přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS

Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS

dvatydny.gif

Ubuntu čekají velké změny. Firefox OS: Dva nové telefony a řada nasmlouvaných operátorů. LG koupilo webOS, počítá s ním pro televize. Ubuntu pro tablety. Herní koutek a jednou větou. 


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Ubuntu čekají velké změny

Vývojáři Ubuntu se každý půlrok scházeli na vývojářských konferencích (Ubuntu Developer Summit, UDS), aby rozhodli o dalším směřování této linuxové distribuce. Canonical nyní mění formát UDS a vývojáři už se budou scházet jen online prostřednictvím videokonferencí, zato ale zhruba každé tři měsíce. Podle komunitního manažera Jona Bacona tak spolupráce na Ubuntu bude snazší i pro ty vývojáře, kteří se konferencí na druhém konci světa nemohli účastnit.

První online sešlost se koná v těchto dnech, konkrétně 5. a 6. března, a na stole je jeden zajímavý návrh, o kterém se spekuluje už nějaký čas. Návrh oficiálně podal vicepresident Canonicalu Rick Spencer. Podle něj by Ubuntu mělo vycházet ve dvou formách.

Vydání s dlouhodobou podporou (LTS) by jako dosud vycházelo každé dva roky, přičemž by se zaměřovalo na stabilitu systému. Půlroční vydání by zmizela úplně a místo nich by tu bylo Ubuntu ve formě „rolling release“, které by přinášelo novinky po troškách každý den. Toto vydání by bylo určeno pro ty uživatele, kteří si přejí mít nové verze softwaru co nejdřív a smíří se s trochu horší stabilitou.

Mimo to prošly ještě dvě zásadní změny. Rozhraní Unity bude kompletně přepsáno do Qt/QML. Hlavním cílem je vytvořit jedno rozhraní, které bez problémů poběží na všech zařízeních, na kterých bude Ubuntu působit – počítače, telefony, tablety i televize. Dosud Unity běží na relativně dost hardwarově náročném Compizu.

Ubuntu také končí se zobrazovacím serverem X.Org. Ten je už skoro třicet let starý a pro dnešní dobu zbytečně „velký“ a komplikovaný. K velkému překvapení jej ale nenahradí Wayland, se kterým se z dlouhodobého hlediska počítalo, ale úplná novinka s názvem Mir. Napsat zobrazovací server ale není hračka a vývojáři na to nemají moc času. Canonical plánuje Mir i nové Unity ve stabilních verzích nasadit už na jaře 2014 do Ubuntu 14.04 LTS a zároveň také do verzí pro všechna další zařízení.

Firefox OS: Dva nové telefony a řada nasmlouvaných operátorů

Mobilní operační systém Firefox OS se pomalu stává realitou. Nedávno jsme psali o dvou telefonech GeeksPhone určených pro vývojáře. Na Mobile World Congress v Barceloně byly představeny další dva kousky, které už ale půjdou do běžného prodeje: ZTE Open a Alcatel One Touch Fire. V obou případech jde o malá zařízení se slabým procesorem, která by měla konkurovat levným Androidům, ale i telefonům bez operačního systému. Na dalších telefonech pracují Sony, LG a Huawei.

Alcatel One Touch Fire Alcatel One Touch Fire

Firefox OS je zkrátka dobře rozběhnutý projekt, o čemž svědčí i spolupráce s řadou operátorů, kteří telefony nabídnou svým zákazníkům. Celkem je jich osmnáct a jsou mezi nimi i giganti jako Telefónica, Deutsche Telekom, China Unicom nebo Sprint. Smartphony s Firefox OS půjdou do prodeje již ve druhém čtvrtletí letošního roku, a to hlavně v Jižní Americe, ale i v některých evropských státech – třeba i v sousedním Polsku. Další destinace se přidají postupně.

LG koupilo webOS, počítá s ním pro televize

Společnost LG od Hewlett-Packard za nespecifikovanou částku koupila operační systém webOS. Tedy abychom byly přesní, koupila prakticky vše se systémem související, samotný systém už je totiž licencován jako open source. Konkrétně se jedná o ochranné známky, dokumentaci, další zdrojové kódy, ale také vývojáře. Patenty zůstávají v rukou HP, které je bude novému vlastníkovi systému licencovat. LG také od HP převezme žezlo, co se týče vedení komunitního vývoje.

webOS

Jak už jsme informovali dříve, LG plánuje tento systém nasadit na své chytré televize, kde by měl nahradit dosluhující NetCast. První televize s webOS měly být představeny již začátkem letošního roku na veletrhu spotřební elektroniky CES, ale nakonec na ně nedošlo. O komerční dostupnosti televizí s webOS LG zatím mlčí.

Ubuntu pro tablety

Když Canonical před pár týdny představil Ubuntu po smartphony, dalo se předpokládat, že na sebe dlouho nenechá čekat ani verze pro tablety. A skutečně – 19. února došlo k oficiálnímu odhalení. Tabletová verze se velmi podobá verzi pro smartphony, hlavní roli zde koneckonců hraje rozhraní Unity. Obě verze jsou v současné době označovány jako Ubuntu Touch. Originální je možnost mít vedle sebe otevřených víc aplikací: Hlavní aplikace je vždy v tabletové verzi, ty další můžou fungovat po okrajích s rozhraním pro telefony. Nejsnáze to pochopíte z následujícího videa.

Canonical už uvolnil preview systému pro zařízení z rodiny Nexus. Systém je v raných fázích vývoje, takže mnohé aplikace v něm jsou zatím pouze pro ilustraci a prakticky nefungují. Mark Shuttleworth ale přispěchal s odvážným tvrzením, že pro denní použití bude Ubuntu Touch vhodné už během několika týdnů.

Herní koutek

Steam jako každý měsíc zveřejnil statistiky týkající se uživatelů, jejich operačních systémů a počítačů. Linuxu se celkem dařilo, mezi uživateli Steamu už má zastoupení cca dvě procenta, ještě před měsícem to přitom byla zhruba polovina. Zajímavé je srovnání s Apple OS X, pro který je dostupných několikanásobně více her, ale co se týče zastoupení na tom není o moc lépe – má jen tři procenta. Vývojáři Defender's Quest na blogu zase zveřejnili podrobnosti o prodejnosti hry na Steamu, které také stojí za pozornost.

Aktuálně je pro Linux na Steamu dostupná osmdesátka her, podívejme se na to, které kvalitní kousky přibyly od minula.

  • Wargame: European Escalation – Realtimová strategie zasazená do období studené války, obsahuje také československou armádu.

  • The Cave – Linuxová verze této originální adventury se nakonec trochu opozdila, ale nyní už je k dispozici. Stojí za ní spoluautor proslulé série Monkey Island.

  • Kentucky Route Zero – Další adventura, která zatím sklízí samá vysoká hodnocení. Hra bude vycházet po epizodách, zatím vyšla pouze první.

  • BIT.TRIP Runner2 – Nový přírůstek do série BIT.TRIP, která staví na propojení hudby a jednání hráče. Oproti jedničce se může pochlubit mnohem propracovanější grafikou.

  • Counter-Strike: Condition Zero – Pokračování legendárního Counter-Striku. Původně vyšel v roce 2004, linuxová verze je na Steamu v betaverzi.

Jednou větou

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz