přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze: Pouzdro Amazon Kindle Guard

Recenze: Pouzdro Amazon Kindle Guard

kindle3.jpg

Nejzranitelnější částí čtečky Amazon Kindle 3 je jednoznačně její displej. Slibnou možnost jeho ochrany nabízí pouzdro Amazon Kindle Guard. Je jím poskytovaná zvýšená ochrana účinná, nebo je pouhou iluzí? To vše se vám pokusím přiblížit v následujícím textu.


Displeji použitému u čtečky Amazon Kindle 3 se sice říká elektronický papír, ale se skutečným papírem má málo společného. Jeho konstrukce je na rozdíl od papíru mnohem choulostivější na mechanické poškození. Stačí ponechat nechráněný Kindle v kapse nebo v zavazadle s ostatními předměty a neštěstí je hotovo. Přitom ani nemusí dojít k viditelnému narušení povrchové vrstvy displeje. Jen jeho určitá část přestane nadobro fungovat. Výměna displeje přitom v našich krajích vyjde na zhruba 2 500 Kč. Investice do ochranného pouzdra se vyplatí.

Vlastníte čtečku Amazon Kindle? Nechte si do ní zasílat články z LinuxEXPRESu.

Vlastnosti pouzdra

Pouzdro Amazon Kindle Guard není na první pohled ničím výjimečné. Jeho povrch je tvořen černou umělou kůží, na jeho vnitřní straně najdete antracitově černý mikroplyš. Celek doplňuje běžně používané magnetické zapínání. Uchycení čtečky je realizováno na dolní straně pomocí proužků umělé kůže a nahoře pomocí gumiček. Rozdíl oproti běžným levným pouzdrům poznáte jen podle vyšší hmotnosti. Je zapříčiněna výztuží z ocelového plechu v části pouzdra chránící displej.

Pouzdro Amazon Kindle Guard Pouzdro Amazon Kindle Guard

Kvůli ní činí hmotnost samotného pouzdra 222 g, je tedy téměř shodná s hmotností čtečky Amazon Kindle 3. V porovnání s hmotností pouzdra vyztuženého běžným knihařským kartonem je pouzdro zhruba o 100 g těžší. Subjektivně je v ruce nárůst o 100 g znát, ale po chvíli jsem ho přestal vnímat. Originální pouzdro od Amazonu, které je vybaveno lampičkou, váží ještě víc – 240 g.

Na straně přiléhající k displeji je vytvořena trojúhelníková kapsa. Není funkční, neboť je po celé ploše pevně přilepena k plyšovému podkladu. Jde tedy pravděpodobně o designový prvek, který začne dávat smysl až v okamžiku, kdy přední část pouzdra překlopíte zcela dozadu a při čtení si o hranu naznačené kapsy opřete prsty. Vypracování švů mi u pouzdra Kindle Guard sice nepřipadalo tak čisté jako u originálního pouzdra od Amazonu, ale žádný zásadní problém jsem nenašel. Jedinou vážnější výtku směřuji k výraznému zápachu některého z použitých materiálů. Chtěl bych dodat, že po týdnu od vybalení pouzdra zeslábl na akceptovatelnou mez.

Pouzdro s Amazon Kindle 3 Pouzdro s Amazon Kindle 3

Test ochrany

Při běžném užívání pouzdro tedy obstojí. Jak dokáže bránit vnějším silám v působení na křehký displej? Pro zjištění odpovědi na uvedenou otázku poslouží přípravek sestavený z kostek Lega, kuchyňská váha a sada tří závaží. Nejde o nic složitého, podstatnou část přípravku sestavila moje jedenáctiletá dcera. Na první pohled je jasné, že nejde o dokonale tuhou soustavu, ale našim orientačním měření vyhoví.

Přípravek a sada závaží Přípravek a sada závaží

Způsob měření nejlépe pochopíte z přiloženého obrázku. Přípravek podepírá pouzdro ze všech čtyř stran, přičemž nebrání jeho prohnutí o nic víc než rámeček kolem displeje Kindle. Síla, kterou pouzdro nezachytí, je přenesena pomocí sloupečku opět z kostek Lega na plochu kuchyňské váhy. Horní plocha tohoto sloupečku je o jeden milimetr „utopena“ pod úrovní opěrné plochy, což zhruba odpovídá zapuštění displeje u čtečky. V roli měřicího trnu slouží obyčejný míček z tvrdé gumy. Stačí jen zlehka bez nadlehčování přidržet závaží a měření může začít.

Měření Měření

Za stejných podmínek byla změřena dvě pouzdra. Nejprve běžné s kartonovou výztuží a až poté Kindle Guard.

Závaží

1 kg

2 kg

5 kg

Kartonem vyztužené pouzdro

426 g

1052 g

3185 g

Amazon Kindle Guard

0 g

0 g

0 g

K přesnosti měření bych chtěl poznamenat, že rozptyl naměřených hodnot byl značný. Stačilo změnit délku sloupku složeného z kostek lega o jeden milimetr a naměřené hodnoty u papírového pouzdra se výrazně snížily. To znamená, že papírem vyztužená pouzdra, která jsou vybavena vystouplým rámečkem kolem čtečky, chrání displej o něco lépe.

Z výsledků je ale jednoznačně patrné, že kartonem vyztužené pouzdro chrání displej jen z části. V případě pouzdra Amazon Kindle Guard byla veškerá síla beze zbytku zachycena plechovou výztuhou, proto i přes opakovaná měření zůstala na displeji váhy nula.

Shrnutí

Výsledky měření napoví, že zvýšená hmotnost pouzdra Amazon Kidle Guard má své opodstatnění. Nosíte-li svou čtečku v batůžku nebo v kabelce mezi ostatními věcmi, bude pouzdro patřit mezi rozumné volby. Jen škoda, že výrobce neudělal výztuhu z něčeho stejně tuhého, ale lehčího.

Pouzdro zapůjčila společnost Empei s.r.o.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz