přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4

Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4

kindle4.jpg

Amazon letos uvedl na trh několik nových zařízení pro konzumaci elektronického obsahu. Myslím, že české uživatele nejvíc zaujme čtečka Kindle 4, kterou je možno považovat za přímého nástupce dosud nejúspěšnější čtečky na našem trhu – Amazon Kindle 3. Kromě recenze Kindlu vám přinášíme přehled míst, kde pro něj můžete získat knihy v českém jazyce.


Čtvrtý model čtečky je u nás známý pod jménem Kindle 4. Amazon ale číslo u jejího názvu neuvádí. Aby se oba modely, které jsou současně v prodeji, navzájem nepletly, starší verze Kindle 3 obdržela nové jméno Amazon Kindle Keyboard. Připomeňme si, že na pomyslný trůn mezi čtečkami vynesla Amazon Kindle 3 kombinace příznivé ceny, velmi dobrých parametrů a prakticky nastavené výbavy. V případě Kindle 4 se Amazon pokusil zachovat to nejlepší z předchozího modelu a čtečku ještě více zlevnit.

S reklamami nebo bez nich

V nabídce Amazonu proto najdete kromě Kindle Wi-Fi také její sponzorovanou verzi, která je výrazně levnější. Tato sleva není zadarmo, sponzorovaná verze zobrazuje reklamy. Ačkoli si většina zájemců o Kindle zpočátku řekne: „S reklamami nikdy,“ při bližším pohledu nejde o nic nepřijatelného. Reklamy přes celý displej se objevují jen ve vypnutém stavu a reklamní pruh, který je doplňuje při běhu čtečky, najdete pouze v dolní části seznamu knih. Při samotném čtení reklamy neuvidíte. Pokud vám i takto poměrně nenásilně vložené reklamy budou vadit, dejte si na sponzorovanou verzi čtečky pozor už při nákupu.

Sponzorovaná verze Kindle 4 Sponzorovaná verze Kindle 4

Kde a za kolik

Podmínky k nákupu se od loňska změnily. Od 1. 4. 2011 vstoupila v platnost novela zákona č. 235/2004 Sb., která snížila limit hodnoty zboží dovezeného ze zemí mimo Evropskou unii bez DPH ze 150 € na 22 €. Ještě připomínám, že bezcelní limit zůstal v původní výši, tedy na hodnotě 150 €.

Vzoreček pro výpočet hodnoty čtečky při přímém nákupu z amerického Amazonu je tedy následující.

celková cena při přímém nákupu na Amazonu v Kč = (cena v Amazonu + cena poštovného) * kurz dolaru + DPH

Když dosadíme (kurz je platný k 22. listopadu), vyjde nám např. Amazon Kindle Keyboard Wi-Fi bez reklam:

((139 $ + 22 $) * 18,827) * 1,2 = 3 637,38 Kč

Amazon Kindle Keyboard Wi-Fi

Amazon Kindle Keyboard Wi-Fi, sponzorovaná

Amazon Kindle 4 Wi-Fi

Amazon Kindle 4 Wi-Fi, sponzorovaná

Cena na Amazonu

139 $

99 $

109 $

79 $

Celková cena při přímém nákupu na Amazonu

3 637,38 Kč

2 733,68 Kč

2 959,60 Kč

2 281,83 Kč

Cena s DPH v českých e-shopech

4 200,00 Kč

3 300,00 Kč

3 600,00 Kč

2 999,00 Kč

Výhodnost nákupu na Amazonu přímo v USA se tedy znatelně snížila. Pořád zde Kindle vychází levněji než při nákupu v místních e-shopech, ale něco za něco. Amazon poskytuje na čtečku pouze jednoletou záruku, našim prodejcům zákon nařizuje záruku pod dobu dvou let.

Vzhled a výbava v porovnání s předchozí verzí

Stříbrný polomatný lak na povrchu Kindle 4 působí mnohem luxusněji než matný tmavý plast předchozího modelu. Čtečka se také oproti předchozí verzi výrazně zmenšila; díky svým rozměrům 166 × 114 × 8,7 mm se bez problémů vejde do zadní kapsy u kalhot. Také hmotnost se snížila z 240 g na 170 g, což při držení v jedné ruce snadno poznáte. Na povrchu čtečky nenajdete klávesnici. Při jejím ovládání si budete muset vystačit se čtyřmi tlačítky a ukazovacím zařízením, které uživatelé předchozího modelu dobře znají. Je tvořeno čtyřmi směrovými tlačítky a potvrzovacím středem. Podstatnou změnou také prošla stránkovací tlačítka na bocích čtečky. Výrobce je ztenčil tak, aby nenarušovala linii předního krytu. Jejich stisk na hraně čtečky ale není zdaleka tak pohodlný jako u Kindle Keyboard a nutí uživatele k méně bezpečnému držení přístroje. Pogumování zadní strany vše nezachrání. V tomto případě design jednoznačně zvítězil nad praktičností.

Amazon Kindle 4 Amazon Kindle 4

Na spodní straně Kindle 4 najdete micro USB konektor, přes nějž se čtečka nabíjí a komunikuje s počítačem. Vypínač, umístěný vedle něj, není posuvný (jak tomu bylo u předchůdce), ale je tvořen malým tlačítkem. Konektor pro připojení sluchátek a kolébka pro nastavení hlasitosti chybí. Důvod je nasnadě. Kindle 4 je v porovnání se svým „ukecaným“ předchůdcem němý. Neumí hlasité čtení textu v angličtině (Text to Speech) a ani vám nezpříjemní čtení přehráváním hudby ve formátu MP3. Ze všech negativních změn považuji tuto za nejsnáze přehlédnutelnou. Knížky v češtině vám Kindle Keyboard stejně (bez patřičného zásahu) nepřečte a ovládání MP3 přehrávače pouze pomocí klávesových zkratek dokázalo většinu uživatelů spolehlivě odradit od jeho pravidelného používání.

Kindle 4 – spodní hrana Kindle 4 – spodní hrana

Dobrou zprávou pro všechny zájemce o Kindle 4 je zachování výborné kvality displeje předchozího modelu, a to ve všech parametrech. Připomeňme si, že má úhlopříčku 6“, je typu elektronický papír (E-Ink) a navzdory některým spekulacím zůstal černobílý. Jeho rozlišení a vynikající kontrast je přesně tím, co kromě ceny vybojovalo pro Kindle vítěznou pozici. Při čtení vůbec nemáte pocit práce s displejem, ale s textem vytištěným laserovou tiskárnou na matnou fólii. Odlišnost verze 3 a 4 najdete pouze v rozdílných písmech.

Porovnání Kindle 4 a Kindle Keyboard Porovnání Kindle 4 a Kindle Keyboard

Hardwarový hobit

Kindle 4 je oproti Kindle Keyboard jakýmsi hardwarovým „hobitem“ neboli pulčíkem. Velikost jeho operační paměti klesla z 256 MB na 128 MB, velikost jeho flash paměti pro umístění knih klesla z komfortních 3 GB na zhruba 1,25 GB a kapacita jeho baterie typu Li-Pol klesla z 1750 mAh na 890 mAh.

V souvislosti s baterií trochu překvapí, že výrobce udává shodnou výdrž na jedno nabití jako u předchozího modelu, tedy tři týdny se zapnutou sítí Wi-Fi a čtyři týdny bez ní. Trochu proti tomuto tvrzení jde zvýšení frekvence procesoru ARM Cortex-A8, kterou má Kindle 4 nastavenu na 800 Mhz, přičemž procesor staršího modelu Kindle Keyboard si musí vystačit s pouhými 533 Mhz. Navíc najdeme v obou porovnávaných čtečkách shodný čip Texas Instruments SN92009 A4 TI 18IG2 AOR5 G4, který se stará o řízení spotřeby energie. Jenže celek je víc než jeho části a je možné, že lepší vyladění firmwaru stejně jako odstranění podpory hlasitého čtení a přehrávání MP3 upravily spotřebu energie směrem k nižším hodnotám.

Jedinou opravdu citelnou změnou proto zůstala redukce flash paměti pro uložení knih. I tak se do ní vejde více než tisíc knih ve formátu MOBI, proto nedostatek pravděpodobně nepocítíte. Potíž může nastat například v případě většího množství knih s obrázky.

Nová čtečka nabízí jako kompenzaci menšího prostoru cloudové úložiště, díky kterému můžete knihy zakoupené u Amazonu číst odkudkoli. Bohužel Amazon neprodává knihy v češtině, takže pokud nečtete anglicky, službu nejspíš nevyužijete.

Ovládání a podporované formáty

Ačkoli by se dalo čekat, že odstraněním klávesnice se ovládání Kindlu výrazně zkomplikuje, neplatí to vždy a všude. Při čtení knih totiž klávesnici ve skutečnosti příliš nepotřebujete. Začne vám chybět, jakmile si spustíte webový prohlížeč a budete zkoušet surfovat po internetu. Softwarovou klávesnici aktivujete druhým tlačítkem zleva a zde se koná první překvapení. Klávesnice obsahuje znaky á, é, í, ň, ó, š, ú, ý. Škoda, že chybí ř, č, ž, ě a ů. Kvůli jejich absenci jde o promarněnou šanci, která aktivnější české uživatele dožene k instalaci alternativního firmwaru, případně k jiným čtečkám. Potíže s českými znaky se samozřejmě netýkají zobrazování knih v češtině. U nich je vše v pořádku.

Možnosti softwarové klávesnice Možnosti softwarové klávesnice

V oblasti podporovaných formátů elektronických knih nedošlo k žádné změně oproti předchozímu modelu Kindlu. Základním formátem knih u Kindle 4 zůstal proprietární formát Amazonu – AZW. Technicky nejde o nic jiného než o formát Mobipocket opatřený proprietárním DRM od Amazonu. Dále si čtečka přímo poradí s formáty Mobipocket (MOBI a PRC) bez DRM, TXT a ještě zvládne obrazové formáty JPG, GIF, PNG a BMP. Výborně si též rozumí s formátem PDF, především u těch souborů ve formátu A5, které počítají se zobrazováním na malých displejích. Amazon k tomu zdarma nabízí možnost konverze souborů přes e-mailovou schránku, kterou dostane každý uživatel Kindlu při registraci. Především u PDF souborů ve formátu A4 se hodí, že je tato služba umí převést do podoby mnohem vhodnější pro nevelký displej Kindlu. Pro ostatní formáty bych doporučil dát přednost konverzi v programu Calibre.

Tip: Vlastníte starší verzi čtečky – Amazon Kindle Keyboard – a chtěli byste mít její rozhraní lokalizované do češtiny? Chce to jen malou úpravu.

Domácí knihovna v Calibre

Oblast spolupráce Kindle 4 s vynikajícím programem pro správu a konverzi elektronických knih Calibre nedoznala oproti staršímu modelu žádných změn. Calibre dokáže spravovat knížky nejen ve vašem počítači, ale též v paměti vašeho Kindlu. Ve srovnání s loňským stavem se Calibre ještě více zlepšil, především ve schopnosti konvertovat různé formáty elektronických knih. Pro Kindle 4 stejně jako pro Kindle Keyboard volte cílový formát MOBI.

Calibre Calibre

Knihy pro Kindle

Situace na českém knižním trhu se od loňska v mnohém změnila. Nikoli však v tom, že by všichni prodejci potažmo nakladatelé upustili od trestání poctivých zákazníků zlem zvaným DRM. Pouze v širší míře dochází k nahrazování tradičního DRM tzv. sociálním DRM. Jeho princip je poměrně jednoduchý. Knihy jsou uloženy ve chráněném formátu, nejčastěji v MOBI, ePUB nebo PDF. Dovnitř do knihy jsou vložena data o uživateli, který knihu koupil. Uživatel může takto chráněnou knihu číst bez omezení ve všech zařízeních podporujících daný formát. Nedokáže ji ale snadno zkonvertovat do nekryptovaného formátu, a proto ji nemůže zbavit informace o své osobě. Prodejce, lépe řečeno nakladatel, pak spoléhá na obavy z postihu za šíření takto označkované knihy.Uvedený druh DRM je sice pro čtenáře mnohem méně omezující, ale jeho principiální nedostatek odstraněn není. Papírovou knihu můžete půjčit, prodat, darovat nebo zdědit. Elektronická kniha, v případě použití jakéhokoli typu DRM, umožňuje jen to, co vám prodejce dovolí v licenčních podmínkách. Část uživatelů na omezení daná DRM nepřistoupí. Obstará si na internetu knihu bez nich a navíc zcela zdarma. Uvědomíme-li si, že hlavním důvodem zavedení DRM jsou obavy nakladatelů z volného šíření knih, nelze se než pozastavit nad tím, jak právě oni trváním na DRM pomalu přicházejí o svou budoucnost. Amazon Kindle a další čtečky už nejsou pouhým módním výstřelkem v rukách nadšenců, ale jejich výhody začíná zkoušet značná část čtoucí veřejnosti.

Dalším specifikem českého trhu je „problém zvaný Kindle“, který byl ústy Martina Liperta, zástupce jednoho z prodejců e-knih, označen za největší zlo. Potíž tkví v tom, že u českých prodejců elektronických knih převažuje použití Adobe DRM, se kterým si u nás nejrozšířenější čtečka Amazon Kindle nerozumí. K tomuto neobvyklému stavu vedl mimořádně výhodný poměr cena/výkon u čteček Kindle spojený s nepříznivou (rozumějme finančně nevýhodnou) licenční politikou Amazonu pro licencování svého DRM. Zkusme se podívat na současné zdroje českých elektronických knih a na čitelnost jimi nabízených knihy v Kindle.

Tip: Nechte si do vaší čtečky zasílat články z LinuxEXPRESu.

Palmknihy

V nabídce serveru Palmknihy.cz najdete více než osm set placených knih všech žánrů. Jsou chráněny pouze sociálním DRM, díky čemuž se dají v Amazon Kindle číst bez omezení. Samozřejmě, že nejpohodlněji si přečtete knihy, které jsou k dispozici ve formátu Kindle (mobi), případně ve formátu PDF (pro čtečky). Knihy ve formátu PDF, které nejsou přizpůsobeny pro nevelké displeje čteček, se sice číst dají, ale s mnohem menším pohodlím.

Za odkazem Knihy zdarma se skrývá starší verze webu, která obsahuje více než 3 400 knih. Zde jsou všechny knihy bez jakékoli ochrany, a pokud nejsou k dispozici přímo ve formátu MOBI, pak je do něj můžete konvertovat pomocí Calibru. Ještě bych měl připomenout, že placené knihy můžete uhradit pomocí platební karty nebo přímým převodem z účtu.

Palmknihy.cz Palmknihy.cz

wKnihy

Server wKnihy patří mezi nejstarší obchody s elektronickými knihami u nás. Provozuje ho firma Warbler, která je zároveň vydavatelem některých knih. Knihy jsou zde nabízeny ve formátu MobiPocket (.prc) a jsou chráněny pouze sociálním DRM. V Kindlu jsou tedy všechny bez problémů čitelné. V nabídce najdete zhruba dvě stovky titulů.

eReading

Majitelé Kindlu budou server eReading.cz vnímat mírně rozporuplně. Sice zde najdou zhruba sedm set knih bez DRM, které si v Kindlu přečtou bez potíží, ale více než osm set knih opatřených Adobe DRM zůstane pro jejich Kindle nedostupných. Při nákupu si proto bedlivě všímejte kolonky zabezpečení.

eReading.cz eReading.cz

Platební možnosti serveru eReading jsou velice široké. Najdete mezi nimi PayPal, kreditní karty, eKonto a také pomocí platby kreditu nebo přímým převodem na účet. Neměl bych zapomenout dodat, že server eReading nedávno představil vlastní čtečku, která může svými vlastnostmi a cenou účinně konkurovat záplavě „Kindlů“.

Kosmas

Internetové knihkupectví Kosmas.cz nedávno připravilo příznivcům elektronických knih příjemné překvapení. Jeho nově otevřené oddělení E-Knihy obsahuje více než pět set titulů. Škoda, že jen zhruba polovinu knih si můžete přečíst v Kindlu. Ostatní jsou ve formátech pro Kindle nevhodných nebo jsou opatřeny DRM od společnosti Adobe. Při nákupu si proto dejte pozor na popis u nakupované knihy.

Kosmas.cz Kosmas.cz

Jako bonus přináší Kosmas svým čtenářům více než šedesát knih zdarma. Nevadí, že značné části z nich vypršela autorská práva. Některé z nich pravděpodobně nikde jinde nenajdete.

eLibellus

Knihkupectví s elektronickými knihami eLibellus působí na českém trhu už zhruba dva roky. V jeho nabídce najdete více než sedm set knih ve formátu PDF a ePUB. Bohužel je část knih chráněna pomocí Adobe DRM a kvůli tomu si je v Kindlu nepřečtete. Při nákupu věnujte pozornost symbolu zámku každé knihy.

eLibellus.cz eLibellus.cz

eKnihy na serveru Nečteme.cz

V části eKnihy na serveru Nečteme.cz najdete téměř tři sta knih ke stažení zdarma. Jsou ve formátech ePUB, PDB a PDF. Není zde použito DRM, a pokud si knihy chcete přečíst v Kindlu, použijte pro konverzi program Calibre. Po serveru Palmknihy.cz jde o nejvydatnější zdroj knih zdarma na českém internetu (tedy kromě těch nelegálních).

E-knihovna Městské knihovny v Praze

Zajímavý projekt Městské knihovny v Praze zdarma zpřístupňuje svým čtenářům několik knih většinou s prošlými autorskými právy. Najdete zde například pohádky, knihy K. H. Máchy, Boženy Němcové a také příběhy Sherlocka Holmese včetně komiksu, který vycházel v časopisu Čtyřlístek. Knihy je možné stáhnout ve formátech ePUB, PDF, PRC, PDB, HTML a RTF. Všechny jsou bez ochrany DRM a je tedy možné je pomocí Calibre zkonvertovat do formátu MOBI pro váš Kindle.

Elektronická knihovna na serveru Root.cz

V nabídce knihovny serveru Root.cz najdete více než sto osmdesát knih, které tematicky vycházejí z oblasti odborné počítačové literatury, nejčastěji se zaměřením na svobodný software. Knihy jsou v nechráněném formátu PDF a jsou tedy plně čitelné v Kindlu. U některých neuškodí konverze na menší formát.

Elektronická knihovna na serveru Sešity.net

Knihy a vzdělávání k sobě patří. Uvedený fakt potvrzuje Elektronická knihovna serveru Sešity.net, v níž je umístěno téměř sto padesát knih v nechráněném formátu PDF. V drtivé většině jde o díla s prošlými autorskými právy, přesto jsem zde našel zajímavé tituly, které stály za práci spojenou s konverzí pro Kindle.

Knihovna serveru xBOOK

V části knihovna na serveru xBOOK.cz najdete několik knih v nechráněném formátu PDF. Také samotný obsah serveru může být pro zájemce o elektronické čtení zajímavý.

digiBooks

Internetové knihkupectví digiBooks.cz se zaměřuje na antikvární knihy, které byste jinak těžko sháněli. V nabídce převažují odborné knihy. Jde o skeny knih formátu PDF, tedy nic vhodného přímo pro Kindle.

Rájknih.cz a ebux

Knihkupectví Rájknih.cz a ebux.cz mají z pohledu uživatele Kindlu mnoho společného. Zajímavá nabídka knih je u nich naprosto znehodnocena použitou proprietární technologií. Knihy zde nakoupené můžete číst pouze v programech Wooky nebo ebux Wooky, a tyto programy se – pokud vím – nedají do Kindlu nainstalovat. Kindlu a mnoha dalším čtečkám je zde vstup zakázán.

Shrnutí

Čtečka Kindle 4 mezi současnými čtečkami nijak nezapadne. Kvalita jejího displeje je výborná, pro čtení beletrie těžko najdete lepší. Přehrávání MP3 a hlasité čtení elektronických knih padly za oběť zlevnění a zmenšení přístroje. Kindle 4 vypadá lépe než jeho předchůdce, je menší, lehčí a citelně levnější. Má ale také zhruba poloviční vnitřní paměť, poněkud rozporuplně udávanou výdrž na baterii a trochu méně pohodlné ovládání. Jedinou skutečně významnou nevýhodou Kindlu tedy zůstává absence podpory konkurenčního DRM od Adobe, které je bohužel stále velmi rozšířenou ochranou knih u českých prodejců. Pokud knihy opatřené DRM z principu nechcete kupovat, může být pro vás Kindle 4 stejně jako starší model Kindle Keyboard velmi dobrou volbou.

Specifikace

Displej: 6" E-Ink displej s rozlišením 800 × 600 pixelů, zobrazení 16 odstínů šedi, 167 PPI
Podporované formáty:
Nativně: Kindle (AZW), TXT, PDF, nechráněný MOBI, PRC, JPEG, GIF, PNG, BMP
Po konverzi: HTML, DOC
Paměť: 2 GB, z toho 1,25 GB pro knihy
Rozhraní: Wi-Fi 802.11 b/g (podpora WEP, WPA a WPA2), micro USB 2.0
Napájení: Vestavěný akumulátor s výdrží až čtyři týdny při vypnuté Wi-Fi a tři týdny při zapnuté, doba nabíjení cca tři hodiny
Hmotnost: 170 g
Rozměry: 166 × 114 × 8,7 mm
Možnosti zvětšování písma: Ano
Otáčení na výšku/šířku: Ano
Podpora českých fontů: Ano

Čtečku Amazon Kindle 4 zapůjčila Alza.cz, a. s.

Nahoru

Příspěvky

Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
corwin78 23. 11. 2011, 08:04:25
Odpovědět  Odkaz 
Moc pěkný článek, hlavně chválím za seznam elektronických knihkupectví, řadu z nich jsem neznal. Tak mě napadá, že by to chtělo nějaký agregátor elektronických knih, aby člověk snadněji našel co hledá, zvlášť, když nabídka je zatím bídná, tak aby se neztrácel drahocenný čas.
Nicméně měl bych jednu výtku k pojmu "nelegálni knihy". Takto z placu mě napadá jen jedna, a sice Mein Kampf, a to kdo ví jestli.
Lubomír Čevela Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Lubomír Čevela 23. 11. 2011, 09:15:48
Odpovědět  Odkaz 
Díky za dotaz. Nejsem právník a proto jsem se tématu sdílení knih v textu záměrně vyhnul. Zkusme to vzít podle zákona. Vystavíte-li na web e-book bez souhlasu držitele práv (což většinou není autor), dopustíte se jednoznačného porušení autorského zákona. Kniha je tedy vystavena "nelegálně". Toto neplatí u e-knih, u nichž vypršela autorská práva.

Výklady na stahování se různí. Ochránci autorských práv tvrdí, že ani stahování chráněných děl není v pořádku, ale jiné právní výklady toto nepotvrzují. Sám se přikláním k názoru, že stahování dle současné právní úpravy nelegální není.
Miroslav Hrončok Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Miro Hrončok 23. 11. 2011, 09:45:00
Odpovědět  Odkaz 
Stahování je samozřejmě legální, navíc si za tuto možnost dokonce platíme výpalné.
Re: Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Lovap 23. 11. 2011, 14:27:46
Odpovědět  Odkaz 
Treba sa na to dobre pozrieť. Tiež som si myslel, že sťahovanie je legálne (kvôli "výpalnému"). Potom som si pozrel slovenský autorský zákon a tam je to tak, že sťahovanie hudby a filmov (audiovizuálych diel) je košer (uploadovanie samozrejme nie), ale sťahovanie špeciálne kníh je nelegálne. Ale opakujem, tak je to na Slovensku.
Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
tom 23. 11. 2011, 12:08:32
Odpovědět  Odkaz 
Domnivam se, ze podle ceskych zakonu je drzitelem prav naopak autor vzdy (pripdane dedicove). Dokonce neni moznost jak se autorskeho prava vzdat. Muze se samozrejme nechat zastupovat a poskytnout k tomuto i exkluzivitu, ale nemuze se vzdat svych prav nebo je na nekoho prevest.

Ochranci autorskych prav sice mohou tvrdit, ze stahovani neni v poradku, je to ale problem etiky nikoli legality. Jestlize si zhotovim kopii pro _osobni potrebu_ neni to nelegalni (nejedna-li se o kopii pocitacoveho programu nebo databaze).
Re: Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
miloush 9. 12. 2011, 16:40:12
Odpovědět  Odkaz 
To je nesmysl.
Autorský práva k dílu můžu prodat komu chci a můžu mu je klidně i dát zadarmo. K Vánocům pod stromeček, když uznam za vhodný.
A proč bych se ho nemohl vzdát? Autorský právo neni žádná železná koule na řetězu, kterou ti někdo připne k noze hned jak něco vytvoříš a do konce života jí pak musíš vláčet s sebou. S autorskými právy k dílu může autor nakládat jak se mu zachce.
Miroslav Hrončok Re: Re: Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Miro Hrončok 11. 12. 2011, 14:07:36
Odpovědět  Odkaz 
Naopak, autorských práv se nemůžete vzdát. Můžete k nim pouze poskytnout exkluzivní právo.
Michal Breškovec Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
corwin78 23. 11. 2011, 13:58:37
Odpovědět  Odkaz 
Já tomu co jste napsal rozumím, ale je to zavádějící formulace. Kniha nemůže být nelegální (pokud není z nějakého důvodu přímo zakázána zákonem), stejně jako nemůže být nelegální program atd. Elektronická kniha, program atd. může být pouze použita v rozporu z licencí, což samo o sobě neimplikuje nic špatného.

Já vím, takto se to do článku napsat nedá :-) ale než použít zavádějící formulaci v době kdy zuří boj mezi copyrightovou lobby a námi uživateli, je lepší se tomu raději vyhnout.

Ale ještě jednou chválím za pěkný a užitečný článek.
Miroslav Hrončok Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Miro Hrončok 23. 11. 2011, 09:38:29
Odpovědět  Odkaz 
Je myšleno nelegálních zdrojů knih, nikoli nelegálních knih :)
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
PaRi 23. 11. 2011, 11:51:30
Odpovědět  Odkaz 
Doplnil bych ještě jeden zdroj knih a to http://www.digibooks.sk
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4 - calibre
teddy 23. 11. 2011, 13:54:53
Odpovědět  Odkaz 
Nechápu, proč je Calibre v článku tak vychvalován. Mně se na něm podaří převést tak 20% knih a ještě mi po převodu do čtečky některý z nich nefungují, tak radši převádím online a do čteky to šoupnu ručně
Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4 - calibre
VfB 4. 12. 2011, 19:40:28
Odpovědět  Odkaz 
tak to bude problém mezi židlí a klávesnicí, já jsem zatím žádné problémy nezaznamenal
postup následující:
přeuložím DOc jako ODT (v Libre office)
zkontroluji, zda jsou nadpisy kapitol definovány stylem Nadpis 1 (popř. i Nadpis 2)
pokud ne tak doplním, makrem upravím typografii
odt dokument načtu do Calibre, tam upravím informace o knize (autor, žánr, ISBN)
nastavím podle čeho se má generovat TOC (H1, H2) a že mezi odstavci nemají být mezery
klepnu na převést individuálně a mám hotovo
Lukáš Zapletal Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
zapletal 23. 11. 2011, 14:56:48
Odpovědět  Odkaz 
Kdyby se zde našel vyznavač FOSS, nebo prostě někdo kdo nesnese uzavřenost typu Apple nebo Amazon, doporučil bych http://openinkpot.org - výbornou linuxovou distribuci určenou na čtečky. Provozuji ji na svém Foxit eSlicku. Na Kindlu ovšem nefunguje... ;-)

K tomu převodu - Calibre vyletěl z disku velmi rychle. Prostě si s ničím neporadil, musel bych to knihu po knize ručně opravovat. Knihy si převádím do UTF8 TXT a je to. Podpora TXT v zařízeních je vynikající, dost dobře nechápu tu honbu za všemožnými formáty. Vždyť obrázky v knihách skoro nejsou, na vše ostatní tu je PDF. To snad Kindle zvládne, OpenInkPot určitě.
Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
mam 1. 12. 2011, 09:12:20
Odpovědět  Odkaz 
S tym txt by som nesuhlasil, pekne formatovane epub, mobi sa cita o mnoho lepsie ako cisty text. A to nehovorim o kapitolach, obrazkoch, obsahu. Calibre sa mi najlepsie osvedcil s libreoffice a odt vstupom. Vlozit text, nastavit nadpisy, vlozit do calibre a previest do mobi/epub apod. PDF nie je vobec vhodne na knihy, nedaju sa napr. realne previest tabulky apod.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
KZ 23. 11. 2011, 15:09:36
Odpovědět  Odkaz 
Z celkem dobreho duvodu Amazon pouziva jmena jaka pouziva:

Kindle ... low-level (o nem je recenze)
Kindle Touch ... a ano ma zvuk, a 4GB storage
Kindle Touch 3G
Kindle Keyboard
Kindle Keyboard 3G

btw, jak se bude rikat Kindle Touch v CR? Kindle 5? :-)
sponzorovana verze
K 23. 11. 2011, 15:50:45
Odpovědět  Odkaz 
Je treba podotknout ze sponzorovana verze (ta co ukazuje reklamu) je urcena pouze pro US, to co tady prodava napr. Alza je de fakto sedy dovoz. Je otazka jak to bude napr. s automatickou aktualizaci firmware, pripadne jestli Amazon nezacne nejak odrezavat od obchodu atd. Dalsi vec je ze za cenu co tady koupite sponzorovanou verzi mate primo od Amazonu plnohodnotnou.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Čtenář 23. 11. 2011, 19:50:58
Odpovědět  Odkaz 
Vynikající recenze, i s odkazy na eknihy, díky...
Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
David 24. 11. 2011, 11:49:12
Odpovědět  Odkaz 
Článek o instalaci češtiny na Kindle Keyboard, na který odkazujete, je beznadějně zastaralý a postup v něm uvedený dnes už fungovat nebude.
Nejnovější češtinu (jakož i aktuální návody, informace a jiné doplňky pro Kindle) najdete na http://forum.amazon-kindle.cz .
Martin Vancl Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
tuxmartin 24. 11. 2011, 01:57:44
Odpovědět  Odkaz 
"Na spodní straně Kindle 4 najdete mini USB konektor..."
Je tam micro USB :-)

Umi se Kindle 4 pripojit na wpa enterprise wifi, nebo to stejne jako na Kindle 3 nefunguje?
Miroslav Hrončok Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Miro Hrončok 24. 11. 2011, 10:57:57
Odpovědět  Odkaz 
Opraveno. Myslím, že tohle je úplně stejné.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
honza 24. 11. 2011, 21:51:08
Odpovědět  Odkaz 
Na Linuxovem serveru bych cekal i zminku o valce formatu. Amazon versus zbytek sveta. To jak zakazuje podporu sveho formatu ve ctecce ktera by zaroven podporovala i format konkurencni napr. V tomhle pripade neni Amazon ten hodny ktery propaguje e-books. Naopak se tvrde snazi o lockdown trhu pomoci sveho formatu a pro standardizaci neudelal vubec nic.

Ostatne je to videt i na nabidce ceskych eknih - az na vyjimky nepouzivaji Amazoni format.

Koupit si Amazon Kindle je stejne jako koupit si pocitac s predinstalovanejma Windows. Jestli je to dobre nebo spatne si rozhodnete sami ;)
Lubomír Čevela Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Lubomír Čevela 24. 11. 2011, 23:58:44
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste nakouknout do recenze věnované Kindle 3 z loňského roku viz. http://www.linuxexpres.cz/hardware/recenze-ctecky-knih-amazon-kindle-3. O vendor lock-in se nesnaží jen Amazon, ale také společnost Adobe se svým DRM. Sama knihy neprodává a proto na rozdíl od Amazonu licencuje svou technologii za mnohem přijatelnějších podmínek. Zde vaše přirovnání trochu kulhá. Spíše jde o volbu mezi předinstalovanými Windows a předinstalovaným Mac OS X.

Ve skutečnosti nejde o válku formátů (MOBI vs. EPUB), oba jsou otevřenými standardy, ale o válku dvou DRM. Jedno z možných řešení naznačuje použití třetí možnosti - sociálního DRM. Je pro uživatele mnohem méně omezující, než tradiční DRM, ale také není bez chybičky. Při jeho použití by mně docela zajímalo, co se stane, když vám někdo ukradne flashdisk s knihami a ty pak umístí na internet...
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
xyz 25. 11. 2011, 16:10:01
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych se zeptat, zda má čtečka nějaký vestavěný překladač? (nevím slovíčko, kliknu na něj a vyskočí českej překlad)
Miroslav Hrončok Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Miro Hrončok 25. 11. 2011, 16:45:26
Odpovědět  Odkaz 
Překladač ne, ale významový slovník (Oxfordský). Takže najedete na slovíčko, a vyjede jeho anglický význam/popis. Není ale problém Oxfordský slovník nahradit anglicko-českým (je to kniha, jako každá jiná) http://www.amazon-kindle.cz/anglicko-cesky-slovnik-pro-amazon-kindle-ficuryna-tydne/
Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
ToMiNo 1. 12. 2011, 22:25:30
Odpovědět  Odkaz 
Ano ma a je to skvela vec pokud si chcete precist knihu v anglictine, ale jeste nevladnete takovou slovni zasobou.
http://www.amazon-kindle.cz/anglicko-cesky-slovnik-pro-amazon-kindle-ficuryna-tydne/
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Terka 5. 12. 2011, 19:03:24
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den chtela bych se zeptat budu si kupovat čtecku kindle a nevím jestli je to v i v čestine???
Lubomír Čevela Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Lubomír Čevela 7. 12. 2011, 08:14:42
Odpovědět  Odkaz 
Jak už jsem uvedl v textu Kindle umí korektně zobrazovat znaky s diaktritikou. Proto v něm knihy v češtině můžete číst bez potíží. Ovšem uživatelské rozhraní tj. menu, prohlížeč apod. přeloženo není. Toto lze řešit instalací češtiny viz. http://www.amazon-kindle.cz/nova-cestina-pro-ctecku-elektronickych-knih-amazon-kindle/ , ale platí to pouze pro model Kindle Keyboard. Kindle 4 zatím neoficiální češtinu nemá.
Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
David Šmíd 27. 01. 2013, 08:44:02
Odpovědět  Odkaz 
Čeština pro nedotykový Kindle je k dispozici: http://www.eboocek.cz/2013/01/ceska-lokalizace-pro-nedotykovy-kindle-s-firmwarem-4-1-0-a-4-1-1/
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
CCM 14. 12. 2011, 10:07:06
Odpovědět  Odkaz 
Zajímalo by mě, zda pokud mám stažené knihy v Pc, mohu je přesunout do tohoto přístroje a číst?!
Díky za odpověď
Miroslav Hrončok Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Miro Hrončok 14. 12. 2011, 10:47:50
Odpovědět  Odkaz 
Ano. Pokud je máte v některém formátu, který Kindle podporuje (Kindle AZW, TXT, PDF, nechráněný MOBI). No a pokud je máte v jiném formátu, doporučuji Calibre, který vám udělá pořádek ve sbírce knih, ale i převod do formátu MOBI.

http://www.linuxexpres.cz/software/calibre-spravce-elektronickych-knih

Program Calibre funguje v Linuxu i ve Windows.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Lillibet 18. 12. 2011, 17:37:48
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, když je většina elektronických knih zabezpečena Adobe DRM, toto nějak přeformátovat tak, aby bylo v kindle čitelné?
Miroslav Hrončok Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Miro Hrončok 18. 12. 2011, 19:13:39
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
to právě bohužel není možné.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
masquill 5. 01. 2012, 11:50:46
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
muzu se zeptat, zda se v kindle daji prohlizet i prezentace v pdf?
Lubomír Čevela Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4
Lubomír Čevela 12. 06. 2012, 13:23:03
Odpovědět  Odkaz 
Připojuji malou aktualizaci, týkající se serveru Palmknihy.cz. Informace o tom, že knihy jsou opatřeny pouze sociálním DRM už bohužel ve všech případech neplatí. Prodejce u některých titulů používá Adobe DRM nepřátelské vůči čtečkám Kindle. Při nákupu si tedy musíte dávat pozor, stejně jako u dalších uvedených prodejců.
Budoucnost čteček
Marcon 12. 10. 2012, 10:06:01
Odpovědět  Odkaz 
Jsem zvědavá, kam celý tenhle byznys půjde. Amazon vypadá jako nekorunovaný král, ale to neznamená, že je neohrozitelný. Jestli se třeba podaří natlačit lidem velmi levné čtečky dotované operátory (třeba tohle mě dostalo: Levná čtečka knih za 10 eur, může se rychle celý byznys eknih proměnit k nepoznání. I knih. Protože jakmile počet čteček překročí určitou hranici, papírové knihy pravděpodobně přestanou dávat obchodní smysl.
Re: Budoucnost čteček
Marcon 12. 10. 2012, 10:07:59
Odpovědět  Odkaz 
Ještě ta zpráva o levné čtečce: http://www.businessit.cz/cz/nejlevnejsi-ctecka-eknih-stoji-jen-10-euro.php. Že jsem si to nevymyslela :).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Trendy ve vývoji softwaru pro řízení skladů

skladU nás v E LINKX se věnujeme vývoji moderních a inovativních řešení pro řízení skladů WMS. Sledujeme trendy, které se objevují na trhu, a snažíme se s pomocí testů přinášet tato řešení našim zákazníkům. V současnosti vidíme hned několik příležitostí, které postupně implementujeme. Pojďme se na ně společně podívat.

Pokračování ...Public Relations

Okta – bezpečná platforma pro Identity Management a Automation

skladS přechodem do cloudu řeší v současné době firmy požadavky na bezpečný vzdálený přístup svých zaměstnanců, partnerů i zákazníků k firemním datům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »