přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

zapletal.jpg

Lukáš před lety rozjížděl časopis LinuxEXPRES. Je erudovaným autorem, ale zejména profesionálem, který má ohromný rozhled. Mezi jeho koníčky patří hudba - hraje jako DJ - a forografování. Má také výrazný kuchařský talent.


Můj první kontakt s UNIXem vlastně nebyl ani tak Linux jako SunOS. Na střední škole jsem se pilně věnoval informatice a dostal jsem se tak k věcem, které jiné žáky minuly. Například jsem si mohl osahat SunOS 4.1 workstation, dneska byste se hardwarové konfiguraci asi zasmáli (výkon asi tak jako 486ka na 100MHz), ale ten stroj měl něco do sebe. Celému systému dominoval obří (snad 22 palcový) monitor, konzole byla inverzními barvami a v parádním rozlišení.

Má linuxová cesta začala posléze, když mi kolega v mém úplně prvním zaměstnání (řekněme spíše „brigáda“) ukázal Linux. Byl to starý Red Hat, dostal jsem účet na firemním serveru, nějakou tu základní literaturu o systému UNIX a začal experimentovat. Tehdy téměř neexistoval pojem virtualizace a diskového prostoru na domácím počítači bylo žalostně málo.

Tehdy jsem se také poprvé setkal s editory ed a vi. Nejprve jsem nemohl pochopit, proč mají tak „divné“ ovládání, ale Radomír (můj kolega, který mě vlastně přivedl k Linuxu, jazyku C a jiným věcem) mi vše vysvětlil. Pak už stačil jen čas – čas, který jsem strávil v práci. Ten čas, když jsem sledoval „Radu“, jak se jeho text doslova transformuje rychlostí blesku. Registry, makra, opakování či nahrazování, všechno se dělo tak ladně. Během půl roku jsem se naučil základy editoru Vim (klon editoru vi od Brama Moolenara), dnes jsem bez vi-like editoru v podstatě vyřízen. K úplnému pochopení logiky musím poděkovat Pavlu Satrapovi a jeho výtečnému tutoriálu, který světlo světa spatřil někdy v roce 97. Potom už stačí vi jen používat každý den a přijde to samo.

Z knih jsem se dozvěděl první informace o UNIXu, jeho filosofii, projektu GNU, Linuxu, editoru Emacs, GCC a jiných báječných věcech. To byly skvělé časy, kdy jsem poštu četl programem Pine, koukal Radkovi přes rameno, když konfiguroval UUCP protokol pro vybírání firemní pošty po modemu nebo mohl nainstalovat Slackware 4.0 z originálních médií (no možná byly z německého magazínu – to už si nepamatuji). Jaké bylo moje překvapení, když jsem objevil jiné programovací jazyky, než byl Pascal, Basic, C a C++. Nejvíc jsem se v tu dobu učil Perl, Bash a potom také „novou“ verzi PHP 3.0.

Poté jsem pracoval asi 1,5 roku ve Fakultní nemocnici v Olomouci jako správce sítě. Opět velká zkušenost, vyzkoušel jsem si, co je to vstávat denně na 6, lozit pod stolem a narovnávat zkoucené kabely, opravovat zaseknuté tiskárny. To byly ty horší úkony, ale byly také zajímavější. Opravovat spadlý AIX UNIX připojený k rentgenovému přístroji za několik milionů, konfigurovat na linuxové bráně firewall, DMZ, poštovní server, SQL server. Shodou okolností jsem se také učil od kolegy Radomíra, byla to ale shoda jmen.

Po zkušenosti se vstáváním jsem si zopakoval matematiku a šel ještě na 5 let na studia (PřF UP Olomouc). Asi je jasné, že jsem se tam s Linuxem nerozloučil, ale mé vztahy s tímto operačním systémem ještě posílily. Více jsem si mohl osahat systém Debian (na univerzitě komunitu udržují experti na slovo vzatí – V. Vychodil, M. Kuře a J. Outrata) a pochopitelně jsem se dozvěděl spoustu nových informací o programování, analýze a designu softwaru.

V tuto dobu jsem si také Linux poprvé nainstaloval doma, dříve jsem jej výhradně používal v práci a ve škole. Proč bych se zatěžoval instalací, když jsem se mohl připojit vzdáleně a všechnu práci mít s výhodou na jednom místě, říkával jsem si. Tehdy ale podle mého názoru dozrál čas a Linux byl připravený na můj desktop. Začal kompletní přechod – tzn. odproštění se od Windows.

V tu dobu začala spolupráce se společností Software Media s.r.o. a časopisem Linux+, kde jsem působil jako odborný korektor. Dohlížel jsem na články, aby neměly faktické chyby. Pod mým vedením se podařilo shromáždit základnu českých autorů a z původně překládaného titulu (z polštiny) se stal zavedený magazín. Původních článků začalo přibývat a já jsem se místo oprav nebo psaní musel čím dál více věnovat šéfredaktorské agendě. Před bakalářskými zkouškami jsem se musel více věnovat škole, takže jsem toho nechal. Po několika měsících však společnost časopis přestala vydávat kvůli jakýmsi majetkovým sporům s polskou mateřskou firmou.

Po zkouškách jsme se sešli s Ivanem Bíbrem a řekli jsme si, že by nebylo špatné zaplnit mezeru na trhu (Linux+ jeden měsíc totiž nevyšel a měli jsme za to, že přestane vycházet). Měl jsem know-how a QCM finance, spustili jsme projekt LinuxEXPRES. Byla to skvělá léta, zázemí firmy QCM bylo výborné, spolupráce s novými lidmi skvělá a po překonání porodních problémů se sazbou časopisu jsme dodali na trh hromadu čtení. Poté se přiblížily závěrečné zkoušky na univerzitě a já jsem žezlo předal Vlastimilu Ottovi. Po absolvování univerzity mi bylo jasné, že se konečně naplno vrhnu do vývoje softwaru.

Poté mě zaměstnala firma QCM na pozici programátora, později linuxového technika. Ještě dál jsem působil v časopise, ale už jen jako občasný přispěvatel. V tuto dobu bylo mé „kamarádství“ s Linuxem největší, používal jsem ho 15 hodin denně. Doma, v práci, u zákazníka.

Vystřídal jsem mnoho distribucí, ale za zmínku stojí tři: Mandriva, Gentoo a Ubuntu/Debian. Jelikož jsem pracoval v QCM, nemohl jsem se vynikající distribuci Mandrake (později Mandriva) vyhnout. Kromě zákazníků jsem ji měl nainstalovanou také na notebooku, výhodou bylo, že jsem měl po ruce obrovskou studnici zkušeností s tímto systémem – Ivana.

Poté jsem objevil Gentoo a „krásu“ kompilování, což jsem ale vydržel asi jen rok. Vadily mi špatně udělané závislosti, při upgradech kaskádovité rekompilace balíků a častá nutnost tzv. odmaskovávání balíčků, které jiné distribuce měly dávno jako stabilní (a v Gentoo byly stále ještě unstable). Jakmile vyšla první stabilní verze Ubuntu, tak jsem ji doma nainstaloval a už u ní zůstal. Na serverech pak používám Ubuntu Server, Debian Linux případně Red Hat Enterprise Linux nebo CentOS (podle situace, nasazení, zákazníka atd).

V současné době pracuji pro firmu PIKE ELECTRONIC v oblasti systémové integrace a vývoji Java komponent. Linux mám na svém notebooku virtualizovaný, ale zase raději preferuji připojení se na vzdálené shelly nebo okenní systémy. Doma již drahnou dobu let Windows nepoužívám a veškeré potřebné úkony (převody fotek, brouzdání, sledování filmů, poslouchání hudby) provádím na Linuxu. Ten je také na mém multimediálním centru, které nahradilo DVD přehravač Orava, kterému se jaksi nechtělo, ehm, přehrávat DVD.

S Linuxem se často v pracovním procesu potkávám a těší mě, nakolik je například open-source software používán i v obřích firmách, pro které děláme. Například u německého telefonního operátora se UNIX (Solarix, Linux) používá na klíčových serverech a dokonce jej mají někteří developeři a operátoři na stanici (SUSE).

Líbí se mi filosofie UNIXu – všechno by mělo být jednoduché. Jeden úkol – jeden program. Ovládání programů pokud možno stejné. Míra znovupoužití kódu je v UNIXech obrovská. V poslední době to trošku sice skřípe – každý grafický program „vypadá jinak“ – ale uvnitř mají tyhle někdy rozdílně vypadající programy obvykle dobrý (znovupoužitelný) návrh. A to je pro mě zavazující – zajímá mě vnitřek, nikoliv vzhled.

Problémem dnešní doby je fakt, že se na Linux nesnaží přejít počítačoví nadšenci, programátoři a „hackeři“ (v pravém slova smyslu). Ti o UNIXu buď již vědí (a vědí, co mají čekat), nebo už na něj dávno přešli. Přecházejí na něj (hlavně tedy na Linux) obyčejní uživatelé. Ty nezajímá, jak perfektně jednoduše lze zřetězit několik příkazů za sebe a docílit tak rychlého řešení problémů. Je netrápí, že by si mohli nakonfigurovat na jednom počítači hned několik souborových systémů podle toho, co na kterém chtějí provádět za operace.

Oni potřebují klikat, potřebují jednoduché ovládání podobné tomu, na které jsou zvyklí. A narážejí. Nic nemůže být stejné jako Windows. Dokonce i mezi verzemi Windows (SP1, SP2) přicházejí nové věci; tak jak by mohl být jiný operační systém podobný. Každý má na ovládání OS jiný názor, jinak to vidí vývojáři GNOME, jinak KDE a docela rozdílné priority mají programátoři Enlightenmentu.

Já jsem si již zvykl, používal jsem za svůj život několik desktopových prostředí (seřazeno podle doby používání): KDE, Xfce, GNOME a Fluxbox. Není to složitý proces – nějakým způsobem spouštíme aplikace (já nejraději Katapult nebo něco podobného), nějak máme uspořádány plochy (já: konzole, web, práce, im – 4 plochy), nějaký vzhled se nám líbí (mně kupodivu obyčejný, který se podobá Windows XP/Vista), nějaké klávesové zkratky máme navyklé mačkat a tak dále.

Pro vlastní práci používáme různé programy – čteme poštu, prohlížíme web, píšeme si s kamarády na ICQ. Tohle je duhý kámen úrazu, se kterým jsem ovšem neměl nikdy problém. Někteří si prostě dejme tomu zvykli na Word a cokoli jiného, odlišného, lepšího i horšího se jim nelíbí. A dávají to znát na diskuzních fórech v tom smyslu, že tyhle programy jsou méněcenné. Já jsem byl naopak z linuxových programů, které dělaly tu samou práci jako MS Office, Outlook, MSIE, Explorer, přímo nadšen. Vždycky jsem kroutil hlavou, jak je možné, že program, který Microsoft prodává za těžké peníze, je v adekvátní kvalitě od komunity.

Kdysi dávno jsem používal poštovní program Sylpheed. Je to velmi jednoduchý, ale nesmírně rychlý grafický poštovní program (tzv. MUA) naprogramovaný v rozhraní GTK. Vždy, když mi spadlo spojení (například jsem otevřel notebook bez internetu) a poslání zpráv se nezdařilo, vyskočil mi dialog s textem, něco jako „Unable to send messages“. Strašně mě to otravovalo, jednou jsem se naštval, stáhnul zdrojáky, vytvořil novou konfigurační hodnotu „do_not_show_faildialog“ a vyskakování okna tím zabránil.

Měl jsem hotový patch, který jsem se chystal poslat vývojářům, když jsem se dozvěděl, že taková volba už v programu je (Obecné volby - Rozhraní - Neukazuj dialog při chybě – nebo tak nějak). Společně s kamarády jsme se tomu u piva zasmáli, ale co je nejkrásnější – když má program svobodně dostupný zdrojový kód, není takovou opravu problém udělat. Když kód nemáte, musíte zaplatit dodavateli, aby to upravil. Pokud vůbec máte tu možnost – příliš velké firmy vaše volání asi neuslyší. A Linux – to je svobodné jádro operačního systému a obrovské množství svobodných programů + další kopa open-source programů + hromada nesvobodných, ale zdarma + tucty komerčního softwaru.

Takže proč vlastně používám Linux? Mohl bych psát, že je spolehlivý, stabilní, bezpečný, rychlý, konfigurovatelný a hlavně svobodný. Ale to by bylo asi zbytečné, tato fakta si každý jistě snadno najde, když bude chtít. Každý uživatel Linuxu ho používá asi z jiných důvodů, i když jich může být dost společných.

Linux používám, protože mi vyhovuje nejvíc ze všech operačních systémů, se kterými jsem se setkal.

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
RadioTray
D.M. 2. 12. 2018, 11:25:52
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,
zdravím všechny spokojené uživatele prográmku RadioTray_ http://radiotray.sourceforge.net .
Níže přikládám odkaz ke stažení aktualizovaného seznamu stanic.
Po stažení se seznam zkopíruje do skryté složky: user/.local/share/radiotray a původní "bookmarks.xml" se přepíše.
Tak ať Vám seznam slouží k Vaší spokojenosti, D.M.

https://uloz.to/!9IgRI8pkDzWx/bookmarks-xml
Vektorove vypocty umoznuje i R
xerostomus 13. 02. 2019, 21:50:57
Odpovědět  Odkaz 
Vektorove vypocty umoznuje i statisticky program R. V tom se dela docela dobre, ale je to prevazne prikazova radka a programovani. Coz mne osobne nevadi, ale nekdo prska.
OTASKA
STANDA RACEK 20. 03. 2019, 12:41:31
Odpovědět  Odkaz 
DOBRI DEN CHCI SE ZEPTAT JESTLI TADY JDE I VIDEO HRA MINECRAFT BUDU OPRAVDU RAT ZA OTPOVED BRZI PROSIMAHOJ.
ZDRAVI STANDA RACEK
otazka
Jirka kral 20. 03. 2019, 12:43:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chci se zeptat jestli zde budu moct i streamovat GTA 5,byl jsem totiz YOUTUBER a chtel bych opet zacit vite?? budu rad za otazku dik
Práce v IT
Kubisek 13. 11. 2019, 16:35:22
Odpovědět  Odkaz 
Zdarec hledám novou práci v oboru IT v Praze, hodně toho umím, a co neumím se naučím, poradíte mi prosím, kde se dá slušně vydělávat?
Freerapid nejde na LUBUNTU 18.04
Zdeněk 19. 11. 2019, 15:50:52
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,

nejde mi freerapid v 0.9u4, skončí to chybovými hláškami.
Ve spoutěcím scriptu je hláška:
FRD requires Sun Java 6, NO Shity GCJ, NO buggy OpenJDK, but Sun Java 6!

Chybové hlásky:
./frd.sh: 19: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 21: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 25: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 27: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 31: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 33: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 37: [: openjdk: unexpected operator
WARNING: An illegal reflective access operation has occurred
WARNING: Illegal reflective access by com.jtattoo.plaf.DecorationHelper (file:/home/virhundo/aplikace/freerapid/lookandfeel/JTattoo.jar) to method sun.awt.X11.XToolkit.isFrameStateSupported(int)
WARNING: Please consider reporting this to the maintainers of com.jtattoo.plaf.DecorationHelper
WARNING: Use --illegal-access=warn to enable warnings of further illegal reflective access operations
WARNING: All illegal access operations will be denied in a future release

Já mám:
openjdk version "11.0.4" 2019-07-16
OpenJDK Runtime Environment (build 11.0.4+11-post-Ubuntu-1ubuntu218.04.3)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 11.0.4+11-post-Ubuntu-1ubuntu218.04.3, mixed mode, sharing)

Takže mám smůlu?
Lukáš Novák Dotaz: USB Bluetooth 4.0 adaptér - Linux kompatibilní - Prosím o radu výběru
Lukáš Novák 2. 02. 2020, 10:11:01
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

mohl bych se zeptat prosím, jaký byste mohli doporučit Linux kompatibilní USB Bluetooth 4.0 adaptér.

Dostupný na našem on-line trhu (nerad objednávám z Číny).

Jádro / Distribuce: 4.19.0-6-amd64 / Debian GNU/Linux 10 Buster

Děkuji za případnou radu a přeji pěkný den.

lukaz
Advertising opportunity for WEBSITE
Danil Gurin 4. 02. 2020, 11:48:45
Odpovědět  Odkaz 
Hi,My name is Danil and I am a media buyer/planner represent AdBrainer. I found your website among others to have the traffic and audience we are currently looking for to advertise and promote a set of high paying and premium display campaigns.If this strikes as something you might be interested in, please don't hesitate to drop me a line.
Debian 10
Richard 24. 02. 2020, 01:22:34
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

Prosím o vysvětlení. Nainstaloval jsem Debian 10.3 server a při zakládání skupiny, bash nezna příkaz addgroup, jen když jsem v adresaři /usr/sbin# a dám příkaz ./addgroup [skupina] tak to provede. Jsem začátečník v Linuxu a trochu jsem z toho zmatený, v Ubuntu tento příkaz normálně funguje.

Děkuji za odpověď
Richard
Salih Agenter commission based business
Salih Agenter 13. 03. 2020, 10:21:42
Odpovědět  Odkaz 
Agenter is the best place for anyone who wants to earn more money online. Here you can make money in the form of commission by working for the business offers or referring them to the right individuals. You can also help others to make money online by referring to the leads. For more information commission based business
RasovskyM.cz - Nabízím programování webových aplikací, webových stránek - Brno a okolí
Martin Rašovský 3. 08. 2020, 13:18:59
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den - chci využít tohoto fóra a prezentovat své služby:

V Brně a celé České republice poskytuji služby vývoje webových stránek na míru dle Vašich požadavků. Garantuji rychlé a kvalitní řešení za rozumnou cenu. Realizuji jak menší úpravy na webových stránkách, tak i kompletní webové aplikace.

Telefon: +420 605 219 155

Email: rasovsky.mar@gmail.com

Web: https://www.rasovskym.cz/

Ceník: Prezentační web statický do 3500,- . Prezentační web se správou obsahu do 10 000,- . Kompletní webové aplikace (např. e-shop, inzertní portál...) vždy dohodou po zaslání podrobného zadání na email.

Podrobné informace naleznete na mých webových stránkách. Jsem k dispozici po-pá 9-17h na telefonu či email, osobní konzultace možná v Brně.
Jaký linux pro Intel NUC
Slávek 19. 10. 2020, 11:18:36
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
mám prosbu dotaz. Jsem laický uživatel linuxu už pár let. Mám mini PC Intel NUC7CJYH, 4GB ram a počítač mám 2 roky, užívám jej pouze na surfování po internetu. Po koupi jsem do něj na instaloval Linux Mint (tuším verzi 17) a vše makalo svižně přes rok zcela bez problému, dokonce jsem v něm měl playonlinux kvůli práci s MS Word Excel atd.. Osudový moment přišel když si k PC sedla mamka a během práce ho dala uspat, bohužel ho uspala úplně a já musel kupovat nový HDD. Od té doby jsem linux nainstaloval asi 3x,teď mám verzi Tricia 19.3, a vyskytuje se nový stejný problém. Po pár týdnech PC začne pomalu nabíhat a trvá velmi dlouho a také se mi často stává , že vytuhne při otevření více oken ve firefoxu,navíc jsem si všiml,že často nemůže najít připojení k internetu(i přes kabel) přestože na normálním tabletu ze stejného připojení ve stejnou chvíli internet jede normálně. Koukal jsem na doporučení Intelu tam doporučuje Ubuntu 16.02 LTS nebo Clear Linux. Jde mi opravdu jen o bezpečné surfování, a možnost playonlinux,prostředí mint mi vyhovovalo. Jakou byste mi doporučili verzi?Klidně bych si nainstaloval starou,ale nevím zda je to bezpečné a zda to nepřidusí nové aktualizace.. Nebo nějaká lite verze? Chci dokoupit ram aby byla 8B.Děkuji za jakýkoli nápad a radu
Monitorování sítě, chyb a služeb na VPS
Michal 8. 03. 2021, 17:28:09
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

máte nějaký tip, na sw k monitorování sítě a chyb na cca 8 serverech v jedné síti.
Něco jako ntopng.
Pro představu na routeru běží pfSense, za ním je reverse prozxy (nginx) která obstarává předávání http požadavků na
jednotlivé VPS + řeší certifikaci (LetsEncrypt) V síti běží obvykle Debiany a 1x Ubuntu server.

Děkuji.
assignment help
Jose anthony 4. 09. 2021, 11:52:34
Odpovědět  Odkaz 
Looking for online writing assignments? We provide assignment help service for students. We have been catering to the brand alliance needs of the students. I recommend you to visit our website to get the best help for your best assignment service.
Dotaz - přenositelnost
Franta 19. 10. 2021, 19:01:59
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat: je tato licence přenostitelná?
Ve staré virtuálce odinstaluji a na nové znovu aktivuji?
Pokud ne, tak chápu dobře, že je doživotní pouze po dobu "života" HW (vHW) na kterém byla aktivována?
Díky za odovědi.

Franta
zxc
LivTremond 7. 12. 2021, 12:52:45
Odpovědět  Odkaz 
zxc
paper writing servic
LivTremond 7. 12. 2021, 12:53:30
Odpovědět  Odkaz 
paper writing service
dotaz na MX linux
Zdeněk Makeš 19. 04. 2022, 17:04:50
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
jsem běžným, sice ne moc znalým uživatelem práce s počítačem s Win10.
Chci si vyzkoušet event. začít pracovat s linuxem a vybral jsem si MX Linux 21.1.x64xface.
Použil jsem spouštěcí USB vyrobené pomocí Rufus. Běžně šlo vše nabootovat a spustit včetně
výběru jazyka v začátku spouštění a i dále celý program.
Následně jsem ale chtěl ještě vyzkoušet jiné distribuce a tak jsem na jinou větší flešku nainstalovat pomocí multibootu Yumi ze stejného zdroje s naprosto stejným nastavením počítače stejnou distribuci MX. a ještě jednu další (Mint) Při bootování šlo vše v pohodě i s výběrem distribuce. Po vybrání MX se běžně začala spouštět, ale nebyla zde v začátku nabídnutá možnost výběru jazyka, jako tomu bylo z běžné flešky. Zde byla pouze fixně angličtina. Kontrolní instalace samotné MX dopadla stejně špatně. Zkoušel jsem i jiné multiboot programy a u všech byl výsledek stejně vadný.
Došel jsem tedy k závěru, že příčina problému je nejspíše v multibootovacích programech.
Chtěl bych se ale raději ujistit, zda mi někdo poradí jesgtli není problé jinde.
Děkuji za ochotu.
SITUS JUDI IDN PLAY
RACUN88 14. 05. 2022, 13:51:34
Odpovědět  Odkaz 
racun88 adalah sebuah situs judi online yang banyak memiliki keuntungan
optour33.com-오피투어
optour33.com-오피투어 20. 05. 2022, 01:58:35
Odpovědět  Odkaz 
optour33.com-오피투어
optour33.com-오피사이트
optour33.com-오피정보사이트
optour33.com-강남오피
optour33.com-강북오피
optour33.com-경기오피
optour33.com-강원오피
optour33.com-충남오피
optour33.com-전남오피
optour33.com-전북오피
optour33.com-경북오피
optour33.com-경남오피
optour33.com-충북오피
optour33.com-제주오피
optour33.com-서울오피
optour33.com-인천오피
optour33.com-충청오피
optour33.com-경상오피
optour33.com-전라오피
optour33.com-광주오피
optour33.com-의정부오피
optour33.com-이천오피
optour33.com-일산오피
optour33.com-부천오피
optour33.com-신림오피
optour33.com-천안오피
optour33.com-청주오피
optour33.com-서산오피
optour33.com-용인오피
optour33.com-수원오피
optour33.com-안양오피

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Nový IT normál? Cloudové služby a otevřený vývoj

RHSSoučasné nároky na IT a trendy, které podnikům pomohou rozvíjet jejich podnikání a obstát do budoucna v konkurenci, ukázal Red Hat Summit, výroční konference a událost roku v oblasti open source, která proběhla 10. – 11. května. Letošní ročník Red Hat Summitu byl tzv. hybridní, více než 80 přednášek a diskusních panelů je přístupná virtuálně, část programu se odehrála živě v americkém Bostonu.

Pokračování ...Public Relations

Kamery s funkcí rozpoznávání SPZ: Automatickým zdvihem závory přínosy zdaleka nekončí

KonicaKdyž se řekne rozpoznávání SPZ, většině řidičů se jako první vybaví pokuta za rychlou jízdu nebo za průjezd na červenou. Schopnost přečíst poznávací značku a správně jí přiřadit ke konkrétnímu automobilu ale ocení i firmy při evidenci vozového parku nebo k omezení přístupu do areálu. Chytré kamery Mobotix od Konica Minolta však nabízejí mnohem víc.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »