přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, René Baran

konference Datová centra pro business

René Baran

baran4.jpg

S Linuxem (Red Hat) a unixem jsem se poprvé setkal někdy v roce 1992, tehdy ještě jako student výpočetní techniky na JCU v Českých Budějovicích. Setkání to bylo spíše náhodné u přátel a povinné při praktických cvičeních. Tehdy mne moc nenadchl, vše běhalo v shellu a do user friendly to mělo hodně daleko.


baran.jpg

Internet tehdy začínal a já v rámci SVOČ pod unixem připravoval první český manuál pro práci s Internetem – email (elm, pine), gopher, ftp, základní příkazy unixu … Po promocích jsem se v praxi s Linuxem moc nesetkal a používal jsem, jako většina lidí, MS Windows. Teprve později jsem poznal Linux o trochu více, když jsem spolupracoval s lidmi stavějícími linuxové servery pro připojování k Internetu (WiFi).

Tehdy tou osudnou distribucí byl Red Hat verze 5.1 i s instalační knížečkou a 6.0 z časopisu PC World. Samozřejmě jsem si s Linuxem ze začátku spíše hrál, než že bych jej používal. Postupně jsem zjišťoval, co vše tento pro mne tehdy tajuplný operační systém umí a neumí. Skončil jsem u Red Hat 7.1 a nalézal nové a nové distribuce a nebylo jich zrovna málo. Má cesta vedla přes Mandrake (8., 9.), College Linux (ten, musím podotknout, byl vynikající, ale jeho vývoj na desktopu již skončil) a SuSE Linux. Nakonec se mi díky mému kamarádovi dostal do ruky časopis Linux+ a s ním distribuce Aurox 9.1 (RH9 based, později FC based). Byl jsem z Auroxu nadšen a začal jsem Linux používat čím dál tím víc. Od té doby používám výhradně Linux. Pouze kvůli pár uživatelům, většinou účetním (bohužel existuje pouze jeden účetní systém pro Linux – Honey Calc) jsem nucen mít i MS Windows.

Nakonec byl Aurox prodán společnosti COBA Solutions Sp. z o.o. a jeho vývoj náhle ustál, přestože bylo přislíbeno ve vývoji pokračovat. Na webu se objevila informace, že vývoj byl pozastaven a uživatelé mají přejít na distribuci Fedora Core. A mé trápení tím opět začalo. Hledal a zkoušel jsem jiné distribuce, které by mi vyhovovaly. Od Ubuntu, DreamLinux, Fedory, Knoppixu, Debianu, PCLinuxOS, CentOS, FreeSpire až po Slax. Každá distribuce měla své klady i zápory. Některé distribuce se mi líbily, jiné méně. Asi nejvíce mne z výše uvedených distribucí uchvátily PCLinuxOS (na desktop) a CentOS (na server).

Nakonec jsem objevil Jazz Linux (CentOS based), nový produkt bývalých autorů Auroxu. Jeho nastavení, podpora a myšlenka jsou téměř stejné jak u mého oblíbeného Auroxu :-) Bohužel je ještě v “plenkách”. Do budoucna by však mohl být dosti používaným systémem. Dle nasazení v praxi však používám různé jiné distribuce.

baran2.jpg

Tím nechci vychvalovat Linux a zatracovat jiné OS nebo tvrdit, že určitá distribuce je lepší než ty druhé. Živím se jako webmaster a programátor a ze svých zkušeností vím, že klienta a uživatele většinou nezajímá, co má na počítači, ale aby to mělo následující vlastnosti: jednoduché ovládání, české prostředí, finanční dostupnost (nejlépe zdarma) a aby to dělalo to, co potřebuje. Strach z Linuxu plyne spíše z obav z neznáma a s tím spojené malé informovanosti o tomto systému.

Mám na svém notebooku MS Windows Vista a CentOS. Většinu práce provádím na Linuxu a těch pár zbylých úkonů na Windowsech. A proč vlastně Linux? Je to stabilní operační systém, nemusím se obávat virů, zvykl jsem si na více pracovních ploch, spousta věcí se mi v Linuxu dělá jednodušeji a rychleji a je mi prostředím příjemnější. Průšvih nastává, když u klienta ve Windowsech přepínám klávesnici jako v Linuxu a divím se, že to nefunguje ;-)

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
RadioTray
D.M. 2. 12. 2018, 11:25:52
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,
zdravím všechny spokojené uživatele prográmku RadioTray_ http://radiotray.sourceforge.net .
Níže přikládám odkaz ke stažení aktualizovaného seznamu stanic.
Po stažení se seznam zkopíruje do skryté složky: user/.local/share/radiotray a původní "bookmarks.xml" se přepíše.
Tak ať Vám seznam slouží k Vaší spokojenosti, D.M.

https://uloz.to/!9IgRI8pkDzWx/bookmarks-xml
Vektorove vypocty umoznuje i R
xerostomus 13. 02. 2019, 21:50:57
Odpovědět  Odkaz 
Vektorove vypocty umoznuje i statisticky program R. V tom se dela docela dobre, ale je to prevazne prikazova radka a programovani. Coz mne osobne nevadi, ale nekdo prska.
OTASKA
STANDA RACEK 20. 03. 2019, 12:41:31
Odpovědět  Odkaz 
DOBRI DEN CHCI SE ZEPTAT JESTLI TADY JDE I VIDEO HRA MINECRAFT BUDU OPRAVDU RAT ZA OTPOVED BRZI PROSIMAHOJ.
ZDRAVI STANDA RACEK
otazka
Jirka kral 20. 03. 2019, 12:43:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chci se zeptat jestli zde budu moct i streamovat GTA 5,byl jsem totiz YOUTUBER a chtel bych opet zacit vite?? budu rad za otazku dik

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Září – měsíc bezpečnosti se Sophos Central

SophosNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
Nebylo by skvělé zabezpečit vaše firewally, počítače, servery a mobilní zařízení pomocí nejlepších kyberbezpečnostních řešení na trhu a spravovat vše z jednoho intuitivního uživatelského rozhraní?

Pokračování ...


Sophos