přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8

Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Šéf Valve: Windows 8 budou katastrofa, proto jdeme do Linuxu. Fedora nabízí prostředí Cinnamon, bude i MATE. Souborový správce Nautilus přijde o řadu funkcí. KDE 4.9. MATE 1.4. Minecraft 1.3.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Šéf Valve: Windows 8 budou katastrofa, proto jdeme do Linuxu

Gabe Newell, šéf společnosti Valve, která se chystá svůj herní distribuční systém Steam přivést na Linux, se už po několikáté nelichotivě vyjádřil na adresu připravovaného operačního systému Microsoft Windows 8. V rozhovoru pro AllThingsD řekl: „Myslím, že Windows 8 budou katastrofou pro všechny v sektoru PC. Ztratíme některé přední výrobce, kteří opustí trh. Myslím, že spousta lidí přijde o zisk. Pokud se tak opravdu stane, bude dobré mít alternativu jako pojistku.“ Tou alternativou myslel Newell právě Linux.

Ostrá vyjádření na adresu Microsoftu a až nezvykle entuziastický přístup Valve k Linuxu nahrávají letitým spekulacím, že společnost připravuje vlastní herní konzoli, která by na Linuxu mohla stavět. Zajímavé informace přináší také nový blogpost z dílny Valve: Akční hra Left 4 Dead 2 už běží o něco rychleji na Ubuntu 12.04 s OpenGL než na Windows 7 s DirectX. Takové srovnání sice nikdy nebude přesné, ale aspoň ukazuje, že Linux pro hry zdaleka není nepoužitelný.

Fedora nabízí prostředí Cinnamon, bude i MATE

Fedora své uživatele netlačí do používání něčeho, co by nechtěli, a k výběru nabízí mnoho prostředí. Teď do nabídky zahrne ještě dvě další, která pochází z Linuxu Mint – Cinnamon a MATE. Cinnamon je fork GNOME 3 snažící se napodobit tradiční koncept uživatelského rozhraní, kde v popředí stojí panel či rovnou několik panelů. MATE se snaží o podobnou věc, ale staví přímo na starším GNOME 2.

Prostředí Cinnamon už se šíří do dalších distribucí Prostředí Cinnamon už se šíří do dalších distribucí

Zatímco Cinnamon (ve verzi 1.4.1) už si můžete nainstalovat v aktuální Fedoře 17, fanoušci méně náročného MATE si ještě chvíli budou muset počkat. Prostředí by se mělo objevit v nadcházející osmnácté verzi, která vyjde zřejmě letos v listopadu. Zařazení MATE však není stoprocentně jisté, zelenou dostane, pouze pokud bude dostatečně odladěné a stabilní.

Novinky ze světa softwaru

Souborový správce Nautilus přijde o řadu funkcí

Portál OMG!Ubuntu! upozorňuje na vývojovou verzi souborového správce Nautila (nově pojmenovaný prostě Files – soubory), která se později objeví v GNOME 3.6. Ta nabídne částečně přepracované rozhraní, ale zároveň přijde o celou řadu ne zrovna okrajových funkcí. Zmizí například dvoupanelový, stromový a kompaktní mód zobrazení, klávesa [Backspace] již nebude fungovat pro posunutí o úroveň výše a po položkách v adresářích už nepůjde přeskakovat napsáním části jejich názvu.

Nautilus připravovaný pro GNOME 3.6 Nautilus připravovaný pro GNOME 3.6

Zjednodušování uživatelského rozhraní je prostě trend, ale nezašli zde vývojáři zbytečně příliš daleko? Lidé kolem distribuce Linux Mint si to myslí. A jak je jejich zvykem, když se jim vývoj některého projektu nelíbí, tak ho prostě vezmou a udělají po svém. Tak vznikl souborový správce Nemo – fork Nautilu 3.4. Žádné oficiální prohlášení ohledně něj vydáno nebylo, ze stránky na GitHubu o něm víme pouze to, že se bude starat o soubory v Cinnamonu, hlavním prostředí Linuxu Mint.

KDE 4.9

Poslední verze grafického prostředí KDE nepřekypují hromadou novinek, spíše se soustředí na opravy chyb a drobná vylepšení. Ani nedávno vydané KDE 4.9 není výjimkou. Okenní správce KWin opravuje mnoho chyb, widgety se dočkaly nového správce a prohlížeč PDF souborů Okular umí tisknout poznámky a v prezentačním režimu zabraňuje vypnutí obrazovky. Pohodlnější by měla být práce s konzolí – lze například „vytáhnout“ kartu sezení a vytvořit tak nové okno. Také můžete propojit souborového správce Dolphin s konzolí a procházet adresáře v obojím najednou. Dalších menších vylepšení se dočkaly také Rocs pro práci s grafy a oblíbené logické a karetní hry. Podrobnější informace o novinkách najdete v článku KDE 4.9: Méně je někdy více.

Nový správce widgetů Nový správce widgetů

MATE 1.4

O prostředí MATE, forku GNOME 2, se zmíníme ještě jednou. Vyšla totiž nová verze 1.4, která přinesla několik zajímavých změn. I tentokrát byla opravena hromada chyb, například už konečně funguje posílání souborů skrze Bluetooth. Uživatele Dropboxu potěší jeho integrace do souborového správce Caja (Nautilus). MATE už také disponuje Mapou znaků. Mezi další novinky patří například nová témata vzhledu notifikací a oblíbená sada ikonek Faenza. Prostředí MATE už můžete relativně snadno nainstalovat do mnoha distribucí, k dispozici jsou repozitáře pro Debian, Ubuntu, Linux Mint, Salix, Fedoru a ArchLinux.

Minecraft 1.3

Herní fenomén dneška – stavebnicová hra Minecraft – se dočkal velké aktualizace s označením 1.3. A protože Minecraft běží i na Linuxu a Androidu, můžeme se na něj podívat tady na stránkách LinuxEXPRESu. Hra byla podrobena rozsáhlé optimalizaci, což se projevilo například nižším vytěžováním procesoru a zabíráním operační paměti. Další podstatnou novinkou je fakt, že už v podstatě neexistuje singleplayer. Každá hra funguje jako multiplayerový server, na kterém ale samozřejmě stále může působit klidně jen jeden hráč. Nese to tu výhodu, že svůj svět kdykoliv můžete zpřístupnit dalším hráčům.

Na serveru lze nově aktivovat tzv. „adventure mode“, ve kterém hráči nemůžou nic stavět ani ničit, pouze prozkoumávat. Pokud se hráč připojí na server s alternativními texturami, automaticky se stáhnou. To byly novinky spíše technického rázu, těch herních je totiž opravdu mnoho. Vyčerpávající přehled najdete na portálu Majncraft.cz.

Jednou větou

Proprietární ovladač grafických karet Nvidia obsahuje bezpečnostní chybu.

Google Chrome 21 má nové API pro audio- a videokomunikaci.

Popularita Androidu ve Spojených státech meziročně mírně poklesla.

OMG!Ubuntu! ukazuje, co chystá cloudový hudební přehrávač Nuvola Player.

Vyšlo linuxové jádro ve verzi 3.5.

Linux Mint 13 má další dvě edice – Xfce a KDE.

Podívejte se na video, kde účinkuje vývojová verze Firefox OS.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2,00 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Jiří Eischmann Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Jiří Eischmann 8. 08. 2012, 00:23:43
Odpovědět  Odkaz 
Myslím si, že pravý důvod, proč jde Valve do Linuxu, není to, že by se jim Windows 8 tak nelíbily. Hlavní důvod je ten, že Microsoft zavádí svůj vlastní distribuční kanál na aplikace, který bude sloužit i pro hry. Bude to úzce provázané s Live účtem, který je zase provázaný s herními konzolemi Xbox atd. Celý tady tento MS ekosystém je obrovskou hrozbou pro Valve, protože se taky může rychle stát, že Steam už nebude potřeba, tak Valve hledá platformy, kde takové hrozby nejsou.
Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
anjonym 8. 08. 2012, 09:40:46
Odpovědět  Odkaz 
Blbost ...!!! Hry na Linuxu proste nemaj zatim sanci, protoze cilova skupina, ktera by byla ochotna prejit z Windows na Linux, je moc mala a jen tak se nezvetsi.
Jiří Eischmann Re: Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Jiří Eischmann 8. 08. 2012, 11:20:45
Odpovědět  Odkaz 
Přijde mi, že jste chtěl reagovat asi na jiný komentář než na můj. Já snad píšu něco o tom, jestli budou hry na Linuxu úspěšné nebo ne?
Petr Valach Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Petr Valach 8. 08. 2012, 00:42:21
Odpovědět  Odkaz 
Ježíši co je tohle za ptákovinu? Já chci Nautila takového, jaký je teď!!! No tak co, nechám si balíček a pojedu na starým Nautilovi... prostě pro mě je to super správce, snad ještě lepší než Dolphin.

Existuje nějaký rozumný vysvětlení pro takovou šílenost? Udělat z Nautila stěží Thunar? To zase rozhodoval manažer a ne programátor.
Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
w4rr10r 8. 08. 2012, 10:11:59
Odpovědět  Odkaz 
Nikoliv manažer, nýbrž „UX designer“. Ve skutečnosti je to ale podobný odpad.
Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
AIPHEE 8. 08. 2012, 12:57:08
Odpovědět  Odkaz 
Katastrofa pro geegy, pro běžné uživatele se zmenšuje hrozba že "se jim tam něco rozbije" (což pro ně F3 je). Naštěstí to téměř ihned někde forkly a tobě snad stačí přidat PPA. BTW: Na Dolphin jako pokročilýho spráce nic nemá.
Re: Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
D.A.Tiger 8. 08. 2012, 13:35:18
Odpovědět  Odkaz 
Krusader, nebo starý Konqueror :-D
Re: Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Petr Ježek 14. 08. 2012, 18:42:41
Odpovědět  Odkaz 
A to byl problém skrýt pro BFU rizikové prvky pod Expert mode, jak je to v takových situacích zcela standardní? Potvrzuje se, že projekt Gnome se vzdaluje zásadám dobrých projektů...
Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Rover623 8. 08. 2012, 04:39:37
Odpovědět  Odkaz 
Nautilus je od verze GNOME 3 pěkně k ničemu, umí toho polovinu co zvládala verze pro GNOME 2 a teď nějakého pitomce napadne, že i to co v něm ještě zbylo je potřeba odebrat, protože toho asi pořád umí příliš mnoho.

Tak prvně, vytvářet zástupce (v Linuxu spouštěče), vracení pomocí Backspace a kompaktní zobrazení, to zvládne i Průzkumník Windows, nehledě na fakt, že ve Windows 7 ho lze použít poměrně efektivně i jako dvoupanelového správce. Průzkumník ve Windows 7 byl v porovnání s Nautilem ve verzi pro GNOME 2 pořád jen chudým příbuzným se špatnou efektivitou. Jenže vývojáři GNOME se zřejmě rozhodli udělat ze stěžejní aplikace GNOME věc která nebude už umět vůbec nic.

Nevěřil jsem, že to někdy řeknu, ale zatímco Průzkumník Windows dohání co zaspal a integruje minimálně funkce považované za standard, Nautilus jde přesně opačným směrem.

Současný stav prostředí na Linuxu je tristní, vzhledy postavené na GTK 3 jsou nechutné (nevypadá to ani hezky a ani to není přehledné). Jenže prostředí to je ještě horší, KDE4 už je tak přeplácané, že než to nastavovat, tak to každej raději nechá jak to je a pak to stejně dá pryč. GNOME 3 ať už s Unity (ta lepší varianta) nebo se Shellem je něco naprosto nepoužitelného, spoustu věcí co jsem dřív dělal jednoduše, teď musím dělat formou obskurních metod a editací souborů, protože nějakej frikulín se rozhod, že zrovna tahle funkce je zbytečná. LXDE vypadá jako Windows 95 a taky tak funguje, škoda mluvit. Xfce se pomalu blíží k použitelnému desktopu, bohužel do stavu ve kterém je GNOME 2 má ještě docela daleko a i přes značné pokroky to pořád vypadá jak Windows 98.

Když to takhle půjde dál, vrátím se po X letech zpět k Windows (7), protože mi zatím (dokud bude podpora pro W7) nabídnou to co Linux dnes nemá, použitelný desktop s jehož nastavováním nemusím trávit půl roku.
Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Tomáš Pernica 8. 08. 2012, 07:00:56
Odpovědět  Odkaz 
Naprostý souhlas.
Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Welblaud 8. 08. 2012, 08:45:57
Odpovědět  Odkaz 
Často si vzpomenu na celkovou tezi z knížky Tyranie okamžiku – trendem doby je vyvíjet cokoliv jakkoliv, hlavně stále rychleji a tak, aby to bylo co nejnovější. A čím rychlejší vývoj je, tím víc myšlenka i produkt stojí na místě. Občas mám trochu cukání napsat o tom něco jako úvahu. Zrovna na poli software a operačních systémů podobně jako spotřební elektroniky je to do očí bijící (lákající snad až k sociologii).

Věci, co fungují, protože vyzrály vývojem, se ruší, protože budoucnost potřebuje přece věci jiné (uživatelsky vzato, a subjektivně, se nic nevyrovná Gnome 2 a posledním verzím Xfce). Velcí hráči jsou neuvěřitelně nervózní, protože mají zato, že počítačem budoucnosti jsou přenosná zařízení. Nikdo už nezmiňuje, že přenosná zařízení jsou tak z 90 % určená pro kratochvíli a zábavu, pro práci a pohodlí si stejně stále každý kupuje desktop nebo notebook.

Windows 8 nejsou NIC jiného (i když to takhle nerad používám) než produkt strachu z mobilních zařízení.

Až se k tomu dostanu, možná něco sepíšu, i když nevím, jestli by takový článek tady vůbec k něčemu byl (zavání spíš uvolněným pivních humanismem :o).
Re: Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Rovano 8. 08. 2012, 15:55:59
Odpovědět  Odkaz 
Milerád si něco počtu.
Re: Re: Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
doro 8. 08. 2012, 21:43:32
Odpovědět  Odkaz 
ja tiež
Re: Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Petr Ježek 14. 08. 2012, 18:47:54
Odpovědět  Odkaz 
Naprostý souhlas. Marketing se totiž místo snahy vyhovět poptávce stále více tuto poptávku modifikuje, takže stádo samo chce to nové, ne to nudně zastaralé, třebaže entropii něco takového zvyšuje namísto snižování... V ekonomice je to stejné.
Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
w4rr10r 8. 08. 2012, 10:14:22
Odpovědět  Odkaz 
> Jenže prostředí to je ještě horší, KDE4 už je tak přeplácané, že než to nastavovat, tak to každej raději nechá jak to je a pak to stejně dá pryč.

Slovy klasika: Proč lžeš?
Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
linuxik 8. 08. 2012, 11:32:03
Odpovědět  Odkaz 
Pouzivam Mint s MATE a nemuzu si stezovat. V posledni verzi 1,4 jiz funguje snad uplne vse, ovladani a desing je stejny jako v Gnome 2 a navic pekna "Start" nabidka z Mintu.
Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Petr 8. 08. 2012, 09:18:53
Odpovědět  Odkaz 
Oni se s tím Nautilem snad po*rali v kině, ne? Proč ruší užitečné funkce, které nikomu nepřekáží? Co to sakra hulí? Co budu používat? Dvoupanelový režim používám furt! Asi by potřebovali pořádnou sukovicí po zádech aby se probrali. To mě fakt nasralo.
Re: Valve: Proč Linux: Nevěříme Windows 8
Rovano 8. 08. 2012, 15:57:13
Odpovědět  Odkaz 
Fork. :D Již je na světě.
Chválím vývojáře nautila
Pooky 8. 08. 2012, 11:16:12
Odpovědět  Odkaz 
Musím říct, že s potěšením sleduji vývoj nautila. Od jisté doby kdy se z něj stal obrovský moloch, s haldou funkcí a neskutečně pomalým startem, tak jsem přešel na Thunara - u kterého se vývoj bohužel zastavit. Proto doufám, že vývojáři nautila očistí a stane se z něj opět použitelný file manager.
Vojtěch Trefný Re: Chválím vývojáře nautila
Vojtěch Trefný 8. 08. 2012, 14:54:03
Odpovědět  Odkaz 
I program se spoustou funkcí (a ne že by jich Nautilus zas tolik měl) jde napsat tak, aby byl rychlý. Odstranit půlku funkcí jen proto, že to neumím není vůbec řešení. Rychlost velmi zpomalují různé moderní serepetičky a la zeitgeist a rozhodně ne takové (z mého pohledu elementární) funkce jako možnost přejít do nadřazeného adresáře.
Re: Chválím vývojáře nautila
Rovano 8. 08. 2012, 15:58:59
Odpovědět  Odkaz 
Vemte si takový program ProjectX. Je v Javě, je velmi složitý a jak jede!
Nautilus
Ravensun 14. 08. 2012, 17:36:53
Odpovědět  Odkaz 
Tak to je katastrofa...
Co budu dělat, když jsem zvyklý na Gnome a jsem moc línej na to po instalaci cpát do správce souborů nějaké PPA repozitáře.. Ach jo...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME
  • Hodnocení autora: *****

| blog