přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle

Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle

kindle3.jpg

Amazon Kindle 3 se stal dokonalým prodejním hitem. Své majitele si v loňském roce údajně našlo více než osm milionů čteček. Z uzavřeného zařízení svázaného DRM se může stát zajímavá otevřená platforma. Stačí maličkost v podobě alternativního firmwaru. Nejslibnějším současným kandidátem na tuto pozici je Duokan.


Jeho jméno mi připomnělo jméno hlavního hrdiny z oblíbeného seriálu z konce sedmdesátých let minulého století. Ano, Duokan slibuje vzít útokem uzavřenost Amazonu stejně jako malajský pirát Sandokan nešetřil anglické kolonizátory. Ačkoli tomu adresa domovské stránky duokan.com na první pohled nenasvědčuje, pokud si ji otevřete, bude vám jasné, že Duokan je původem z Číny. Trochu zklamu příznivce svobodného softwaru. Duokan je uzavřený produkt, který je ale k dispozici pro nekomerční užití zdarma.

Duokan Duokan

Základní vlastnosti

Myslím, že pro úspěch Duokanu je mnohem důležitější to, kolik toho dokáže nabídnout navíc oproti originálnímu firmwaru. V první řadě bych měl jmenovat mnohem širší podporu formátů elektronických knih, ze kterých nejvíce zaujmou EPUB (bez DRM), MOBI a DOC.

Pro mnoho uživatelů může být atraktivní vestavěný prohlížeč PDF souborů, který převyšuje originální prohlížeč ve všech ohledech. Potěší také výborně ovladatelný MP3 přehrávač, který je naprosto nesrovnatelný se svým originálním protějškem.

MP3 přehrávač MP3 přehrávač

Technicky orientovaným uživatelům může připadat atraktivní mnohem lepší přizpůsobitelnost prostředí Duokanu ve srovnání s originálem. Například snadná instalace uživatelských písem a možnost nastavení okrajů jsou opravdu skvělé.

V praxi

Instalace Duokanu nevyžaduje jailbreak čtečky a ani nijak nenarušuje činnost originálního firmwaru. Její postup patří mezi nekomplikované. Nejprve stáhněte archiv s anglickou verzí instalace. Soubor rozbalte a zkopírujte složky DK_System, DK_Documents and DK_Pictures do kořenové složky Kindle. Vyberte soubory typu BIN příslušející vašemu typu Kindle a zkopírujte je opět do kořenové složky Kindle.

Nyní čtečku odpojte od vašeho počítače a zkontrolujte si stav její baterie. Měla by být nabita nejméně z poloviny, aby bylo zaručeno, že instalace Duokanu doběhne až do konce. Vlastní instalaci zahajte stiskem tlačítka [Wi-FiHome]Wi-Fi. Pak stiskněte tlačítko [Wi-FiMenu]Wi-Fi, zvolte položku Settings a tlačítko [Wi-FiMenu]Wi-Fi stiskněte znovu. Stačí už jen vybrat položku Update Your Kindle, vybrat volbu OK a počkat několik minut na restart čtečky.

Okamžik po novém startu Kindle se na kratičkou chvíli objeví volby bootloaderu. Buďte rychlí a stiskněte klávesu [q] pro start Duokanu. Pokud nabídku bootloaderu nestihnete, čtečka automaticky spustí svůj původní firmware. V takovém případě nezbývá než čtečku znovu restartovat pomocí stisku tlačítka [Wi-FiMenu]Wi-Fi, výběru položku Settings, opětovného stisku tlačítka [Wi-FiMenu]Wi-Fi a výběru položky Restart. Nyní zkuste stihnout stisk klávesy [q] při zobrazení nabídky bootloaderu.

Pokud se instalace zdařila, Duokan by měl být spuštěn v celé své kráse. Jenom připomínám, že vaše elektronické knihy patří do složky DK_Documents a soubory MP3 patří do složky DK_Music, kterou si vytvoříte na stejné úrovni, jako je složka DK_Documents. Také upozorňuji, že MP3 přehrávač si soubory MP3 automaticky nepřidá do „playlistu“. Toho dosáhnete stiskem klávesy [t] při spuštěném přehrávači. Bohužel první otevření některé z vašich knih v češtině není zrovna tím nejpříjemnějším zážitkem.

Čeština není použitelná Čeština není použitelná

Ano, čeština vypadá při prohlížení textových souborů TXT, EPUB nebo MOBI doslova hnusně. Některé české znaky vypadají jako vytrhané z textu a některé nejsou zobrazeny vůbec. Jistě vás napadne, že viníkem bude použitý druh písma. Doinstalování písem je u Duokanu velice snadné. Stačí zkopírovat TTF fonty do složky DK_System/system/font a po přepnutí v Settings si je Duokan bez potíží osvojí. Bohužel i při použití jiných písem zůstane zobrazení českých znaků v nepoužitelném stavu. Práce s PDF soubory je na rozdíl od toho v naprostém pořádku a jejich zobrazení je dle mého mínění mnohem zdařilejší než v originálním firmwaru.

Lepší prohlížeč PDF Lepší prohlížeč PDF

Ale to Duokan v očích českých uživatelů nezachrání. Nedostatečná podpora češtiny při zobrazení elektronických knih je jednoduše zásadní problém, který kvalitnější MP3 přehrávač, ani lepší prohlížeč PDF nepřekoná. Pokud se i přes uvedený fakt rozhodnete instalaci Duokanu vyzkoušet, vězte, že odinstalovat jej není nijak složité. Stačí přímo v něm zvolit položku z menu Settings | Uninstall. Dodávám, že čeští uživatelé si soubory typu EPUB na Kindle 3 přece jen mohou pohodlně přečíst například díky instalaci fbKindle. Ale o tom až příště.

Podporované formáty

Elektronické knihy

 • TXT

 • PDF

 • EPUB

 • MOBI

 • DJVU

 • ZIP

 • DOC

 • CHM (ale nikoli HTML)

Obrázky

 • BMP

 • PNG

 • JPG/JPEG

 • GIF

 • TIFF

Podporované modely Kindle

 • B001 = Kindle 1

 • B002 = Kindle 2 verze pro Spojené státy americké

 • B003 = Kindle 2 mezinárodní verze

 • B008 = Kindle 3 Wi-Fi

 • B006 = Kindle 3 3G + Wi-Fi, verze pro Spojené státy americké

 • B00A = Kindle 3 3G + Wi-Fi, verze pro Velkou Británii

 • B004 = Kindle DX verze pro Spojené státy americké

 • B005 = Kindle DX mezinárodní verze

 • B009 = Kindle DXG

Instalační soubory Instalační soubory

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
Kamil 10. 02. 2011, 11:15:29
Odpovědět  Odkaz 
No zní to dobře, ale jaká je šance, že mi ten alternativní firmware neukradne přihlašovací údaje z Amazonu a nepošle je svým čínským kolegům? Zvlášť, když to není opensource.
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
Beda 10. 02. 2011, 17:33:11
Odpovědět  Odkaz 
Jestli chápu správně fungování Duokanu, tak běží jen v uživatelský partition a nedostane se k systému a tím pádem ani k přihlašovacím údajům Amazonu, jestli se vůbec dají takhle zjistit. Přes Duokan nejde na Amazonu nakupovat, je tam na výběr pět obchodů - všechny v čínštině.
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
KarelC 10. 02. 2011, 19:06:24
Odpovědět  Odkaz 
Jak je na tom tenhle fw s WiFi - mám na mysli jestli je možné se připojit k Ad-hoc sítím?
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
elka_cz 11. 02. 2011, 13:08:36
Odpovědět  Odkaz 
Firmware je oproti originálnímu znatelně rychlejší. Na druhou stranu - to písmo je vážně tragedie. Ale snad s tím autoři něco provedou.
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
Beda 11. 02. 2011, 14:34:09
Odpovědět  Odkaz 
K Ad-hoc se mi připojit nepovedlo a ani jsem nenašel nic, čím by se to dalo nastavit, ale netvrdím, že to nejde. Duokan nemá www prohlížeč, takže by to bylo použitelné jen pro ssh/sshfs/sftp, což na druhou stranu není málo.
Miroslav Hrončok Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
Miro Hrončok 11. 02. 2011, 19:24:23
Odpovědět  Odkaz 
Dalo by se to použít jako PDF prohlížeč a podobně (myslím tím přepínat firmwary), jenže restart trvá strašně dlouho.
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
David 11. 02. 2011, 20:16:00
Odpovědět  Odkaz 
Nebylo by lepší jako PDF prohlížeč rozběhat Okular ?
Nemělo by to být složité.
Re:Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
Beda 11. 02. 2011, 20:48:07
Odpovědět  Odkaz 
Okular závisí na kdebase-runtime, proto to bude imho dost složité.
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
Ondra 23. 04. 2011, 13:27:18
Odpovědět  Odkaz 
Při updatu se mně zobrazila chyba U007 .. má někdo nápad?
Re:Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
Debian Squeeze 23. 04. 2011, 15:13:55
Odpovědět  Odkaz 
Ondro, ze by pomoh Kookle ? ;-) :)

https://encrypted.google.com/search?q=error+%22U007%22&hl=en&num=100&lr=&ft=i&cr=&safe=images&tbs=

A pak hned 1. vysledek:
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=94011
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
jbasko 12. 03. 2012, 16:51:09
Odpovědět  Odkaz 
Ja to ani nenainstaluji :( mam verzi Kindle 3 a seriove cislo 009xx a to co jsem stahnul a cemu se dalo rozumet, tak se mi nerozbehalo :( Laka me pouziti jako pdf viever...
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
hemendex 14. 04. 2012, 23:24:27
Odpovědět  Odkaz 
Az tovarne nastavenie mi povolilo nainstalovat Duokan - oficialnu verziu. Ale mam z nej dost rozporuplne dojmy, pretoze jednak MP3 prehravac neukazuje playlist, co je vsak podstatnejsie, netusim podla akeho kluca sa mi do ponuky knih dostala len asi stvrtina titulov (pritom slo takmer vylucne o MOBI a PDF subory) a este stale som neprisiel na to, ako nastavit Duokan tak, aby mi pri restarte Kindle nenabiehal ako predvoleny firmware. Mam momentalne verziu 2012-03-29 a sice mi update ponukne najnovsiu aktualizaciu 2012-04-12, ale po stiahnuti a restarte je tam stale ta starsia. A akokolvek googlim, vsetky navody su na Duokan z roku 2011, kedy toto vsetko fungovalo (vratane DOC suborov). Mate s tym niekto takuto skusenost?
Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle
Petr 14. 01. 2014, 18:18:20
Odpovědět  Odkaz 
na duokan-cesky.blogspot.cz jsem napsal podrobný návod jak duokan nainstalovat i s češtinou

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


 • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...