přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Marek Stopka

Soutěž - reproduktory Trust

Marek Stopka

stopka.jpg

Marek Stopka je v současnosti student Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky, který se chystá jít studovat na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Mimo počítače se zajímá o elektroniku a matematiku. Mimo tyhle záliby má také ty klasické pubertální koníčky, jako je chodit na billiard, do hospod a podobně.


reklama

Jsem uživatelem Linuxu už pár let, začínal jsem v době Red Hatu 7.2, což bylo někdy v roce 2001. Na Linuxu mě lákalo hlavně to, že to není a nebyla platforma, kterou by používaly masy lidí. Chtěl jsem vyzkoušet něco co jiní nezkusili, najít něco, čím bych se od ostatních lidí ve svém okolí odlišil. Nainstaloval jsem si tento Red Hat na svůj počítač jako dualboot s Windows. Chvilku jsem to používal, ale protože jsem neměl připojení k internetu, tak jsem toho moc s Linuxem dělat nemohl. Tedy já jej měl, ale přes pevnou linku, jako dial-up s použitím užasného „modemu”, který fungoval jen pod Windows. A tak jsem Linux tedy po pár měsících smazal.

Poté jsem Linux nějakou dobu nepoužíval. Občas jsem se podíval na Roota, přečetl nějaké článečky, a to bylo všechno. Až jednoho dne jsem získal Mandrake 9.2 (píše se rok 2003), ale jakožto „šťastný” majitel mechaniky LG jsem o ni přišel, avšak byla ještě v záruce, takže po jejím vyreklamování (tehdy jsem ani nevěděl, že jsem její nefunkčnost způsobil sám - pokusem o instalaci) jsem již Mandrake nainstaloval. Avšak vydržel mi jen na dva měsíce a na takové základní seznámení s Linuxem. Poté jsem na popud j3ndy, který mi ochotně stáhl live CD Knoppix, nainstaloval Gentoo ze Stage1.

Už samotná instalace mi ukázala nový rozměr Linuxu a něco málo mě naučila. Postupem času jsem byl se svým Gentoo stále více a více spokojen, a tak jsem si ho hýčkal a zůstal s ním až do začátku roku 2006. Tehdy už mi začal vadit čas, který jsem ztrácel různými kompilacemi, a tak jsem celý systém z disku odstranil.

Tehdy jsem se také vrátil na dva měsíce zpět k Windows XP. Avšak po takovémto odreagování s Windows XP jsem se vrátil plný energie a vyzkoušel velice populární distribuci Kubuntu. Používal jsem ji nějakou dobu, konkrétně až do chvíle, než bylo otevřenéSUSE 2007. Úplně spokojen jsem nebyl, ale vzhledem k tomu, že jsem měl systém poměrně silně upravený, tak se mi stále nic měnit nechtělo. Až když jsem na otevřenémSUSE vyhrál instalační DVD openSUSE 10.2, tak jsem se rozhodl jej na svůj notebook nainstalovat.

Protože jsem uživatel KDE a ono Kubuntu je spíše chudším bráškou Ubuntu... Tak jsem byl poměrně ohromen integrací KDE v openSUSE. Toto se mi velice zalíbilo. A tak když jsem se rozhodoval, jak všechno, co mi linuxová komunita dala, vrátím, tak jsem se rozhodl začít balit balíčky pro openSUSE v Build Service. O chvíli později jsem se také začal trošku hrabat v překladech KDE, konkrétně se pak více méně starám o překlad KTorrentu. Občas také opravím nějakou tu chybu, když mě štve. Takto jsem se také stal „členem” českého překladatelského týmu openSUSE. Ono to bylo tak, žě jsem našel chybu v překladu zypperu, což je program na instalaci balíčků v openSUSE, no a vzhledem k tomu, že mě velice štvala, tak jsem si stáhl patřičný soubor s definicí překladu a překlad jsem si opravil, navíc jsem také přeložil většinu zbývajících řetězců... A opravený soubor pak poslal Kláře Cihlářové, která se o překlady v SUSE stará. A ta mi nabídla SVN účet, od té doby občas něco opravím nebo dopřeložím.

Po nějaké době jsem poněkud odrostl Build Servicu, a tak jsem se stal členem Packman teamu. Na Build Service mi vadila hlavně nemožnost spravovat multimediální balíčky a taková roztříštěnost. V Packmanu jsou všechny balíčky moje i od dalších balíkářů v jednom repositáři a tak se k nim dostane více uživatelů. A já dělám balíčky hlavně pro uživatele a to že je lidé používají mě těší... Takže mi Packman vyhovuje více.

Takže tohle byla moje cesta od Windows k nejlepší distribuci. Čtenář, který čte mezi řádky, již nejspíše došel k závěru, že jsem Linux začal používat kvůli touze odlišit se od svého okolí.. To je pravda a nikterak to nepopírám. Avšak jakmile jsem jej kvůli své zvídavosti pořádně vyzkoušel, tak ke mně přirostl a velice se mi zalíbila jeho Unixová ideologie a možnost si věci velice pohodlně a jednoduše naskriptovat.

Ale pokud bych měl říct, co na Linuxu nejvíce oceňuji nyní, tak by má odpověď zněla, že je to otevřený způsob vývoje. Člověk se totiž může ve světě Linuxu stát součástí něčeho většího. A to velice jednoduše. Tím, že se připojí k několika projektům také získá nové známé, z nichž se postupem času stanou přátelé. Nejvíce mi tedy vyhovuje otevřenost vývoje a možnost si systém přizpůsobit přesně svým potřebám.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!
Garcia Sacramento 20. 02. 2018, 14:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není příliš pro nás a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog