přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, UMAX VisionBook 3100VX

UMAX VisionBook 3100VX

Firma UMAX má vždy ve své nabídce velmi levné modely, které jsou svou cenou pro uživatele velmi zajímavé. A u uživatelů Linuxu to platí dvojnásob, protože všechny modely lze objednat bez operačního systému. Takový je nový UMAX VisionBook s procesorem VIA. Lukáš Zapletal byl překvapen i povedeným designem.


Největší zbraní procesoru VIA C7-M je jeho velmi nízká spotřeba dosahující pouhých 12 W při maximálním výkonu. Při snížené frekvenci procesoru spotřeba klesá až na 3 W. Tyto vlastnosti zabezpečuje vestavěná technologie VIA PowerSaver a TwinTurbo. Instrukční sady MMX, SSE2, SSE3 zaručují rychlejší zpracování multimédií včetně videopřenosů. O zabezpečení dat se stará technologie VIA PadLock pro rychlejší šifrování dat. Za zmínku stojí malá plocha procesoru pouhých 31 mm2. VIA C7-M je vyráběna 90 nm technologií v továrnách IBM.

Model VisionBook 3100VX má rozměry 333 x 276 x 33 mm a hmotnost činí 2,6 kg. Zaujme na první pohled svým jednoduchým, ale elegantním stříbrnočerným šasi s displejem o velikosti 15 palců. Stejné barevné provedení spatříte i po otevření, a pokud znáte modelovou řadu 3100, asi vás to ani nepřekvapí. Musím uznat, že střídmost a jednoduchost je v tomto případě na místě. Kolikrát jsme už viděli ulomené výmysly návrhářů nebo „novátorské“ umístění větracích otvorů, kdy se dokonce prohýbaly plasty. Nic takového u VisionBooku řady 3100 nenajdete. Zmíněné šasi je vyrobeno z pevného plastu a nikde jsem nenašel žádné anomální průhyby nebo nesrovnalosti. Za velmi důležitou součást notebooku považuji klávesnici. Zde se naštěstí designéři opět drželi standardu, tento model má velmi příjemná tlačítka s adekvátním zdvihem a rozložením, bohužel však okolí stisknutých kláves jakoby „plave“, takže celkově to budí dojem, jako kdyby jinak kvalitní klávesnice nebyla správně posazená. Můžu doufat, že se jednalo o chybu kusu.

Touchpad je dvoutlačítkový, posuvníková oblast na pravé straně touchpadu (scrollbar) je v Linuxu plně funkční. Pochválit musím uchycení displeje (kombinace kovu a plastu), které je stabilní a pevně drží svou pozici. Někdo by snad mohl namítat, že je otevření moc tuhé, ale tak to má být. Cokoli jiného je špatně.

Čím se tento model zásadně odlišuje od notebooků ze stejné řady (vlastně i třídy), je použitý procesor VIA C7-M s taktem 1500 MHz. Procesor má 128 kB cache a je samozřejmě postaven na bázi x86 s podporou instrukcí MMX, SSE2 a SSE3 (Linux mi bohužel hlásil jen SSE2). Hlavní zvláštnost je však ve spotřebě, firma VIA uvádí, že tyto procesory jsou až o 40 % chladnější než konkurence. Tento markantní rozdíl je dán tím, že přepnutí frekvence procesoru je realizováno v jednom cyklu, tudíž je na tom se spotřebou dokonce lépe než nekorunovaný král – čip Pentium-M. Výkonnostně se však podle testů, které jsem našel na internetu, procesor zařazuje spíše k Celeronu-M 1200 MHz. Musím potvrdit, že při zkoušení tohoto modelu jsem nezaznamenal zrychlení větráku, který se celou dobu točil na minimálních otáčkách, což se svou hlučností dalo srovnat s pevným diskem. Jestli si nějak představuji práci v klidu, tak na tomhle stroji.

Díky tomu, že je procesor plně kompatibilní s čipy od Intelu, mohl výrobce nasadit velmi rozšířený čipset VIA PN800 s integrovaným grafickým čipem UniChrome Pro, od kterého nemůžete čekat zázraky, co se výkonu ve 3D týče, ale na běžnou kancelářskou práci stačí zcela. Linux jej rozeznal naprosto bez problémů a ihned nastavil rozlišení 1024x768, které je také maximem, které dokáže průměrný displej s velmi dobrou úrovní jasu zobrazit. Model byl osazen jedním modulem o velikost 512 MB, což je na Linux minimální doporučená hodnota. Disk od Toshiby velikosti 40 GB se otáčel rychlostí 5200 otáček za minutu a vypalovačka DVD+/-RW DL vypalovala bez zaváhání (dvouvrstvé médium jsem bohužel při testu po ruce neměl). Síťová karta je osazena čipem VIA VT6102, WiFi obstarává Intel ProWireless 2200 (jedná se o volitelnou součást) a připraven je jeden slot pro PC-Card. Se všemi těmito komponentami nebude pod Linuxem sebemenší problém.

Abych dokončil výčet hardwarových komponent, musím zmínit zvukovou kartu se softwarovým mixerem (stereoreproduktory jsou podobně jako u ThinkPadů vespod vepředu) a softwarový modem (vše čipsety VIA). Modem by měl jít zprovoznit tradičním postupem pro winmodemy v Linuxu (např. slmodem). Jelikož se jedná o low-end notebook, tak výrobce nasadil baterii LiON pouze o 4000 mAh, která je schopna podat pouze průměrný výkon hodný notebooku s Celeronem (výrobce uvádí tři hodiny). Trochu mě to mrzí, protože se procesor VIA nemohl ukázat „v plné síle“.

Na adrese www.umax.cz je možno pomocí konfigurátoru zvolit 1 GB RAM a až 100 GB pevný disk.

Na levé straně najdete dva USB konektory (pochopitelně 2.0), ethernet, IrDa, slot pro PC-Card a linkový plus digitální audio výstup. Na pravé straně je to konektor pro nabíjení (toto umístění je vhodné, pokud máte rádi notebook na klíně), optická mechanika, jeden USB port a konektory na sluchátka a mikrofon. Vestavěný mikrofon je poněkud nevhodně umístěn pod klávesnicí na levé straně, takže v případě volání pomocí Skype musíte ruku odsunout (a tudíž nepracovat). Zadní strana je určena pro modem (ergonomové předpokládají, že modem se dnes již příliš nevyužívá – a mají pravdu) a VGA výstup.

Pro testování mi posloužila distribuce Mandriva Linux 2006 CZ (krabicová verze na dvou DVD discích). Instalace proběhla hladce, ale musel jsem zvolit textový režim. Detekován byl všechen hardware, nezaznamenal jsem žádné abnormality. Shodou okolností kolega instaloval vedle na počítač Windows. Měl jsem celý systém připraven k práci dříve, než kolega dokončil instalaci Windows a Office. Během testování jsem narazil na jeden drobný problém – OpenGL aplikace (glxgears, hry) mi několikrát „zatuhly“, pravděpodobně protože 3D podpora v grafickém ovladači ještě není zcela stabilizována.

Procesory firmy VIA jsou velmi slibné, protože mají zatím bezkonkurenční poměr výkon/spotřeba. Velmi se těším na notebook s nejrychleji taktovaným čipem VIA, kde má být tento poměr nejvýhodnější. Pokud bude takový notebook osazený baterií s velkou kapacitou, může to být velmi zajímavý produkt. Pakliže vám dostačuje takt 1500 MHz a výdrž tři hodiny, pak určitě sáhněte po tomto modelu. Za bezkonkurenční cenu totiž získáte notebook příjemného designu, v kvalitním provedení a skvěle kompatibilní s Linuxem.

Možné konfigurace a ceny:
VIA C7-M 1,5 GHz, 256 MB DDR, 40 GB (5400 ot.), DVD/CDRW, bez WiFi, bez OS, záruka 2 roky. Cena: 17838,- Kč s DPH.
VIA C7-M 1,5 GHz, 512 MB DDR, 40 GB (5400 ot.), DVD+/-RW, WiFi, bez OS, záruka 2 roky. Cena: 21408,- Kč s DPH.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz