přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Objevil jsem drag and drop!

Control

Objevil jsem drag and drop!

Uchopíte objekt myší a přetáhnete. Snadné a efektivní.


reklama

Samozřejmě nic nového, tento princip je v grafickém prostředí používán už hodně dlouho. Neměl jsem ho rád, připadal mi nesystémový, protože když objekt upustíte na nesprávném místě, stejně to musíte napravit nějakou obtížnou cestou. Jenomže jsem nečekal, že mu tak přijdu na chuť!

Byl jsem zvyklý otevírat dokumenty pro OpenOffice.org tak, že jsem spustil OOo, stiskl Ctrl-o, našel soubor v adresářové struktuře, klikl něj a pak na tlačítko Otevřít. Počítáte ta zbytečná kliknutí myší? A to strašné hledání souboru a přesuny v adresářích? Ano, používám v dialogu pro otevření souboru oblíbené (často používané) adresáře, takže na ně kliknu a jsem rychle tam, kde jsem chtěl být.

Zvykl jsem si na Krusader a používám ho opravdu hodně. Jednou mě konečně napadlo chytnout soubor v Krusaderu myší a zkusit se přepnout na osmou plochu (pomocí Ctrl-F8), kde mi běží OpenOffice.org, a soubor "upustit". A ono to jde a je to prostě skvělá věc. :-)

Nemůžu se toho nabažit - práce se neuvěřitelně zrychlila. I když nemám programy na jedné ploše, pořád se mi vyplatí přepnout se na patřičnou plochu pomocí Ctrl-Fčíslo (mám osm zkratek pro prvních osm ploch) a tam soubor na správném místě pustit.

Nejvíc mě potěšilo, že tak můžu přetahovat soubory dokonce z dialogů pro otevření nebo uložení souboru. Otevřu si dialog v OOo, kde mám naposledy otevřený dokument, čapnu ho myší, druhou rukou stisknu Ctrl-F1, kde už mám připravený rozepsaný mail a pustím. KMail se zeptá, jestli chci vložit pouze odkaz na soubor (na nic), nebo soubor jako přílohu. A je to tam.

Pokud takhle uchopím z Krusaderu - nebo prostě okna, kde vidím soubor - soubor s obrázkem a přesunu ho na okno Skype, ihned se protějšku nabídne ke stažení. Samozřejmě to funguje také v Psi a jistě i dalších IM klientech.

Další oblíbenou "operací" je posílání snímků obrazovky. Když je vytvořím, stačí v ksnapshotu zvolit "Zkopírovat do schránky" a v KMailu potom Úpravy-Vložit jako přílohu, plus zadat jméno souboru, aby v tom protějšek neměl hokej. Výborné je, že na přílohy, které se chystám odeslat, se lze podívat před odesláním přímo z okna zprávy, kterou píšu.

Máte také podobné jednoduché úkony, které jsou samozřejmé, ale potěší? Používáte mouse gestures, na které se já teprve chystám? Urychlí mi práci? Jak se je mám rychle naučit? Nebudou kolidovat s jinými pohyby myši?

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Objevil jsem drag and drop!
baf 19. 12. 2007, 21:01:29
Odpovědět  Odkaz 
Někdy v dobách windows 3.1 jsem se zastavil na Invexu u stánku s jablíčkem. Drag and drop to umělo nádherně už tehdy, ale co mi dodnes chybí je přetahování ústřižků. Označíš kousek texťáku, přetáhneš ho na plochu a na ploše ti pak vznikne ústřižek. Ten pak zase přetáhneš jinam a on se vloží, nebo si ho schováš na později. Jednoduché, elegantní. Microsoft to pak implementoval do office, ale fungovalo to jen mezi jeho aplikacemi. Na linuxu jsem to ještě neviděl.
Vlastimil Ott Re:Objevil jsem drag and drop!
Vlastimil Ott 19. 12. 2007, 21:47:11
Odpovědět  Odkaz 
... a pak ti lidi posílají "Dokument MS Office", což je pouze ústřižek, který sice obsahuje jakási data, ale ty se k nim z OOo nedostaneš, protože chybí zdrojový dokument... Měl jsem takové ústřižky i půl mega velké... :-/
Vlastimil Ott Re:Objevil jsem drag and drop!
Vlastimil Ott 19. 12. 2007, 21:49:09
Odpovědět  Odkaz 
V KDE mi to funguje, stará se o to KDesktop. Ale nevěděl jsem to, dík... ;-)
Re:Objevil jsem drag and drop!
Kamil Páral 20. 12. 2007, 00:34:47
Odpovědět  Odkaz 
Pro plain text používám tohle v Gnome poměrně často...
Objevil jsem drag and drop!
maro 19. 12. 2007, 21:33:39
Odpovědět  Odkaz 
jeeee! fedora 7 s gnome 2.18 umi z tazeneho textu udelat soubor :D lidi, zkuste to a machrujte taky!
Jirka Vrba Re:Objevil jsem drag and drop!
baf 20. 12. 2007, 10:05:57
Odpovědět  Odkaz 
Na ubuntu 7.10 mi to kazi kodovani. Pretahnu text z tohoto webu a kodovani je spatne.

Ustrizek ale neni to same co textovy soubor. Pokud chytnu ustrizek a pretahnu ho do dokumentu, tak se ma vlozit jeho obsah. Gnome vlozi cestu na pretahovany soubor.
Vlastimil Ott Re:Re:Objevil jsem drag and drop!
Vlastimil Ott 20. 12. 2007, 10:20:20
Odpovědět  Odkaz 
S kódováním máš pravdu... mi taky :(

Vkládání cesty> nepomůže Ctrl nebo Shift nebo tak něco? Jinak u GNOME bych s tím moc nepočítal, podle mě je to funkce, která už není "Simply stupid", takže bych ji tam nečekal.
Objevil jsem drag and drop!
mkds 19. 12. 2007, 21:49:15
Odpovědět  Odkaz 
Používám myšogesta v Opeře a je to neskutečné zrychlení. Doporučuji vyzkoušet.
Objevil jsem drag and drop!
lzap 21. 12. 2007, 20:58:07
Odpovědět  Odkaz 
DnD používám takhle hlavně ve Windows, pravda, doma v Linuxu mě to nikdy nenapadlo.

Gesta myši lze nastavit v celých KDE na jakoukoliv akci, já to mám třeba v Konqueroru (back). Už dávno to není výsada Opery...
Objevil jsem drag and drop!
dingo27 13. 06. 2008, 13:53:28
Odpovědět  Odkaz 
V opere je tiez vela uzitocnych funkcii, napr. home adresa ctrl+medzera, stranka spet - RMB a potom LMB (tlacidla mysi), stranka dopredu zas naopak, skrolovanie medzi zalozkami RMB+ tocit kolieskom... Ked si na to clovek navykne, velmi zle sa prechadza na iny prehliadac...
rionka Objevil jsem drag and drop!
rionka 8. 11. 2010, 22:02:29
Odpovědět  Odkaz 
hehe. zajimave, osobne jsem nikdy pretahovani na jinou plochu nezkusila - cloveka to proste nenapadne.

clanek mi take pripomnel, jak mi v lete prestala fungovat mys. tedy, klikla vzdycky 2x, kdyz jsem chtela jednou a 3x, kdyz jsem nechtela vubec. temer uplne jsem si odvykla klikat a pretahovat veci.... :)
Re:Objevil jsem drag and drop!
skvedo 8. 11. 2010, 22:23:01
Odpovědět  Odkaz 
Mě jednou myš pořád držela levé tlačítko. Bylo to způsobené trochou bordelu po pájení mikrospínače tlačítka. Po vyčištění byla už transplantace úspěšná.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog