přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Čtečka knih Foxit eSlick

Čtečka knih Foxit eSlick

eslick.jpg

Když jsme zjistili, že společnost Foxit dodává na trh elektronickou čtečku knih pro formát PDF běžící na Linuxu, ihned jsme objednali jeden kousek do redakce. Lukáš Zapletal přístroj podrobil týdennímu testování a přinášíme vám výsledek.


Přiznám se, že mě na Foxit eSlicku (dále jen eSlick) zaujala nejprve cena - ale tu vám prozradím až na konci článku. Vzhled se nijak neliší od jiných čteček stejně tak jako displej s technologií e-ink. Ovšem podpora PDF je něco, co eSlick umí dokonale - dalo by se říci momentálně nejlépe ze všech čteček na trhu. Kromě podpory PDF výrobce láká na 512 MB interní paměti, 2 GB SD kartu v základní výbavě a kvalitní šestipalcový displej e-ink o rozlišení 600x800.

Bílý eSlick s logem, zdroj foxitsoftware.comBílý eSlick s logem, zdroj foxitsoftware.com

Krasavce jménem eSlick koupíte ve třech barvách - černé, šedé a bílé. Spolu s ním v krabici najdete SD kartu Kingston 2 GB, USB kabel, adaptér pro nabíjení (s redukcí na evropskou i americkou zásuvku), sluchátka (pecky) s 2,5 mm kontektorem, redukce 3,5-2,5 mm jack, CD s programy pro Windows a stručnou uživatelskou příručku. Tu detailní najdete v přístroji ve formátu PDF - kde jinde.

Nejdůležitější vlastností elektronické čtečky knih je dobrá podpora formátů. V tomto případě je situace jednoduchá - eSlick umí zobrazit pouze formáty PDF a TXT. Podpora formátu PDF je něco, co zatím není standardní výbavou e-čteček - i nové čtečky (jako je Amazon Kindle) zatím PDF neumí. Dalo by se říci, že eSlick otevře jakýkoliv PDF soubor, a nejen to. Díky rozšířenosti tohoto univerzálního formátu je možné převést si libovolný text (zejména webové stránky a dokumenty) pomocí standardních nástrojů či virtuálních tiskáren. Jeden takový nástroj dostanete přímo ke čtečce zdarma - o tom ale později. Co se týče textových souborů, tak ty musejí být ve formátu UNICODE, pokud potřebujete diakritiku.

Formáty knih

Jenže ono to není všechno - kromě PDF a TXT bude eSlick číst také dva nejrozšířenější speciální formáty určené pro elektronické knihy - svobodný EPUB a formát společnosti Palm - PDB. Abych byl přesný - testovaný přístroj to ještě neumí, ale během psaní recenze vydal výrobce tiskovou zprávu oznamující novou generaci firmwaru s podporou zmíněných formátů. Výrobce slibuje, že současní uživatelé budou moci zdarma firmware upgradovat. Jedinou nevýhodou pro nás, linuxáky, je nutnost provést to ve Windows. Aktualizační program je totiž bohužel pouze pro Windows. Ačkoli tisková zpráva je již ve světě, vývojáři firmware ještě ladí - ke stažení v době psaní recenze nebyl k dispozici. Mnoho českých knih (hlavně klasiku) ve formátech EPUB najdete třeba na serveru palmknihy.cz (jsou tam i nějaké v PDF - těch je méně).

Je skvělé, že eSlick bude umět také EPUB a PDB. Dovedu si představit, že zobrazování těchto speciálních formátů bude pro přístroj jednodušší - čímž se pochopitelně ušetří energie v baterii. Ačkoli tyto formáty nejsou tak univerzální jako PDF, na obyčejné knihy (beletrii, poezie, méně technické knihy) stačí. Soubory EPUB/PDB jsou také podstatně menší, než stejný text v PDF. A obrovskou výhodou je možnost změnit velikost písma na takovou velikost, která vám bude vyhovovat. Tyto formáty také perfektně podporuje skvělý open-source program Calibre sloužící ke správě elektronických knih. Můžete si libovolně převádět knihy z jednoho formátu do druhého (pokud to autorská práva dovolí), což v případě PDF příliš dobře nejde - jedná se o formát obvykle "finální" bez možnosti dalších (rozumných) úprav či extrakcí textu.

Tmavý eSlick, zdroj foxitsoftware.comTmavý eSlick, zdroj foxitsoftware.com

Displej a způsob čtení

Čtení PDF můžete provádět na výšku i na šířku - dle chuti. Zejména režim na šířku při zoomu "fit to width" je ideální pro klasický formát A4 - velikost textu je v drtivé většině dokumentů ideální na čtení. To ocení také vědátoři nebo učitelé, kteří čtou technické či odborné práce plné diagramů, tabulek nebo matematických vzorců. Obrácení je jen otázkou zkratkové klávesy. Pro zoomování vývojáři dali do vínku tlačítka na pravé straně, daleko lepší je však zkratková klávesa s možností zoomování na ideální šířku i výšku. A pak je tu inovativní "reflow" režim, který použijete v případě, že vám text prostě utíká a vy nemůžete nazoomovat rozumnou velikost písma. Čtečka "vytáhne" na každé stránce veškerý text a zobrazí a zalomí jej tak, aby se dobře četl. Nepřijdete ani o obrázky či jiné elementy na stránce, jen všechno bude takové "rozbořené". Číst vám to ale nezabrání.

Displej je super. Text je perfektně čitelný ze všech úhlů, je mírně lesklý, takže si pouze musíte dát pozor na odraz světla. Pochopitelně není podsvícen, takže jeho podklad je bílý. Tedy, skoro bílý. Je to taková šeď - zřejmě technologicky není možné docílit ideální bílé. Nemohu porovnávat s jinou čtečkou, ale reakce recenzentů byly vždy dobré a označovali jej za nadprůměrný. Skvělé je, že ostrost se prostě nedá s LCD displejem srovnat - můžete bezproblémově číst i menší text, i když je to trošku nepohodlné (a je lepší si text zvětšit). Výrobce uvádí čtyři odstíny šedi - což sedí. Obrázky vypadají pochopitelně "ošklivě", zato text bezproblémově. Holt je to čtečka knih, ne rámeček na fotky. Povrch je velmi podobný LCD displejům, takže čištění by mělo být bezproblémové - lze použít klasický roztok pro čištění LCD displejů.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je jedna z hodně diskutovaných témat na fórech společnosti Foxit. Ta totiž uvádí v materiálech až 8 tisíc otočení stran. Jak známo displeje s technologií e-ink odebírají energii pouze při překreslení (změně), poté je spotřeba nulová. To je sice pravda zřejmě i pro tento přístroj (vypnout jej však se zachováním displeje nelze - vždy je při vypínání zobrazeno logo a poté se displej smaže), nicméně operační systém a vykreslovací program musí na pozadí běžet stále. V praxi tak uživatelé dosahují asi jednoho tisíc otočení na jedno nabití. Do těchto "otočení" je nutné počítat také překreslení menu, pohyb v položkách menu a podobně. Testování bylo prováděno zřejmě s velmi jednoduchým dokumentem, protože čím je PDF dokument složitější, tím dá přístroji vykreslení stránky více zabrat (a spotřebuje také více energie). Pozor si zejména dejte na PDF soubory, kde je text převeden do křivek (neobsahuje textovou informaci).

Tolik teorie, nyní praxe. Za dobu používání (necelý týden) jsem baterii nabil pouze jednou (napoprvé). Četl jsem v průměru hodinu denně, ale za to intenzivně - zkoušel jsem různé PDF soubory. Kolik to bylo otočení stran si netroufám tvrdit, nicméně tisícovka to asi nebude. Baterie se teprve potřebuje rozdýchat. Můj odhad ovšem je takový, že PDF knihu o 400 stranách na jedno nabití bezpečně přečtete (s přestávkami pochopitelně - přístroj budete zapínat/vypínat). Pokud byste použili formáty EPUB/PDB, tak byste mohli zvládnout knihy dvě nebo tři.

Bílá varianta z boku, zdroj foxitsoftware.comBílá varianta z boku, zdroj foxitsoftware.com

Přístroj má režim spánku, který ovšem funguje trošku podivně. Můžete nastavit, za jak dlouho se má přístroj vypnout (5, 10, 30 minut), ale při překročení tohoto limitu se provede úplné vypnutí (switch-off). Je to tedy jen taková pojistka v případě, že eSlick necháte někde bez povšimnutí zapnutý. Mimochodem baterie je neznámého původu, nicméně dá se u dodavatele objednat a výměnu provedete bez problémů pomocí mikro-křížového šroubováku.

Rychlost ovládání a stabilita

Rychlost přístroje je, řekl bych, uspokojivá. Naběhnutí trvá zhruba 8 vteřin, vypnutí je možná o chlup rychlejší. Ihned po naběhnutí je eSlick připraven k práci a nabídne poslední otevřený dokument (na poslední čtené stránce). Chytře si pamatuje hned asi 20 posledních dokumentů, takže dalo by se říci, že za 10 vteřin již načítáte dokument, jehož otevření může trvat od jedné sekundy do desítek sekund (to v případě velmi složitých dokumentů - časopisů a podobně). Horší je to už při používání uživatelských nabídek - pohyb v nich je pochopitelně díky použité technologii pomalý, což by mohlo někomu způsobovat problémy. Nicméně uklidnění může přinést informace, že doba překreslování je plus mínus u všech elektronických čteček stejná - tedy pomalá.

Stabilita zařízení je dobrá, za ten týden mi eSlick jednou zamrzl. Na zadní straně je tlačítko Reset, které musíte zmáčknout propiskou nebo jiným špičatým předmětem a stroj hned znovu nabootuje. Někteří uživatelé si stěžují na nestabilitu, ale to se hodně odvíjí od typů dokumentů, které otevírají. Pokud se pokusíte otevřít příliš složitý dokument (nějakou mapu například), přístroj bude načítat například minutu. Když vás to přestane bavit, stačí použít tlačítko zpět a vrátíte se do menu. Osobně nevidím žádný přínos otevírání jiných než textových dokumentů. Firma slibuje opravu všech chyb a musím říct, že se na diskuzních fórech docela snaží odpovídat na všechny problémy. Pokud nejde nějaký dokument otevřít, žádají jeho vzorek a chybu se snaží odstranit do příští verze firmwaru. Ranné verze firmwaru trpěly o hodně větší nestabilitou, ale to je od současné verze minulostí.

OpenMagazin v eSlickuOpenMagazin v eSlicku

Ergonomie

Ergonomie není špatná. Designéři se museli rozhodnout umístit ovládací prvky po bocích přístroje - což je dle mého názoru hezčí - nebo na přední část (jak to má například Amazon Kindle). Tam je to naopak více praktické - často se mi stává, že tlačítka na bocích omylem zmáčknu. Dá si na to ale zvyknout, časem se naučíte několik pozic držení, které vám budou vyhovovat nejvíce. Když bych měl čtení elektronické knihy srovnat s normální - papírovou, řekl bych, že každé má své pro a proti. Fyzická kniha se lépe drží, na druhou stranu některé brožované kusy dělají "neplechu" a vazba má tendenci zavírat se - tohle se vám s eSlickem nestane. Jedinou připomínku bych měl k hlavnímu (potvrzovacímu) tlačítku, které má příliš snadný chod a chybí mu silnější zpětná vazba (click). Ostatní tlačítka tento problém nemají.

Když už jsem u těch problémů se zpracováním, postěžuji si ještě na krytku z gumy, která na spodní straně přístroje ochraňuje audio a USB konektor. Nedokonale přiléhá, takže mírně vyčnívá a stále ji musím zamačkávat. Problém budu řešit nalepením nějaké vrstvy na jednu stranu hranolku (případně nalakováním). Není to zkrátka žádný iPod nebo iPhone, ale baterii si v něm vyměníte sami. Když už jsem u těch konektorů, tak USB použijete jak pro nabíjení (žádný jiný nabíjecí konektor přístroj nemá), tak pro přístup do paměti. Po zapojení se eSlick ihned vypne (pokud byl zapnutý) a přejde do režimu USB Mass Storage. Pokud je v přístroji SD karta, funguje vlastně jako čtečka karet. Pokud ji tam nemáte, uvidíte obsah hlavní paměti. Jak prosté. A v Linuxu to funguje bezproblémově.

Druhým konektorem je audio jack 2,5 mm (ten užší), do kterého můžete zapojit přibalené "pecky", ty jsem ovšem nevybaloval ani netestoval. K dispozici je i redukce na 3,5 mm standardní jack, takže můžete zapojit svoje Kossy, Technicsy či BeyerDynamicsy nebo AKGčka. Přístroj totiž umí údajně přehrávat MP3 soubory. Já jsem tuto funkci netestoval a zřejmě ani nebudu. Kvedlám (míchám) vařečkou, rožínám (rozsvěcuji) vypínačem, vysávám (luxuji) vysavačem a hudbu poslouchám MP3 přehrávačem. Ne e-book readerem. Hudba navíc při čtení ruší, nicméně jako nouzovka by to asi mohlo stačit. Podpora jiných formátů se nekoná, nadšenci mohou doufat, že výrobce do budoucna zařadí něco kvalitnějšího, třeba OGG Vorbis.

Software přístroje

Přístroj pohání Linux, respektive upravený Linux 2.6. Firma nejprve neposkytovala zdrojové kódy úprav, které provedla, ale po několika upozornění na diskuzních skupinách zjednala nápravu, a nyní je možné stáhnout si kompletní zdrojové kódy jádra i s potřebnými build skripty, které vytvoří kompletní obraz. Bohužel ne všechny komponenty přístroje jsou distribuovány pod GNU GPL. Zejména samotná aplikace pro zobrazování PDF souborů využívá komerční technologii společnosti Foxit. A to je také podle mého názoru klíč úspěchu - firma má bohaté zkušenosti s renderováním PDF "na vlastní pěst".

A přiložený software? Na CD najdete Foxit Reader Pro Pack (vylepšená verze freewarového nástroje Reader), což je docela rychlá PDF prohlížečka, která umí věci "navíc" oproti standardnímu Adobe Readeru. Například vkládání komentářů i do zamčených PDF souborů a jiné vychytávky. Bohužel je zde program i licence pouze pro Windows (v Linuxu máme k dispozici jen freeware variantu). A jako druhý originální software získáte s přístrojem PDF Creator - hodně známý program pro tvorbu PDF souborů formou virtuální tiskárny. Díky tomu můžete vytvářet PDF soubory pro čtení na přístroji v jakémkoliv programu ve Windows. Po zaslání sériového čísla přístroje na e-mail obdržíte platné registrační klíče pro oba programy (plné verze). Kromě toho jsou na CD ještě trialy jiných produktů firmy Foxit. Pro linuxáka tedy žádné terno - ale my máme v Linuxu již všechno "v základu", že ano.

Kožené pouzdro, zdroj foxitsoftware.comKožené pouzdro, zdroj foxitsoftware.com

Výsledné posouzení

Foxit eSlick je kvalitním přístrojem za rozumnou cenu, který neohromí dílenským zpracováním, ale funguje dobře. Hlavní devizou je podpora formátu PDF, která vyčnívá mezi konkurenčními produkty zejména schopností zobrazit dokumenty, na které jsou jiné přístroje krátké. K přístroji můžete zvlášť dokoupit koženkové nebo kožené pouzdro, což bych doporučil - bez něj je cestování v tašce bez poškrábání velkého displeje téměř nemožné. Abych nezapomněl - slíbená cena. Přístroj je k dostání momentálně pouze přímo u výrobce za 259 amerických dolarů (poštovné do ČR 29 dolarů, přišlo to rovnou z Číny, celníci neclili). To není ve srovnání s jinými čtečkami nijak vysoká částka. Jedná se o zaváděcí cenu, finální bude o něco vyšší, nicméně stále pod hranicí 300 dolarů. A to je dobrá cena za přístroj nabitý funkcemi.

Koženkové pouzdro, zdroj foxitsoftware.comKoženkové pouzdro, zdroj foxitsoftware.com

Kompletní specifikace

Displej: 6" E-Ink Vizplex (600 x 800 pixelů, čtyři úrovně šedi)
Rozměry: 188×118×9.2mm
Váha: 180g včetně baterie
Operační systém: Linux
Podpora formátů: PDF, TXT (EPUB, PDB firmware verze 2.0 a vyšší)
Zvukové formáty: MP3
Interní paměť: 512 MB
Paměťové karty: SD (2 GB Kingston přiložena)
Tlačítka: ON/OFF", "Up ", "Down", "Right ", "Left", "Enter ", "Delete", "Menu", "Music"
Baterie: lithiová nabíjecí baterie

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz