přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaroslav Uher

Control

Jaroslav Uher

uher.jpg

Jsem od roku 2004 důchodce, vyučen strojní zámečník s maturitou při zaměstnání. Bydlím v Liberci.


Neměl jsem takové školní štěstí jako současná generace. Mým prvním převratným počítačovým prostředkem (zdali se tomu tak dá říci) bylo logaritmické pravítko. Na počítač jsem si sáhl poprvé, když mi bylo padesát, a to ještě v DOSu v novém zaměstnání, kdy mi můj nadřízený řekl, abych si napsal životopis. Po dvou letech se mi počítač začal tak líbit, že jsem si ho pořídil domů. Do roku 2004 jsem počítač vyměnil 3x a používal snad všechny Windowsy, které byly vydány od 95 až po XP.

3.jpg

Zlom nastal, když jsem se seznámil s člověkem, který mi na počítač vedle Windows nainstaloval tehdy SUSE Linux 9.1. Zpočátku jsem ho využíval hlavně pro připojení k internetu, kde byla největší výhoda, že jsem nemusel stále aktualizovat antivirové programy, které počítač ve Windowsech docela zpomalovaly. Díky internetu jsem dostal možnost seznámit se s mnoha distribucemi Linuxu, které jsem si stáhl a taky vyzkoušel, jak běhají. Mezi hlavními byly Danix, Slax, Ubuntu, Fedora, zmíněné Suse a Mandriva.

1s.jpg

U posledně jmenované Mandrivy jsem zůstal. V roce 2004 jsem si zakoupil první distribuci Mandrakelinux 10.1 (krabici) a dle návodu v knize pana Bíbra jsem jej sám nainstaloval. Samotná instalace mě docela dostala. Občas pro známé instaluji operační systém nebo jej opravuji a když je to ve Windowsech a na starším stroji, párám se s tím i několik hodin. U instalace Linuxu cca 30 minut, a to včetně připojených zařízení, jako je tiskárna, skener, ale i televizní karta a další, a to nemluvím o programech, jako jsou office, kreslicí programy a mnoho dalších. U Linuxu prostě 30 minut, jeden restart a můžu pracovat.

Od Mandrakelinux 10.1 mám zakoupeny všechny distribuce do 2008 i s knihami od pana Bíbra.

Proč zrovna Mandriva?

Od letošního dubna, kdy vyšla distribuce Mandriva 2008.1, jsem ze zajímavosti opět stáhl poslední live CD s distribucemi SAM 2008 RC 1, Slax 6.0.0 CZ, Ubuntu, OpenSuse 10.3, Fedora 9 a PCLinuxOS. Při porovnání přívětivosti a zejména množství češtiny se mi jako nejlepší jeví právě Mandriva.

Na počítači dělám hlavně webové stránky v HTML a PHP, což mi Linux umožňuje např. v Quantě Plus, Kwrite, ale i pod Wine v PSPadu, na který jsem si zvykl ve Widlích.

2s.jpg

Linux jsem prosadil i v šipkovém klubu, kam chodím na pivko. Dal jsem dohromady dva staré počítače a nainstaloval Mandrivu. Oblíbenou hrou se v klubu stala hra Frozen Bubble. Zde plánujeme po získání větších prostorů internetovou kavárnu jen na Linuxu, alespoň se třemi různými distribucemi cca na deseti počítačích. O spuštění budu informovat na svých stránkách jaroslavuher.cz. Kontakt na mě je mandrivak@gmail_com.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
3% úvěrová nabídka platí nyní
clark 9. 10. 2018, 14:16:15
Odpovědět  Odkaz 
Získání legitimní půjčky bylo vždy velkým problémem pro klienty, kteří zoufale potřebují finanční pomoc. Otázka úvěru a kolaterálu je něco, na co se klienti vždy obávají, když hledají půjčku od soukromých věřitelů. mikro finanční pomocná společnost byla akreditována věřitelskou radou, která poskytuje úvěry místním i mezinárodním klientům za 3% úrokovou sazbu. kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: clark123156@gmail.com , whatsapp telefonní číslo: +18635356458
Uver 330000
Petra Hanicka 22. 10. 2018, 03:59:11
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, je zde legitimní společnost, která nabízí půjčku, jmenuji se Petra Hanicka z České republiky a dostala jsem od FACTO TRUST GLOBAL FINANCE úvěr ve výši 330000 Kč.
Pošlete je e-mailem dnes prostřednictvím mehmethakan117@gmail.com a vrátíte se, aby jste mi poděkovali.
Uver 330000
Petra Hanicka 22. 10. 2018, 04:05:45
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, je zde legitimní společnost, která nabízí půjčku, jmenuji se Petra Hanicka z České republiky a dostala jsem od FACTO TRUST GLOBAL FINANCE úvěr ve výši 330000 Kč.
Pošlete je e-mailem dnes prostřednictvím mehmethakan117@gmail.com a vrátíte se, aby jste mi poděkovali.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Příběh FX tradera obchodujícího online

Vydělávat na tradingu? „Nejlepší je začít na demo účtu,“ říká dnes už zkušený FX trader. Na trhu Forex nejdříve vypozoroval určité vzorce, podle kterých začal obchodovat: „Až později jsem zjistil, že existuje něco jako technická analýza a že se těm formacím říká dvojitý vrchol,“ říká dnes.

Pokračování ...


Soutěž - herní sety Trust