přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu

Petr Valach Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
Petr Valach 8. 12. 2020, 13:38:38
Odpovědět  Odkaz 
Je obtížné něco takového komentovat bez použití "nepovolených" slov.
Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
prispevkar 8. 12. 2020, 14:30:43
Odpovědět  Odkaz 
Breyer to okomentoval pěkně, až na " Místo hromadného sledování si dětské oběti zaslouží právo na účinnou pomoc a bezpečná místa pro konzultaci".

Pokud se něco neztratilo v překladu tak to vyznívá že se mají zaměřit na pomoc dětským obětem sexuálních predátorů.
Samozřejmě to zaměření má být na prevenci, takové aby aby k danému chování nedocházelo a žádné dítě tím netrpělo. Celoplošné šmírování však k tomu nepovede.

S plošným sledováním samozřejmě nesouhlasím a ti co to odhlasovali si zaslouží dostat padáka ze všech veřejných funkcí na všech úrovních.
Tato a podobná rozhodnutí která mají dopad na soukromí a svobodu jsou začátkem konce.
Re: Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
Lukáš Grásgruber 9. 12. 2020, 11:21:30
Odpovědět  Odkaz 
Nejde o chybu překladu. Výzva opravdu směrovala k posílení pomoci obětem a komunikaci s lidmi, kteří se setkali se závadným nebo podezřelým jednáním, tak aby se pozornost zaměřila na skutečné pachatele nebo konkrétní podezřelé. Vím, že to myslíte dobře a dokonalá prevence by jistě byla ideální. Jenže právě zde narážíme na to, že silnější prevence znamená také silnější zásah do soukromí.
Použiju raději příklad z jiné aktuálně často diskutované oblasti, a to domácí násilí. Dokonalou prevencí by zde bylo sledovat každou domácnost pomocí videodohledu a odposlechů. Posílení pomoci obětem jistě nebude tak účinná a nezabrání tomu, aby k nějakému násilí došlo. Bude ale rychle ukončeno, pokud se oběť s modřinou pod okem bude mít kam obrátit a bude jí poskytnuta pomoc. Preventivní efekt se také dostaví, protože potencální útočník bude vědět, že se na něj rychle přijde, když jeho oběť bude mít kam se obrátit a nebude bezbranná.
Až ve chvíli, kdy někdo konkrétní bude podezřelým z nezákonného jednání, povolí soud zásah do jeho soukromí, aby bylo možno jeho zločin prokázat, zabránit jeho pokračování a potrestat jej. Nesmíme připustit vznik společnosti, kde je podezřelý každý a nikdo nemá nárok na soukromí, protože by teoreticky mohl páchat něco nekalého.
Re: Re: Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
prispevkar 9. 12. 2020, 14:41:50
Odpovědět  Odkaz 
Nesouhlasím že prevence znamená zásah do soukromí. V tomhle případě se dá prevence uchopit i tak že se lépe budou edukovat potenciální oběti = děti a zároveň jejich rodiče v dané problematice (např. přístup, chování a rizika na internetu), aby dokázali nebezpečí rozpoznat a vyvarovet se mu.
Imho to budou lépe vynaložené veřejné prostředky než lámání zabezpečených komunikací nebo zadní dvířka do komunikací.
Ve výsledku věřím že tohle povede k lepšímu (hůře prolomitelnému) šifrování a rozvoji nezávislých/open-source komunikátorů které používají end-to-end šifrování a masy si uvědomí že používat Facebook a podobné platformy jako jedinný komunikátor není správné.
Totéž platí i na váš případ domácího násilí, i sám jste to popsal. To že někomu dáte do obýváku kameru, neznamená že se to nebude dít. Ten akt se stane, je to jen otázka času (dotyčný si na kameru zvykne a nebude ji brát na zřetel), kamera ho natočí, pachatel bude odsouzen ale jak to preventivně pomůže oběti? Prevence přece znamená že se nikdo nestane obětí a k tomu šmírování opravdu nepomůže.
Již nyní se mají oběti kam obracet.
Prevence se dá také provést způsobem zpřísněním trestů. Trest má mít odstrašující charakter, bohužel dnes jsou za vážné trestné činy (aka ublížení na zdraví, vč. smrti) velmi nízké tresty a naopak za činy kde nikomu nebylo ublíženo se dávají nesmyslně vysoké tresty.
Souhlasím že posledním souvětím.
Lukáš Jelínek Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
Lukáš Jelínek 8. 12. 2020, 22:34:40
Odpovědět  Odkaz 
Zrovna Google a Facebook komunikaci šmírují už teď. Zatím jen pro svou vlastní potřebu, nově to budou mít požehnané pod záminkou "bohulibých" účelů, které postupem času budou bobtnat. Používat tyto komunikační kanály je nebezpečné.
Petr Valach Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
Petr Valach 9. 12. 2020, 15:16:06
Odpovědět  Odkaz 
Jsou tu zajímavé komentáře. Jakožto člověk, který se této otázce dlouhodobě věnoval, mohu zaručit, že tato nežádoucí aktivita EU zmíněnou závadovou činnost přenese opět hlouběji do kanálů, které jsou těžko sledovatelné, šifrované a na které není páka. Lokalizace a vyšetřování takovýchto případů se tak významně ztíží.
Re: Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
Wrunx 10. 12. 2020, 19:35:55
Odpovědět  Odkaz 
Však onen "bohulibý" zámysl, deklarovaný ve zdůvodnění nové úrovně sledování, je (jak to vidím já) pouhá zástěrka právě pro další fízlování široké populace, o které jde především. Kdepak boj se zločinem, o kterém jen čas od času probleskne zprávička, ukazující že je ve skutečnosti prorostlý do nejvyšších sfér!
To už se stalo pro soudobou globální politiku jaksi standardem, že pod sociálně líbivými hesly zavádí víc a víc totalitní a společensky destrukční praktiky.
Petr Valach Re: Re: Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
Petr Valach 10. 12. 2020, 20:05:29
Odpovědět  Odkaz 
Budete se divit, ale najde se (zvláště v řadách eurosocialistických a zelených politků) upřímné přesvědčení o tom, že jde o bohulibou činnost. Samozřejmě krátkozraké, ostatně jako cokoliv, co z této nátlakové a, povězme si, opravdu hloupé skupiny vzejde.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
Lukáš Jelínek 11. 12. 2020, 02:49:01
Odpovědět  Odkaz 
Tak kdysi prošel například známý systém eCall: https://www.abclinuxu.cz/blog/kacirstvi/2012/7/konec-preslapovani-kameru-do-loznice-olgy-sehnalove
Výbor EP schválil plošné preventivní sledování osobní komunikace na internetu
DAvid 8. 01. 2021, 15:43:52
Odpovědět  Odkaz 
By mě zajímalo kdo konkrétně má zájem vědět co a s kým si píšu. A jak by se mu líbilo kdybych ho taky tak sledoval co a s kým si píše. Možná by si to sledování rozmyslel, kdyby věděl že ho můžou všichni beztrestně sledovat.