přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku

Petr Valach Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Petr Valach 29. 05. 2012, 03:18:21
Odpovědět  Odkaz 
Tenhle článek je naprostý masakr a měli by si ho snad povinně přečíst všichni ředitelé škol, všichni úředníci ministerstva školství, kteří rozhodují o financování IT projektů, a tak dále.

Ten postup "odzdola", tedy nejprve začít na svobodných programech a zvykat si na ně a pak zkoušet celý operační systém, doporučuji. Ten jsem využil taky, takže přechod na linux není pro mě až tak bolestivý, jak jsem předpokládal. Je třeba být upřímný a nemlžit, že to fakt stojí čas a námahu (a to píšu o mně jakožto jednom uživateli, bez zapojení do serveru atd.), ale jak jsem vypozoroval, zřejmě se to vyplatí.
Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Miropiro 29. 05. 2012, 08:37:31
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, je to pravda, ale bohužel ne vždy lze použít opensource. Příkladem budiž Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií, kterou studuji. V zimním semestru jsem měl předmět GIS v regionálním rozvoji. Garant předmětu se rozhodl, že se budeme učit pracovat s programem ArcGis 10. Tento program bohužel nerozjedu pod Ubuntu...náhrada v podobě Quantum Gisu, kterou by zvládlo i Ubuntu, bohužel garantovi nestačila.
Vlastimil Ott Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Vlastimil Ott 29. 05. 2012, 09:53:19
Odpovědět  Odkaz 
Základka a fakulta univerzity mají dost odlišné požadavky na vybavení.

Pokud se dobře dívám, výrobce se k open source nestaví zády, podporuje OSM a serverová část aplikace může běžet na Linuxu. Ptali jste se, zda bude také klient pro Linux?
Re: Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Miropiro 29. 05. 2012, 10:20:53
Odpovědět  Odkaz 
Netlačil jsem na to. Ono stačí se podívat trochu během přednášky, co mají lidi za systém na notebooku a převažují Windowsy...tím pádem není ani požadavek na to, aby se používal open source na školních počítačích...na svém notebooku mám dnes Windows 7 a Ubuntu 11.04, ale v tomto semestru jsem používal častěji Windows, protože jsem psal bakalářku a nechtěl jsem řešit moc kompatibilitu Wordu a Writeru.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Petr Valach 29. 05. 2012, 10:59:26
Odpovědět  Odkaz 
Pan Ott má pravdu, že požadavky na software jsou jiné na základních školách a univerzitách. To je pochopitelné. Možná byste mohl rozvinout, jakým způsobem u vás probíhá odevzdávání prací; píšete o nekompatibilite programů, vy je odevzdáváte v jakém formátu? Čekal bych něco na způsob PDF.
Dále, hlavně na univerzitách technického zaměření se docela Linux chytá, před deseti lety jsem měl na vysoké škole dokonce předmět věnovaný Linuxu; no dobře, UNIXu, ale to je skoro totéž :-))) škoda, že si z něho nic nepamatuju.
Re: Re: Re: Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Miropiro 29. 05. 2012, 11:37:12
Odpovědět  Odkaz 
Bakalářku jsem odevzdával ve formátu PDF, ale šlo to udělat i tak, že vložím soubor .doc a systém to převede sám, ale nechtěl jsem to riskovat...
Co se týká ostatních prací, poměrně často je naším výstupem prezentace a zde už může nastat problém...vzpomínám si, jak jsem v jednom semestru v PowerPointu 2000 dělal prezentaci, ve které byla i mapa řešené oblasti a naflákal jsem tam navíc šipky a spojnice, které měly symbolizovat řešené úseky železničních tratí. Jakmile jsem zkusil prezentaci otevřít v LibreOffice, šipky sice zůstaly, ale mírně se změnily. Jedna skupinka měla prezentaci vytvořenou v Open Office a při prezentaci v PowerPointu se jim bohužel dokonce ztratil text.
Miroslav Hrončok Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Miro Hrončok 29. 05. 2012, 12:08:31
Odpovědět  Odkaz 
Tento problém ale nastane i mezi jednotlivými verzemi MS Office. Proto je nejlepší prezentovat taktéž z PDFka.
Re: Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
rastakajakwanna 3. 06. 2012, 14:49:22
Odpovědět  Odkaz 
ArcGIS je opravdu na Linuxu neprovozovatelný (nemluvím o serveru, i když i ten je pohodlnější na Windows). Na institutu geoinformatiky, kde jsem působil jako správce a kde měl a má Linux silnou základnu, jsme doporučovali virtualizaci.

Image pro Win7 XPMode se dá plnohodnotně, bez ztráty licence, rozjet i na VMWare Playeru, podobně jako pro Virtualbox existují návody. ArcGIS je sice žrout prostředků, ale dalo se s ním obstojně pracovat i na 5let starém notebooku s CPU bez podpory virtualizace.
Pravdou je, že QuantumGIS není plnohodnotná náhrada. Částečne by se dalo mluvit o GRASS, ale i tak lze v ArcGIS spoustu věcí udělat klikací metodou efektivněji. Ve chvíli ale kdy jste guru CLI interface GRASSu už si tím tak jistý nejsem.
Nakonec - cvičení jsou nějak navržena. U nás se základy GIS i pro ostatní obory s jiným zaměřením snažily představit GIS nástroje z obou stran mince. U vás se zaměřili na leadera v oboru (i když kolega z Intergraphu by se mnou zřejmě nesouhlasil :))
Každopádně výuka by měla být založená hlavně na získání praktických zkušeností jak dojít a k jakému výsledku, než jaké nástroje a postup k tomu použiji. To si bohužel pořád většina škol neuvědomuje.
Re: Re: Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Miropiro 5. 06. 2012, 14:38:23
Odpovědět  Odkaz 
Cvičení byla postavena na tom, že jsme dostali data a manuál. Nebyl to ale manuál o tom, jak ten program používat, ale šlo o představení určité analýzy pomocí ArcGisu. Na základě toho člověk pochopil (respektive měl pochopit) význam probíraných funkcí a díky tomu udělat i vlastní analýzy.
Re: Re: Re: Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
rastakajakwanna 6. 06. 2012, 10:03:31
Odpovědět  Odkaz 
Otázka je, jestli ta neurčitost byla cílem, nebo to prostě někdo neuměl dát dohromady. GIS se bohužel začíná nafukovat jako bublina a lidí, kteří analýzám rozumí, je pořád žalostně málo a vlastně o ně stejně není zájem. Pak mi nějaké základy GIS provedené tímto způsobem přijdou jako ztráta času a plýtváním prostředky. No ale já to necvičil, ani jsem nebyl přítomen, nedokážu posoudit :) Přece jen jsem jen správce :)))
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Miropiro 6. 06. 2012, 13:21:40
Odpovědět  Odkaz 
Náhodou, já jsem znalosti částečně využil. V tomto letním semestru mne pár spolužáků požádalo, zda bych jim pomohl vytvořit nějaký mapový projekt - šlo o poměrně jednoduché analýzy (typu vyber všechny silnice v daném regionu), přesto moji pomoc ocenili, protože jsem prostředí ArcGisu 10 znal a dokázal jsem tak ten projekt vytvořit rychleji než oni, ač k tomu měli návod.
Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Radim 29. 05. 2012, 19:46:45
Odpovědět  Odkaz 
Spolužák už rok píše Stravovací systém v jazyku JAVA takže rozchodit ho na Linuxu by neměl být problém... ještě tomu chytá mouchy, ale je to ve stavu, kdy to čeká na vyzkoušení respektive na nasazení... je zaměstnancem firmy http://egoba.cz/

Jen víc škol, které přejdou na opensource řešení! :-)
Re: Linux a open source řeší potřeby základní školy v Šumperku
Ladislav Ezr 1. 06. 2012, 23:19:11
Odpovědět  Odkaz 
Že mu gratuluji k výběru nejhoršího programovacího jazyka na světě.