přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry

Barevné palety - Agave
Petr Pravda 26. 08. 2013, 11:40:49
Odpovědět  Odkaz 
Pro barevná schémata používám Agave (http://home.gna.org/colorscheme/). A to i v prezentacích, tabulkách a dokumentech.
Při výběru barvy lze použít i pipetu.
To jsou takové drobnosti, které mne v Linuxu nikdy nepřestanou těšit :-)
Vlastimil Ott Re: Barevné palety - Agave
Vlastimil Ott 26. 08. 2013, 13:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Díky, Agave jsem neznal, i když vlastně dělá podobnou práci jako ColorScheme Designer. Ale zařadím si ho na úkor gColor2 :-)
13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Marv-CZ 26. 08. 2013, 13:07:16
Odpovědět  Odkaz 
Když už se zmiňují IDE se specializací na web, tak by neměl chybět Bluefish.
http://bluefish.openoffice.nl
Vlastimil Ott Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Vlastimil Ott 26. 08. 2013, 13:50:00
Odpovědět  Odkaz 
Zkoušel jsem ho znovu, poté co obživl. Je to zastaralá aplikace, která nemá v moderním vývoji místo. Doufal jsem, že ho přepracovali, ale verze, kterou jsem zkoušel na jaře, vypadala stále jako z roku 2004.
Re: Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Marv-CZ 27. 08. 2013, 08:39:55
Odpovědět  Odkaz 
Nechápu. To tam mají přidat ribbon, aby vypadala moderně? Nebo co tomu konkrétně chybí?
Vlastimil Ott Re: Re: Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Vlastimil Ott 27. 08. 2013, 10:23:02
Odpovědět  Odkaz 
Když dělám šablonu pro WordPress, nikdy jsem nepotřeboval tlačítko pro vkládání tabulek nebo nadpisů a všechny ty tlačítka, které BlueFish má. To je prostě relikt z doby, kdy byl běžný uživatel nucen vytvářet stránky a nahrávat je na FTP. (Ano, část to dělá stále, ale moderní a progresivní to není.)

Ale hádat se nemusíme, je to můj názor, třeba je to jinak. Ostatně nezmínil jsem ho proto, že jsem ho aktuálně nezkoušel.
Re: Re: Re: Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Marv-CZ 27. 08. 2013, 14:09:15
Odpovědět  Odkaz 
To je jen jeden z několika panelů, který lze vypnout. A popravdě řečeno, já ho také vypnutý mám a nikdy jsem ty průvodce nepoužil. Používám ho kvůli takovým věcem, jako doplňování kódu, nápověda k funkcím během psaní, pokročilé funkci hledat/nahradit a podobným, které mají moderní editory, včetně těch zmiňovaných v článku.

Možná je až trochu přeplácaný funkcemi. Jen dialogové okno s nastavením je na procházení na dlouhé zimní večery. Ale on je primárně určen vývojářům a ti si většinou v takových věcech, na rozdíl od běžných uživatelů, libují :-)
Re: Re: Re: Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Lukenzi 28. 08. 2013, 18:38:46
Odpovědět  Odkaz 
Naprosto souhlasím, bluefish a podobné editory...jsem rád, že to není jen můj dojem. Pro nějakou kvalitní a rychlou práci jsou naprosto k ničemu. Spousty funkcí, které bych ocenil možná tak někdy před 10-ti lety, ale teď jsou na nic. Zatímco funkce, které bych potřeboval to nemá.

Pro větší projekty používám netbeans (nebo eclipse), tam je výhodou snad vše - je na to prostě stavěný. Pro menší věci jedině geany. Zkoušel jsem už snad všechny editory pro Linux ( i placené) a nejen pro něj a vždy jsem se nakonec vrátil k geany.
Vlastimil Ott Re: Re: Re: Re: Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Vlastimil Ott 28. 08. 2013, 19:33:37
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem skončil u Meditu, který sice nemá folding a doplňování, ale prostě jsem si zvykl. Taky jsem jich zkoušel asi třicet, ale prostě jsem si nevybral. Už asi čtyři roky o nich chci napsat seriál... :-)

Geany jsem používal, ale je tam moc věcí, které mi nesedí.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Piktor 30. 08. 2013, 09:18:18
Odpovědět  Odkaz 
Napište ten seriál, celkem by mě zajímalo nějaké komplexní srovnání. Pracoval jsem delší dobu s Eclipse, ale to je velmi těžkopádné. Přešel jsem na Geany, se kterým se mně pracuje velmi dobře, je rychlé, ale postrádám doplňování kódu. Zkusil jsem na vaše doporučení Komodo Edit a je to něco mezi. Funguje poměrně svižně, má většinu vymožeností, které potřebuji, tak tomu dám šanci.
Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
msh 30. 08. 2013, 16:20:20
Odpovědět  Odkaz 
Článek je pěkný a celkově přínosný.
----------------------------
Bluefish. Také ho používám a dle mého soudu jde o skvělý editor. Používám Gedit, Geany a Bluefish, každý z nich má něco do sebe a každý používám na jiné věci. Bluefish používám na psaní šablon pro Smarty a XML/HTML. Obrovskou výhodou je, že editor barevně zvýrazní související párový tag. K nezaplacení pro hledání zapomenutého nebo nadbytečného divu, který někdo někde umaže/přidá a pak volá, že "se to nějak celý rozházelo". :-) A zatím jsem nenašel jiný editor pro Linux, který toto umí. Tím neříkám, že neexistují. Klidně tu někdo nějaký uveďte, rád se poučím.

Ten HTML Toolbar je skoro škoda skrývat. Je tam sice spousta tlačítek, která jsou pro spoustu lidí (i pro mě) zbytečná, na druhou stranu je tam spousta využitelných. Naprosto super je např. Quickstart, který během chvilinky udělá spoustu práce. Navíc se dají nejpoužívanější tlačítka dát do tabu Quickbar... ve výsledku celý HTML Toolbar práci hodně zefektivní.

Další suprovou věcí jsou položky v nabídce Zencoding. Prohlédněte a vyzkoušejte sami. A nabídky z hlavního menu jsou "odtrhávací", to taky ušetří pár kliků a urychlí práci. Skvělý je nástroj Advanced Find & Replace. Navíc je editor velmi svižný i na slabších strojích.

Bluefish nepoužívám ke psaní PHP, ale jak tak právě teď koukám, možná ke své vlastní škodě.

Jak se říká - sto lidí sto chutí - a chápu, že Bluefish nemusí vyhovovat každému. Na druhou stranu si ale své "zákazníky" bezesporu najde. Kdybych (čistě hypoteticky, taková situace totiž nenastane) musel ze tří mnou uvedených editorů vybrat jen jeden, vyhrál by to bezesporu Bluefish.
----------------------------
Další editory. Občas dělám věci kolem webů, ale netroufám se označit se jako webový vývojář. Poprosil bych přítomné profíky, jestli by sem mohli uvést, jaký editor nebo IDE používají a které "fíčury" jim přijdou jako nejužitečnější nebo dokonce nepostradatelné. Rád se přiučím od znalejších a zkušenějších. Sarkasmus nebo pokus o pruzení nebo nedejbože vyvolání hádky v mém postu mezi řádky nehledejte. Nejsou tam.
Adam Radiměřský 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Adam Radiměřský 26. 08. 2013, 20:04:07
Odpovědět  Odkaz 
A co třeba BlueGriffon http://bluegriffon.org/ ? Má nejmodernější technologie jako HTML 5, CSS 3 a je taky zdarma. Sice mi stále ještě víc vyhovuje KompoZer http://www.kompozer.net/ jenže jeho vývoj nějak usnul a v nejnovějším Ubuntu ani není v repozitářích...
Vlastimil Ott Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Vlastimil Ott 26. 08. 2013, 22:48:11
Odpovědět  Odkaz 
BlueGriffon jsem v poslední chvíli smazal, protože s ním ještě nemám zkušenost, odrazuje mě nepřítomnost balíčků (Debian/Xubuntu 64 bit).

Kompozer patří do jiné kategorie, moc si nedovedu představit, že by ho používal kodér, který dělá s CSS3, jQuery a HTML5... Je to pohrobek Nvu..
13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
fri 26. 08. 2013, 22:00:44
Odpovědět  Odkaz 
Pro barevná schémata je tu i: http://www.colorblender.com/
Re: 13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
kuler 27. 08. 2013, 10:07:27
Odpovědět  Odkaz 
Vcera som objavil aj kuler.adobe.com
13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Petr Kobelka 27. 08. 2013, 09:18:46
Odpovědět  Odkaz 
V drátěných modelech mi chybí skvělý Pencil.

---
Petr Kobelka píše blog na http://www.egoblog.cz/
13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
qk 30. 08. 2013, 01:52:05
Odpovědět  Odkaz 
A znate Sublime text?
13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Honza Doušek 19. 09. 2013, 21:31:22
Odpovědět  Odkaz 
Co naplat, když kvalitně se alespoň pro mě jako pro kodéra a grafika v linuxovém prostředí weby komfortně vyvíjet zrovna dvakrát nedají (subjektivní dojem). Ještě že editory typu Sublime-Text mají své linuxové verze.

Mnoho editorů je však buď nějakými pokusy studentíků, které to přestane bavit, další řada editorů má vývojáře příliš zaměřené na zhotovení co nejhoršího UI nebo je sto let za opicemi.

Bluefish bych také nezmiňoval. Psát kód v něm může snad jen šílenec. Kompozer a podobné editory ale používám i já. To když si chci narychlo nasázet nějakou tabulku. Jo na to je dobrý :).

Přesto ale i kodéři musí počítat s dodáním souborů, se kterými budete mít problémy. PSD, CDR atd... Alet o je všechno o emulaci, virtualizaci, všem co vás jen zpomalí.

Možná že se nedokážu po několika měsících řádně přizpůsobit, ale efektivita práce zrovna v tomto odvětví se mi zdá prachbídná.
13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry
Mordechai 3. 11. 2013, 08:01:42
Odpovědět  Odkaz 
Web Developer toolbar pro Firefox rozhodně není nahraditelný nativním firefoxím devbarem. Zatím.

Public Relations

Digitalizace pomáhá rozvíjet miliardový byznys Prusa Research

SophosSpolečnost Sophos, dodavatel řešení kybernetického zabezpečení nové generace, připravila sérii odborných interaktivních webinářů, na kterých ve dnech 21. - 24. června nahlédnete za oponu simulovaného lovu hrozeb.

Pokračování ...Public Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...