přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Software pro váš palm

Software pro váš palm

Lubomír Čevela doporučuje své oblíbené programy pro palm.


BackupMan

Jednou z hlavních nevýhod mnoha PDA je ztráta dat, když dojde k úplnému vyčerpání obsahu akumulátoru. Proto výrobci opatřují novější modely flash pamětí, která data podrží i při ztrátě napájení. Proti hard resetu jsou i flash paměti bezmocné. Můžete namítnout, že máte data zazálohovaná ve svém počítači. Obnova z něj ale pravděpodobně nebude zcela dokonalá (např. změní se některá nastavení) a také nemusí být váš počítač v danou chvíli po ruce.

Hard reset (hardwarový reset) vrátí váš palm prakticky do stavu, v jakém jste ho koupili. Smažou se všechna uživatelská data, tj. také vámi doinstalované programy. Obnoví se tedy tovární nastavení.

Obrázek: 1.jpg

Program pro zálohování na paměťovou kartu tedy není nezbytností, ale je velice užitečným doplňkem. Jedním z programů pro celkovou zálohu paměti vašeho zařízení s Palm OS 5 je BackupMan od společnosti Bits & Bolts Software. Při své instalaci se BackupMan zároveň zkopíruje na kartu. Díky tomu stačí i při úplné ztrátě dat zasunout do palmu kartu s BackupManem a se zálohami a spustit obnovu paměti. Rychlost zálohování a obnovení dat je velice dobrá. Kompletní obsah paměti mého Palmu Zire 72 (32 MB) zvládne program zazálohovat za necelých 5 minut a obnova dat mu trvá zhruba stejně dlouho. BackupMan zálohovaná data nijak nekomprimuje, pouze je zabalí do jednoho souboru na kartě. Název souboru se zálohou nesmí obsahovat českou diakritiku. Jinak BackupMan zálohu nenajde.

Obrázek: 2.jpg

Velkou výhodou BackupManu je plánování a automatické spouštění záloh. Zálohování může být spouštěno denně, každou hodinu, po každém Hotsyncu a také je možné nastavit, po jakém počtu záloh začne BackupMan přepisovat staré zálohy novými. Jedinou vadou na kráse tohoto výborně fungujícího programu je fakt, že jde o komerční program, za nějž výrobce na svých stránkách požaduje 10 USD.

PalmFiction

Programů pro čtení elektronických knih pro platformu Palm OS existuje spousta. Jednoduchý, ale oblíbený CSpotRun s licencí GPL, komfortní Mobipocket Reader, Weasel Reader z projektu Gutenberg, webově orientovaný iSilo Free, QED a mnoho dalších. Většina z nich podporuje kromě nejobvyklejšího formátu elektronických knih na platformě Palm OS - Palm DOC (Aportis DOC) ještě jeden další formát. Prohlížeč PalmFiction původem z Ruska je proti nim opravdovým formátovým přeborníkem. Rozumí si s formáty Palm DOC, TXT, zTXT, RTF a MS Word. I když v případě posledně jmenovaného má problémy s českou diakritikou.

Obrázek: 3.jpg

Kromě uživatelsky přátelského skinovatelného rozhraní programu je PalmFiction vybaven schopností používat TTF fonty konvertované pomocí utility PalmFiction Font Converter (pouze pro Windows). Díky této vlastnosti programu může být čtení elektronických knih na Palmu zvláště na kvalitních displejích znatelně příjemnější než při použití standardních systémových fontů a navíc dokážete číst texty včetně diakritiky i bez použití české lokalizace.

TTF je zkratka označující TrueType Fonts. Tato písma jsou vektorová, je možné je tedy libovolně škálovat. Jedná se o komerční řešení, proto vznikl standard OpenType.

Asi jedinou vadou na kráse je velikost PalmFiction a souvisejících knihoven přesahující 600 kB, což zrovna není optimální pro majitele nižších modelů Palmů s 2 MB paměti. Myslím, že možnost spouštět PalmFiction přímo z paměťové karty tento nedostatek částečně vyváží. PalmFiction obsahuje interní souborový manager, který vám umožní číst vaše soubory, ať už jsou umístěny v interní paměti vašeho palmu nebo kdekoli na kartě a též umí soubory konvertovat do formátů zTXT, TXT a Palm DOC. PalmFiction je vydán s licencí GPL a jeho aktuální verze 0.13 se vyznačuje velmi dobrou stabilitou.

Obrázek: 4.jpg

Obrázek: 6.jpg

Slownik 2005

Nad kombinací komerční aplikace Slownik 2005 a svobodné slovníkové databáze vydané s licencí GNU FDL by mohli mnozí puristé free softwaru kroutit hlavou. Ovšem ryze pragmaticky funguje toto licenčně nesourodé spojení velmi dobře.

Obrázek: 5.jpg

Díky rozdělení databáze do většího množství souborů a chytrému vyhledávacímu algoritmu je Slownik 2005 velice svižně pracujícím programem s poměrně rozsáhlou slovníkovou databází. Uživatelské rozhraní mírně nekonvenčního vzhledu obsahuje vše, co běžný uživatel od kvalitního elektronického slovníku očekává. Historie vyhledávání výrazů, správa slovníkových databází, zobrazení informací o slovníkové databázi, prohození provázaných slovníků ENG-CZE za CZE-ENG, kopírování přeloženého textu do clipboardu, to vše patří k dobrému vychování kvalitního slovníkového programu. Za bonusy by mohla být považována možnost použití různých velikostí fontů, automatický překlad po 1,5 sekundě bez potvrzení, zadávání českých slov bez nutnosti psaní diakritiky (to při použití Grafiti2 na novějších Palmech nesporně oceníte). Slownik 2005 je nabízen za baťovskou cenu 499,-Kč.

Jsem toho názoru, že si Slownik 2005 od českých autorů Adama Koppela a Juraje Cibuly díky kvalitnímu programátorskému zpracování a výhodnému poměru cena/výkon, který je daný především použitou GNU FDL slovníkovou databází, své příznivce jistě najde.

Graffiti je způsob zadávání znaků na počítačích palm. Písmena se definovaným způsobem kreslí na dotykovou plošku.

Použitá GNU FDL anglicko-česká slovníková databáze stažená přímo z domovské stránky programu obsahuje v obou směrech ENG-CZE, CZE-ENG zhruba 143000 hesel a ukousne z prostoru na vaší kartě něco přes 3 MB. K ní můžete využívat 176000 výrazů GNU FDL výkladového slovníku, který zmenší místo na vaší kartě o téměř 7 MB. Poslední ze slovníkových databází je určena pro hráče scrable, obsahuje 34000 českých výrazů a zabere pouhých 135 kB.

PalmPDF

Na většině platforem je prohlížecí program pro soubory Adobe PDF samozřejmostí. PDA vybavená Palm OS byla v tomto ohledu donedávna značně ochuzená. V dodávce s nimi je sice program pro prohlížení PDF, ale ten vyžaduje předchozí konverzi PDF pomocí desktopové aplikace, fungující pouze pod Windows. Připočtete-li potíže s českou diakritikou, není divu, že toto řešení mnoho příznivců nemá.

Obrázek: 7.jpg

Obrázek: 8.jpg

PalmPDF od společnosti MetaviewSoft vychází ze známého open-source prohlížeče Xpdf, který mnozí uživatelé Linuxu velice dobře znají. Tento fakt vzbuzuje otázku po licenci programu, o které kromě slova "freeware" nenajdete na domovské stránce programu ani zmínku. Vzhledem k faktu, že kód původního programu Xpdf byl uvolněn s licencí GNU GPL, by měl být i kód PalmPDF uvolněn se stejnou licencí. Proč tedy ty tajnosti? Instalace programu PalmPDF není zcela přímočará. Nejprve je nutné normálním způsobem, např. pomocí J-Pilotu, nainstalovat soubor PalmPDF.prc. Poté zkopírujte rozbalený adresář PalmPDF na kartu do adresáře /palm/programs. V tomto adresáři s celou cestou /palm/programs/PalmPDF jsou uloženy fonty aplikace.

PalmPDF dokáže otevřít PDF soubory kdekoli z paměťové karty a poradí si s PDF opatřenými hesly. Je vybaven menu, pomocí kterého má uživatel přístup k většině základních funkcí programu - zavírání souborů, navigace mezi stránkami, zoom, rotace displeje. Toto menu je oproti původní aplikaci Xpdf dovybaveno novými prvky, např. ukazatelem stavu baterie a času, které v Xpdf nenajdete. Kromě posuvníků na krajích displeje mohou uživatelé posouvat stránky po displeji pomocí hardwarových tlačítek. PalmPDF umí vyextrahovat text ze souborů PDF a zapsat do formátu Palm DOC. Bohužel bez funkční české diakritiky.

Vím minimálně o dvou programech, které na Palm OS zvládnou čtení souborů PDF bez nutnosti jejich předchozí konverze. Možná znáte univerzální prohlížeč Picsel Proviewer, který byl donedávna pouze ve výbavě přístrojů Sony Clie. S nativními PDF si také poradí verze Premium Edition a Total Office oblíbeného kancelářského balíku Documents to Go. Ale ani jedna z těchto aplikací není k dispozici zdarma. Proto není divu, že freewarový prohlížeč PalmPDF vyvolává vlnu nadšení.

Co se týče zobrazování, nenašel jsem nic, co by si zasloužilo výtku. Vypínatelný antialiasing fontů, zobrazování české diakritiky, možnosti různého nastavení zobrazení (např. zobrazení v odstínech šedi), to vše dokazuje vyspělost programu. A co se týče rychlosti zobrazování - v porovnání s výkonným PC se stránky dokumentu PDF načítají nezvykle pomalu, oproti konkurenčnímu Picsel Proviewer je rychlost jejich zobrazování přinejmenším srovnatelná. Současná verze PalmPDF je už velice stabilní a měla by tedy dle mého mínění být ve výbavě každého PDA s Palm OS opatřeného slotem pro paměťovou kartu.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz