přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem

SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
Petr 18. 06. 2012, 07:08:56
Odpovědět  Odkaz 
hmm divné, minulý rok mi nebyli schopni dodat dveře kvůli viru v systému...
Re: SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
čtenář 18. 06. 2012, 10:48:53
Odpovědět  Odkaz 
To bude asi tím, že na stanicích mají podle všeho ještě Windows - to podle mne plyne z informací v článku, kde píší, že Ubuntu zatím jen testují...
Re: Re: SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
Petr 18. 06. 2012, 12:27:53
Odpovědět  Odkaz 
moc jsem jim ty počítače nezkoumal ale popsal bych ho jedním slovem... "zažloutlý" :) asi byly před výměnou
SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
Pavel Šefránek 18. 06. 2012, 23:19:08
Odpovědět  Odkaz 
Vynikající článek. Přesně takové _reálné_ příklady z praxe potřebujeme, protože sebelepší argumenty pro Linux, zůstanou-li reálně nepodložené, zůstanou také nepřesvědčívé.
Klíčový faktor
Vašek 20. 06. 2012, 16:54:40
Odpovědět  Odkaz 
Řekl bych, že klíčovým faktorem pro úspěšnou migraci z Windows na Linux byla firma, která dokázala nabídnout a implementovat celé řešení. Žádné hokus pokusy, ale solidně odvedená práce.
Re: Klíčový faktor
Pavel Šefránek 22. 06. 2012, 19:46:49
Odpovědět  Odkaz 
To bezpochyby. Ale takové firmy, které jsou schopny tuto práci odvést musí nejprve vzniknout. A právě motivaci ke vzniku můžou nacházet jedině v takovýchto úspěšných příkladech z praxe.
Re: Re: Klíčový faktor
bluemoon 4. 07. 2012, 21:38:18
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den, firem zacina byt dostatek. My nabizime opensource nastroje od systemu po IS. Tim my Monte CZ s.r.o. www.mojeit.eu pro Karlovarsky kraj a abych to nebylo jen jako reklama, tak v Usteckem kraji pusobi napr. Enlogit s.r.o. atd.
SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
Nfn 21. 06. 2012, 09:35:59
Odpovědět  Odkaz 
Tady nese asi největší podíl firma OR-CZ, která je do toho vlastně natlačila s tím, že dokáže zajistit plnou podporu klíčového systému pod Linuxem (kolikpak asi stála ta podpora ;-) ). To mají Sapeli štěstí. Já si třeba nedovedu představit, že bychom ve firmě přinutili zákazníka přejít na stanicích na Linux, když ten zas*anej SAP má použitelného klienta jenom pro Windows (a nového klienta fakt nenaprogramujeme).
Ovšem kecům o plné nahraditelnosti MS Office právě OpenOffice nevěřím. Jestli komunikují jenom vnitropodnikově, tak ano. Ale s okolím se nedomluví, protože většina světa používá MS Office a dokumenty mezi sebou opravdu nejsou kompatibilní.
Re: SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
JJik 21. 06. 2012, 11:30:45
Odpovědět  Odkaz 
Existuje neco jako PDF, ktere pro komunikaci s temi 'venku' povetsinou staci, casto ani neni zadouci aby se dokumenty jdouci z firmy daly primo editovat.
Navic, jak OOo, tak LO zvlada pomerne dost dobre i praci s beznymi MSO dokumenty vcetne konverzi obema smery. Muzeme tu akademicky diskutovat ze tenhle dokument obsahujici tolik set stran a tyto ruzne objekty nelze zpracovat, ale obecne je to na pouzitelne urovni. A firemni dokumenty skutecne povetsinou nepotrebuji aby se daly linkovat OLE objekty a podobne 'uchylnosti'.
Jak casto posilate ven z firmy dokument ve formatu MSO? Ja uz si ani vezpomenu kdy jsem to oficialne delal...
Re: Re: SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
Nfn 21. 06. 2012, 12:10:48
Odpovědět  Odkaz 
Máte jistě pravdu, PDF stačí. Ale pro editovatelné dokumenty je potřeba MS doc nebo MS docx. Příklad: koncepty, revize, dokumentace. I běžné prvky jako strukturovaný dokument, komentáře, obsahy, barvy apod. se při práci v MS office vs. Openoffice dokáží úplně rozhodit. A to nemluvím o makrech ve VB. Netestuji každou novou verzi OOO (LO), to je ztráta času. Možná se to postupně zlepšuje. Taky bych uvítal plnou kompatibilitu.
Přeji Sapeli více úspěchů na poli open source - čím víc ušetří na licencích, tím víc můžou investovat do implementace ERP ;-). Pak je jasné, že jim implementátor rád pomůže s řešením "zdarma". $ :-)
Ivan Bíbr Re: Re: Re: SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
bibri 26. 06. 2012, 08:31:48
Odpovědět  Odkaz 
Tyhle "anonymní tajnůstkářské narážky o rádobyfaktech" opravdu nesnáším...

V článku je jasně napsané, že mají Linux hlavně na serverech - a tam prokazatelně ušetří, protože licence za MS servery a jejich služby jsou drahé, někdy až nehorázně (např. MsSQL). Ušetří i na správě a hardwaru, to tam taky máte napsané. Linux na desktopu testují, ale nic je k tomu zatím netlačí, to je tam taky napsané (včetně toho proč). Taky je tam napsané, že kancelářský balík je podružná záležitost, protože všechna data zpracovávají v ERP, čemuž se u výrobního podniku nedivím.

No a OpenOffice jim z tohoto pohledu stačí - to je tam taky napsané. Kdo někdy viděl kolik stojí 500ks MS Office v profi verzi, ten se tomu nediví. Software Assurance není řešení, protože tam se ušetřit nedá, platby jsou stejně zrůdné, jen rozložené do více let, výhodou zůstává pouze aktuální verze vybavení. Problémy s dokumenty budou stále - různé verze Windows, ne každý venku má aktuální MS Office, písma atd. Děje se to furt, někdo to tady trefně popsal slovy "Problémy s dokumenty budou stále. U nás licencí MS Office stále přibývá, ale problémů neubývá." Tak si to přeberte sám.

Jestli něco víte, tak to sem klidně napište. Jste-li z nějaké firmy a máte problémy, napište jaké, kdy, proč, jak je řešíte, co je lepší, kolik to stojí atd. Klidně to nabídněte redakci ke zveřejnění jako článek. V článku jsou fakta, dodejte je taky, jinak je to zbytečné - spekulativní kecy o tom, kdo kam koho "tlačí", jak "výhodná" je implementace systémů zdarma či jaké jsou "možné" problémy s OpenOffice si nechte pro strýčka Příhodu :).
Re: SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
jt 25. 06. 2012, 07:14:14
Odpovědět  Odkaz 
Jelikož pracuji ve firmě, kde máme také OR-system, přidám své postřehy.
Grafický klient Orfertu je také pouze pro windows, ale běží i pod winem. Netuším do jaké míry je toto řešení podporované. Grafického klienta pod winem používáme pouze na dvou linuxových PC (+ já). Znaková verze, která už není asi dva roky podporovaná fungovala přes telnet nebo ssh v klasickém terminálu (xterm), což bylo bezproblémové.
My používáme šest let starý linux terminal server, ze kterého se pouští grafický klient na windows terminal serveru přes rdesktop. Jak je uvedeno v článku, v Sapeli používají Citrix.

Problémy s dokumenty budou stále. U nás licencí MS Office stále přibývá, ale problémů neubývá.
SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
Jenda 21. 06. 2012, 13:20:43
Odpovědět  Odkaz 
No zrovna komunikace pomocí dokumentů MS Office je velmi náchylná na problém. Abyste se vyhnuli problémům, musíte mít nejnovější verzi MS office. S jakoukoliv starší verzí riskujete to, že vám někdo pošle dokument vytvořený v MS Office 2010 a s vaší verzí 2003 nebo 2007 prostě nemáte šanci. Takže jediná možnost je ukládat to ve verzi pro co možná nejstarší, ideálně tak 2000. Tím příjdete o nové funkce, za které MS velice hodně platíte. Není lepší mít stále nejnovější verzi OO a fungovat přes otevřené formáty?
Re: SAPELI – dveře a zárubně s Linuxem
Nfn 21. 06. 2012, 13:57:47
Odpovědět  Odkaz 
No přesně tak. Mně to vysvětlovat nemusíte :-). Jenom popisuji zkušenost s firmami, pro které děláme. Bez MS čehokoliv si člověk většinou neškrtne. Já osobně ukládám ve formátu 2003, kvůli kompatibilitě. OOO jsem ještě nikde neviděl používat. A to, že mi někdo pošle dokument v novém formátu MS? Řeknou no a co, to je váš problém, MS podporují všichni, tak se zařiďte. Třeba řešení tohodle problému ve firmě Sapeli by mě docela zajímalo.