přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle

Duokan - Alternativní firmware pro Amazon Kindle

kindle3.jpg

Amazon Kindle 3 se stal dokonalým prodejním hitem. Své majitele si v loňském roce údajně našlo více než osm milionů čteček. Z uzavřeného zařízení svázaného DRM se může stát zajímavá otevřená platforma. Stačí maličkost v podobě alternativního firmwaru. Nejslibnějším současným kandidátem na tuto pozici je Duokan.


Jeho jméno mi připomnělo jméno hlavního hrdiny z oblíbeného seriálu z konce sedmdesátých let minulého století. Ano, Duokan slibuje vzít útokem uzavřenost Amazonu stejně jako malajský pirát Sandokan nešetřil anglické kolonizátory. Ačkoli tomu adresa domovské stránky duokan.com na první pohled nenasvědčuje, pokud si ji otevřete, bude vám jasné, že Duokan je původem z Číny. Trochu zklamu příznivce svobodného softwaru. Duokan je uzavřený produkt, který je ale k dispozici pro nekomerční užití zdarma.

Duokan Duokan

Základní vlastnosti

Myslím, že pro úspěch Duokanu je mnohem důležitější to, kolik toho dokáže nabídnout navíc oproti originálnímu firmwaru. V první řadě bych měl jmenovat mnohem širší podporu formátů elektronických knih, ze kterých nejvíce zaujmou EPUB (bez DRM), MOBI a DOC.

Pro mnoho uživatelů může být atraktivní vestavěný prohlížeč PDF souborů, který převyšuje originální prohlížeč ve všech ohledech. Potěší také výborně ovladatelný MP3 přehrávač, který je naprosto nesrovnatelný se svým originálním protějškem.

MP3 přehrávač MP3 přehrávač

Technicky orientovaným uživatelům může připadat atraktivní mnohem lepší přizpůsobitelnost prostředí Duokanu ve srovnání s originálem. Například snadná instalace uživatelských písem a možnost nastavení okrajů jsou opravdu skvělé.

V praxi

Instalace Duokanu nevyžaduje jailbreak čtečky a ani nijak nenarušuje činnost originálního firmwaru. Její postup patří mezi nekomplikované. Nejprve stáhněte archiv s anglickou verzí instalace. Soubor rozbalte a zkopírujte složky DK_System, DK_Documents and DK_Pictures do kořenové složky Kindle. Vyberte soubory typu BIN příslušející vašemu typu Kindle a zkopírujte je opět do kořenové složky Kindle.

Nyní čtečku odpojte od vašeho počítače a zkontrolujte si stav její baterie. Měla by být nabita nejméně z poloviny, aby bylo zaručeno, že instalace Duokanu doběhne až do konce. Vlastní instalaci zahajte stiskem tlačítka [Wi-FiHome]Wi-Fi. Pak stiskněte tlačítko [Wi-FiMenu]Wi-Fi, zvolte položku Settings a tlačítko [Wi-FiMenu]Wi-Fi stiskněte znovu. Stačí už jen vybrat položku Update Your Kindle, vybrat volbu OK a počkat několik minut na restart čtečky.

Okamžik po novém startu Kindle se na kratičkou chvíli objeví volby bootloaderu. Buďte rychlí a stiskněte klávesu [q] pro start Duokanu. Pokud nabídku bootloaderu nestihnete, čtečka automaticky spustí svůj původní firmware. V takovém případě nezbývá než čtečku znovu restartovat pomocí stisku tlačítka [Wi-FiMenu]Wi-Fi, výběru položku Settings, opětovného stisku tlačítka [Wi-FiMenu]Wi-Fi a výběru položky Restart. Nyní zkuste stihnout stisk klávesy [q] při zobrazení nabídky bootloaderu.

Pokud se instalace zdařila, Duokan by měl být spuštěn v celé své kráse. Jenom připomínám, že vaše elektronické knihy patří do složky DK_Documents a soubory MP3 patří do složky DK_Music, kterou si vytvoříte na stejné úrovni, jako je složka DK_Documents. Také upozorňuji, že MP3 přehrávač si soubory MP3 automaticky nepřidá do „playlistu“. Toho dosáhnete stiskem klávesy [t] při spuštěném přehrávači. Bohužel první otevření některé z vašich knih v češtině není zrovna tím nejpříjemnějším zážitkem.

Čeština není použitelná Čeština není použitelná

Ano, čeština vypadá při prohlížení textových souborů TXT, EPUB nebo MOBI doslova hnusně. Některé české znaky vypadají jako vytrhané z textu a některé nejsou zobrazeny vůbec. Jistě vás napadne, že viníkem bude použitý druh písma. Doinstalování písem je u Duokanu velice snadné. Stačí zkopírovat TTF fonty do složky DK_System/system/font a po přepnutí v Settings si je Duokan bez potíží osvojí. Bohužel i při použití jiných písem zůstane zobrazení českých znaků v nepoužitelném stavu. Práce s PDF soubory je na rozdíl od toho v naprostém pořádku a jejich zobrazení je dle mého mínění mnohem zdařilejší než v originálním firmwaru.

Lepší prohlížeč PDF Lepší prohlížeč PDF

Ale to Duokan v očích českých uživatelů nezachrání. Nedostatečná podpora češtiny při zobrazení elektronických knih je jednoduše zásadní problém, který kvalitnější MP3 přehrávač, ani lepší prohlížeč PDF nepřekoná. Pokud se i přes uvedený fakt rozhodnete instalaci Duokanu vyzkoušet, vězte, že odinstalovat jej není nijak složité. Stačí přímo v něm zvolit položku z menu Settings | Uninstall. Dodávám, že čeští uživatelé si soubory typu EPUB na Kindle 3 přece jen mohou pohodlně přečíst například díky instalaci fbKindle. Ale o tom až příště.

Podporované formáty

Elektronické knihy

  • TXT

  • PDF

  • EPUB

  • MOBI

  • DJVU

  • ZIP

  • DOC

  • CHM (ale nikoli HTML)

Obrázky

  • BMP

  • PNG

  • JPG/JPEG

  • GIF

  • TIFF

Podporované modely Kindle

  • B001 = Kindle 1

  • B002 = Kindle 2 verze pro Spojené státy americké

  • B003 = Kindle 2 mezinárodní verze

  • B008 = Kindle 3 Wi-Fi

  • B006 = Kindle 3 3G + Wi-Fi, verze pro Spojené státy americké

  • B00A = Kindle 3 3G + Wi-Fi, verze pro Velkou Británii

  • B004 = Kindle DX verze pro Spojené státy americké

  • B005 = Kindle DX mezinárodní verze

  • B009 = Kindle DXG

Instalační soubory Instalační soubory

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz