přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Není ps jako ps

Control

Není ps jako ps

V poslední době jsem začal dělat více na jiných UNIXech, než je Linux. A pokud je člověk zvyklý jen na Linux, čeká ho nejedno překvapení.


reklama

Ve většině linuxových distribucí existuje alias "ll" na "ls -la". Když si na něj člověk zvykne, stává se, že tuto zkratku napíše před úplně každou situací, kdy se snaží dostat kompletní výpis adresáře. Následuje vypsání celého příkazu: ls -la.

A pokračujeme dále, navyklý jsem na "ps -axu". Používám ho v této formě (nevím proč) už drahnou dobu let. No jo, ale na takovém Sunu s tímto příkazem neuspějete. Adekvátní náhrada je "ps -ef".

Pak má člověk zažito několik dalších programů i příkazů, které denně používá, ale na cílových strojích nejsou tyto balíčky nainstalovány; třeba screen, python nebo mc.

Naštěstí u drtivé většiny programů GNU pouze rozšiřuje a nebortí zpětnou kompatibilitu. Zmíněný příkaz "ps -ef" funguje tedy i na Linuxu (ps z projektu GNU). Jen se člověk musí přeučit.

Mám kolegu, který píše na Linuxu místo "ls" příkaz "dir". Ono to na většině distribucí funguje, jen mi občas ukápne z čela kapka potu, pokud stojím za ním.

Ani nevíte, jak se mi vždycky uleví, když na systému UNIX, kde mám dělat nějakou práci, je alespoň bash. Ó jaký komfort, nesrovnatelné s příkazovým interpretrem sh.

Díkybohu jsem se (před léty) zamiloval. Do Vimu - známí ví. Na všech UNIXech, se kterými jsem měl zatím tu čest, je alespoň nestárnoucí "vi". Ale ne vždycky v celoobrázkovém režimu - to pokud nemáte správně nastavený terminál.

Jistě, pracoval jsem i na BSD systémech, ale tam tyhle věci také fungují (ne všechny). Jenže v Linuxu jsem doma. Návyk je návyk.

A jaké příkazy, na které jste navyklí z Linuxu, nefungují na "cizích" systémech vám? 

Nahoru

Příspěvky

bash
Runn3r.cZe 27. 02. 2008, 20:24:54
Odpovědět  Odkaz 
bohuzel musim obcas pracovat ve windows a tam mi pak chybi hodne prikazu. dalo by se rici, ze vlastne koplmetne nejaky shell...
s command lajnou jsem se sice kdysi ucil, ale az v bashi jsem zjistil ze prace v textovem rezimu muze byt snadnejsi nez v GUI
Re:bash
camlost 28. 02. 2008, 08:43:23
Odpovědět  Odkaz 
http://mingw.org - stahnete si pro zacatek treba msys.

jinak clanek celkem o nicem. napr. v debianu se v 'man ps' pravi:
To see every process on the system using standard syntax:
ps -e
ps -ef

(pozornosti doporucuji slovni spojeni "standard syntax")
Re:Re:bash
lzap 4. 03. 2008, 14:30:57
Odpovědět  Odkaz 
Ne vsechno se ucime z manualovych stranek. Nekdy nam to treba rekne kolega, a my to prevezmeme. Protoze to proste v Linuxu fungovalo a neresil jsem to.
Lukáš Zapletal Re:Re:bash
zapletal 4. 03. 2008, 14:34:36
Odpovědět  Odkaz 
Není to článek ale zápisek v mém blogu. A rozdíly mezi GNU ps a unixovými ps jsou v zápisku z míněny, včetně parametrů -ef.
Jirka Vrba Není ps jako ps
baf 27. 02. 2008, 21:51:42
Odpovědět  Odkaz 
Pred lety jsem chystal pocitac pro sedmdesatileteho profesora. Delal na serveru s HP-UX a programoval ve fortranu. Na PC mel DOS a pouzival ho jen na telnet. Pripravili jsme mu nove PC s linuxem, ktere uz bylo rychlejsi nez ten staricky packard. A on k nemu sedl a pak mi vyjmenoval spoustu rozdilu mezi editorem vi a vim-em, ktery mel na linuxu. To ze clovek muze pouzivat i kurzorove sipky misto hjkl ho vubec nezajimalo :) Jo clovek jak si na neco zvykne ...
Re:Není ps jako ps
lzap 4. 03. 2008, 14:32:16
Odpovědět  Odkaz 
Ja take nepouzivam sipky, to myslim zadny vimar. Vimar pouzivajici sipky neni vimar :-)

Musim uznat, ze treba vi ze SunOSu to je hodne rozdilny nez napriklad vim (i v kompatibilnim rezimu).
shell vs. command line
honyczek 28. 02. 2008, 13:23:17
Odpovědět  Odkaz 
Casto se mi stava, ze kdyz se ve Widlich pustim do Command line, tak misto dir porad pisu ls. A tak se jedine raduju, kdyz pak v tom Command line se muzu pripojit na ftp, kde neco chci a tam ls funguje :-)
Petr Vorálek Není ps jako ps
nazir 1. 03. 2008, 22:00:13
Odpovědět  Odkaz 
Hehe, "dir" a "list" jsem se hodně dlouho odnaučoval (amigaos se člověku zažere hluboko pod kůži)... :^)
Není ps jako ps
gogo 22. 04. 2008, 11:44:14
Odpovědět  Odkaz 
alias dir='ls -la'

:)))

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz