přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lubomír Čevela

KARAT Software

Lubomír Čevela

cevela.jpg

Lubomír Čevela (*1968) je programátorem na volné noze. Kromě používání Linuxu patří mezi jeho zájmy především fotografování a práce s videem. Této tématice se věnuje již několik let prostřednictvím článků, které píše pro různá média.


reklama

V roce 1997 mi jeden z mých přátel ukázal cédéčko opatřené velkým nápisem Red Hat se slovy: "To je nějaký nový operační systém. Chtěl bych ho vyzkoušet, až budu mít čas." Pokud vím, dodnes se "linuxákem" nestal. Po oběhnutí všech známých prodejců výpočetní techniky jsem si přinesl s nápisem Red Hat 4.2. svůj první Linux.

Instalace v textovém režimu mi připadala složitá a rozběhání grafického prostředí dalece přesahovalo moje tehdejší znalosti. Pochopil jsem, že se bez rad někoho pokročilejšího nedokážu obejít. Na sklonku roku 1998 jsem si z ostravské akce "Linux pod stromeček" přinesl Red Hat 5.2 a spoustu cenných rad. Jeho úspěšná instalace mi přinesla fungující systém včetně kancelářského balíku StarOffice a připojení do internetu pomocí modemu.

Následovalo období postupného objevování tajů Linuxu a také jsem si zvykl na některé linuxové aplikace. Ale zvyk samotný by byl slabou motivací. Linuxu dávám přednost pro jeho otevřenost a variabilitu. Umožňuje mi vyhýbat se programům, které uživatele nutí být závislým na uzavřeném formátu souborů nebo komunikačním protokolu. Takový program může být zpočátku dobrým sluhou, ale velice drahým pánem. Šlo by to vyjádřit jednodušeji - líbí se mi svoboda Linuxu.

Další přitažlivou vlastností je životnost instalace. Dle mých zkušeností netrpí linuxové distribuce na spyware, adware a další "problemware" nebo alespoň na ně trpí mnohem méně než mainstreamový systém. Samozřejmě při dodržení alespoň minimálních bezpečnostních zásad. Odpůrci Linuxu často tvrdí, že nainstalovat a nakonfigurovat systém je obtížnější než příprava Windows. Moje zkušenost je taková, že při výběru vhodného hardwaru je instalace mých oblíbených linuxových distribucí Mandriva a Ubuntu snadná a poměrně přímočará. A jestli bych Linux doporučil dalším zájemcům? Jistě, koneckonců ho ve svém okolí úspěšně rozšiřuji už několik let.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!
Garcia Sacramento 20. 02. 2018, 14:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není příliš pro nás a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog