přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Palm Zire 72 a Linux

konference Datová centra pro business

Palm Zire 72 a Linux

Personal digital asistant (PDA) Palm Zire 72 patří mezi současné nejatraktivnější modely společnosti PalmOne. Podívejme se na jeho vlastnosti a na jeho schopnost spolupráce s Linuxem. Lubomír Čevela.


Palm Zire 72 je nevelké (115x75x17mm) PDA ve slušivém modrostříbrném designu s velice zajímavým výkonem a výbavou. TFT displej 320x320 obrazových bodů, známý ze staršího modelu Tungsten E společnosti PalmOne, má výbornou kvalitu obrazu při normálním osvětlení v místnosti, ale s přímým venkovním slunečním světlem se moc nekamarádí. Výkon procesoru Intel(R) PXA 270 ARM, pracujícího na frekvenci 312 MHz a velikost RAM 32 MB je pro tento druh zařízení více než dostatečný. Dalšími atributy tohoto modelu je rozhraní Bluetooth 1.1, vztaženo k rozměrům přístroje kvalitní interní reproduktor, obstojný výstup na sluchátka, zabudovaný mikrofon a slot pro SD/MMS kartu. Celek doplňuje zabudovaný fotoaparát o rozlišení 1.2 Mpx, jehož kvalita snímků sice není v porovnání s běžnými kompaktními přístroji nijak ohromující, ale pro momentky zhotovené v minilabu ve formátu 9x13 se nouzově používat dá. Ostrost snímků po celé ploše je v pořádku, obraz není nijak viditelně deformován, prokreslení detailů odpovídá použitému rozlišení čipu a jenom šum přesahuje obvyklou akceptovatelnou úroveň.

ilustrace 1 ilustrace 2

Tělo přístroje je zhotoveno z plastu, na nějž je nanesen lesklý kovový povlak opatřený kolem dokola nástřikem modrou barvou. Díky drsnému povrchu s gumovým pocitem na dotek Zire 72 neklouže ani v hodně potivých rukách. Na všechny výhody modré barvy však zapomenete v okamžiku, kdy se vám po několika týdnech od koupě přístroje začne z exponovanějších míst postupně odlupovat. Výdrž zabudované Li-Pol baterie je sice lepší než například u Tungstenu T3, ale při neustálém plném zatížení (přehrávání MP3 a současná práce v Document to Go) se moc nepřehoupne přes 4 hodiny. Při běžné použití Palmu typu "občas se na něco kouknu" je výdrž poměrně slušná - kolem pěti dní. Za vynikající řešení považuji oddělený konektor pro nabíječku a pro USB. Palm se totiž i přes USB pomalu nabíjí a tedy pokud se držíte v občasném dosahu PC s fungujícím USB portem, nabíječku prakticky nepotřebujete. Jenom nesmíte baterie nechat vybít úplně do sucha. V takovém případě pomůže pouze nabíječka a následná obnova dat ze zálohy ve vašem PC.

ilustrace 3

Softwarová výbava doplňuje dobré vlastnosti přístroje. PalmOS 5.2.8 je oproti verzi použité v Tungstenu T3 vylepšen, má velice hezké průvodce nastavením sítě a propojení s dalšími přístroji pomocí Bluetooth, ale kvalita multitaskingu je pořád v intencích verze 5. Například pokud si spustíte přehrávání hudby ve formátu MP3 a současně začnete třídit programy v Palmu do kategorií, setkáte se s občasnými výpadky zvuku. A abychom zůstali u přehrávání MP3. K němu je Zire 72 vybaven RealOne Playerem. Kvalita zvuku ze sluchátkového výstupu neuráží, ale všichni, kdo na vojně nesloužili u dělostřelců, nemohou přeslechnout výrazným šum výstupu v pozadí, odpovídající běžnému kazetovému přehrávači. Tradiční PIM aplikace jsou doplněny kancelářským balíkem Documents to Go, aplikací Výdaje (Expense), internetovým browserem Web Pro a poštovním klientem VersaMail. To ale není všechno. Ve výbavě k Palmu najdete program pro odesílání SMS, MMS, vytáčení telefonních čísel, hru Solitaire a ještě mnoho dalších doplňkových programů.

Synchronizace pod Linuxem - jak na to

PalmDesktop a další desktopové programy jsou k dispozici pouze ve verzích pro Windows a MacOS. Oficiální podpora Linuxu se jednoduše nekoná. To ale neznamená, že Palm Zire 72 nelze s Linuxem úspěšně používat. Podpora PDA s PalmOS má pod Linuxem dlouhou tradici a existuje více aplikací, které umožňují synchronizaci s PIM aplikacemi Palmu. Mezi nejznámější patří Jpilot a KPilot. Ale nepředbíhejme. Nejprve se podíváme na zavedení ovladače pro Zire 72. Do spouštěcích skriptů (např. /etc/rc.d/rc.modules) své linuxové distribuce přidejte řádek:

 modprobe visor vendor=0x0830 product=0x061

Nastavení desktopové aplikace, kterou je v našem případě Jpilot, závisí na verzi jádra a a dalších vlastnostech vaší linuxové distribuce. Například pod Mandrakelinuxem 10. Official bylo nutné nastavit port /dev/usb/tts/1 (nikdy pro komunikaci s Palmem nepoužívejte port 0) a pod verzí 10.1 jsem uspěl se základním /dev/pilot.

Synchronizaci nejprve spusťte na straně Palmu a vzápětí poté stiskněte tlačítko "Synchronizovat" v Jpilotu. Pořadí je nutné dodržet kvůli aktivaci USB ovladačů jádra resp. usblib.

Přenos souborů mezi Zire 72 a PC

Zbývá vyřešit přenášení souborů mezi kartou a PC. Žádná současná linuxová desktopová aplikace nic takového nepodporuje. Pomůže obyčejné FTP (File Transfer Protocol). Princip je triviální. Je nutné rozběhnout ftp server na vašem PC a Palm nasíťovat pomocí USB kabelu jako jednu ze stanic. Přenos souborů uskutečníte pomocí řádkového ftp klientu Lftp nebo okenního EzFTP (verze 3.5.2) přímo z Palmu. Proberme si tento postup krok za krokem. Instalace ftp serveru je snadná. V Mandrakelinuxu stačilo pomocí Ovládacího centra doinstalovat "proftpd" a spustit ho jako službu. Pro síťové připojení Palmu k PC si připravte následující skript, který si uložte pod názvem pppd.sh:

 #!/bin/bash
/usr/sbin/pppd /dev/pilot 230400 10.0.0.1:10.0.0.2 local \\
netmask 255.255.255.0 persist passive noauth -detach asyncmap

Tento skript spouští démona pppd bez autentifikace, která dle mého mínění není při použití USB kabelu nezbytná. Dále budeme konfigurovat síťové nastavení svého palmu. Spusťte aplikaci Nastavení-Síť a nastavte jednotlivé položky dle obrázků v LinuxEXPRESu 2/2004.

Máte to? Vyzkoušejte si spojení s Linuxem. Spusťte na Linuxu terminál s právy roota a připravte si spuštění skriptu pppd.sh tak, že napíšete do terminálu ./pppd.sh bez stisku klávesy Enter na konci řádku. Potom na Palmu v aplikaci Nastavení-Síť stiskněte pomocí stylusu ikonu tlačítka "Připojit" a hned těsně za tím spusťte stisknutím klávesy [Enter] skript pppd.sh. Váš Palm vám postupně zobrazí nápisy "Připojuji" a "Ustaveno". Proběhlo to tak? Skvělé, jste u cíle. Nepodařilo se? Podívejte se, co vám vypisoval pppd. V terminálu by mělo být něco podobného:

# ./pppd_palm.sh
Using interface ppp
Connect: ppp0 <--> /dev/usb/tts/1
Looking for secret in ...
Got client lcevela
Got client *
Looking for secret in ...
Got client lcevela
Got client *
local  IP address 10.0.0.1
remote IP address 10.0.0.2

Pokračujeme konfigurací FTP klientu. Spusťte si na Palmu předem připravený program EzFTP a jděte do jeho menu Options-Preferences. Opět vám pro usnadnění poskytuji snímek nastavení z displeje mého Zire 72.

Stiskem horní ikony na panelu EzFTP proveďte připojení FTP klientu k serveru. Pak už můžete stiskem dolních dvou ikon přenášet soubory z Palmu do PC a z PC do Palmu.

MP3 soubory kopírujte do Zire pouze do složky Audio. Jinak je RealOne Player nenajde. Totéž platí pro složku DCIM, obrázky JPG a jejich nalezení aplikací Media. Kancelářské dokumenty, texty, stránky v HTML formátu můžete umístit do libovolné struktury adresářů, které si jistě na kartě vytvoříte. Spojení mezi Palmem a PC ukončíte stiskem tlačítka Odpojit v aplikaci Nastavení-Síť, zabitím programu pppd nebo jednoduše vypnutím PDA.

Kompatibilita souborů

Kancelářský balík Document to Go akceptuje dokumenty vytvořené v OpenOffice.org a následně uložené ve formátech .doc a .xls MS Office 97/2000/XP. A to s korektním zobrazením českých znaků a bez významného ovlivnění formátování dokumentů, samozřejmě v rámci svých možností a na rozměrech malého displeje PDA.

ilustrace 4

Totéž platí pro dokumenty zpracované a uložené v Document to Go do formátu MS Office a jejich následné zpracování v OpenOffice.org. Webový prohlížeč Web Pro už tak bezproblémový není. Zobrazí správnou českou diakritiku, jenom pokud má HTML stránka kódování češtiny win-1250. Se soubory MP3 vytvořenými v Lame a se soubory JPG upravenými Gimpem by problémy čekal jenom absolutní pesimista. Nedočkal by se.

Shrnutí

Palm Zire 72 je až na nepříjemné loupání modré barvy zajímavé PDA s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Spolupráce Zire 72 s Linuxem uživatele neomezuje v plném využití dobrých vlastností přístroje.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Září – měsíc bezpečnosti se Sophos Central

SophosNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
Nebylo by skvělé zabezpečit vaše firewally, počítače, servery a mobilní zařízení pomocí nejlepších kyberbezpečnostních řešení na trhu a spravovat vše z jednoho intuitivního uživatelského rozhraní?

Pokračování ...


Sophos

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Cyber Days 2019

Tagy