přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS

Unicorn

Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS

dvatydny.gif

Ubuntu čekají velké změny. Firefox OS: Dva nové telefony a řada nasmlouvaných operátorů. LG koupilo webOS, počítá s ním pro televize. Ubuntu pro tablety. Herní koutek a jednou větou. 


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Ubuntu čekají velké změny

Vývojáři Ubuntu se každý půlrok scházeli na vývojářských konferencích (Ubuntu Developer Summit, UDS), aby rozhodli o dalším směřování této linuxové distribuce. Canonical nyní mění formát UDS a vývojáři už se budou scházet jen online prostřednictvím videokonferencí, zato ale zhruba každé tři měsíce. Podle komunitního manažera Jona Bacona tak spolupráce na Ubuntu bude snazší i pro ty vývojáře, kteří se konferencí na druhém konci světa nemohli účastnit.

První online sešlost se koná v těchto dnech, konkrétně 5. a 6. března, a na stole je jeden zajímavý návrh, o kterém se spekuluje už nějaký čas. Návrh oficiálně podal vicepresident Canonicalu Rick Spencer. Podle něj by Ubuntu mělo vycházet ve dvou formách.

Vydání s dlouhodobou podporou (LTS) by jako dosud vycházelo každé dva roky, přičemž by se zaměřovalo na stabilitu systému. Půlroční vydání by zmizela úplně a místo nich by tu bylo Ubuntu ve formě „rolling release“, které by přinášelo novinky po troškách každý den. Toto vydání by bylo určeno pro ty uživatele, kteří si přejí mít nové verze softwaru co nejdřív a smíří se s trochu horší stabilitou.

Mimo to prošly ještě dvě zásadní změny. Rozhraní Unity bude kompletně přepsáno do Qt/QML. Hlavním cílem je vytvořit jedno rozhraní, které bez problémů poběží na všech zařízeních, na kterých bude Ubuntu působit – počítače, telefony, tablety i televize. Dosud Unity běží na relativně dost hardwarově náročném Compizu.

Ubuntu také končí se zobrazovacím serverem X.Org. Ten je už skoro třicet let starý a pro dnešní dobu zbytečně „velký“ a komplikovaný. K velkému překvapení jej ale nenahradí Wayland, se kterým se z dlouhodobého hlediska počítalo, ale úplná novinka s názvem Mir. Napsat zobrazovací server ale není hračka a vývojáři na to nemají moc času. Canonical plánuje Mir i nové Unity ve stabilních verzích nasadit už na jaře 2014 do Ubuntu 14.04 LTS a zároveň také do verzí pro všechna další zařízení.

Firefox OS: Dva nové telefony a řada nasmlouvaných operátorů

Mobilní operační systém Firefox OS se pomalu stává realitou. Nedávno jsme psali o dvou telefonech GeeksPhone určených pro vývojáře. Na Mobile World Congress v Barceloně byly představeny další dva kousky, které už ale půjdou do běžného prodeje: ZTE Open a Alcatel One Touch Fire. V obou případech jde o malá zařízení se slabým procesorem, která by měla konkurovat levným Androidům, ale i telefonům bez operačního systému. Na dalších telefonech pracují Sony, LG a Huawei.

Alcatel One Touch Fire Alcatel One Touch Fire

Firefox OS je zkrátka dobře rozběhnutý projekt, o čemž svědčí i spolupráce s řadou operátorů, kteří telefony nabídnou svým zákazníkům. Celkem je jich osmnáct a jsou mezi nimi i giganti jako Telefónica, Deutsche Telekom, China Unicom nebo Sprint. Smartphony s Firefox OS půjdou do prodeje již ve druhém čtvrtletí letošního roku, a to hlavně v Jižní Americe, ale i v některých evropských státech – třeba i v sousedním Polsku. Další destinace se přidají postupně.

LG koupilo webOS, počítá s ním pro televize

Společnost LG od Hewlett-Packard za nespecifikovanou částku koupila operační systém webOS. Tedy abychom byly přesní, koupila prakticky vše se systémem související, samotný systém už je totiž licencován jako open source. Konkrétně se jedná o ochranné známky, dokumentaci, další zdrojové kódy, ale také vývojáře. Patenty zůstávají v rukou HP, které je bude novému vlastníkovi systému licencovat. LG také od HP převezme žezlo, co se týče vedení komunitního vývoje.

webOS

Jak už jsme informovali dříve, LG plánuje tento systém nasadit na své chytré televize, kde by měl nahradit dosluhující NetCast. První televize s webOS měly být představeny již začátkem letošního roku na veletrhu spotřební elektroniky CES, ale nakonec na ně nedošlo. O komerční dostupnosti televizí s webOS LG zatím mlčí.

Ubuntu pro tablety

Když Canonical před pár týdny představil Ubuntu po smartphony, dalo se předpokládat, že na sebe dlouho nenechá čekat ani verze pro tablety. A skutečně – 19. února došlo k oficiálnímu odhalení. Tabletová verze se velmi podobá verzi pro smartphony, hlavní roli zde koneckonců hraje rozhraní Unity. Obě verze jsou v současné době označovány jako Ubuntu Touch. Originální je možnost mít vedle sebe otevřených víc aplikací: Hlavní aplikace je vždy v tabletové verzi, ty další můžou fungovat po okrajích s rozhraním pro telefony. Nejsnáze to pochopíte z následujícího videa.

Canonical už uvolnil preview systému pro zařízení z rodiny Nexus. Systém je v raných fázích vývoje, takže mnohé aplikace v něm jsou zatím pouze pro ilustraci a prakticky nefungují. Mark Shuttleworth ale přispěchal s odvážným tvrzením, že pro denní použití bude Ubuntu Touch vhodné už během několika týdnů.

Herní koutek

Steam jako každý měsíc zveřejnil statistiky týkající se uživatelů, jejich operačních systémů a počítačů. Linuxu se celkem dařilo, mezi uživateli Steamu už má zastoupení cca dvě procenta, ještě před měsícem to přitom byla zhruba polovina. Zajímavé je srovnání s Apple OS X, pro který je dostupných několikanásobně více her, ale co se týče zastoupení na tom není o moc lépe – má jen tři procenta. Vývojáři Defender's Quest na blogu zase zveřejnili podrobnosti o prodejnosti hry na Steamu, které také stojí za pozornost.

Aktuálně je pro Linux na Steamu dostupná osmdesátka her, podívejme se na to, které kvalitní kousky přibyly od minula.

  • Wargame: European Escalation – Realtimová strategie zasazená do období studené války, obsahuje také československou armádu.

  • The Cave – Linuxová verze této originální adventury se nakonec trochu opozdila, ale nyní už je k dispozici. Stojí za ní spoluautor proslulé série Monkey Island.

  • Kentucky Route Zero – Další adventura, která zatím sklízí samá vysoká hodnocení. Hra bude vycházet po epizodách, zatím vyšla pouze první.

  • BIT.TRIP Runner2 – Nový přírůstek do série BIT.TRIP, která staví na propojení hudby a jednání hráče. Oproti jedničce se může pochlubit mnohem propracovanější grafikou.

  • Counter-Strike: Condition Zero – Pokračování legendárního Counter-Striku. Původně vyšel v roce 2004, linuxová verze je na Steamu v betaverzi.

Jednou větou

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS
Petr Valach 6. 03. 2013, 02:03:55
Odpovědět  Odkaz 
Dík za článek, hlavně jeho první část. Pokud se vytvoří jiné rozhraní pro Ubu než docela nestabilní mastodontní Compiz, bude to asi ku prospěchu, takže jen do toho. Co se týče ostatních... u mě vždycky šly nové technologie tak nějak s opožděním. Je to zajímavé, protože třeba v případě softu se nebojím experimentovat, takže klidně používám to, co se označuje jako bleeding edge. Jednoduše protože mě to nic nestojí.... ale v případě hw si už dávám pozor. Prostě to, že se vyvíjejí tzv. "chytré" mobilní telefony a operační systémy do nich, mě těší, ale relativně mě to nechává chladným. Vím, že bych takovou věc asi ani nebyl s to v reálu využít. Kompy jsou dobrá věc, být informován a neustále kyber pro někoho možná taky, ale vážení - jaro přišlo do kraje, zapomeňte na chvíli na elektronické hračky, běžte se protáhnout a radujte se z nových dobrodružství, které na vás v lese čekají.
Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS
Marek 6. 03. 2013, 08:09:15
Odpovědět  Odkaz 
Taktéž děkuji za článek, resp. za celý seriál.
Komentář k článku výstižně napsal Petr Valach a souhlasím z každou větou.
Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS
Lukáš 6. 03. 2013, 08:15:24
Odpovědět  Odkaz 
Super článek. Jsou nějaké novinky ohledně Ubuntu SDK?
Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS
Martin Kozub 6. 03. 2013, 09:44:26
Odpovědět  Odkaz 
Díky, pěkné shrnutí. Jinak co se Ubuntu a jejich nejnovějších oznámení týče, držím palce. Asi to nebude jednoduché, ale slyšel jsem, že ten Mir snad může být i lepší než Wayland, tak proč ne. Uvidíme který z nich se nakonec chytne ... oba jsou freesoftware. Třeba se s postupem času promíchají a vezmou si jen to nejlepší :)
Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS
Pavel Půlpán 6. 03. 2013, 18:59:25
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu nepoužívám už hooodně dlouhou dobu, ale co jsem si už tak přečetl, projektu Mir hodně fandím. Pokud se někdo dokáže zbavit X.Org, tak jedině Canonical. Release model LTS + rolling updates je také zajímavý... vzdáleně se snad i blíží Debianu.
Andrej Pavelka Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS
Andrej Pavelka 7. 03. 2013, 16:56:45
Odpovědět  Odkaz 
No ja len dúfam, že ten ich nový grafický server bude mať dobrú podporu väčšiny grafických zariadení, lebo moja Intel GM965 má problémy fungovať asi na všetkom vrátane Windows. Najlepšie, na čom mi kedy chodila bol asi Linux Debian lenny.
Jiří Eischmann Re: Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS
Jiří Eischmann 7. 03. 2013, 20:40:23
Odpovědět  Odkaz 
To jsou dost plané naděje. Ovladače pro karty Intel jsou v jádře a Mir tedy používat úplně ty samé ovladače jako nyní X nebo v budoucnu Wayland.
Andrej Pavelka Re: Re: Ubuntu čekají velké změny, LG odkoupila webOS
Andrej Pavelka 9. 03. 2013, 18:37:57
Odpovědět  Odkaz 
Aha, fakt. Úplne som na to zabudol. To je pravda. Nikdy som pod Linuxom nemusel ovládač na svoju grafiku nahadzovať ručne.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog