přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kopete za KDE? Já ano...

POINT.X (2018-19)

Kopete za KDE? Já ano...

kopete.png

Jak už jsem psal na svém osobním blogu , velmi se mi líbí provázanost mezi aplikacemi prostředí KDE. Úžasně zvyšuje použitelnost prostředí a také efektivitu mé práce. Princip je jednoduchý a je dotažený k funkčnosti, kterou bychom mohli nazvat "perfektní".


reklama

Ovšem před pár měsíci mě opět něco překvapilo - schopnosti IM klienta Kopete. Tohle zjištění vedlo k tomu, že ačkoliv není bez chyb, stává se mým oblíbeným klientem pro kecání s přáteli. Patří totiž mezi kmenové aplikace prostředí KDE a důsledně využívá možností, které se mu nabízejí. On totiž Kopete využívá nejen Knihu adres KDE, v níž mám uložené kontakty, ale umí dokonce "vyzobávat" adresy, které jsou napsány v konverzaci, a uložit je jako záložky v Konqueroru (který používám jako výhradní webový prohlížeč).

Provázanost s Knihou adres

V Knize adres mám spoustu kontaktů, jako testovacího figuranta opět použiji Lukáše. Záznam vypadá třeba takto:

Záznam z Knihy adres KDE

Jak je vidět, zobrazuje se ikona informující, že je Lukáš připojený na Jabberu, ale je pryč. Jak je to možné? To je právě ta skvělá provázanost. V Kopete lze totiž spojit kontakt ze seznamu uživatelů s kontaktem v Knize adres. Stačí vybrat požadovaný kontakt, kliknout na něm pravým tlačítkem a vybrat položku Vlastnosti:

Položka Vlastnosti kontaktu

Zobrazí se okno, kde se to všechno vaří:

Jak provázat kontakt a položku z Knihy adres

Pak stačí kliknout na tlačítko Změnit a v seznamu lidí z Knihy adres vybrat toho, kdo odpovídá kontaktu v Kopete. V Kopete má člověk často jen přezdívky, proto se provázání se jménem hodí. Vyberu tedy Lukáše, ke kterému mám v Knize adres další osobní údaje a také fotku. Pokud by v Knize adres ještě nebyl, zvolím Vytvořit novou položku - to znamená, že se podle kontaktu z Kopete vytvoří nový člověk v Knize adres. A pak se stejným způsobem vybere pro synchronizaci.

Výběr uživatele z Knihy adres

Zajímavá jsou obě tlačítka Exportovat detaily a Importovat kontakty. První z nich exportuje do Knihy adres informace z vCard, tedy z profilu uživatele třeba sítě Jabber, druhé funguje obráceně - z Knihy adres vloží informace do profilu IM klienta.

Pak se ještě nabízí synchronizace jména a fotky. Obojí může být buď z Knihy adres, nebo z kontaktu Kopete, nebo natvrdo zadané - vlastní. Fotku je vhodné synchronizovat s adresářem, tj. v obou programech bude stejná fotka. Vyberte tu hezčí :-) a nezapomeňte případně zatrhnout volbu Synchronizovat fotku s adresářem, pokud bude fotka z kontaktu nebo vlastní.

Synchronizace jména a fotky

Kromě toho všeho jsou k dispozici ještě dvě karty - pro vlastní ikonu kontaktu a také pro speciální upozornění, když je Lukáš online nebo mi napíše. Moc se mi líbí možnost použít jako upozornění kromě zvuku také bublinu, která neobtěžuje, ale přitom zaujme pozornost.

Osobní upozornění

Fotky se pak používají v seznamu kontaktů, pokud si zvolíte podrobný pohled.

Fotka v kontaktu

A zpětně se zase zobrazuje stav kontaktu v Knize adres - viz první obrázek. Kliknutím na stav u slova Přítomnost začnete rozhovor.

Záložky v Konqueroru

Zásuvný modul Záložky v Kopete

Pokud je tato funkce povolena v zásuvném modulu Záložky, ukládají se do záložek Konqueroru všechny URL, které vám kontakt napíše. Je to velmi praktické - nemusíte si je nikam ukládat nebo psát, vše máte nachystanév Konqueroru.

URL automaticky ukládané do záložek v Konqueroru

Takže i tohle jsou výhody softwaru v Linuxu. Jaké další tipy vás napadají? Co jsem nezmínil? Co oceňujete vy?

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Kopete za KDE? Já ano...
baf 22. 10. 2007, 19:31:16
Odpovědět  Odkaz 
No Vlasto není to špatný, ale děláš u jednoho notebooku. Já osoba rozpolcená mám jiné prostředí doma, jiné v práci, a k tomu notebook kde pro jistotu běží ještě XP. Pak mi vyhovuje to, že aplikaci nainstaluju a dí se používat hned a stejně v KDE, Gnome i XP. Tak jsem zkončil u Gaimu. A to mi ho ještě přejmenovali.
Kopete za KDE? Já ano...
Miloš Bíba 24. 10. 2007, 07:36:52
Odpovědět  Odkaz 
Konkrétně ta integrace s prostředím jako výhoda je hodně sporná, například pidgin + gnome a evolution jsou spřáhnuty podobně. Podle mě je spíš příkladem integrace desktopového prostředí a aplikací gnome. Např tam jde kliknout pravym tlačítkem a z menu volbou odeslat poslat soubor na mail nebo přes icq (pidgin). KDE mi přijde v tomto taková nedotažené. To nic nemění na tom, že Kopete je skvělý program!
Kopete za KDE? Já ano...
lzap 24. 10. 2007, 19:12:21
Odpovědět  Odkaz 
Ježiš to je krásná fotka... :-D

Kéž by KMail fungoval lépe s IMAPem, abych ho mohl používat a měl to taky tak pěkně provázané. Dost mi padá a aktualizovat Ubuntu se mi tedy moc nechce...

S Milošem nemohu souhlasit, aplikace mi přijdou daleko provázanější, než v GNOME. Například sada Kontact je toho důkazem...
Jirka Vrba Kopete za KDE? Já ano...
Miloš Bíba 27. 10. 2007, 15:36:57
Odpovědět  Odkaz 
Já chtěl používat KDE ale když jsem viděl tu "katastrofu" s imapem co předvádí kmail, tak jsem se musel vrátit k evolution a gnome :) Evoution je na imap dobrý, dokonce lepší než thunderbird (když filtruji mail už na serveru, tak thunderbird zprávy přesunuté vzdáleným fitrem nebere jako nové a tudíž nic neupozorňuje na příchod zprávy)...

Co se týče té integrovanosti, to co nabízí kontact nabízí evoution také v jednom balíku, s tím, že je subjektivně rychlejší a stabilnější, i když kontact má zase o něco větší možnosti :)

Co je katastrofa v obou je podpora google kalendáře, nebo spíš jeho nepodpora :( Ta nějak mi prostě v linuxu chybí možnost nějak jednoduše a funkčně provozovat internetový kalendář odevšud :( Tak snad už to brzy rozchodí (ohášeno v novém evoution za půl roku)...

Integrace pidgin+evoution+nautius nabízí podle mě větší možnosti než integrace kontactu a kopete, hlavně proto, že tam chybí ta integrace s konquerorem...

Ae když to shrnu, je dobře že má linux dvě komplexní a vemi kvalitní integrovaná prostředí a je ještě épe, že komu se ta integrovanost nelíbí, má možnost si vybrat z dalších neméně kvalitních desktopů přesně pode svých potřeb :) aždé má prostě svoje, ae přiznávám, že bych ocenil, třeba i gnome pro windows :) Je to prostě můj favorit, ae občas zkouším i konkurenci :)
Kopete za KDE? Já ano...
Miloš Bíba 27. 10. 2007, 15:40:10
Odpovědět  Odkaz 
Omouvám se za chybějící l a k v textu mého příspěvku, měli jsme na návštěvě děti a drobíček nám zapracovali na klávesnici notebooku :)
Petr Vorálek Re: Kopete za KDE? Já ano...
nazir 27. 10. 2007, 21:35:16
Odpovědět  Odkaz 
K tomu thunderbirdu -- předpokládám, že v něm půjde kontrolu jednotlivých folderů na nové zprávy nastavit stejně, jako v SeaMonkey, tedy kliknutím pravým myšítkem na folder, vybráním "Properties" a zaškrtnutím checkmarku "Check this folder for new messages"...

http://i20.tinypic.com/otzyj8.jpg
Re:Re: Kopete za KDE? Já ano...
Miloš Bíba 28. 10. 2007, 11:57:14
Odpovědět  Odkaz 
Ježíš já jsem LAMA, děkuju, tb mám rád a už jsem myse, že mě naštve a přestanu ho používat :) O backendu pro googe calendar vím, ale neumě opakované události, takže si asi budu muset ten fotbal každou středu zapamatovat :D
Jirka Vrba Kopete za KDE? Já ano...
baf 27. 10. 2007, 23:46:49
Odpovědět  Odkaz 
:) a ja si rikal, ze pisatel u toho musel pekne zurit, takovych preklepu. Chybejici i,k,l jsem ti doplnil.

Podpora google kalendare pro thunderbird existuje, vice na
http://www.linuxexpres.cz/software/sunbird-a-lightning
Re:Kopete za KDE? Já ano...
Miloš Bíba 31. 10. 2007, 18:08:21
Odpovědět  Odkaz 
Jenže ten backend na google mail má pořád stejnou vadu, neumí opakované události, respective umí je jen načíst a ještě (ale to se dá čekat) umí jen možnosti alarmů, co umí google... Mě by spíš zajímalo nějaké řešení, třeba rozchození icalx... Už jsem byl ve stavu kdy jsem tam pomocí tb zapsal a v kalendáři se to objevilo ale zase to nevidím v tb :( je to nějaký divný :(
Kopete
Septyk 20. 06. 2008, 10:57:14
Odpovědět  Odkaz 
Ale do jaké sítě? Pokud icq, tak mě se stává to samé u těch, co mají mirandu nebo qip :-/ Skus jin=ho klienta (Pidgin funguje obstojně co se souborů a icq týče) a nebo využij jabber disku a posílej soubory tam.
Sory:)
Septyk 20. 06. 2008, 10:58:41
Odpovědět  Odkaz 
To bylo jinam :), omlouvám se
Kopete za KDE? Já ano...
enki 28. 10. 2007, 14:58:25
Odpovědět  Odkaz 
ne .)
Až vyjde KDE4, tak se na něj zase podívám, ale pro to že drtivá většina distribucí preferuje gnome existuje rozumný důvod :)
Nicméně z hlediska použitelnosti...kam se hrabe pidgin s kopete na live messenger (který z nějakého nepochopitelného důvodu pro linux není :0 )
Kopete za KDE? Já ano...
Vojta 19. 06. 2008, 20:10:56
Odpovědět  Odkaz 
zdravim neví někdo poradit? mam mandriva 2008 a je tam kopete. Vše funguje kromě odesílání souborů. všechno kolem šlape. ale nenašel sem ani nastavení kam se mi maj soubory stahovat. položku odešli soubor mam zašeděnou (jako že nepoužitelnou). kdyby někdo věděl prosím písněte co stím. dik
Re:Kopete za KDE? Já ano...
Septyk 20. 06. 2008, 10:58:03
Odpovědět  Odkaz 
Ale do jaké sítě? Pokud icq, tak mě se stává to samé u těch, co mají mirandu nebo qip :-/ Skus jin=ho klienta (Pidgin funguje obstojně co se souborů a icq týče) a nebo využij jabber disku a posílej soubory tam

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog