), ale nadanější studenti (mluvím za techniky) zjistí, že UNIX je ideální systém právě pro technika. Můžete si ho libovolně ohnout podle svých potřeb.

Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc Linux na VOŠ a SPŠE Olomouc

Autoři odpovědí

Ing. Marek Nožka, učitel předmětů: Základy elektroniky, Elektronika, Elektrotechnická měření, Sítě, Výpočetní technika.

nozka@spseol_cz, http://hroch.spseol.cz/~nozka

Ing. Jiří Burda, učitel předmětů: Základy elektroniky, Elektronika, Radioelektronická zařízení, Mobilní systémy, Výpočetní technika.

burda@spseol_cz

VOŠ a SPŠE Olomouc
Božetěchova 3
Olomouc
+420 585 208 121
http://www.spseol.cz

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
Hans 20. 12. 2010, 17:26:54
Odpovědět  Odkaz 
Chudáci studenti až opustí školu. Učitelé si honí ego a pěstují koníčky, ale až mi přijde jejich student do firmy a já před něj postavím komp s Windows a programy pro ně, možná bude za týden nezaměstnaný. Pak ovšem bude vědět, kam si jít stěžovat. Já nebudu mít čas zaučovat chudáka, do kterého dva mastní vlasové nacpali Octave a Gimp.
Re:Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
fri 20. 12. 2010, 18:14:34
Odpovědět  Odkaz 
To už jsi sice říkal, ale opakování je matka moudrosti. Než ti na to někdo odpoví způsobem, jakým skončila vaše předchozí diskuze na to téma, protože "protože Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé; Jednou v roce na Vánoce peče teta vánočku, nereptáme aspoň máme něco pro kočku.", píšu tu proto, že chci vyzdvihnout, že debaty mezi lidmi se nemusí nést v duchu "dead or alive". S tvým postojem můžeme všichni snadno žít. .-)
Re:Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
ondro 21. 12. 2010, 08:27:24
Odpovědět  Odkaz 
to hans: preco by mali prist k tebe do firmy, ked urcite zverejnis poziadavky na dane pracovne miesto a ty si ich urcite zavolas na pohovor a zistis, co vedia a nevedia. Plus je tu aj skusobna doba.

Tvoj prispevok je naozaj k veci.
Re:Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
Lukas 21. 12. 2010, 12:10:58
Odpovědět  Odkaz 
To mate dost iluzorni predstavy o strednich skolach. Ja jsem jednu SPSE navstevoval a krome trochy programovani v Pascalu, vytvoreni prezentace v Powerpointu, osnovy ve Wordu, par tabulek v Excelu a Acessu, nam toho v IT opravdu mnoho nenaucili. Nehlede na to, ze vsechno to bylo 1. nanic a 2. uz jsem to vetsinou umel.

Dalsi pohled je ten, ze ti studenti maji doma v drtive vetsine pocitace s Windows a pravdepodobne jsou shopni je ovladat lepe nez vetisna jejich ucitelu, tak proc je nenaucit neco noveho ? Neco, co jim umozni videt veci z jineho uhlu a neco co je nauci se lepe orientovat v prostredi ktere jim neni notoricky zname (ikdyz dnes uz jsou to vsechno stejna okynka).

Opravdu by me neuveritelne zajimalo co toho chudaka budete zaucovat ? Matlab ? - Po stredni skole bude stejne vedet kulove nehlede na to jaky program bude pouzivat na stredni (mimoto to co by se meli ucit jsou *principy* a ne to kde je ktere menu). Nebo jej chudaka budete zaucovat Photoshop ? - proc by nekdo na SPSE vyucoval Photoshop proboha ? nehlede nato ze dnes je *kady* grafikem a tudiz nutne potrebuje kradeny Photoshop k retusovani cervenych oci:) - coz zpetne znamena ze clovek na stredni uz zaklady Photoshopu nejspise absolvoval ve svem detskem pokojiku snazice se kamaradovi domalovat neco nepatricneho.
Re:Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
Jirka 21. 12. 2010, 19:44:08
Odpovědět  Odkaz 
Pro Hanse: podívejte, běžte si svoje zařazenecké mrkwosoftí provokace psát jinam. Myslím, že tady v tomto smyslu nezvracíte poprvé, že? Opakuju, že kdybych já měl zaměstnat MS only ovčana, tak by mě k tomu musel někdo nepředstavitelným způsobem nutit...

Provozuju firmu, dnes už prakticky výhradně na Linuxu (tedy desktopu, ne serveru). Spolupracuju - protože musím - i s nadnárodními globalizátory, samozřejmě elektronicky. Bez problémů, protože nejsem ovčan jako vy.
Re:Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
zzz 23. 12. 2010, 14:27:09
Odpovědět  Odkaz 
2hans: na tak ubohý výstřik egohoňky je zbytečné reagovat - tudíž ta věta sama je zbytečná:D:D

daným učitelům: respekt - není snadné zavádět jakoukoliv inovaci, do státem spravovaných institucí zvláště
Re:Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
dannero 30. 12. 2010, 09:34:37
Odpovědět  Odkaz 
Je někdy smutný, vidět způsob práce lidí co se naučili používat pouze jeden program pro konkrétní platformu.Pak je tragédie když se přejde na jinou aplikaci a oni panikaří, že jim např. zmizel internet z počítače (to modré kulaté E z plochy) a neví si rady co s tím. Výuka na alternativních systémech naučí jak aplikace fungují a pochopit základní principy a standarty v ovládání OS.Takový uživatel pak nemá problém orientovat se na jakékoli platformě a v jakékoli aplikaci.
Ivan Bíbr Re:Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
bibri 31. 12. 2010, 17:45:01
Odpovědět  Odkaz 
>Já nebudu mít čas zaučovat chudáka, do kterého dva mastní vlasové nacpali Octave a Gimp.

No, nevím, ale studenti střední školy zvládající Octave a GIMP budou rozhodně patřit k tomu lepšímu, co naše střední školy vyprodukují. Moje zkušenost říká, že většina středoškoláků zvládne akorát tak zmastit text ve Wordu a stáhnout cracknutou hru.
Re:Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
Withy 31. 12. 2010, 23:42:55
Odpovědět  Odkaz 
To Hans: Proč chudáci? Já to vidím jako plus, že se mají možnost naučit v nějaké nové technologii. Dále - operační systém je jen základ, důležité jsou aplikace. Pokud jsem programátor, tak by mi neměl dělat problém programovat jak ve Windows, tak i v Linuxech (Netbeans, Eclipse apod. jsou v obou prostředí stejné, a Visual Studio od Microsoftu je super, navíc není problém se do něj dostat). Pokud jsem běžný uživatel, tak je vcelku jedno, co budu používat za kancelářský balík - MS Office, Open Office nebo například Symphony. Na internet zde mám taky na výběr Firefox, Operu, Chrome, dokonce i Explorer. Existuje spousta open-source softwaru, který dokáže plně nahradit jakýkoliv proprietární software. Schválně - kolik z toho používáte vy - proprietární software MS Windows + Visual Studio. Zbytek můžete nahradit open-source a nikdo si toho nevšimne (dokonce jde i to Visual Studio dát do Linuxů, ale jsou s tím určité problémy). U nás v práci (mimochodem taky školství) budu dávat do učeben dual-boot a internetový server, který teď běží na nedostačujícím Windows 2003, nahradím buď Unixem, nebo Linuxem (pořád se nemohu rozhodnout mezi BSD a CentOS, ale to je otázka už z jiného soudku).
Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
faha 28. 12. 2010, 21:29:11
Odpovědět  Odkaz 
hezky clanek, docela by me zajimava v tomto smeru VOS a SPSE Plzen
Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc
Johan 13. 01. 2011, 13:47:18
Odpovědět  Odkaz 
No ja pouzivam vyhradne linux a to som WebDeveloper a ked som prisiel do firmy tak prva otazka co mi dali bola .... chces linux alebo windows ??? .... hovorim zoberiem si debian a oni ze OK... Piseme kody, grafiku a este nebol problem. Podla mna sa neda porovnat GIMP a Photoshop. Vsetko zalezi na uzivatelovi. Videl som neskutocne prepracovanu grafiku v GIMPE a neskutocne odflaknutu grafiku vo Photoshope takze podla mna nezalezi na programe ale na tom co ten uzivatel vie... Nakolko linuxove programy su zvacsa zdarma... tak si viete predstavit kolko som usetril ked som zivnostnik a softver si kupujem sam.

Este taky mensi dodatok k strednej skole :-)

Mna ucili profaci ktori mali 58 rokov a mozem vam povedat ze vacsinu veci som vedel uz na zakladke takze IT na strednej mi nedalo nic :-D Sranda bola ked sme sa v tretom rocniku zacali ucit prohramovanie PHP a WEB .... ked ja som od prveho rocnika robil stranky pre male firmy :-D.

Este vacsia sranda bola ked ten profesor nam chcel nieco ukazat a on to nevedel sam... nasledne sme mu my ukazovali ako co nastavit aby to fungovalo :-) Takze len tolko ... vacsina mladych vie na PC robit viacej ako Profaci co ich ucia ... Samozrejme su tu aj vynimky. Hold tym ludom skladam čest :-)
Delphi
Mirek 19. 01. 2011, 11:49:49
Odpovědět  Odkaz 
Proč nepřejdou na Python, jako všude ve světě?
Re: Delphi
welltell 21. 08. 2015, 01:10:09
Odpovědět  Odkaz 
Však už tam taky Python jede, a to několik let. Možná hned rok po tomto článku ho nasadili.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz