přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3

Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3

kindle3.jpg

Třetí verze čtečky elektronických knih od Amazonu zaujala už při svém představení v mnoha ohledech. Ovšem, nebyl to ani kontrastnější displej typu „e-ink“, ani lepší výdrž na baterii, ba ani integrovaný webový prohlížeč. Na stránky mainstreamových médií čtečku dostala překvapivě přijatelná cena 139 dolarů za její základní verzi.


Vlastníte tuto čtečku? Nechte si do ní posílat články od nás, z LinuxEXPRESu.

Přečtěte si také článek Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4.

Přepočtem k aktuálnímu kurzu dolaru dojdete tak jako já k závěru, že i přes poštovné v ceně dalších dvaceti dolarů se při nákupu přímo v Amazonu s rezervou vejdete do bezcelního limitu. Ten je v současnosti nastaven pro nákupy mimo Evropskou unii na hodnotu sto padesát eur. Jednoduchým přepočtem dojdete k závěru, že při přímém nákupu čtečky z amerického Amazonu zaplatíte dle aktuálního kurzu celkem kolem tří tisíc korun. Letmý pohled na cenu 149 dolarů u „úhlavního“ konkurenta, Kindle, čtečky Nook od Barnes and Noble, napoví, že cenová válka čteček se za oceánem rozhořela naplno.

Kindle 3 Kindle 3

Vzhled a výbava

Zanechme ekonomiky a podívejme se na technickou stránku věci. Čtečka elektronických knih Amazon Kindle 3 se svými rozměry 190 × 123 × 8.5 mm podobá malé brožované knize. Neliší se od ní ani svou hmotností 241 gramů. Kromě nepřehlédnutelného displeje najdete na její čelní straně miniklávesnici typu QWERTY. Přestože klávesy mají povrch podobně drsný jako jemnější brusný papír, jsou pro pohodlné psaní příliš malé. Dle mé zkušenosti se na nich píše nejlépe „dvoupalcovou technikou“, což stačí maximálně tak pro vložení krátkých poznámek k právě čtené knize. Ukazovacím zařízením jsou kurzorová tlačítka se středem pro potvrzování příkazů. Celkově mi ovládací prvky Kindle 3 ze všeho nejvíc připomínají ovládání levného mobilního telefonu. Oproti sekundárnímu dotykovému displeji konkurenční čtečky Nook zde výrobce asi dost ušetřil. Vzato z jiného úhlu pohledu. Proč platit za něco, co na čtečce knih není podstatné?

Stránkovací tlačítka najdete dle současných zvyklostí na bocích přístroje. Spodní, delší, slouží pro posuv vpřed; horní, kratší, pro zpětný chod. Zbytek ovládacích prvků a konektorů je umístěn na spodní straně přístroje. Vlevo najdete tlačítka pro ovládání hlasitosti zvuku a vedle nich běžný konektor jack 3,5mm pro připojení sluchátek. Vpravo pak je micro USB konektor, přes nějž se Kindle 3 nabíjí a komunikuje s počítačem. Celou sestavu ovládacích prvků uzavírá posuvný vypínač doplněný indikační dvoubarevnou LED diodou.

Spodní strana Spodní strana

Zadní stranu Kindle nechal výrobce pogumovat, díky čemuž nemá přístroj tendenci při čtení vyklouzávat z rukou. Jinak ji vyjma mřížek zabudovaných reproduktorů ponechal prázdnou.

Pohled pod kapotu a na displej

Začněme od procesoru typu Freescale ARM a pevně zabudované paměti flash o velikosti 4 GB, z čehož je zhruba 3 GB vyhrazeno pro uživatelova data. Nezdá se to mnoho, ale například kniha Krakatit od Karla Čapka převedená z čistého textu do formátu MOBI zabere pouhých 326 KB. Jednoduchým výpočtem zjistíte, že podobných knih by se do paměti vešlo zhruba deset tisíc. Samozřejmě, že knihy s obrázky a v méně úsporném formátu budou mnohem objemnější. Nedostatek paměti přesto pravděpodobně pociťovat nebudete.

V současnosti jsou v prodeji dvě verze čtečky. První dražší je vybavena nejen WiFi adaptérem Atheros AR6102G, ale také integrovaným modemem AnyDATA DTP-600W 3G GSM. Předmětem této recenze je druhá verze bez 3G modemu, vybavená pouze adaptérem WiFi. Slot pro paměťové karty, snadno vyměnitelnou baterii a dotykový displej u Kindle nehledejte. V tom Kindle trochu ztrácí body na konkurenční čtečku Nook. V čem tedy zvítězí? Nemusíte hledat dlouho. Stačí si dobře prohlédnout displej, jehož vysoce kontrastní zobrazení působí radost uživatelům Kindle 3 a straší konkurenci.

Jeho šestipalcová úhlopříčka sice nedosahuje velikosti papírové stránky, ale to při čtení knih subjektivně nevadí. Displej je typu elektronický papír. Ve srovnání s obvyklými LCD displeji má výrazně odlišné vlastnosti. Nesvítí, a proto ke čtení potřebujete vnější zdroj světla stejně jako u papírové knihy. Na druhou stranu se dá pohodlně číst na přímém slunečním světle. Dostatečně jemné rozlišení 800 × 600 bodů a optimalizovaný typ písma způsobují, že písmo vypadá jako namalované černou tuší na matnou fólii. Ani obrázky nevypadají špatně, přestože displej umí zobrazit pouze šestnáct odstínů šedi. Celkově se vjem při čtení dá přirovnat ke čtení tisku na kvalitní laserové tiskárně na mírně zašedlý recyklovaný papír. Za nejdůležitější považuji fakt, že čtení na elektronickém papíru nezatěžuje vaše oči víc než čtení papírové knihy.

Stejná kniha ve dvou formách Stejná kniha ve dvou formách

Použitá baterie typu LiPol o kapacitě 1750 mAh propůjčuje čtečce velmi dobrou výdrž na jedno nabití. Výrobce hovoří o zhruba třech týdnech. Samozřejmě, že reálná výdrž bude záviset na tom, kolik času budete číst, četnosti použití WiFi sítě, náročnosti zobrazovaných dokumentů a také rychlosti vašeho čtení. Displej Kindle totiž vyžaduje přísun energie jen při změně obrazu, nejčastěji tedy při přechodu na další stránku knihy.

Firmware a ovládání

Softwarová výbava Kindle 3 je stejně tak jako u předchozích verzí čtečky založena na modifikovaném linuxovém jádře 2.6.10. Seznam změn a rozdílový soubor vůči jádru 2.6.26 najdete na blogu Roberta Love. Samotné přesunutí knih do čtečky je snadné díky podpoře USB Mass Storage. Stačí Kindle připojit kabelem do USB portu a už můžete kopírovat knihy do složky documents, v níž je jeho firmware bez problémů najde.

Seznam knih v Kindle Seznam knih v Kindle

Ovládání přístroje je plně uzpůsobeno použité miniklávesnici. Začněme seznamem knih. Do něj vás nasměruje tlačítko Home. Tvorbu složek v seznamu nahrazuje možnost vytváření kolekcí (Collections). Pro vytvoření nové kolekce je potřeba vyvolat kontextové menu pomocí tlačítka Menu, v něm zvolit příkaz Create New Collection, vyplnit název sbírky a potvrdit vytvoření sbírky pomocí tlačítka Save. Vložení knihy do kolekce uskutečníte najetím na její jméno v seznamu knih, stiskem levého kurzorového tlačítka, výběrem příkazu Add to Collection... a výběrem názvu kolekce.

Mnoha uživatelům připadala „ruční“ práce s kolekcemi pomocí čtečky málo pohodlná, a proto vznikl program Kindle Collection Manager. Bohužel pouze pro Windows.

Tlačítko Back vás vždy vrátí o jeden krok zpět. Je například užitečné, když si odskočíte od právě čtené knihy do seznamu knih a chcete se bez hledání vrátit zpět. Stiskem tlačítka Aa se dostanete do voleb nastavení vlastností písma a orientace displeje.

Nastavení výstupu Nastavení výstupu

Ovládání Kindle mi celkově připadalo intuitivní. Ovšem pouze, co se týče čtení knih. Při prohlížení webu působila čtečka poněkud neohrabaně. Práce se zabudovaným webovým prohlížečem založeným na jádře Webkit je sice díky rozměrnému displeji příjemnější než na mobilním telefonu, ale citelně chybí jemnější ukazovací zařízení např. dotykový displej. Kindle 3 jednoduše nepatří mezi tablet PC, přestože si na ní nouzově dokážete přečíst např. elektronickou poštu. Podobný závěr platí pro přehrávání hudby ve formátu MP3. Skladby k přehrávání sice snadno zkopírujete z vašeho počítače do složky music, ale v menu Kindle najdete pouze funkci pro spuštění nebo ukončení jejich přehrávání. Volbu pořadí skladeb nebo konkrétní skladby přístroj neumí. Zde bych měl výtku na adresu výrobce. Opravdu se do firmwaru Kindle nedal zabudovat trochu účelnější přehrávač? Problém trochu zmírňují klávesové zkratky:

  • [Alt+Mezerník] – zapíná nebo vypíná přehrávání hudby

  • [Alt+f] – skok na další skladbu

Vraťme se ke čtení knih. Při otáčení stránek pomocí tlačítek na bocích displej černě problikne. Dle mé zkušenosti to neruší víc než otočení stránky papírové knihy. Reakce přístroje byly překvapivě svižné. Nepociťoval jsem, že by mě při čtení jakkoli brzdil. Knihy je možné opatřovat záložkami, zvýrazněními a psát si k poznámky. Po importu jsou automaticky indexovány, a proto vyhledávání v nich probíhá příjemně rychle. Ovšem ve vyhledávání se skrývá kámen úrazu. Funguje pouze po celých slovech a uživatelské rozhraní Kindle neumožňuje vkládat znaky s českou diakritikou. K zajímavostem přístroje patří možnost hlasitého čtení knih (Text-To-Speech). Jeho strojový hlas má poměrně slušnou intonaci. Škoda, že zvládá jen texty napsané v angličtině. Uživatelé z jiných než anglofonních zemí si některé z možností přístroje příliš neužijí.

Podporované formáty

Vzhledem k původu Kindle asi nikoho nepřekvapí, že základním formátem knih je u něj proprietární formát Amazonu - AZW. Technicky nejde o nic jiného než o formát Mobipocket opatřený DRM. Dále si čtečka přímo poradí s formáty Mobipocket (MOBI a PRC) bez DRM, TXT a ještě zvládne obrazové formáty JPG, GIF, PNG a BMP. Překvapivě dobře si také rozumí s formátem PDF. Vyzkoušel jsem např. openMagazin 7/2010 a číst se pomocí Kindle 3 rozhodně dal. Ale pouze při 150% zvětšení a při nastavení displeje naležato. Pro dokonalé pohodlí při čtení PDF souborů ve formátu A4 je displej Kindle jednoduše příliš malý. U elektronických knih s rozměrově menším formátováním např. A5 byla situace mnohem příznivější. Ideálním nechráněným formátem pro Kindle 3 tedy zůstává formát Mobipocket bez DRM a ve znakové sadě Unicode.

openMagazin v Kindle openMagazin v Kindle

Amazon si uvědomuje fakt, že počet podporovaných formátů dokumentů je u Kindle ve srovnání s konkurencí malý. Proto nabízí konverzi souborů přes e-mailovou schránku, kterou každá čtečka dostane do vínku už při koupi.

Velikonoční vajíčka a několik klávesových zkratek

Přístup k root shellu Kindle byl již získán. Proto vešly ve známost skryté funkce a také klávesové zkratky. Některé z nich bych zde chtěl uvést.

  • [Alt+Shift+R] – restartuje Kindle

  • [Alt+Shift+.] – restartuje uživatelské rozhraní

  • [Alt+Shift+G] – pořídí snímek obrazovky do složky documents

Pouze po stisku klávesy Home:

  • [Alt-Shift-M] – hra hledání min, stisk klávesy [g] při spuštěném hledání min přepne na hru piškvorky

Piškvorky v Kindle Piškvorky v Kindle

Pouze při otevřené knize:

  • [Shift+Sym] – spustí / vypne hlasité čtení

  • [Mezerník] – pauza v průběhu čtení (funguje jen při spuštěném hlasitém čtení)

Hledače alternativního firmwaru zatím zklamu. Už zhruba tři roky je ve vývoji specializovaná linuxová distribuce OpenInk, ale Kindle 3 v jejím seznamu podporovaných modelů zatím není.

Knihy pro Kindle

Obavy nakladatelů z volného šíření elektronických knih vedly k požadavku použití DRM při jejich prodeji. Postupně se vyprofilovaly dvě nejvýznamnější technologie. První od Amazonu používá formát AZW, konkurenční od Adobe je založena na formátech EPUB a PDF. Všechny tři uvedené formáty jsou sice založeny na otevřených standardech, ale je k nim připojeno proprietární DRM, které otevřenost ničí. Z toho plyne, že volbou čtečky zároveň volíte obchodní řetězec pro nákup knih. Na straně jedné je zde Kindle s formátem AZW opatřený DRM Amazonu, na druhé pak najdete Nook, Booken, Pocket Book, Jinke Hanlin, čtečky od společnosti Sony a mnoho dalších podporujících EPUB s DRM od Adobe. Z uvedeného by se mohlo zdát, že dosud dominující platforma Amazonu bude ostatními velmi rychle překonána. Zatím to tak nevypadá. Právě Kindle 3 byl vynikajícím tahem Amazonu ve válce čteček. Dle mého mínění se opakuje souboj formátů, spojený se snahou o vendor lock-in. V tomto případě se netýká jen koncových uživatelů, ale též vydavatelů knih. Doufejme, že vítězem nebude ani Amazon, ani Adobe, ale uživatel, který nakonec obdrží knihy bez DRM. Dle mého mínění je totiž DRM jednoznačným zlem, které ze zákazníka dělá rukojmí obchodního řetězce.

Stahování knih z Internetu sice není v ČR nezákonné, ale zaměřme se na současné možnosti jejich nákupu. Začněme projektem wKnihy.cz, který je technologicky založen na platformě Mobipocket bez DRM a jehož zatím nepříliš rozsáhlou nabídku knih si v Kindle 3 přečtete bez potíží. Přímou konkurenci mu dělá portál eReading.cz s mnohem zajímavějším počtem knih. Bohužel, zhruba u poloviny knih je použita technologie EPUB / Adobe DRM, a proto u nich máte s Kindlem smůlu. Nevelké množství knih ve formátu PDF ještě nabízí portály Digibooks.cz a Libri.cz.

Nejzajímavějším současným zdrojem elektronických knih v českém jazyce stále zůstává portál Palmknihy.cz, který jich nabízí zdarma ohromné množství a bez omezujícího DRM. Najdete na něm knihy, které zde vystavili jejich autoři nebo na které již vypršela autorská práva. Bude-li splněno oznámení z tiskové zprávy z letošního srpna, můžeme se v dohledné době těšit na velice zajímavou nabídku knih nakladatelství Fragmet, Albatros Media, Academia a Galén. Investice do Kindle 3 by pak získala mnohem větší smysl, neboť knihy by údajně měly být bez DRM a jistě také ve formátu Mobipocket, se kterým se na Palmknihách setkáváme už dlouho.

Spolupráce s Calibre

Při větším počtu knih v různých formátech se neobejdete bez programu pro správu knih. Doporučuji program Calibre. Díky němu udržíte v knihách pořádek, a to nejen v počítači, ale také v paměti vašeho Kindle. Po připojení přístroje pomocí kabelu se v menu Calibre objeví další dvě ikony. První z nich Odeslat do zařízení slouží pro odeslání knih do Kindle přímo z prostředí Calibre. Druhá, Device, umožňuje pracovat s knihami v paměti Kindle stejně, jako by šlo o další knihovnu Calibre. Zelené zatržítko v poli In Device signalizuje přítomnost knihy v Kindle, při přepnutí do paměti Kindle se název pole změní na In Library a zatržítko vás informuje, že kniha obsažená v paměti Kindle je přítomná v knihovně Calibre. Jsem toho názoru, že spolupráce s Calibre účinně vykrývá většinu nedostatků čtečky.

Calibre s připojeným Kindle Calibre s připojeným Kindle

Ještě přidám jeden tip pro často používanou konverzi vašich knih v Calibre z formátů TXT a PDB do formátu MOBI. Nejčastěji se u těchto vstupních souborů setkáte se znakovou sadou win-1250. Pro zachování české diakritiky stačí zadat do kolonky Input character encoding v části Vzhled a chování hodnotu cp1250.

Nastavení kódové stránky vstupního souboru v Calibre Nastavení kódové stránky vstupního souboru v Calibre

Čtečka knih především

Čtečka Amazon Kindle 3 není kvůli malé úhlopříčce displeje a omezeným možnostem vyhledávání vhodná například ke studiu vysokoškolských skript. Moc jí nesedí ani prohlížení internetových stránek nebo přehrávání hudby ve formátu MP3. To vše jsou ale z pohledu jejího hlavního využití okrajové činnosti. Kindle 3 je především čtečkou elektronických knih s vynikajícím kontrastem displeje, pragmaticky nastavenou výbavou a přijatelně jednoduchým ovládáním. Právě z těchto důvodů je dle mého mínění výbornou volbou. A za rozumné peníze...

Specifikace

Rozměry: 190 × 123 × 8.5 mm
Hmotnost: 241 gramů
Displej: 6″ (15,24 cm), 122 × 91 mm, technologie Pearl E-Ink – nepodsvícený
Rozlišení: 600 × 800, 166 dpi
Počet barev: 16 odstínů šedi
Baterie: Výdrž cca tři týdny při zapnuté bezdrátové síti, až čtyři týdny s vypnutou bezdrátovou sítí
Paměť: Interní 4 GB – z toho cca 3 GB pro uživatele
Konektory: USB 2.0 (micro-USB), 3,5mm jack pro sluchátka, integrované reproduktory
Konektivita: WiFi 802.11b/g (WEP, WPA, WPA2).
Formáty: Knihy Kindle (AZW), PDF, TXT, nechráněné MOBI, PRC, po konverzi pře e-mailovou službu Amazonu HTML, DOC, DOCX, RTF, obrázky JPG, GIF, PNG, BMP, hudba Audible (formats 4, Audible Enhanced (AAX)), MP3
Možnosti zvětšování písma: Ano – 8 velikostí písma
Otáčení na výšku/šířku: Ano
Podpora českých fontů: Ano

Nahoru

Příspěvky

Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
ivan 21. 10. 2010, 03:40:06
Odpovědět  Odkaz 
Trosku sa zacinam zaoberat o ebooks a nechcem nieco pokazit so zakladanim mojej kniznice, preto sa pytam v akom formate je najlepsie archivovat knihy? ePUB(necita Kindle) a AZW to asi nemoze byt, nieco take co precitaju vsetky citacky (teda oba tabory) samo okrem TXT.

Je tym formatom Mobipocket (PRC)?
aky ebook format ?
ivan 21. 10. 2010, 03:40:21
Odpovědět  Odkaz 
Trosku sa zacinam zaoberat o ebooks a nechcem nieco pokazit so zakladanim mojej kniznice, preto sa pytam v akom formate je najlepsie archivovat knihy? ePUB(necita Kindle) a AZW to asi nemoze byt, nieco take co precitaju vsetky citacky (teda oba tabory) samo okrem TXT.

Je tym formatom Mobipocket (PRC)?
Lubomír Čevela Re:aky ebook format ?
Lubomír Čevela 21. 10. 2010, 09:40:40
Odpovědět  Odkaz 
Pokud uvažujete o Kindle, pak bych považoval za horkého kandidáta formát MOBI. Pokud to s e-booky myslíte vážně, nainstalujte si program Calibre. Otázka správného formátu vás přestane trápit neboť Calibre umí dávkovou konverzi většiny používaných formátů. Podívejte se na článek věnovaný Calibre, který zde vyšel před nedávnem - http://www.linuxexpres.cz/software/calibre-spravce-elektronickych-knih.
Re:Re:aky ebook format ?
ivan 21. 10. 2010, 13:17:03
Odpovědět  Odkaz 
Dakujem za odpoved, PRoblem je ze davkove spracovanie je mozen iba ak to nei je archivovane na DVD/CD a pod. Preto chcem vybrat univerzalny format i pre buducnost. Takze MOBI, super dakujem.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Nepovim 21. 10. 2010, 08:29:16
Odpovědět  Odkaz 
Škoda, že pdf fit-to-width funguje jen na šířku. Na výšku mi to přijde fit-to-page.
Uměl bych si představit, že by na výšku se stránka rozdělila na 2 podstránky a bylo by to krásně velké.
Uvolnili SDK, tak snad to někdo vytuní.
Andrej Pavelka Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Andrej Pavelka 21. 10. 2010, 12:07:52
Odpovědět  Odkaz 
Naozaj to vyzerá pekne. možno si to objednám za prachy z brigády, ktorú mám práve absolvovať. Alebo ešte počkám tak 2 roky, kým vývoj v čítačkách trochu pokročí, napr. kým sa na tomto modeli zlepší rýchle listovanie na učebné materiály a pod.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
lzap 21. 10. 2010, 13:36:59
Odpovědět  Odkaz 
Skvělá recenze. Díky.

Bohužel stále čekám na čtečku, u které bych mohl bezproblémově číst A4 PDFka... Zatím je to příliš malé.
Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Nepovim 21. 10. 2010, 16:13:12
Odpovědět  Odkaz 
Otoč si to na šířku. Nebo pak DX.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Michal Růžička 21. 10. 2010, 23:11:08
Odpovědět  Odkaz 
No, nemůžu si pomoc, ale kontrast my u Kindle 3 přijde pořád nedostatečný. Nakonec je to vidět i na tom obrázku, že papírová kniha má kontrast textu daleko větší (i knihy na „zažloutlém“ papíru, který je IMHO mnohem příjemnější ke čtení).

Pak to chce vychytat dětské nemoci. Např. nutnost vždy prolistovat několika položkami menu, když chce člověk změnit orientaci textu, skok na začátek/konec dokumentu zahrabaný v několika úrovních menu, nemožnost libovolně nastavit zoom (několikrát se mi stalo, že kolem textu v PDF jsou zbytečné okraje, které jen ukrajují vzácného místa na nijak velkém displeji, ale nejde s tím nic dělat, protože nejbližší vyšší přiblížení už by znamenalo zobrazení pouze části textu), nemožnost provést reflow tagovaných PDF apod.

Display Kindle 3 je každopádně moc malý na rozumné čtení PDF (což od čtečky vyžaduji – v nativní formátu elektronické knihy jednoduše většina textů které chci číst není). Moc doufám, že se tak do roka objeví čtečka s displejem blížícím se velikosti A4 (DX jsem v ruce neměl, ale kolega říkal, že ten už stačí), vyšší kontrastem e-papíru a cenou tak kolem 2–3 tisíc (DX je nyní dražší). Pak čtečku hned kupuji.

BTW, víte o jednoduchém způsobu, tak dostat zajímavou webovou stránku do Kindlu (pokud možno na jedno dvě kliknutí z Firefoxu; o možnosti poslání na tu speciální e-mailovou adresu ke konverzi vím, ale nezkoušel jsem).
Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Cm 22. 10. 2010, 07:45:49
Odpovědět  Odkaz 
"kontrast my u Kindle 3 přijde pořád nedostatečný" ...
Držel jste to v ruce? Asi ne. Pak by jste nemohl tohle vypustit z klávesnice.
Re:Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Michal Růžička 22. 10. 2010, 09:14:19
Odpovědět  Odkaz 
Pokud bych to nedržel v ruce, tak bych to nepsal. Pochopitelně jsem to v ruce držel (zrovna teď mi tu ten Kindle leží na stole) a z výše uvedeného je to myslím celkem zřejmé.

Za výhradou ke kontrastu si stojím a kolega má stejný názor. Netvrdím, že je to nepoužitelné, ale papírová kniha má prostě kontrast větší a čte se pohodlněji.
Re:Re:Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Cm 22. 10. 2010, 15:17:10
Odpovědět  Odkaz 
Hmm, tak asi máme jiná zařízení. My se zase s kolegama shodli, že je to téměř rovnocenné s papírem. Čtu z toho skoro všude. Tam , kde se dá číst knížka, dá se i číst xindle.
Jediná věc mi vadí: a tom, že xindle nepodporuje procházení knih pomocí adresářů. To je fakt vopruz. (Ale asi to američani nejsou schopný zvládnout psychicky, stromovou strukturu nemá ani dost MP3.) Na vše ostatní se dá bez problémů a rychle zvyknout. Je ovšem třeba mít na zřeteli, že je to určený na četní textů. Ne na web...
Re:Re:Re:Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Nepovim 22. 10. 2010, 16:13:34
Odpovědět  Odkaz 
Onlajny.cz fungují, tak co ? :)
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Pitrsonek 24. 10. 2010, 01:24:02
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj Kindle 3 mám již více jak měsíc a musím říct, že naprostá spokojenost. Je to příjemné malé zařízení a na čtení výborné. Kontrast displeje je parádní. Nyní jsem si ještě pořídil Kindle DX 2. generace a budu dělat testy, porovnám kvalitu displeje s Kindle 3 atd. Recenzi napíši zde: http://www.amazon-kindle.cz/
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Railie 1. 11. 2010, 09:59:02
Odpovědět  Odkaz 
Mám Kindle měsíc, velikost mi vyhovuje.Displej je super.DX by pro mne bylo moc velké heblo ;) ale kdo potřebuje větší zařízení, třeba to bude vidět jinak. Všechno převádím do mobi(i PDF), takže pohoda. Za své peníze jsem s tím jako s knihou spokojen.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
leko 3. 11. 2010, 18:16:28
Odpovědět  Odkaz 
Vsetko co je v clanku je v poriadku az na jednu vec. Preco kupovat kindle z amazon.com ked to je uplne zbytocne. Kupujte to cez uk, je to v eu a nie je problem s nicim.
Lubomír Čevela Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Lubomír Čevela 4. 11. 2010, 09:13:20
Odpovědět  Odkaz 
Máte pravdu, že na Amazonu.uk se Kindle koupit dá také. Ale co tím získáte oproti nákupu přímo z USA? Rychlejší doručení? Možná. Já jsem si Kindle objednal na americkém Amazonu v úterý večer a už v pátek jsem na něm četl první knížku.

Ekonomicky mi to moc nevychází. Nestudoval jsem všechny detaily doručování z Británie, ale vypadá to tak, že poštovné je při nákupu nad 25 GBP zdarma. K nákupu Kindle v USA musíme připočítat 20 USD. Kalkulace je zde:
Kindle Kurs Částka
109 GBP x 27,940 = 3045,46 CZK
139 + 20 USD x 17,313 = 2752.77 CZK

Kindle je už k dostání na českých e-shopech. Jeho cena se zde pohybuje mezi 4 000 CZK - 5 000 CZK, protože čeští prodejci si nemohou dovolit ignorovat DPH a zákonem předepsanou dvouletou záruku.
Re:Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
zaty 4. 11. 2010, 11:19:46
Odpovědět  Odkaz 
Podle všeho se z ČR na UK Amazonu ten Kindle koupit neda. Při pokusu o objednání mi to napsalo: "Kindle Wireless Reading Device, Wi-Fi, 6" Display, Graphite - Latest Generation cannot be shipped to the selected address. A non-UK address was selected for this UK-only Kindle. For the best wireless coverage and fastest shipping to Czech Republic, please shop the US Kindle Store at Amazon.com."
Jinak ja objednával z US 26.10. večer a 1.11. mi volali z UPS že mi to vezou. Když odečteme víkend, jsou to slušné 4 pracovní dny, to se občas nezadaří ani České poště :)
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
bibri 4. 11. 2010, 12:21:28
Odpovědět  Odkaz 
Hledej "Kindle for internationa shipment".
Re:Re:Re:Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
stoural 24. 11. 2010, 16:24:40
Odpovědět  Odkaz 
Coz vas presmeruje na amazon.com (USA)
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Pity 14. 11. 2010, 19:54:47
Odpovědět  Odkaz 
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=106048

tady je srozumitelnej navod jak nainstalovat stredoevropskou diakritiku, bez ktere je vyhledavani v textu opravdu nepouzitelne (tedy pokud chcete cist v cestine)
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
lzap 15. 11. 2010, 20:14:43
Odpovědět  Odkaz 
Díky za skvělou recenzi. Já zatím zůstávám u svého Foxitu a vyměním jej až za e-ink formátu A4. A nebo iPad-like zařízení, až bude něco pořádného k dispozici...
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
hasty 17. 11. 2010, 10:40:51
Odpovědět  Odkaz 
¨V tom Kindle trochu ztrácí body na konkurenční čtečku Nook. V čem tedy zvítězí? Nemusíte hledat dlouho. Stačí si dobře prohlédnout displej, jehož vysoce kontrastní zobrazení působí radost uživatelům Kindle 3 a straší konkurenci.¨

Ten Nook ste drzali v ruke alebo ho hodnotite podla obrazkov z internetu ? Nie. Nechcem rypat, ale uvazujem nad kupou nejakej citacky. Kazda info padne vhod.

Ma niekto skusenost s pocketbook ? - http://www.ebookreaderstore.nl/ereaders/pocketbook-pro/
Lubomír Čevela Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Lubomír Čevela 25. 11. 2010, 21:31:20
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím. Když už mi nevěříte, podívejte se na porovnání obou zařízení na http://nook.funsite.cz/nook-vs-kindle-3/. Cituji "V čem je lepší Kindle: - kontrast obrazovky = Kindle 3 má lepší kontrast obrazovky zhruba 30% až 35%." Nedá se říci, že by zrovna šlo o fanovské stránky Kindle.
Re:Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
sand.dollar 1. 02. 2011, 20:20:09
Odpovědět  Odkaz 
Nook mám dotykovou obrazovku. Někde jsem četl, že čtečky s dotykovým displejem mají obecně horší vlastnosti displeje. Na druhou stranu dotykáč je v mnohém lepší na ovládání.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Astory 23. 11. 2010, 18:44:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, mám jeden dotaz ohlěndě knih v Pdf. Poté co je překonvertujete v programu Calibre do formatu Mobi - je schopná funkce TEXT TO SPEECH přečíst je nahlas? Je tato konverze těžká a je poté tato kniha ve čtečce dobře čitelná?
Lubomír Čevela Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Lubomír Čevela 25. 11. 2010, 21:39:49
Odpovědět  Odkaz 
U textu pro TTS je celkem jedno, zda vznikl konverzí z PDF nebo z jiného formátu. Ovšem nesmí jít o PDF formát obsahující pouze naskenované bitmapy. Z takového PDF nevydoluje Calibre žádný smysluplný text a tím pádem ani TTS nebude mít, co číst.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Stojan 4. 01. 2011, 21:03:32
Odpovědět  Odkaz 
Nazdar, ako je na tom Kindle 3 čo sa týka znakov "ľščťžýáíéôř". Dokáže ich prečítať?
Lubomír Čevela Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Lubomír Čevela 5. 01. 2011, 09:36:42
Odpovědět  Odkaz 
Čeština v textu knih nečiní Kindle problémy. Jen je potřeba mít knihy ve správném formátu. S čistým textem můžete mít problém, neboť neobsahuje žádnou hlavičku, která by Kindle sdělila v jaké je kódové stránce. Jak už bylo uvedeno v textu, doporučuji Kindle "krmit" knihami ve formátu MOBI, ale nenarazil jsem na problém ani u PDF souborů.

Vstup českých znaků z klávesnice např. při vyhledávání na neupraveném Kindle 3 nefunguje. Je zde ale možnost instalace češtiny viz. http://www.linuxexpres.cz/cestina-pro-amazon-kindle-3 . Po jejím provedení získáte nejen vstup znaků s českou diakritikou, ale také uživatelské rozhraní v češtině.
Miroslav Hrončok Re:Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Miro Hrončok 5. 01. 2011, 18:23:32
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem narazil na problém u PDF metadat. Když jsou uložena bez hacku a carek, Kindle normálně zobrazí autora (titul je ale stále nahrazen názvem souboru bez koncovky - po zmáčknutí šipky doprava je ale vidět i titul knihy). Pokud ale zadám metadata do PDF souboru s háčky a čárky (stačí jeden z údajů), autora ani titul v Kindlu nezjistím, přestože u formátu MOBI nedělá diakritika v metadatech žádný problém.

Jestli to někdo chcete vyzkoušet, pamatujte, že pokud změníte metadata, ale nepřejmenujete soubor v Kindlu, musíte čtečku restartovat, aby se změna projevila, jelikož čtečka metadata kešuje.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Tomáš 10. 03. 2011, 20:57:02
Odpovědět  Odkaz 
Dobrá recenze. Mám Kindle zapůjčený a jsem překvapen velmi dobrým kontrastem. Že při překlápění stránek displej zčerná a reakce je pomalejší je vlastností a mě osobně nevadí. Spolupráce s Calibre je na výbornou i s převodem knih. Calibre doporučuji jako poměrně intuitivní nástroj. Slouží pro převod ebook i na iPad, ale ve výstupu epub. Marek Lutonský popsal na Žive tento převod a domnívám se, že se některá nastavení dají použít i u tohoto zařízení. Včetně stažení přebalů knih. Mám ale dotaz, u mého půjčeného Kindle nejde přepínání velikosti písmen po stisku Aa a ani v recenzi napsaná zkratka pro restart Alt+shift+R mi nefunguje. Neví někdo co s tím? Dá se použít pro restart i dirka vespodu přístroje mezi výstupem na sluchátka a mikroUSB?
Něco do Kindlu
pek 23. 03. 2011, 08:03:46
Odpovědět  Odkaz 
Žonglérův slabikář, obrázková učebnice žonglování s míčky, kruhy a kužely.

http://zonglovani.info/download/mobi.html
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Petka 5. 04. 2011, 12:10:33
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, proč je u nás Kindle o tolik dražší než v USA? Je to nějaká speciální verze? Např. http://www.nej-ceny.cz/257469/amazon-kindle-3-wi-fi.html
Vojtěch Trefný Re:Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Vojtěch Trefný 5. 04. 2011, 14:43:22
Odpovědět  Odkaz 
Clo, DPH a dvouletá záruka.
Prodám nový amazon kindle - levně
Vojta 28. 05. 2011, 23:51:56
Odpovědět  Odkaz 
Nabídku najdete zde http://aukro.cz/show_user_auctions.php?uid=6404239
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
J 30. 06. 2011, 23:20:34
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, zajímalo by mě, na jakém principu v Čechách funguje připojení přes 3G síť. Musí se předplatit?
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
borec na konec 18. 09. 2011, 17:22:37
Odpovědět  Odkaz 
zdravim premyslim o koupi ctecky a vyhlidl sem si kindle 3 bez 3g(coz mi pripadne zbytecne) ale po precteni teto ,,presetnace a diskuze'' mne docela sklamal uz sem se dival aji na amazon ze to ted sotiji zhruba 3000 a min takze cenove dobre ale ta ctecka nook se mi zda o neco lepsi. jen by sem se chtel zeptat jakou z techto dvou ctecek si koupit??? diky
Miroslav Hrončok Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Miro Hrončok 19. 09. 2011, 01:12:21
Odpovědět  Odkaz 
Já mám Kindle a jsem navýsost spokojen. Navíc spoustu médií včetně tohoto do Kindlu dodává obsah.
Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
borec na konec 20. 09. 2011, 17:37:33
Odpovědět  Odkaz 
jo diky porad se rozhoduji ale myslim ze si kindle koupim propadne my to velice vyhodne ale jeste se chci zeptat jak funguje ta wifina je to pomale (myslim bez 3g) nebo rychle proste jak tam funguje internet protoze si nehodlam porad cist knihy.da se na tom primerene aspon surfovat???
diky
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
palikam 5. 10. 2011, 12:42:39
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, čo hovoríte na Amazon Kindle DX Grafit, oplatí sa ísť do tejto čítačky, tieto sa mi zdajú malé na poriadné čítanie? díky za názor.
Lubomír Čevela Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Lubomír Čevela 27. 11. 2011, 22:50:55
Odpovědět  Odkaz 
Záleží na tom, co chcete v Kindle číst. Kindle DX je oproti menším čtečkám mnohem vhodnější pro čtení knih v souborech typu PDF ve formátu A4. Což je převažující většina manuálů a script. Daní za tuto výhodu je mnohem vyšší cena zařízení a také jeho horší skladnost oproti šestipalcovým čtečkám.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
R T. 18. 12. 2011, 13:30:19
Odpovědět  Odkaz 
dobrý den, chtěl bych se zeptat, při provádění registrace po mě chce číslo karty, jde se někde zaregisrovat jinak? Díky
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Klára 26. 02. 2012, 19:14:22
Odpovědět  Odkaz 
Prosím poraďte mi, nejde mi na Kindlu 3 psát maily, dám napsat mail najedu do toho okénka na zprávu, kliknu tam, objeví se kurzor, ale v tom jakoby vůbec nefungovala klávesnice, nenapíše to ani čárku ani nejde vložit symbol. Nevíte, čim to?? Moc děkuji za jakoukoli radu!
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Dominika 26. 06. 2012, 08:45:18
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, potřebovala bych radu. Ve čtečce mi nejde vytvářet nové sbírky. Nejde mi zkrátka kliknout na - Create new collection, prosvětluje se šedě a nemůžu na něj najet. Nevíte, čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď
Miroslav Hrončok Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Miro Hrončok 26. 06. 2012, 15:09:55
Odpovědět  Odkaz 
Kolekce jsou uložené v cloudu u Amazonu (prý), takže pro jejich vytvoření musíte mít Kindle propojený s Amazon účtem.
Michal Hrušecký Re: Re: Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Michal Hrušecký 26. 06. 2012, 21:59:01
Odpovědět  Odkaz 
U Kindle 4 krasne funguji i offline, ale jen Amazon chce dokopat lidi ke sparovani zarizeni, tak nejsou dostupne bez toho. Stejne jako nastaveni casu v kindlu.
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3
Jan Vejtasa 22. 08. 2016, 16:48:03
Odpovědět  Odkaz 
Prodám náhradní baterii pro tuto čtečku https://mobil.bazos.cz/inzerat/62849662/Baterie-pro-Amazon-Kindle-3.php

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »