přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Irena Šafářová

Control

Irena Šafářová

irena_safarova.jpg

Tak už si zase sedám k počítači a běhá mi mráz po zádech. Pouštím ho a hádám: „Kolik virů tam bude dnes?“ No schválně: včera tři, předevčírem pět - a předtím? Kdo ví?! Úplně nejvíce jich bylo jednou 230! Už to ani nemám sílu počítat. Bill Gates za to asi nemůže. On viry nevymýšlí. To je ten Windows opravdu tak děravý nebo jsou vymýšleči virů tak dobří, že se dokáže celý Windows zhroutit?


reklama

irena_safarova1.jpg

Tak na tohle nemám sílu. Antivirový program, antispywarový program, antimalwarový program... Kolik jich tam vlastně mám? Zabírají místo na disku, místo v paměti, snižují výkon CPU, atd. Mám pokračovat? Asi netřeba.

Brouzdám po internetu a nechce se mi věřit, že existuje na světě jen jeden operační systém. Hledám a nacházím. Existuje jich více – iMac (od firmy Apple) a Linux (více distribucí). Trvalo mi pár dní, než jsem zjistila potřebné informace. Firma Apple má určitě vynikající počítače, ale já potřebuji pro svůj skoro nový hardware nějaký operační systém, který budu moci nainstalovat a používat ho tak, jak je.

Co já vlastně na počítači dělám? Potřebuji připojení k internetu, psát dopisy, poslouchat hudbu, malovat obrázky, upravovat fotky, učit se angličtinu, nahrávat a upravovat televizní pořady, zahrát si hry, vypalovat DVD, atd. Našlo by se toho víc. Splňuje můj vysněný operační systém (newindowsácký) tahle kritéria? Zjišťuji, že skoro ano.

Programy v Linuxu, například Amarok (správce hudby), Avidemux (úprava filmů), Audacity (úprava zvuku), GIMP (fotky a rastrová grafika), Inkscape (vektorové kreslení), DigiKam (stahování fotek z fotoaparátu a jejich úprava), Kaffeine (nahrávání televizních pořadů a přehrávač medií), Opera a Firefox (prohlížení internetu), OpenOffice.org (psaní textu, výpočty, prezentace), K3b (vypalování) a některé další jsou plnohodnotnou náhradou za windowsovské programy. Problém by mohl nastat s programem na učení angličtiny (LanguageLab) a vizuální architekt (ArCon). Takové programy – téhle úrovně – pod Linuxem nejsou.

Další brouzdání po internetu mě přesvědčuje, že nenahraditelné programy pojedou přes Wine. Vybírám si tu „svou“ distribuci Linuxu a zkouším ji nainstalovat podle příručky. Myslím, že volím dobře. Mandriva (tenkrát ve verzi 2006) jede spolehlivě. S hardwarem nejsou žádné problémy. Podle knihy se orientuji i v programech pro mě neznámých. Přes Wine instaluji program na učení angličtiny. ArCon putuje na počítač k synovi, protože má Windows na hry.

Windows jsem opustila. Mám ho pořád nainstalovaný, ale už jsem na tomto oddílu nebyla hóóódně dlouho. Občas pouze sáhnu po originálních windowsáckých knihovnách – do Wine.

Irena Šafářová,
Orlová-Poruba,
momentálně na Úřadu práce
dálkové studium na Obchodní akademii

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
Finanční zajištění až 1.500.000
Harry Bale 23. 07. 2018, 11:05:56
Odpovědět  Odkaz 
Finanční zajištění až 1.500.000,- Kč Nabízím výhodné finanční úvěry za soukromých zdrojů až do 1.500.000,- Kč bez účelu použití. Úvěrem můžete vyplatit vaše tíživé dluhy a zlepšit vaší finanční situaci. Individuální přístup ke každé žádosti díky čemu může úvěr získat téměř každý žadatel. Nízká úroková sazba a výhodné podmínky poskytnutí pro každého žadatele. Zcela zdarma a nezávazně můžete o úvěr žádat na emailu: harrybale699@gmail.com

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz