přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Irena Šafářová

Konference Cloud computing v praxi

Irena Šafářová

irena_safarova.jpg

Tak už si zase sedám k počítači a běhá mi mráz po zádech. Pouštím ho a hádám: „Kolik virů tam bude dnes?“ No schválně: včera tři, předevčírem pět - a předtím? Kdo ví?! Úplně nejvíce jich bylo jednou 230! Už to ani nemám sílu počítat. Bill Gates za to asi nemůže. On viry nevymýšlí. To je ten Windows opravdu tak děravý nebo jsou vymýšleči virů tak dobří, že se dokáže celý Windows zhroutit?


reklama

irena_safarova1.jpg

Tak na tohle nemám sílu. Antivirový program, antispywarový program, antimalwarový program... Kolik jich tam vlastně mám? Zabírají místo na disku, místo v paměti, snižují výkon CPU, atd. Mám pokračovat? Asi netřeba.

Brouzdám po internetu a nechce se mi věřit, že existuje na světě jen jeden operační systém. Hledám a nacházím. Existuje jich více – iMac (od firmy Apple) a Linux (více distribucí). Trvalo mi pár dní, než jsem zjistila potřebné informace. Firma Apple má určitě vynikající počítače, ale já potřebuji pro svůj skoro nový hardware nějaký operační systém, který budu moci nainstalovat a používat ho tak, jak je.

Co já vlastně na počítači dělám? Potřebuji připojení k internetu, psát dopisy, poslouchat hudbu, malovat obrázky, upravovat fotky, učit se angličtinu, nahrávat a upravovat televizní pořady, zahrát si hry, vypalovat DVD, atd. Našlo by se toho víc. Splňuje můj vysněný operační systém (newindowsácký) tahle kritéria? Zjišťuji, že skoro ano.

Programy v Linuxu, například Amarok (správce hudby), Avidemux (úprava filmů), Audacity (úprava zvuku), GIMP (fotky a rastrová grafika), Inkscape (vektorové kreslení), DigiKam (stahování fotek z fotoaparátu a jejich úprava), Kaffeine (nahrávání televizních pořadů a přehrávač medií), Opera a Firefox (prohlížení internetu), OpenOffice.org (psaní textu, výpočty, prezentace), K3b (vypalování) a některé další jsou plnohodnotnou náhradou za windowsovské programy. Problém by mohl nastat s programem na učení angličtiny (LanguageLab) a vizuální architekt (ArCon). Takové programy – téhle úrovně – pod Linuxem nejsou.

Další brouzdání po internetu mě přesvědčuje, že nenahraditelné programy pojedou přes Wine. Vybírám si tu „svou“ distribuci Linuxu a zkouším ji nainstalovat podle příručky. Myslím, že volím dobře. Mandriva (tenkrát ve verzi 2006) jede spolehlivě. S hardwarem nejsou žádné problémy. Podle knihy se orientuji i v programech pro mě neznámých. Přes Wine instaluji program na učení angličtiny. ArCon putuje na počítač k synovi, protože má Windows na hry.

Windows jsem opustila. Mám ho pořád nainstalovaný, ale už jsem na tomto oddílu nebyla hóóódně dlouho. Občas pouze sáhnu po originálních windowsáckých knihovnách – do Wine.

Irena Šafářová,
Orlová-Poruba,
momentálně na Úřadu práce
dálkové studium na Obchodní akademii

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!
Garcia Sacramento 20. 02. 2018, 14:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není příliš pro nás a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog