přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Rozhovor: Jan Urbánek

Rozhovor: Jan Urbánek

Krátký rozhovor s Honzou Urbánkem, členem týmu CZilla.cz.


Když nebudeme počítat Netscape Navigator, kdy jste poprvé nainstaloval Mozillu?

Někdy kolem Milestone 06, to jest od roku 1999.

Dozvěděl jsem se o vás, že jste Mozillu v ČR popularizoval už v době, když tým CZilla ještě ani neexistoval. Co vás na ní tak zaujalo?

Ano, popularizoval a také vytvořil původní projekt CZilla.org. Jednou jsem si uvědomil, že Mozilla nemá v ČR zastoupení, které by umožňovalo novým zájemcům užívat Mozillu a v případě problémů se na někoho obrátit. Vznikl tak projekt CZilla.org, který na svých www stránkách přinášel novinky ze světa Mozilly a ve fóru řešil problémy uživatelů. Vše bylo jednoduché, zdarma, a tak se začala CZilla.org razantně prosazovat. Vytvořila se opravdu kvalitní komunita uživatelů Mozilly. Zájem vzrůstal, stejně také návštěvnost.

Později jsme se vrhli s "dračí" ;-) dravostí na lokalizace a v těch se nám také vedlo, a to díky Radku Vybíralovi. Několik posledních dní před vydáním Mozilla 1.0 CZ bylo opravdu úžasných. Návštěvnost vysoká, bylo cítit ve vzduchu, jak komunita sleduje situaci a jak napjatě čeká. Měli jsme z dobře odvedené práce opravdu radost.

Postupem času se do projektu začalo zapojovat čím dál více lidí, někteří prosazovali Mozillu, jiní pomáhali uživatelům ve fóru řešit jejich problémy a tak to šlo spokojeně dál. Přestával jsem ale mít na CZillu dostatek času, a tak jsem domlouval spolupráci s více lidmi.

Nový design a další změny byly vymyšleny a začalo se na nich pracovat. Všichni to byli schopní lidé z komunity kolem Mozilly a dohodli jsme se na renesanci projektu CZilla.org. CZilla v té době byla jediný informační zdroj pro Mozillu v ČR, a tak byl tento krok ten pravý. I nadále CZilla funguje jako největší informační zdroj o Mozille v ČR, a to díky práci mnoha lidí. Jak těch zmíněných v www.czilla.cz/about.html#contact tak těch ostatních "nadšenců".

Nemyslíte, že za vznik projektu Mozilla může tak trochu firma Microsoft, která donutila Netscape k uvolnění kódů?

Netscape měl vývojovou laboratoř pro jádro Navigatoru, která pracovala pod jménem Mozilla. Takže to, že existuje Mozilla, je ponechání vývojového jména. Netscape dost ztratil různými ranami, které mu MS zasadil a ani koupě ze strany AOL mu nepomohla, Mozilla team vývojářů tedy šel vlastní cestou.

Vzpomenete si ještě na Mozillu verze 1.0? Byla to poměrně stabilní verze, vím o instituci s několika desítkami počítačů, kde se používá dodnes. Jak to vidíte s Firefoxem, bude také tak stabilní?

Samozřejmě, Mozillu 1.0 jsme patřičně zapili s blízkými, aniž by přesně tušili, o co jde. ;-) Firefox má opravdu dobré předpoklady stát se kvalitním prohlížečem. A protože tomu všichni věříme, tak jej také na CZille podporujeme.

Má to Firefox dnes těžší než tehdy Mozilla? Myslím tím, že virů a červů je dnes čím dál víc a uživatelé systémů Windows by se jich měli obávat.

Mozilla byla kvůli své exotičnosti velmi odolná vůči známým virům a červům. To jí také nechávalo klidné prostředí pro rozvoj. V obou případech – jak v Mozile tak ve Firefoxu – se objevují drobné chyby, které umožňují různé zneužití, ovšem jsou velmi rychle odstraněny, to by nám mohly ostatní prohlížeče závidět. Proto si myslím, že mají Mozilla i Firefox velmi dobrou šanci stát se důvěryhodným produktem.

Internet se neustále vyvíjí. Nejdříve tu byly statické stránky s odkazy, poté první webové formuláře a CGI skripty a dnes rutinně nakupujeme zboží v elektronických obchodech. Co nás podle vás čeká v dalších letech?

Pokud se bude svět opravdu chovat korektně a budou se dodržovat webové standardy, můžeme se dočkat velkých věcí. Především je důležité mezi lidi dostat rychlý a kvalitní Internet. Na základě toho se mohou rozvinout nové aplikace jako videokonference, vysílaní televize a mnoho dalších. Necháme se překvapit, ne? Myslím si, že to je na samostatný článek, jistě však mohu říci, že by nám prospělo zjednodušení formuláře daňového přiznání.

Jaký prohlížeč používáte dnes (a v jaké verzi)?

Prostě vždy ten nejnovější.

Děkuji za rozhovor.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz